Šta je novo?

Kindle preko Amazona

cmyk

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2006
Poruke
42
Poena
310
Pokusao sam da uzmem Kindle preko Amazona - ali ne moze.
Kazu da nije moguca isporuka na ovu adresu (Srbija).
Da li je neko uspeo da kupi od njih direktno Kindl?
Poz
 
Ne može direktno. Ok ti je cena i na kp ili da naručiš preko pa da ti neko donese.
 
@cmyk Varira to jako od modela do modela Kindle na koje destinacije isporučuju, i da li si koristio amazon COM, Amazon DE, Amazon CO UK... sajt. Plus isti model hardvera ima različite "ASIN" brojeve na različitim regionalnim verzijama Amazon sajta pa ako gledaš stranicu za američko tržište ima da ti izbaci da je out of stock.

Ali ukratko, mislim da i dalje ni jedan Kindle model ne šalju za Srbiju ni COM ni DE verzija Amazon sajta. Pa ili kako je rekao @joca89 kupiš na oglasima kod nas za "malo" veću cenu u odnosu na tu sa Amazon sajta ili se snalaziš tako što isporuku radiš kod rođaka, komšija, prijatelja koji žive u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj... i poručiš sa Amazon DE šta te zanima a nakon isporuke se snalazite kako da to stigne do Srbije a da te ne odere carina i PDV. Imaš i "biznise" koji nude takve "usluge" za pare.

I gde bre sad baš nađe da kupuješ to što se nisi setio za Crni petak kad je bilo na popustu?
 
Bilo je kod nas legalno po OK ceni, bar za moje kriterijume. Da nije repariran i sl.
Ananas, Shoppster, mada vidim da ih sad nema više.
 
Koliko vidim, Amazon šalje Kindle u Srbiju. Jeste da ih nema trenutno (a ni uskoro :confused:) na stanju ali barem isporuka ne bi trebalo da je problem. Samo treba da se izabere International version. Da li taj model ima nekih ograničenja?

kindle.png
 
170$ uređaj, 80$ isporuka i pdv, a kod nas na KP novi po 150e, ne vidim logiku.
Obrati pažnju da iako piše da šalju, neke proizvode tek kada dodaš u korpu i kreneš na chekout vidiš da slanje nije moguće.
 
neke proizvode tek kada dodaš u korpu i kreneš na chekout vidiš da slanje nije moguće.
@tiha Upravo sam ovo hteo da napišem ;)

@Heinz To što je bilo dok je bilo em što su bili modeli iz prethodne generacije em što u opisu nije jasno pisalo koji tačno model je u pitanju em su cene "Kindle Basic" modela te prethodne generacije bile skuplje nego klasa iznad (Paperwhite) aktuelne generaacije na Amazon, MediaMarkt...
Da ti neko nesto što košta originalno ~89$ prodaje po ceni 14-15.000 din ili koliko je već bilo to kad se pojavilo kod nas po tim online shopovima po meni nikako ne može da se smatra ok cenom.
 
Evo ja prob'o i kaže da može. Da li se isplati je druga stvar - OP je pitao da li može Kindle preko Amazona.
 
To je sad za BF bilo oko 90$ rekao bih.
Paperwhite sam uzeo kod nas, nije bilo računice da se uzima sa .de amazona po 170€.
A za KP nemam dokaze, sumnjam da su svi reparirani, kao što su takvi jefiniji i na .de.
 
Kupovina direktno od Amazona ima smisla ako se radi u momentu kad su na popustu, i ako imate načina da stigne u Srbiju bez plaćanja carine, PDV i sa shipping-om koji je mnogo jeftiniji za druge države nego za Srbiju.
I Paperwhite puna, zvanična cena (za verziju sa reklama tj "special offers") na Amazon DE nije 170€ nego 150€. A na KP je 165€ ista stvar.
Na Amazon DE 170€ košta Paperwhite Kids 16GB (8GB više ni nemaju na stanju) a ista stvar na KP se prodaje za 200€.

Tako da se isplatilo kupovati za Crni petak kad je koštalo 140€. Plus lik koji Paperwhite Kids prodaje na KP i za njega kao za "običan" Paperwhite nudi 12 meseci garancije umesto 24 meseca koliko Amazon nudi za Paperwhite Kids.

I iz moje perspektive kao neko kome su 2 od 2 Kindle Paperwhite Kids zaglavila u bootloop-u (prvi primerak posle 15-ak dana od kupovine, drugo posle nekih 14-ak meseci) dobro je došlo i 2 godine garancije (inače bih sad šipak dobio a ne zamenu) i uvek je bolje imati garanciju direktno od Amazona.

