Šta je novo?

KDE Plasma (problemi, konfigurisanje, diskusija)

Covece to sam ja objavljivao , kad ce ta 18.08.0 verzija, jednog dana, neki distroi su jos na 17.x verziji programa a napredniji su na 18.04.x verziji programa. To vec mesecma pise na prepisci koju sam objavi. Za tu verziju mora i napredniji QTframeworks.
 
Kali 2018.2 stigao update, koliko sam pogledao to je bio update na plasmu 5.13.4. Sve lepo, sve fino i kad sam podigao ponovo nema panela, nema menija, nece da starta nista ako se kuca na prozoru (kako li se to zove ne znam) koji se otvori na desktopu, desni klik misa ne radi uopste da otvori podesavanje ili bilo sta. A tek Kali koji je baziran na Debianu pa ako ide friska instalacija formatizuje swap pa posle mora da se jure vestice po ostalim plasmama, uzas, koliko god da postoji swap particija Debian ima sve da ih formatizuje. Sad ce @calexx da kaze to si nesto dodavo, menjo, nisam pipao taj kali sem sto povremeno udjem i uradim update jer je rr distro. Imal neka komada ili komade da se to opravi da se pojavi opcija da napravim defaultni panel ili nema opravke. Sad sam video to je sad vec Kali 2018.3, nesto je tu izgleda skrsio kod update.
 
Poslednja izmena od urednika:
A tek Kali koji je baziran na Debianu pa ako ide friska instalacija formatizuje swap pa posle mora da se jure vestice po ostalim plasmama, uzas, koliko god da postoji swap particija Debian ima sve da ih formatizuje.

Dudarim kontricu, Debianovom partmanu ne fali manuelni mod podešavanja diska, što pamtim još dok sam furao više distroa. Ne pipa ništa osim što mu se definiše. Tek, Kali KDE instalirati kad je jasno da im je ta verzija 13-to prase, ali pričali smo već o tome...;):wave:
 
Ovaj je otkacio posle update-upgrade posto je RR, evo imam sad panel al samo moze da se pinuje na panel, ima tu izgleda viska a i manjaka konfiguracionih fajlova. Ne moze nista da se stavi kao widget, negde se pogubio, casovnik ne moz epodesavanje, u sustini ne moze nista od widgeta da se podesi na desni klik. Panel nema nigde opcija koja svud apostoji da se stavi novi panel. Izgleda da cu lupim jedan wipe, ne ide im to RR
 
Sad ce @calexx da kaze to si nesto dodavo, menjo, nisam pipao taj kali sem sto povremeno udjem i uradim update jer je rr distro.
Ма јок, само ћу мудро да ћутим. ;) Иначе бих већ реинсталирао, не волим решавања оваквих проблема.
 
Ма јок, само ћу мудро да ћутим. ;) Иначе бих већ реинсталирао, не волим решавања оваквих проблема.

Ako mu uradim reinstalaciju to kao da je windows (nekad), plus moram da ispravljam UUID-ove jer formatizuje swapove, ko ce vise traziti sem fstab-a i gruba gde jos uturi UUID. Bolje je jedan wipe pa ima slobodnog prostora za neki filmic da se pogleda. :D
 
То је већ боља идеја, одавно тако радим мада те партиције чекају, можда опет легне неки линух а можда и нешто друго. Број инсталираних линуха је све мањи, доста сам испробавао, сад да их користим.
 
Dudarim kontricu, Debianovom partmanu ne fali manuelni mod podešavanja diska, što pamtim još dok sam furao više distroa. Ne pipa ništa osim što mu se definiše. Tek, Kali KDE instalirati kad je jasno da im je ta verzija 13-to prase, ali pričali smo već o tome...;):wave:
Tek mi sad doslo iz du*** i glavu, deder objasni kako u procesu instalacije, instaleru dati taj partman da odradi umesto ugradjenog u Debia instaler i da ne formatizuje ponovo swapove. Ovako ako ne formatizujes nece se pomeri od tog koraka u instalaciji. Inace ja sam ga upokojio sa jednim sudo scrub -p gutmann /dev/sdXX Malo da mu prodrma dzigeruicu :)
Sad sam pogledao slike tog instalera meni to sve isto kao da je to to ali ja nikad nisam uspeo da nadjem opciju i nacin da zaobidejm da mi ne formatizuje swap, ne me briga kad je jedan OS ili kad sam Debian stavljao na USB i formatirao ga kao disk sa njegovim grubom ali kad imam vise OS onda mije bitno da ne dira swap, da li je mozda neka opcija koju predvidim a to mi jedino pade na pamet da mu se kaze u instalaciji na nekom mestu da nema swap pa onda ne bi trebao ni da ga interuju swapovi koji postoje. Posle moze se doda swap u fstab i gotovo.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ја сам некада имао проблем што је већина инсталација форматирала swap али се у последње време то не дешава, мада мање и инсталирам. ;) Ипак, на почетку погледам план за партиције и код већине не пише да ће да га форматира. Мада и ако то уради, пар минута посла.
 
