Šta je novo?

Kasete u 2023

Ej_Zi

Zapažen
Učlanjen(a)
15.02.2023
Poruke
5
Poena
12
Već duže vreme slušam da su vinil ploče ponovo zaživele, ali sam primetio da i audio kasete doživljavaju svoju reinkarnaciju, bar u inostranstvu. Kakva je situacija kod nas? Ima li ovde neko ko je zainteresovan za takav vid retro tehnologije?🤔 Istraživao sam po internetu i nisam mogao da nigde da nađem nove prazne kasete u nekoj maloprodaji u Srbiji. Jedino što sam iskopao jeste KupujemProdajem ili Amazon.

Iako neki artisti poput Weeknd-a, Imagine Dragons-a, Coldplay-a nude svoju muziku preko kaseta, tih ponuda na žalost isto nema kod nas. Izgleda da na Balkanu sve kasni, bilo da su to neke inovacije ili pak comeback-ovi. Lično bih voleo da se prebacim na taj vid slušanja muzike, bar dok sam u kolima, pa zato me zanima koliko bi to bilo teško izvesti u 2023-oj, uzimajući u obzir da praznih kaseta skoro nema, da se kasetofoni teško održavaju i da se često dešava da "progutaju" i "sažvaću" kasete, kvalitet zvuka itd..
 
Od kada je retro napredno ? Šta je sledeće, 8-trak, VHS, gramofon na navijanje sa trubom. 2x8mm film ?
 
Već duže vreme slušam da su vinil ploče ponovo zaživele, ali sam primetio da i audio kasete doživljavaju svoju reinkarnaciju, bar u inostranstvu. Kakva je situacija kod nas? Ima li ovde neko ko je zainteresovan za takav vid retro tehnologije?🤔 Istraživao sam po internetu i nisam mogao da nigde da nađem nove prazne kasete u nekoj maloprodaji u Srbiji. Jedino što sam iskopao jeste KupujemProdajem ili Amazon.

Iako neki artisti poput Weeknd-a, Imagine Dragons-a, Coldplay-a nude svoju muziku preko kaseta, tih ponuda na žalost isto nema kod nas. Izgleda da na Balkanu sve kasni, bilo da su to neke inovacije ili pak comeback-ovi. Lično bih voleo da se prebacim na taj vid slušanja muzike, bar dok sam u kolima, pa zato me zanima koliko bi to bilo teško izvesti u 2023-oj, uzimajući u obzir da praznih kaseta skoro nema, da se kasetofoni teško održavaju i da se često dešava da "progutaju" i "sažvaću" kasete, kvalitet zvuka itd..
Kaseta sam imao mnogo, posle 200 slushanja mozhesh da bacish. Pretpostavljam da mozhesh da snimish digitalni format na kasetu, ali one same po sebi su loshi nosioci zvuka...
 
Čovek koji je radio kao manji izdavač (indie label u današnjem kontekstu) mi je objasnio da se materijal sa diska prebacivao na DAT, koji je služio za presnimavanje po 100 audio kaseta. To je poprilično zahtevan poduhvat, ali ne i nemoguć, samo što je potražnja drastično opala, a isto važi i za diskove. Na sve to treba uzeti u obzir da se radi o starim tehnikama koje su čak i deficitarne zbog prestanka proizvodnje.
 
Od kada je retro napredno ? Šta je sledeće, 8-trak, VHS, gramofon na navijanje sa trubom. 2x8mm film ?

Danas nam je sve dostupno. Ljudi su se mozda zasitili sve te silne digitalne imovine. Ovi uredjaji od nas zahtevaju sve manje truda i da bi smo dosli do odredjenog cilja. Mozda je retro zanimljiv ljudima jer nosi tu neku čar koji ovi uredjaji ne mogu da nam pruže. Tipa ono pucketanje koje cujemo kad slusam vinil plocu ili sam proces ubacivanja kasete u radio. Mladim generacijama je to interesantno baš jer su odrasli u takvom dobu gde je sve modernizovano i pojednostavljeno. Možda je takva tehnologija zastarela, ali izgleda da ona opet budi neke emocije u mladima.
Čovek koji je radio kao manji izdavač (indie label u današnjem kontekstu) mi je objasnio da se materijal sa diska prebacivao na DAT, koji je služio za presnimavanje po 100 audio kaseta. To je poprilično zahtevan poduhvat, ali ne i nemoguć, samo što je potražnja drastično opala, a isto važi i za diskove. Na sve to treba uzeti u obzir da se radi o starim tehnikama koje su čak i deficitarne zbog prestanka proizvodnje.

