Šta je novo?

Kako pravilno ocistiti ventilator

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,579
Poena
665
Da li moze da se napravi neki mini tutorijal za ovaj lak zadatak ciscenja ventilatora?

Gledao sam vise uputstva i klipova kako ocistiti ventilator i vise ima neverovatnih gresaka, nego sto ima pravih informacija. A kad tako odvale neku glupost covek sumnja u sve ostalo sto kazu...
Na jednom klipu covek preporucuje da ako hocete da saznate koji ventilator je bucan, da gurnete u njega srafciger DOK RADI :smash:
Posle sipanja ulja on ga je "uguravao" srafcigerom koji je iste velicine kao precnik rupe. I razdvajao je gumice od zida rupe kako bi mast usla dublje.
Pa je onda posle sipanja ulja mrdao elise ventilatora gore-dole. DA nije ih rotirao nego bas pomerao gore dole i jos kaze ako nije klimav vas ventilator vi ga rasklimajte malo. Itd...

Ono sto znam jeste da:
1. Treba da se skine ventilator.
2. Da se sa zadnje strane (gde ulaze zice) nalazi jedna nalepnica koju treba odlepiti.
3. Ispod nalepnice je obicno jedan plastican nazovimo ga cep (podseca na dugme od kosulje samo bez supljina). Njega treba izvaditi.

Ali sada:
-Da li treba cistiti unutrasnjost (tu rupu)? Ako treba onda na koji nacin?
-Koju mast/ulje treba staviti? Mnogi kazu da ne valja WD-40, ali onda koju koristiti. Kako se zove i gde moze da se nadje?
-Koliko masti/ulja treba da se stavi?
-Da li treba da se razdvajaju te gumice (koje se nalaze oko centralne ose) od zida supljine kako bi uslo dublje ulje.
-Da li treba visak ulja odstraniti? I ako treba, onda koliko treba da ostane?
P.S. Da li moze na isti nacin da se ocisti i podmaze CPU ventilator ili (iz bilo kog razloga) njega ne treba dirati?

A na kraju ide:
-Vracanje zastitnog cepa i lepljenje nalepnice na prvobitno mesto.
 
Poslednja izmena:
Ali sada:
-Da li treba cistiti unutrasnjost (tu rupu)? Ako treba onda na koji nacin?
-Koju mast/ulje treba staviti? Mnogi kazu da ne valja WD-40, ali onda koju koristiti. Kako se zove i gde moze da se nadje?
-Koliko masti/ulja treba da se stavi?
-Da li treba da se razdvajaju te gumice (koje se nalaze oko centralne ose) od zida supljine kako bi uslo dublje ulje.
-Da li treba visak ulja odstraniti? I ako treba, onda koliko treba da ostane?
P.S. Da li moze na isti nacin da se ocisti i podmaze CPU ventilator ili (iz bilo kog razloga) njega ne treba dirati?

A na kraju ide:
-Vracanje zastitnog cepa i lepljenje nalepnice na prvobitno mesto.
Ovo je postupak sto si i sam napisao. Nema tu neke nauke.
1. Ocistis malo i tu rupu od prasine. Najlaksi nacin je neku mekanu krpu savijes smotas u spic i sa tim malo iscaskas prljavstinu ako je uopste ima.
2. Wd 40 rastvara ulja ( mada ima i podmazivajuce dejstvo ) nije bas najzgodnije za podmazivanje ventova. Koriste se ulja za podmazivanje masina za sivenje i sl. Ima i u kineskim prodavnicama . Flasica kosta 50 din a to je dosta za cirka 1000 podmazivanja.:D
3. Dve tri kapi
4. Ja licno kanem dve tri kapi ulja i malo zavrtim krilca ventilatoru da bi ulje uslo u lezaj - zatvorim gumicu vratim nalepnicu i to je to. Nista ne odstranjujem.
5. Svaki ventilator se ovako podmazuje cak i vent za CPU. I on je vent kao i svaki drugi. Nista posebno.:D
Enyoj
 
Slažem se za ventilatore sa sleeve bearing, stim što ja kad im čistim ležaj koristim benzin, za podmazivanje je dobro bagat ulje za šivaće mašine. Ali šta je sa npr. Fluid Dynamic Bearing (u Arctic Cooling) i sa ležajevima u Noctua ventilatorima, da li njih čistite i podmazujete? Imam jednu Noctuu i 2 AC PWM i njih još nisam rastavljao, ako ćemo iskreno nije bilo ni potrebe.
 