Ја сам некада имао проблем што је већина инсталација форматирала swap али се у последње време то не дешава, мада мање и инсталирам. ;) Ипак, на почетку погледам план за партиције и код већине не пише да ће да га форматира. Мада и ако то уради, пар минута посла.

@dolmen tvrdi da moze da se ne formatizuje swap, kako ja nisam prokuzio za sve ove godine instalirajuci Debian, Taj program kojim se particionise to je po slikama sa google isto sve kao sto je spakovano u instaler.
1000x taj problem oko nasilnog formatizovanje swap particije od strane Debian instalera postavljen je ovde i uvek je bilo beeeee. Nek je par minuta posla ispravke al necu to da radim, zato i zaobilazim Debian, neko me na silu tera da formatizujem swap ili ono pripremis particije unapred a Debian instaleru se ne dopada i trazi da ih ponovo formatizujes iako si sve odradio po pravilu sluzbe.
 
Нисам мислио баш на дебијанца, вероватно је и то био детаљ због кога сам одавно одустао од њега. Ем чудна инсталација, ем није памтио нека подешавања програма, ем каска неколико месеци. А можда је из приче ... шта нас брига што форматира swap, па шта ће вам још неки линух поред овога? То је писало у одговору на PCLinuxOS форуму, питао тип како да update-grub убаци и друге линухе јер је тада убацивао само windows ако га нађе. Одговор је био ... а шта ће некоме уопште било који линух поред овог нашег?
 
@calexx,

Dobro napisa, toje ono ja pa ja pa ja ili ja sam bog otac stame me briga za zateve korisnika.
 
@dolmen tvrdi da moze da se ne formatizuje swap, kako ja nisam prokuzio za sve ove godine instalirajuci Debian, Taj program kojim se particionise to je po slikama sa google isto sve kao sto je spakovano u instaler.
1000x taj problem oko nasilnog formatizovanje swap particije od strane Debian instalera postavljen je ovde i uvek je bilo beeeee. Nek je par minuta posla ispravke al necu to da radim, zato i zaobilazim Debian, neko me na silu tera da formatizujem swap ili ono pripremis particije unapred a Debian instaleru se ne dopada i trazi da ih ponovo formatizujes iako si sve odradio po pravilu sluzbe.

Zadnji Debian koji sam instalirao je bio Sarge, što znači da tvrdim bez znanja da li su nešto izmenili/uprostili instaler pa sad brlja, kako kažeš.

Ono čega se sećam je da je imao opciju kao "Something else" u *buntuima i da sam samo root i user particije formatizovao a swap sam preskočio. Onda može da se ako treba, naknadno doda u fstab iskopirana linija sa swap-om iz nekog drugog distroa i što to ne bi radilo? Tad sam imao 3 distroa na diskovima i ništa Debianov instaler nije poremetio.
 
Zadnji Debian koji sam instalirao je bio Sarge, što znači da tvrdim bez znanja da li su nešto izmenili/uprostili instaler pa sad brlja, kako kažeš.

Ono čega se sećam je da je imao opciju kao "Something else" u *buntuima i da sam samo root i user particije formatizovao a swap sam preskočio. Onda može da se ako treba, naknadno doda u fstab iskopirana linija sa swap-om iz nekog drugog distroa i što to ne bi radilo? Tad sam imao 3 distroa na diskovima i ništa Debianov instaler nije poremetio.

Da to je u Ubuntu a ima i u Debianu ne znam tacan naziv opcije to je kad biras particiju gde ces da instaliras, to uvek i radim a ponekad nece ni da prihvati unapred pripremljene particije nego trazi da cekiras da ih formatizuje iako su formatizovane i prazne. E to je kako ja piskaram vec godinama da vidi sve swap fajlove i ko ludak sve isformatizuje ako ne pristanes vrti te u krug, zacarani krug i nema instalacije, ne mozes da mrdnes dalje. U *buntuima instaler ce prihvatiti sve swap particije ako postoje i staviti ih u fstab a onda po zavrsetku uzmem i napravim reda u fstabu, pobrisem linije sa swapom i ostavim jednu. U principu jedni zastupaju tezu da swap ne treba uopste, drugi da treba, duga i nikad zavrsena prica....:)
 
U principu jedni zastupaju tezu da swap ne treba uopste, drugi da treba, duga i nikad zavrsena prica....:)

Mislim da i ne treba. Kad ti se desilo da ti je 8GB RAMa postalo "tesno" čak i kad ti uporedo rade neke "teže" aplikacije? Uz malo pažnje i sa manje nije bilo potrebe za swapom doduše, stariji distroi, kerneli aplikacije ali evo sad imam 16 u novoj mašini i "teški" GNOME3 i nekad mi se čini da sam ulupao pare u memoriju, jer i kad nagarim, zvrji samo keš u polu-praznom RAMu.:d
 
Немам искуства са много рама али се мени са 4 повремено деси да заграби и од swap фајла. Размазио сам се па понекад потерам више захтевних програма а ако се неки од њих још и заглупи или заборави, ето га на swapu.
 