E to me brine. Imam u kući kasetofon koji ima sve i za USB, CD i za kasetu, pa sam mislio da ima mogućnost presnimavanja. Ta metoda što si naveo ne verujem da je i dalje izvodljiva, pošto ne verujem da se iko time bavi a i te DAT kasete verovatno se više ne mogu naći. Da li bi možda moglo direktno sa USB-a na kasetu, jer mi se učinilo da sam našao na internetu neke uređaje koji imaju tu opciju?
 
Poslednja izmena:
Vinil je za mene i dalje nenadmašan nosač zvuka. Svaka čast flac-ovima i ostalim digitalnim formatima, ali sa ploče to zvuči mnogo bolje.
To "pucketanje", koje se svuda pominje, ne daje nikakvu draž, već je znak da je ploča oštećena.
 
Tebi zvuci bolje jer se mastering zvuka za ploce zbog fizickih ogranicenja iste radi na poseban nacin dok kod digital nema ogranicenja pa imas brljotine zvane loudness war.
Da ti neko odradi omiljenu pesmu na ploci koristeci mastering pravila za vinil u digitalnom formatu, ne bi primetio nikakvu razliku.
 
Imam u kući kasetofon koji ima sve i za USB, CD i za kasetu, pa sam mislio da ima mogućnost presnimavanja. Ta metoda što si naveo ne verujem da je i dalje izvodljiva, pošto ne verujem da se iko time bavi a i te DAT kasete verovatno se više ne mogu naći. Da li bi možda moglo direktno sa USB-a na kasetu, jer mi se učinilo da sam našao na internetu neke uređaje koji imaju tu opciju?
Ako kasetofon ima mogućnost da emituje pesme sa USB-a, ti stisneš REC i kasetofon snima dok se to reprodukuje, tako bi trebalo da bude izvodljivo. Na netu se pojavljuju tutorijali gde ako kasetofon ima line in odn. ulazne priključke na 3.5mm, onda se sa izlaznog 3.5mm (telefon, kompjuter, laptop) dovodi signal do kasetofona i snima kaseta. Pošto si naveo inostrane izvođače koji i dalje izdaju albume na analognim kasetama, vodio sam se logikom da želiš da kupiš original i opisan način vodi do takvog zvuka, te nijanse koju je, takoreći originalna, kaseta pružala. Postoje i kasete sa priključkom od 3.5mm, ali one služe samo za prenos zvuka (sa telefona) na kasetofon (u kolima na primer) pa možda bi i ovo bilo adekvatno rešenje tvog pitanja. Edit: pojavljuju se čak i kasete sa bluetooth priključkom, što je takođe još jedna zanimljivost.
 

Prilozi

  • facebook1_800x.png
    facebook1_800x.png
    306.1 KB · Pregleda: 26
  • s-l300.jpg
    s-l300.jpg
    19.8 KB · Pregleda: 27
Poslednja izmena:
Ako moderacija smatra da je podobnije, neka premesti temu u Potrošačka elektronika/HiFi oprema i softver.
 
kvalitet zvuka na kasetama (pri tom mislim na Chrome Type II i Metal Type IV bias) je daleko lošiji nego CD kvalitet koji sad dominira.
Čak iako se uključi Dolby C redukcija šuma i ako se snima na HX PRO deku, signal/noise će biti maksimalno ~65 dB.

Jedino opravdanje korišćenja kaseta je za potrebe snimanja sa Vinila, i u tom slučaju ćete imati Full Analog snimak, sa svim svojim prednostima koje je opisao Nil Jang.

Presnimavanje sa CD na kasetu je postpuna besmislica, nadam se da se tu razumemo.