Znaci trazim "ulje za podmazivanje masina za sivenje"?
Ako nema u kineskim radnjama gde jos mogu da potrazim?
Zooo gde si ti uzeo to bagat?

I jel zna neko kako da skinem ventilator sa hladnjaka? Da li je on sleeve bearing?
Radi se o stock kuleru za AMD X2 6400+, koji ima cetiri rupice ali tamo nema obicne srafove nego plasticne kao klinove koji nemaju prorez za srafciger. Kuler izgleda kao u attachment-u (klik za vece slike).
 

Prilozi

  • 2581784_Hladnjak-za-AMD-procesor-NOVO-ver-1_slika_O_3132813.jpg
    2581784_Hladnjak-za-AMD-procesor-NOVO-ver-1_slika_O_3132813.jpg
    80.4 KB · Pregleda: 516
  • 2581784_amd-cool.jpg
    2581784_amd-cool.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 251
  • ADX6400CZBOX-3.jpg
    ADX6400CZBOX-3.jpg
    26.3 KB · Pregleda: 301
Poslednja izmena:
Kupio u Bagat servisu i prodavnici kod nas u SU, taj box vent je sleeve, trebalo bi da je pričvršćem zavrtnjima ventilator, odvrneš ih i odvojiš od baze pa ga dalje rastavljaš. Pazi na onaj mali plastični osigurač sa osovine, jako lako se gubi.

Edit: sad pažljivije pročitah da nema klasičnih zavrtanja, sa takvim box hladnjacima se još nisam susreo. Potraži možda na You Tubetu kako se rastavlja.
 
Poslednja izmena:
Prevrnuo i youtube i google ali nisam uspeo da nadjem :(

Mora da ima negde u Beogradu da se nadje to ulje, samo gde...
 
Nemoj da se mnogo cimaš oko traženja ulja (nije baš neophodno da se podmaže čistom guščijom mašću :d). Svrati do lokalne farbare i uzmi šta tamo nađeš.
Sudeći po tvojim slikama, ventilator drže 4 žabice (2 označene na slici dole).
 

Prilozi

  • amd-cool.jpg
    amd-cool.jpg
    43.1 KB · Pregleda: 499
Bas tako! Nisam mogao da cekam odgovor, pa sam ga u medjuvremenu skinuo, ocistio hladnjak i podmazao ventilator.
Jedini nacin da se skine jeste tako sto se:
1. Te 2 kukice uhvate kaziprstima obe ruke i vuku prema sebi, a palcevima se gura ventilator. Onda oni ispadnu, ali samo pola (zato sto se na mestu gde bi trebalo da budu srafovi nalaze plasticni stubici koji su povezani sa ovim plasticnim postoljem). Znaci kukice se zadrze na polovini ivice ventilatora.
2. Onda se isto uradi i sa druge strane. Opet ostanu na pola ivice.
3. I na kraju se povuce ceo ventilator navise.



Obrnutim postupkom se vraca, mada moze i da se odjednom gurne ceo ventilator i upasce u leziste. Vazno je dobro posle pritisnuti, jer hoce da se kukice opet zadrze na polovini ivice ventilatora.

Uzeo sam Bagat ulje za sivace masine (imaju radnju u ravnom delu Balkanske preko puta turisticke agencije).

Podmazao sam ventilator, ali je izgledao drugacije od ovih na koje sam nailazio na klipovima i na svom napajanju.

Ventilator je upijao onoliko ulja koliko sam mu sipao. Pa sam posle morao da ocistim unutrasnje ivice ventilatora kad sam ga upalio zato sto je iscurilo :d
Znaci treba kap-dve maximalno bez obzira na ventilator i njegovo stanje. Podmazao sam i ventilator na chipsetu maticne. Sve sada radi mnogo tise.

Uzeo sam i Prolimatech PK-1 termalnu pastu od 1g i stavio odprilike pola, mozda nesto manje (ostatak se vidi na slici sa uljem).


I temperature oba jezgra (nekoliko minuta posle paljenja - kako sam i pre testirao) su pale za 9-10 stepeni! Tokom rada na kompjuteru te temperature su nekih 4-5 stepeni nize. Sve temperature cu morati opet da testiram zato sto mi je sad u sobi nekoliko stepeni toplije, ne radi klima, a i ostale komponente su zbog svega toga toplije nekoliko stepeni.
 
Postoji i verzija kada je ventilator zasrafljen na hladnjak.
Samo sto ovde to ocigledno nije slucaj.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno