Šta je novo?

Kako pojacati WiFi signal na imanju.

mladja064

Poštovan
Učlanjen(a)
16.10.2015
Poruke
65
Poena
60
Pozdrav ljudi! Ako moze mala pomoc. Imam na selu oko kuce malo vece imanje od oko 70 ari i imam problem sa WiFi dometom na telefonu. Ruter je standardni telekomov i ne moze svuda da se uhvati njegov domet. Kako je najbolje da pojacam postojeci WiFi signal da pokrijem celo imanje?
 
Sve zavisi koliko si novca spreman da uložiš.
 
Veća spoljna antena.
 
Ne treba ti spoljna antena, nego WiFi access point za spoljnu montažu.

Na primer Grandstream GWN7605LR se kod nas može naći za 11000 din. On baca signal 200m na otvorenom.
Ukoliko ti treba i WiFi 6, onda preporuka ide na Grandstream GWN7660LR koji se kod nas može naći za 22000 din.

Na sve ovo dodaj i 2000 din za neki kvalitetan PoE injector i to je to.

Ukoliko je to mnogo para, imaš TP-Link CPE210 koji se kod nas može naći za 6000 din ali nema nikakve garancije da će zadovoljiti tvoje potrebe što se tiče jačine signala i stabilnosti. Kupuj na sopstveni rizik. Postoje i jeftinija rešenja, ali to ne želim da preporučujem.
 
Ne treba ti spoljna antena, nego WiFi access point za spoljnu montažu.

Na primer Grandstream GWN7605LR se kod nas može naći za 11000 din. On baca signal 200m na otvorenom.
Ukoliko ti treba i WiFi 6, onda preporuka ide na Grandstream GWN7660LR koji se kod nas može naći za 22000 din.

Na sve ovo dodaj i 2000 din za neki kvalitetan PoE injector i to je to.

Ukoliko je to mnogo para, imaš TP-Link CPE210 koji se kod nas može naći za 6000 din ali nema nikakve garancije da će zadovoljiti tvoje potrebe što se tiče jačine signala i stabilnosti. Kupuj na sopstveni rizik. Postoje i jeftinija rešenja, ali to ne želim da preporučujem.
Ja sam gledao na Ytube da neki likovi salju WiFi signal do par kilometara. Nije problem ni da stavim antenu. Jedino me buni da li kod tih antena koje salju WiFi mora da postoji prijemna antena i ruter da bi to radilo ili moze i telefon da hvata taj signal.
 
To su sistemi koji koncentrišu signal u jednu tačku i na taj način "pucaju" signal na daljinu. To je usmeren signal koji ti ne možeš da uhvatiš telefonom. A i kad bi ga nekako uhvatio, imao bi signal samo ako si u snopu signala koji antena "ispaljuje" i moraš da budeš jako blizu. Sistem se sastoji od jedne antene koja "puca" signal, i druge koja taj signal "hvata". Da bi prenos na daljinu bio pouzdan, potrebna je optička vidljivost između dve antene. Stabilnost i daljina a samim tim i brzina, drastično opadaju ako optička vidljivost ne postoji. Ako se opredeliš za takav sistem, onda ti za prijem signala na telefonima, pored te dve antene, treba i klasičan access point koji ćeš kablom spojiti na antenu koja prima signal. I taj access point će signalom pokrivati samo prostoriju u kojoj se AP nalazi i možda ćeš imati signal i napolju ukoliko pazariš nešto bolje. Ništa od svega ovoga nisu jeftina rešenja. Na tebi je da se odlučiš kako ćeš sve realizovati.

Kod nas se može naći Ubiquiti Litebeam M5 AirMax za 7000din koji je odličan za daljine do 10km na 2.4Ghz. Ali je konekcija limitirana na 100Mbps.
Ukoliko želiš gigabiitnu konekciju, imaš airMAX GigaBeam Plus na 5Ghz koji je dobar za daljine do 1km. Može se naći za 28000 din.
Takođe ti treba i klasičan access point ako želiš signal na telefonu. Preporučujem Ubiquiti U6 Pro koji se kod nas može naći za 25000 din.

Ukratko:

Gigabitna konekcija bi te koštala: 81000 din.
100Mbps konekcija bi te koštala: 39000 din.

Naravno, postoje i jeftinija rešenja. Ali...
 