A za prave ljubitelje analognog HiFi zvuka, uvek postoje Vinil i Reel to Reel

 
Imam i ja par gramofona, nisu baš neki ali rade, pre 10ak godina sam digitalizovao gomilu ploča kojemijoš soje na tavanu. Sada većina može da se skine preko interneta već sređene. Imam i stari Reel to reel AIVA 4 track studio magnetofon, malo šuška jedan potenciometar a i nekim čudom se sačuvalo par dvosatnih traka koje sam snimio neke 1970te do 1974 dok sam bio DJ u ABC diskoteci na NBGD, Dva puta mesečno sam slao kompilacije Minimaksu da pušta četvrtkom na 202.
Iako smo imali profi Lenco gramofonre. To što neki smatraju da je ono pucketanje i neodređen ton fino. to me je dovodilo do ludila dok sam bio DJ.
 
Već duže vreme slušam da su vinil ploče ponovo zaživele, ali sam primetio da i audio kasete doživljavaju svoju reinkarnaciju, bar u inostranstvu. Kakva je situacija kod nas?
Плоче можеш да очистиш и средиш.
Касета када се потроши можеш да је бациш.
То је разлика.
 
@Diamond
Kako to mislis da ocistis i sredis?
Koliko znam, ako je press los, posle odredjenog broja slusanja, zvuk se izoblici i ploca je samo za smece.
 
@Diamond
Kako to mislis da ocistis i sredis?
Koliko znam, ako je press los, posle odredjenog broja slusanja, zvuk se izoblici i ploca je samo za smece.
Бавим се чишћењем плоча тако да ти причам из искуства.
Наравно да лоши пресови не ваљају, али то су плоче које су издате у последњих 10 година где је квалитет пластике смути па проспи.
Говорим генерално о квалитету плоча, посебно старијих плоча када се штампала боља пластика.
Поједини југотонови албуми су имали изобличен звук али то је више фабричка ствар, тј. пресинг је такав.
Касете су такве да гомила није ни у старту ваљало, ПГП је избацивао очајне касете.
Свака касета се троши и баца и то је то.
Успевао сам да скинем огромну влагу која се увукла у плоче, тако да једино са сингловима не могу ништа да урадим јер је то лоша пластика. И са неким изровареним плочама. То не рачунам. Ако је иоле очувана плоча, може да се очисти и да траје.
Čovek koji je radio kao manji izdavač (indie label u današnjem kontekstu) mi je objasnio da se materijal sa diska prebacivao na DAT, koji je služio za presnimavanje po 100 audio kaseta. To je poprilično zahtevan poduhvat, ali ne i nemoguć, samo što je potražnja drastično opala, a isto važi i za diskove. Na sve to treba uzeti u obzir da se radi o starim tehnikama koje su čak i deficitarne zbog prestanka proizvodnje.
Касете су све више хит у свету, погледајте нове албуме, издају се касете у 10 боја и нијанси. То код нас је дефицитарно, али у свету се и те како тражи.
О винилима и да не говорим, штампали би се још и више да има више фабрика и квалитетнијих материјала.
 
Nismo se razumeli. Mislio sam na postupak, al' ako je to tajna, ok. Nisu bas svi singlovi od lose plastike, ima tu i kvalitetnih presova.
Koliko sam cuo, PGP je rasprodao opremu za pressing ploca, tako da od novih njihovih (re)izdanja nema nista.
 
Ako kasetofon ima mogućnost da emituje pesme sa USB-a, ti stisneš REC i kasetofon snima dok se to reprodukuje, tako bi trebalo da bude izvodljivo. Na netu se pojavljuju tutorijali gde ako kasetofon ima line in odn. ulazne priključke na 3.5mm, onda se sa izlaznog 3.5mm (telefon, kompjuter, laptop) dovodi signal do kasetofona i snima kaseta. Pošto si naveo inostrane izvođače koji i dalje izdaju albume na analognim kasetama, vodio sam se logikom da želiš da kupiš original i opisan način vodi do takvog zvuka, te nijanse koju je, takoreći originalna, kaseta pružala. Postoje i kasete sa priključkom od 3.5mm, ali one služe samo za prenos zvuka (sa telefona) na kasetofon (u kolima na primer) pa možda bi i ovo bilo adekvatno rešenje tvog pitanja. Edit: pojavljuju se čak i kasete sa bluetooth priključkom, što je takođe još jedna zanimljivost.