Iako je meni lično Amazon COM chat podrška maximalno iskidala živce prethodnih 40 dana dok nismo konačno završili zamenu #2. Čak su uspeli da izgube isporučeni paket sa neuspravnim Kindle koji sam jeeedva uspeo da organizujem ko će iz Srbije da ga odnese za Ameriku.

Tako da ne savetujem da iko ikad kupuje Kindle na Amazon COM i isporučuje Kindle na adresu u Americi... Amazon DE je bolja opcija jer daleko se lakše čovek snađe i ima veći izbor ljudi koji redovno putuju na relaciji Srbija <> Nemačka.
 
To je sad za BF bilo oko 90$ rekao bih.
Paperwhite sam uzeo kod nas, nije bilo računice da se uzima sa .de amazona po 170€.
A za KP nemam dokaze, sumnjam da su svi reparirani, kao što su takvi jefiniji i na .de.
Zar reparirani (refurbished) ne dolaze u braon kartonskom pakovanju za razliku od novih koji idu u onim standardnim plavim? Barem za Paperwhite mislim da je tako, ali je moguce da gresim.
 
1) nisam još ništa dobio (za zamenu zamene, = zamena #2) u smislu nije stigao paket iz US do mene u Srbiji. Isporučen je na US adresu pa će da mi donesu neki ljudi do Bosne ili Srbije.

2) Amazon pravi distinciju između zamena u prvih mesec-do-dva (to zovu "replacement order") i zamena / reklamacija / ostvarivanja garancije posle toga pa sve do kraja garancije. To zovu "repair request".

Prva varijanta je bila kad mi je prvi primerak se zakucao 30-ak dana od datuma isporuke, što je bilo nekih 15 dana korišćenje.
Onda sam dobio "zamenu" u retail kutiji i taj order sa iznosom 0$ je kreiran i poslat momentalno, dakle i pre nego što im pošalješ nazad neispravan primerak (za to imaš mesec dana fore da im ga isporučiš, ako ne uradiš to one urade kako oni to zovu "retrocharge" = skinuti ti pun iznos sa kartice) oni odmah pošalju drugi ispravan. Čim kreiraju besplatni "replacement order" za novi ispavan Kindle takođe se kreira i "return request" (= zahtev da vratiš neispravni).
Ja sam je samo posle čekao mesec i po dana da mi bratov kolega donese iz US u Srbiju... Ali Amazon ju je poslao sutradan i isporučena u Majami za tipa 4 dana.

Druga zamena nije bila tako jednostavna i tako brza . Nego su mi ponudili samo da kreiraju "repair request" aka "warranty service request" (kao ona varijanta odmah slanje zamene e može posle prvih mesec dana) = da neispravni Kindle #2 vraćam za US Amazonu (Amazon pokriva troškove US to US slanja) i da ga oni ona testiraju i procene mogu li da ga poprave tu u Amazon skladištu ili mora da ide dalje kod "authorised refurbisher" i to kao traje 2-4 weeks.

U praksi navodno za Kindle ne čekaš baš da odrade popravku / refurbishing tvog pokvarenog primerka nego kad prođe tu inicijalnu proveru šalju ti drugi već refurbished primerak (koji dolazi u tim braon kutijama) ... za koji imaš garanciju samo onoliko koliko ti je preostalo garancije od originale kupovine.

Moj pokvareni koji je prešao putanju Srbija > Las Vegas > Majami skladište Amazon-a su uspeli da izgube! U Majamiju.
Pa je tu krenulo natezanje za podrškom na temu "šta sad?" i nudili su mi jedno 5 različitih opcija u maniru svaki chat agent i svaki dan različitu priču ti priča o tvrdi kako je to jedina dostupna opcija.

Na kraju smo nekako došli do toga da su mi uplatili Gift card (koji važi samo na Amazon COM, naravno 🤬, inače bih da sam imao izbor radije naručio na Amazon DE) koji pokriva cenu Kindle (ne pokriva porez i isporuku) sa kojim sam ponovo poručio Kindle Paperwhite Kids (ovaj put 16 GB model jer više nema 8 GB koliko je bio stari primerak) naravno u retail plavoj kutiji. I pošto je to totalno odvojena porudžbinu pretpostavljam da i taj ima 2 godine garancije od momenta kupovine ili isporuke (što se desilo sutradan).

Sad još samo da mi ga donesu iz US za 3-5 nedelja / "oko NG" ili možda 6 meseci 🤣🤣🤣 Videćemo, imam 2 opcije za donošenje iz US pa ako se prva (tamo kod koga je sad paket, gde je Amazon isporučio) izjalovi druga je sve poznato i sigurno da lik se vraća iz US u maju 2024.
 
