Šta je novo?

KF560C40BB-16 → XMP nema posta

KIBLA`s

Čuven
Učlanjen(a)
11.12.2003
Poruke
2,743
Poena
680
Moja oprema  
CPU & Cooler
i9 13900KF & NZXT kraken 360
Matična ploča
Asus Tuf Gaming Z690-Plus
RAM
2 x 16 GB Kingstone Fury DDR5
GPU
Asus Tuf Gaming 3080ti OC12G
Storage
2x1TB Kingston SFYRS/1000 + 2x1TB Patriot SSD
Zvuk
Creative Sound Blaster X3
PSU
Seasonic prime GX-1300
Kućište
Fractal Focus 2
Monitor
ROG SWIFT PG278QR 165Hz, G-SYNC
Miš & tastatura
A4Tech XL - 750BF & Logitech Ultrax Premium
Laptop
Lenovo X1
Mobilni telefon
BlackBerry Classic (Q20) + iPhone 13 mini
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Imam dva "štapa" KF560C40BB-16 memorije (link), ploča je Aus Tuf Gaming Z690 plus, bilo koji od XMP profila da postavim računar neće da se postuje,
ostavljao sam ga i po par minuta (3-4-5) i uvek se postuje ali bez XMP - a i memorija radi na 2000MHz.
Poslednji BIOS je na ploči neki dan updetovan.

Da li je imao neki sličan problem i kako ga je rešio, možda ručnim podešavanjem?

EDIT: memorije su u prvom i trećem slotu, menjanje u drugi i četvrti slot iziskuje patnju zvano Noctua NH-D15.

Hvala.
 
Nisi trebao update bios-a, ima neki problem sa memorijom, dosta ljudi se zali i navodno ce uskoro fix...mada, 2-gi i 4-ti slot su dobitna kombinacija uvek🙂
 
Prvo sam probao sa prethodnom verzijom BIOS - a, sa fabričkim sa kojim je ploča i stigla nisam se ni setio da probam, nego sam uradio odmah update po sastavljanju konf.

Znači biće patnje :) .
 
Dobro da znam jer treba da uzmem neku z690 plocu za 13600k pa se razmisljam koju
 
Nisi trebao update bios-a, ima neki problem sa memorijom, dosta ljudi se zali i navodno ce uskoro fix...mada, 2-gi i 4-ti slot su dobitna kombinacija uvek🙂
update biosa mora da radi jer ima 13 seriju intela a z690 maticnu..probaj ponovo bios update, ako ti ne proradi nakon sto stavis stapice u 2 i 4 slot..e sad mu je fora sto mora uraditi bios update prvo na 12 seriji, jer ta maticna nema usb bios flashback..link od stapica koje je stavio ispada ddr5, a ta maticna podrzava ddr4..
 
Vrlo slican problem na tuf b660.
Nisam detaljno testirao,ali nakon update biosa sam redom namestao vrednosti da ne bih koristio xmp i svaki put testirao da li ce se postovati pre seldeceg koraka.
Krenuo sam od napona 1.35V pa timings pa tek onda freq.
 
greska moja gledo drugu asus z690 slicne su...kako si odradio prvi put bios update?
 
Poslednja izmena:
Odradio sam update normalno, iz BIOS - a, kao i svaki put već godinama u nazad, nema više bootovanja sa floppy - a pa flesovanje . . .
Ova ploča nije D4, tako da je DDR5 platforma.
 
rekoh moja greska..ne radi update preko ASUS CrashFree BIOS 3...sto znaci moras prvo preko 12 serije odraditi novi bios pa onda turiti 13 seriju..13 serija nece odraditi post bez biosa, a nisi uzeo maticnu sa usb bios flashback..tu si malo napravio gresku, jer ta opcija dozvoljava update novog biosa bez komponenti, samo maticna u psu i gotova stvar..ne trebaju ostale komponente...
 
jedno mislim drugo pisem, ez flash 3..
 
Ploca i CPU su radile out of the box, što se kaže...
 
Da li si probao samo podizati takt memorije sa tih 4000 bez da "primenis" XMP. Probaj da vidis prvo 4800 npr. jer je to JEDEC spec. i to u slucaju tvojih modula mora da radi.
 
Nisam to probao.
Javljam.
 
Kao sto su ti i odredjene kolege gore rekle ,podesi rucno takt i voltazu digni i bice to ok
 
Mozda glupav predlog, ali probaj da iskljucis eksterni sata kontroler. Ne moze da skodi.
 
Nisam stigao još ništa da radim, probaću to sa SATA, mada imam dva SATA SSD - a nakačena, ali za probu ću da probam :) .
 
Prebacio memoriju u slot 2 i slot 4, XMP radi, 3000mhz (6000mhz).
 
A što si "gurao" kombinaciju 1+3 kad skoro svaki proizvođač preporučuje 2+4?
 
Nije ni čudo što nije radilo u prvom i trećem.
 
Ako ništa drugo ne pomaže, probajte da pročitate uputstvo.
Bukvalno svaki quick start guide ima stranu sa objašnjenjem portova.
Na svu sreću, jeftina je ovo bila škola.
 
Stara škola 1+3 ostala navika, rešno je svakako.
Iskoristio priliku prepakivanja u novo kućište i prebacio u 2+4.
 
Nekada je uobičajeno bilo 1+3
Nekada sam crtao grafitnom olovkom po matičnoj ploči sa nadom da ću da poteram CPU ili magistralu za koji MHz brže, pa to više ne radim odavno.
Prvo što pogledam kad otvorim kutiju sa matičnom pločom (posle same ploče) je baš to, uputstvo, neki put i pre nego što uzmem ploču u ruke (obične pre nego što je uopšte i poručim).
 
Ne sporim, ali navike su čudo i teško se menjao.

Posle sam i ja uzeo uputstvo...
 
Nazad
Vrh Dno