Danas sam iskopao u garaži neke prazne kasete, međutim probao sam da ih ubacim u taj kasetofon sa USB-om, ali taj mehanizam za kasete ne radi 🫤 Možda može nekako da se otkloni taj kvar. Setio sam se da u selu imam veliki kasetofon(takozvani "boombox"), ako takav uređaj ima RCA port, onda bih mogao pomoću RCA i 3.5 mm kabla da povežem boombox i kompjuter, telefon, laptop i onda na taj način snimim pesme.

Što se tiče originalnih kaseta, već planiram da uzmem Weeknd-ov poslednji album "Dawn FM" na kaseti, jedino što to nema da se kupi kod nas, samo preko oficijalnog sajta, a ne znam koliko bi me poštarina iskoštala :/ Mnogo je veliki problem to što ništa od ovoga kod nas nema novo, a ranije ih je bilo na svakom koraku.
Плоче можеш да очистиш и средиш.
Касета када се потроши можеш да је бациш.
То је разлика.
Jeste istina, kasete imaju svoj vek trajanja. Ali danas ni nemamo toliko veliku potrebu da ih slušamo po 200 puta dnevno, nego samo za neke nesvakidašnje prilike. Kada smo u baš tom nekom fazonu ili specijalnom raspoloženju, onda uzmemo kasetu i ubacimo je u neki old school kasetofon i slušamo ga iz fazona. Ja bi ih eto puštao recimo u kolima dok se vozim, kad idem na neka duža putovanja, prosto zarad uživanja, a pošto je moj auto iz tog nekog doba, onda bi to bilo sve što se kaže "period correct"
Касете су све више хит у свету, погледајте нове албуме, издају се касете у 10 боја и нијанси. То код нас је дефицитарно, али у свету се и те како тражи.
О винилима и да не говорим, штампали би се још и више да има више фабрика и квалитетнијих материјала.
O tome govorim, sve više su popularne u inostranstvu, budi se taj neki retro duh.
Evo primera: https://eustore.coldplay.com/collections/cassette

Kada već ovi izvođači to nude, u svetu se nude i novi walkman-i sa USB-om i boombox-evi sa bluetooth-om, svega ima!
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: uji
Nismo se razumeli. Mislio sam na postupak, al' ako je to tajna, ok.
Није тајна, постоји јефтина машина за прање, а поступак који претходи се зове лепак за дрво.
Nisu bas svi singlovi od lose plastike, ima tu i kvalitetnih presova.
На жалост, нема. Само код синглова се може десити да плоча лепо изгледа а да када се пусти не ваља ништа. И то се не може опрати, тј. синглове слабо и перем јер ту помоћи нема.
Стављани су у парче папира без кесице, и наћи реални near mint je равно чуду.
Koliko sam cuo, PGP je rasprodao opremu za pressing ploca, tako da od novih njihovih (re)izdanja nema nista.
Има, купе се ауторска права у иностранству.
ПГП нема пара, али има ко хоће и ко има.
 
Koliko mi je poznato, fabrika na Klisi je takođe zatvorena i poslednji izdat album na vinilu kod nas je od Lepe Brene „Zar je važno da l' se peva ili pjeva", ali kako ne postoji podatak na ploči ko ju je proizveo, pretpostavljam da je ipak bio u pitanju SoulPeddler i da se to desilo neposredno pre gašenja.
 
Već duže vreme slušam da su vinil ploče ponovo zaživele, ali sam primetio da i audio kasete doživljavaju svoju reinkarnaciju, bar u inostranstvu. Kakva je situacija kod nas? Ima li ovde neko ko je zainteresovan za takav vid retro tehnologije?🤔 Istraživao sam po internetu i nisam mogao da nigde da nađem nove prazne kasete u nekoj maloprodaji u Srbiji. Jedino što sam iskopao jeste KupujemProdajem ili Amazon.