1) nisam još ništa dobio (za zamenu zamene, = zamena #2) u smislu nije stigao paket iz US do mene u Srbiji. Isporučen je na US adresu pa će da mi donesu neki ljudi do Bosne ili Srbije.

2) Amazon pravi distinciju između zamena u prvih mesec-do-dva (to zovu "replacement order") i zamena / reklamacija / ostvarivanja garancije posle toga pa sve do kraja garancije. To zovu "repair request".

Prva varijanta je bila kad mi je prvi primerak se zakucao 30-ak dana od datuma isporuke, što je bilo nekih 15 dana korišćenje.
Onda sam dobio "zamenu" u retail kutiji i taj order sa iznosom 0$ je kreiran i poslat momentalno, dakle i pre nego što im pošalješ nazad neispravan primerak (za to imaš mesec dana fore da im ga isporučiš, ako ne uradiš to one urade kako oni to zovu "retrocharge" = skinuti ti pun iznos sa kartice) oni odmah pošalju drugi ispravan. Čim kreiraju besplatni "replacement order" za novi ispavan Kindle takođe se kreira i "return request" (= zahtev da vratiš neispravni).
Ja sam je samo posle čekao mesec i po dana da mi bratov kolega donese iz US u Srbiju... Ali Amazon ju je poslao sutradan i isporučena u Majami za tipa 4 dana.

Druga zamena nije bila tako jednostavna i tako brza . Nego su mi ponudili samo da kreiraju "repair request" aka "warranty service request" (kao ona varijanta odmah slanje zamene e može posle prvih mesec dana) = da neispravni Kindle #2 vraćam za US Amazonu (Amazon pokriva troškove US to US slanja) i da ga oni ona testiraju i procene mogu li da ga poprave tu u Amazon skladištu ili mora da ide dalje kod "authorised refurbisher" i to kao traje 2-4 weeks.

U praksi navodno za Kindle ne čekaš baš da odrade popravku / refurbishing tvog pokvarenog primerka nego kad prođe tu inicijalnu proveru šalju ti drugi već refurbished primerak (koji dolazi u tim braon kutijama) ... za koji imaš garanciju samo onoliko koliko ti je preostalo garancije od originale kupovine.

Moj pokvareni koji je prešao putanju Srbija > Las Vegas > Majami skladište Amazon-a su uspeli da izgube! U Majamiju.
Pa je tu krenulo natezanje za podrškom na temu "šta sad?" i nudili su mi jedno 5 različitih opcija u maniru svaki chat agent i svaki dan različitu priču ti priča o tvrdi kako je to jedina dostupna opcija.

Na kraju smo nekako došli do toga da su mi uplatili Gift card (koji važi samo na Amazon COM, naravno 🤬, inače bih da sam imao izbor radije naručio na Amazon DE) koji pokriva cenu Kindle (ne pokriva porez i isporuku) sa kojim sam ponovo poručio Kindle Paperwhite Kids (ovaj put 16 GB model jer više nema 8 GB koliko je bio stari primerak) naravno u retail plavoj kutiji. I pošto je to totalno odvojena porudžbinu pretpostavljam da i taj ima 2 godine garancije od momenta kupovine ili isporuke (što se desilo sutradan).

Sad još samo da mi ga donesu iz US za 3-5 nedelja / "oko NG" ili možda 6 meseci 🤣🤣🤣 Videćemo, imam 2 opcije za donošenje iz US pa ako se prva (tamo kod koga je sad paket, gde je Amazon isporučio) izjalovi druga je sve poznato i sigurno da lik se vraća iz US u maju 2024.
Pa dakle saga se nastavlja, i to nesmamjenom dinamikom 🙃
A ako je u plavoj retail kutiji logicno mi je da je garancija ponovo dve godine.
 
Znači na kraju me je "zamena pod garancijom" (cigla #2 je bila pod garancijom do jula 2024., pošto je Paperwhite Kids koji ima 2 umesto 1 godinu garancije) me je košta 9.6$ (porez, shipping za dž sam rešio aktiviranjem Prime trial-a) + živci koje su mi kidali na chat-u od 17.11. do 07.12.
Dobro sam prošao ( ? )

Ostaje da stigne Kindle do mene i da uporedim sa Kobo Libra 2 koji sam na Amazon DE kupio za Crni petak (i koji ću dobiti do kraja decembra, valjda :D ) pa da se odlučim koji ostavljam a koji će da leti na oglas 😂
 
Pa pazi, s obzirom da im vracas vise uredjaja nego njihova sopstvena kontrola kvaliteta, i nije toliko lose :cool:
 
Još uvek je nepoznanica da li je u pitanju hardverski ili softverski / firmware problem... i da li je rešeno sa novim firmware verzijama. Pošto su meni oba primerka koja su se zapucala (a u tih prvih nekoliko meseci lod kad je "PW5" aka Paperwhite 11th Gen bio pun Reddit ljudima kojima se desila ista stvar) su bila na istom firmware v5.14.1.1 (= prvi update posle fabričkog 5.14.0.1) i sa blokiranih firmware updates.