Debian omogućava potpuno unapred podešen instaler, sa sve određenim veličinama particija i ostalih detalja. To možete da uradite samo ako pravite sopstveni ISO koristeći fajl preseed.cfg
Na primer, stavke su:
d-i keyboard-configuration/xkb-keymap select us
d-i time/zone string US/Eastern
d-i partman-auto/method string lvm

Pogledati:
https://www.debian.org/releases/squeeze/example-preseed.txt
 
Poslednja izmena:
Debian omogućava potpuno unapred podešen instaler, sa sve određenim veličinama particija i ostalih detalja. To možete da uradite samo ako pravite sopstveni ISO koristeći fajl preseed.cfg
Na primer, stavke su:
d-i keyboard-configuration/xkb-keymap select us
d-i time/zone string US/Eastern
d-i partman-auto/method string lvm

Pogledati:
https://www.debian.org/releases/squeeze/example-preseed.txt

Hvala ali ja sam poceo ovaj deo diskusije zbog Kali koji je baziran na Debianu, e sad ako mozes napravi mi najnoviji KDE .iso fajl da ne trazi da mi formatizuje moja dva swap fajla. Hvala na linku ali toliko daleko da se cimam nije moje polje interesovanja.
 
Немам искуства са много рама али се мени са 4 повремено деси да заграби и од swap фајла. Размазио сам се па понекад потерам више захтевних програма а ако се неки од њих још и заглупи или заборави, ето га на swapu.

Jesi probao nohung?


Hvala ali ja sam poceo ovaj deo diskusije zbog Kali koji je baziran na Debianu, e sad ako mozes napravi mi najnoviji KDE .iso fajl da ne trazi da mi formatizuje moja dva swap fajla. Hvala na linku ali toliko daleko da se cimam nije moje polje interesovanja.

Evo sad pogledah dokumentaciju. Pri custom instalaciji swap particije drugih distroa samo treba markirati sa "Do not use" i ne dira ih:https://wiki.debian.org/Swap
 
Evo sad pogledah dokumentaciju. Pri custom instalaciji swap particije drugih distroa samo treba markirati sa "Do not use" i ne dira ih:https://wiki.debian.org/Swap

Dokumentacija je pisana dok je Lenny izdanje bilo aktuelno. Mislim da danas nije moguće izbeći format.

@lega99
Prepravka preko blkid traje minut po fstab-u. Ko ti je kriv što imaš mnogo fstab-ova :D
 
Poslednja izmena:
Pa sad jel moze ili ne moze, onaj sto je terao dolmen to je iz 2005 kad je bio Lenny pre ili kasnije.
@fipac,
A ako nece da se digne zbog te gluposti sto je promenjen swap, plasma je cudo, znam ja za blkid i to sam pre radio ali sad kako ide sa tom plasmom to je ludilo, plus distroi koji upisuju swap zbog hibernacije u grub. Kod takvih moras iz jednog da udjes u drugi i da sve ispravis pa da startujes update grub u tom kome si ispravljo to mora nekao ono chrotovanje pa posle da glavni grub pokupi te grubove od svakog linuxa. Ajd jel neko ima najnoviji Debian buster pa da kaze moze ili ne moze da se stavi zabrana da ne pipa swap, da ne krecim dzaba. :D
@dolmen,
ce izgledam youtube mozda neko tamo ima takav primer pa ce vidimo jer moze ta opcija iz instalacije
 
Или да баталиш Калија, матор си ти да јуриш лозинке комшијама. ;)
 
Пиши песме, прави Дебиан инсталације које не дирају swap код инсталације ... иди у теретану и вежбај. ;)
 
Mora da se izmeni fstab tako da ako nedostaje neka particije da smiri strasti i ignoriše. Kada sam se selio na i9 nisam povezao HDD (samo ssd) i pri bootuje Centos je neviđeno ludeo. Trebalo mi 3 sata da skapirao šta je.

Trebalo je dodati nofail u fstab u liniju gde je disk.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Au posle toliko godina saznajem na moju radost i ostalih ona opcija da se ne upotrebi ta particija radi, video na youtube i probao, znaci swapovi se oznace da se ne diraju. Tolike godine prodjose i sad sam to tek nasao, da sam ranije umro ne bi znao. Instalirao sam i Kali, uprskali su ga nacisto, spojili su najnoviju plasmu 5.13.4 i framework 5.47.0 koji je star tako da to uopste ne radi kako treba, svaka im cast a prave pen-test distro i covek kuka na kde za Dolphin a sta ce tek sad ne radi Dolphin a i ceo distro s**ban a on zivi od toga tako pise. @dolmen moz da odahnes a i ja sad jer konacno posle silnih godina i pitanja po forumima saznao sam kako da izbegnem tu zamku oko swap fajla.:smash::banana:
 
@yooyo,
Hvala naucih jos nesto i resava problem kad ovi u Neonu poture neku glupost tako da nalepi nepostejeci swap...:)
 
Nazad
Vrh Dno