Iako neki artisti poput Weeknd-a, Imagine Dragons-a, Coldplay-a nude svoju muziku preko kaseta, tih ponuda na žalost isto nema kod nas. Izgleda da na Balkanu sve kasni, bilo da su to neke inovacije ili pak comeback-ovi. Lično bih voleo da se prebacim na taj vid slušanja muzike, bar dok sam u kolima, pa zato me zanima koliko bi to bilo teško izvesti u 2023-oj, uzimajući u obzir da praznih kaseta skoro nema, da se kasetofoni teško održavaju i da se često dešava da "progutaju" i "sažvaću" kasete, kvalitet zvuka itd..

Ajd realno, zbog čega želiš da reaktiviraš kasete? Koja je ideja iza te namere, u tvom slučaju?!?
Jedino retro-like, hipster-like, tech-antiques like motivi imaju smisla (mislim, tu negde se i ja nađem ponekad).

Audio kaseta je najinferiorniji audio format koji eto jeste zaživeo (da zanemarimo neke koji nikada nisu zaživeli...).
Samo zahvaljujući velikim ulaganjima u razvoj dekova je nekako uspeo da se uvuče u HiFi.
Tek sa naprednim (skupim i komplikovanim) dekovima je to bilo zaista ok. Ali i dalje daleko iza vinila.

Nove dekove ne proizvodi više niko. Mislim da je Tascam poslednji do nedavno pravio jedan ili dva modela deka, a i oni su bili neke srednje klase. Ima tu i tamo poneki kineski plastični retro-hipster-decoration kasetofon, ali to je đubre u rangu onog što se '90-ih prodavalo na pijacama.
Valjani dekovi su sve ređi i ređi, jer se zapravo remontuju stari, a to ne može doveka. Broj starih a popravljvih dekova je konačan, delova nema, sadašnji dekovi se troše i stare, i dalje, hipsteraj povećava potražnju =>cena->∞ .

Nove kasete proizvode tu i tamo neke male kompanije. To što prave je daleko niža klasa od bilo koje ranije valjane kasete.
Za dobre kasete po iole prihvatljivim cenama mora postojati mass production, a toga više nema.

Kasete danas opstaju (i tu i tamo se ponešto izda na kaseti) samo i jedino zbog retro hipsteraja, a ne zvuka. Dakle, k'o što antikvari vole petrolejsku lampu, ili nešto mlađi antikvari vole da obrnu par nivoa na Amigi, takav motiv i drži kasete "u životu".
Ovi što izdaju nova izdanja na audio kasetama, rade to da namaknu još koji $ keša prodajom još ponekog nosača zvuka. Koliko njihovih kupaca zaista ima valjane dekove da nabavka "original" kasete ima smisla, ne znam, ali verujem da su procenti zanemarivi.

Ideja da slušaš kasetofon u kolima je takođe nejasna?!?
Valjani auto radio kasetofon je rekost (bila i ranije).
Visoke temperature leti u kolima jako štete kasetama.
Ako ne snimiš na iole valjanom deku, zvuk će biti njanjav.
Teško ćeš naći majstora (a majstor će teško naći delove) za popravku nekog starog auto radio kasetofona, da ne žvaće kasete.

Bla.bla.bla...

Imam još 50-ak zaista odličnih kaseta, Maxwell XLII, XLII-S, TDK-SA, TDK-SAX, neke BASF, snimano na nekom tada vrhunskom 3-head Pioneeru, i one se i danas, neke stare već >30god čuju zaista zaista odlično (trenutno mogu da ih poslušam samo na jednom sasvim pristojom Siemens walkman-u).
Planiram nabavku nekog repariranog dobrog deka srednje klase, ali samo iz hipster-retro fazona, da deca vide šta je to.
Ali da to ima smisla sada počinjati, i to zaista koristiti za redovno slušanje muzike, pa nema uopšte... :( :(

... ... ...

BTW, vinil ne treba mešati sada u ovu priču.

Zbog principa rada, vinil je daleko superiorniji i dugovečnij. Zato se i održava.
Novi gramofoni se proizvode i razvijaju dalje. Nove zvučnice se proizvode. Gramofonska pojačala takođe.
Nove ploče se takođe štancuju, a ima i zaista vrhunskih press-ova (iako ima i dosta trash-a (ali bilo ga je i "onda")).
Ali vinil zaista živi, sa razlogom.
Audio kaseta ne. Takođe s' razlogom.

Ima li smisla danas koristiti VHS?
 
Poslednja izmena:
Koliko mi je poznato, fabrika na Klisi je takođe zatvorena i poslednji izdat album na vinilu kod nas je od Lepe Brene „Zar je važno da l' se peva ili pjeva", ali kako ne postoji podatak na ploči ko ju je proizveo, pretpostavljam da je ipak bio u pitanju SoulPeddler i da se to desilo neposredno pre gašenja.
"City Records" je izdao nakon toga 2020. godine LP Riblje čorbe "Da tebe nije". Vinil 140g, štampan u Sony DADC fabrici u Austriji.

LP Lepe Brene je štampan takođe u Sony DADC, ali tada su još bili u Češkoj.
 
  • Like
Reagovanja: uji
ja imam preko 200 sacuvanih kvalitetnih kaseta, vecinom hrom dioxid i metal.
sve su snimljene samo jednom, moja kolekcija.

Diskove sam davno podelio, ploce davno prodao, ali kasete sam sve sam snimao, i njih sam sacuvao.
Kasete sam najvise voleo.

Ali iskren da budem i ako imam deck, ne slusam ih, samo stoje... sakupljaju prasinu

Sto se tice dece, i ja sam mislio da ce ih zanimati, ma ne interesuju ih u opste.
Muziku slusaju sa telefona i ako u hifi imam nekoliko hiljada eura spucanih a deca ne znaju ni radio stanicu na tuneru da nadju.
 
Kasete propadaju i od stajanja - sunđer (gde nalaže glava) degradira vremenom, traka se lepi sama za sebe pa se teško okreće itd.
 
Ti nije sundjer nego filc.
On definitivno ne propada
 
Hipsteraj je ubedljivo najgora pojava koja se desila u 21 veku.
 
Lako je sad biti hipster...

U moje vreme da bi bili hipsteri morali smo nabaviti magnetofon🤭

I onda kad dođu devojke ti pustiš muziku sa njega jer ti kao samo to koristiš, a dok ga pustiš presedne ti devojka i muzika.
 
Poslednja izmena:
kupio sam nedavno luxman dek jer imam 200+ kaseta iz zlatnog doba...da nije toga ne bi mi palo na pamet da se time bavim i to iz razloga koje navodi i @NShappy a to je praktično nepostojanje novog hardvera...vintage je super samo ako ti je rođeni brat odličan audio serviser ( a često i to ne pomaže)...

...što se zvuka tiče, on na papiru jeste inferioran, ali to samo pokazuje da nije sve u brojkama, jer meni zvuči prijatnije za slušanje...znam takođe mnoge koji su kad se pojavio cd sve što nabave na cd-u snimali na kasete i samo njih slušali jer ih je cd ubijao u mozak kako kažu...cd-ove su čuvali kao arhivu...

to samo pokazuje da je nekakav pokušaj rekonstrukcije žive svirke kod kuće jedna velika tlapnja i budalaština...ima u novom broju hifi choice članak upravo na tu temu...

mislim da i ovde važi slično kao za vinil...ako već nemaš gramofon i nekakvu pređašnju kolekciju vinila, nije baš vreme da se sada počinje od nule...za kasete to važi još više...
 
Zato što kreativnost traži britak jezik i slobodu izražavanja.
U "politički korektnom" sistemu verbalnog delikta, dozvoljeno je samo lepo pakovanje.
Suština je strogo zabranjena.
 
Касете у 2023. су попут фигура Трансформерса данас. Купују их одрасли због носталгије и чувају у витринама, не дајући својој деци да се играју са њима. :)
 
Nazad
Vrh Dno