Nisam siguran da li ću da se uzdam u "treća sreća" i ostavljam Kindle PW5 a da prodajem Kobo... iako je Kindle definitivno hardverski bolji uređaj... "Samo" eto ima tu falinku da se samoubija 🤣🤣🤣
 
Meni i dalje stoji da kindle ne šalju za Srbiju.
 
Kupovina direktno od Amazona ima smisla ako se radi u momentu kad su na popustu, i ako imate načina da stigne u Srbiju bez plaćanja carine, PDV i sa shipping-om koji je mnogo jeftiniji za druge države nego za Srbiju.
I Paperwhite puna, zvanična cena (za verziju sa reklama tj "special offers") na Amazon DE nije 170€ nego 150€. A na KP je 165€ ista stvar.
Na Amazon DE 170€ košta Paperwhite Kids 16GB (8GB više ni nemaju na stanju) a ista stvar na KP se prodaje za 200€.

Tako da se isplatilo kupovati za Crni petak kad je koštalo 140€. Plus lik koji Paperwhite Kids prodaje na KP i za njega kao za "običan" Paperwhite nudi 12 meseci garancije umesto 24 meseca koliko Amazon nudi za Paperwhite Kids.

I iz moje perspektive kao neko kome su 2 od 2 Kindle Paperwhite Kids zaglavila u bootloop-u (prvi primerak posle 15-ak dana od kupovine, drugo posle nekih 14-ak meseci) dobro je došlo i 2 godine garancije (inače bih sad šipak dobio a ne zamenu) i uvek je bolje imati garanciju direktno od Amazona.

Iako je meni lično Amazon COM chat podrška maximalno iskidala živce prethodnih 40 dana dok nismo konačno završili zamenu #2. Čak su uspeli da izgube isporučeni paket sa neuspravnim Kindle koji sam jeeedva uspeo da organizujem ko će iz Srbije da ga odnese za Ameriku.

Tako da ne savetujem da iko ikad kupuje Kindle na Amazon COM i isporučuje Kindle na adresu u Americi... Amazon DE je bolja opcija jer daleko se lakše čovek snađe i ima veći izbor ljudi koji redovno putuju na relaciji Srbija <> Nemačka.
Možda ga je BILO za 150€ sa reklamama, sada ga NEMA, ima samo 16 GB od nekih prodavaca po 170€ i to sam napisao kao cenu.
Ovde sam kupio 16 GB bez reklama po akcijskoj ceni i zato njega navodim kao primer, sa nadam se regularnom garancijom (ne mogu sada da se setim ko je uvoznik, pisalo je na kutiji).
 
@Heinz Ja i ti kao da ne pričamo o istom. Ja kažem puna, zvanična cena na Amazon DE sajtu je 150 (149.99) za Paperwhite sa "special offers" ti kažem nema... Cena za Paperwhite bez "special offers" ( bez reklama na screensaver-u) je 170 (169.99). A verzija sa reklamama trenutno je na popustu na Amazon DE i košta 130€. Za 16GB verziju. Ne postoji više na Amazon da se naruči sa 8GB jer više ne proizvode. Za Paperwhite nema već mesecima na Amazon sajtu a za "Paperwhite Kids" je tokom Crnog petka rasprodat preostali lager 8GB primeraka.

A na temu "super korektne cene u našim radnjama" evo za koju apsurdnu cenu Shoppster prodaje uređaj koji na Amazonu košta 100€ 😂😂

 
Slažem se da sad nema povoljne ponude.
 
Još uvek je nepoznanica da li je u pitanju hardverski ili softverski / firmware problem... i da li je rešeno sa novim firmware verzijama. Pošto su meni oba primerka koja su se zapucala (a u tih prvih nekoliko meseci lod kad je "PW5" aka Paperwhite 11th Gen bio pun Reddit ljudima kojima se desila ista stvar) su bila na istom firmware v5.14.1.1 (= prvi update posle fabričkog 5.14.0.1) i sa blokiranih firmware updates.

Nisam siguran da li ću da se uzdam u "treća sreća" i ostavljam Kindle PW5 a da prodajem Kobo... iako je Kindle definitivno hardverski bolji uređaj... "Samo" eto ima tu falinku da se samoubija 🤣🤣🤣
A koji je razlog zašto firmware ne apdejtuješ na najnoviju verziju?
 
@Čika_Kure
Zato što sam ga kupio a ne iznajmio od Amazon pa da ga oni force update bez da se ja tu išta pitam? :D

Zezam se, delimično... Elem, konkretan razlog tad je bio da mi se ne dopada UI promena na 5.14.2 (na 5.14.1 može posle jailbreak da se uradi "revert" na stari UI) i što su valjda beše sa 5.14.3 promenili i drastično osakatili kako funkcionišu kolekcije (sad kad prebaciš na Collections view ISTE KNJIGE prikazuje i unutar kolekcije i PONOVO i van kolekcije) i kako se skače po listi knjiga na naslove ili autore koji počinju na određeno slovo.

Ukratko: nije mi se sviđao pravac u kom Amazon vodi UI i funkcionalnost sa novijim firmware: previše izjednačavanja UI sa Android aplikacijom što donosi promene koje su ok na LCD a bzvz na eInk display.

A tek naknadno (kad mi se već zakucao i drugi Kindle primerak) sam slučajno nabasao na informacije da su Amazon smradovi promenili kako na tom Paperwhite Kids radi korišćenje u adult, non-kids profilu :

nekad: nema reklama na screensaver-u ni dok je uređaj u Kids mode i nema reklama ni kad izađeš iz Kids na adult / normalan režim


sad: nema reklama za dete a za mamu i tatu su retroaktivno počeli da uvaljuju reklame.

I to je pretpostavljam odrađeno sa firmware update... što je eto sad bonus razlog da se izbegava noviji firmware na Paperwhite Kids.

Na tom novom koji sam sad kupio / dobio kao zamenu zamene svakako neću imati izbora da koristim 5.14.x firmware sve i da dođe sa firmware za koji može jailbreak (pošto jelte na Kindle ne možeš da "downgrade"-uješ firmware ako nemaš već jailbreak... a jailbreak ne može ako nije ispod određene verzije) jer je u pitanju vezuja sa 16GB a podrška za to je dodata tipa sa firmware 5.15.1 i ispod toga ne sme u nazad da se "downgrade"-uje.

U zavisnosti kad je spakovan u fabrici veliko je pitanje da li će doći i sa 5.16.3 ili novijim od toga. Najnovija jailbreak metoda ne podržava >= 5.16.4, za 5.16.3 nisam siguran... Testirano je na 5.16.2.1.1 tu radi sigurno.

(

inače sam i na PW1 i PW3 koristio starijih firmware i Update radio ručno ako dodaju nešto što me zanima : tipa na PW3 sam par godina koristio 5.8.11(=tad su dodali kontrolu boldness-a fonta) i preskakao sve updates do 5.9.7 ( tad su dodali zvaničnu podršku za custom fontove pa kao ajd jedan "hack" manje da koristim... Ja sam custom fonts hack koristio još od Kindle 3 😂😂) koji sam koristio godinama sve dok ga nisam prodao @nuk ,onda sam zarad novog gazde odradio update na 5.13.6 koji je doneo nešto korisno (zvanična podrška za book-cover-as-screensaver) a da još uvek nema krš promene koje su krenule sa 5.13.7.

)
 
E super! Hvala vam. Ja video da ne moze i nisam posle ni gledao.
I slucajno dosao ovde i vid' cuda!
Bas hvala svima.
E super! Hvala vam. Ja video da ne moze i nisam posle ni gledao.
I slucajno dosao ovde i vid' cuda!
Bas hvala svima.
E, ali ipak ne moze sa amazon.com-a
1702768592923.png
 
Moraš da izabereš International verziju Kindla. Nemam pojma u čemu su razlike.
 
Ako se nesto nije promenilo u poslednje vreme ni na jednom Amazon sajtu ne moze dostava za Srbiju. Najpovoljnija varijanta je da se uzme u Nemackoj ili USA pa da vam neko donese. Trenutno je i u MediaMarkt u DE 130 E Paperwhite, sto je ok cena. Kod nas, najpovoljnije preko KP, u peodavnicama su bas jake cene.
 
Da, najzad sam provalio - bukvalno moras da trazis "international kindle" i onda se pojavljuju verzije koje mogu da se salju..
Ukupno je transport i dazbine oko 67 evra...
Jake su onda cene..
Ok, nema veze, hvala svima
1702844513232.png
 
Nazad
Vrh Dno