@alex303 imas li iskustva sa U6+ ap? Neki ga hvale neki kude po forumima
 
@alex303 imas li iskustva sa U6+ ap? Neki ga hvale neki kude po forumima
Sa U6+ nisam imao iskustva. Samo sa U6 Pro. U jednoj firmi sam instalirao 4 komada pre par godina, rade i dan danas bez greške. O problemima sa Ubiquiti opremom sam samo čitao. Koliko sam skontao iz priče, problematični su modeli koji koriste MediaTek čipset.

Na primer

U6 Pro je Qualcomm.
U6 Pro LR je MediaTek.

Neki su se žalili na buku koju AP proizvodi. A ima i slučaja da AP zabode, pa mora reset. Ovde na forumu se čovek sa U6 Lite žalio da mu se AP brick-ovao pa je morao da radi firmware restore preko TFTP-a. U6 Lite je takođe ozloglašeni MediaTek. Na žalost, sve je teže naći tačne informacije o čipsetu na Ubiquiti uređajima bez otvaranja. Zbog toga ja kući kod mene koristim Grandstream koji je provereni Qualcomm.
 
To su sistemi koji koncentrišu signal u jednu tačku i na taj način "pucaju" signal na daljinu. To je usmeren signal koji ti ne možeš da uhvatiš telefonom. A i kad bi ga nekako uhvatio, imao bi signal samo ako si u snopu signala koji antena "ispaljuje" i moraš da budeš jako blizu. Sistem se sastoji od jedne antene koja "puca" signal, i druge koja taj signal "hvata". Da bi prenos na daljinu bio pouzdan, potrebna je optička vidljivost između dve antene. Stabilnost i daljina a samim tim i brzina, drastično opadaju ako optička vidljivost ne postoji. Ako se opredeliš za takav sistem, onda ti za prijem signala na telefonima, pored te dve antene, treba i klasičan access point koji ćeš kablom spojiti na antenu koja prima signal. I taj access point će signalom pokrivati samo prostoriju u kojoj se AP nalazi i možda ćeš imati signal i napolju ukoliko pazariš nešto bolje. Ništa od svega ovoga nisu jeftina rešenja. Na tebi je da se odlučiš kako ćeš sve realizovati.

Kod nas se može naći Ubiquiti Litebeam M5 AirMax za 7000din koji je odličan za daljine do 10km na 2.4Ghz. Ali je konekcija limitirana na 100Mbps.
Ukoliko želiš gigabiitnu konekciju, imaš airMAX GigaBeam Plus na 5Ghz koji je dobar za daljine do 1km. Može se naći za 28000 din.
Takođe ti treba i klasičan access point ako želiš signal na telefonu. Preporučujem Ubiquiti U6 Pro koji se kod nas može naći za 25000 din.

Ukratko:

Gigabitna konekcija bi te koštala: 81000 din.
100Mbps konekcija bi te koštala: 39000 din.

Naravno, postoje i jeftinija rešenja. Ali...
Hvala druze na ulozenom trudu da mi pojasnis kako ovo funkcionise. Znaci meni treba AP koji se poveze sa ruterom i baca WiFi kao kucni router samo pojacano. Ako ti nije tesko da mi preporucis par uredjaja koji mogu da imaju opseg od 200/400/800 metara i vise, ako postoje.
Postoji i opcija da se dogovorim sa komsijama da zajedno nabavimo jedan jaci AP uredjaj pa da se napokon resimo muke sa losim WiFi dometom.

Pre 15-tak godina sam u selu stavljao telefon na tavan kuce povezan produznim usb-om na komp i produzni kabal za punjac i hvatao (only)3G mrezu da bih imao net na kompu :eek:
 
trebao bi prvo da definises tacno koliku povrsinu hoces da pokrijes i kakva je konfiguracija, posto si pomenuo 70ari...
Ne verujem da si to sve mislio da pokrijes, tako da...
 
Hvala druze na ulozenom trudu da mi pojasnis kako ovo funkcionise. Znaci meni treba AP koji se poveze sa ruterom i baca WiFi kao kucni router samo pojacano. Ako ti nije tesko da mi preporucis par uredjaja koji mogu da imaju opseg od 200/400/800 metara i vise, ako postoje.
Tako nešto ne postoji za civilnu upotrebu.
Postoji i opcija da se dogovorim sa komsijama da zajedno nabavimo jedan jaci AP uredjaj pa da se napokon resimo muke sa losim WiFi dometom.
To što ti pokušavaš da uradiš se ne može rešiti jednim uređajem. Tebi je potreban WiFi most od glavnog routera do finalne destinacije a onda na toj destinaciji moraš da praviš mesh sa više uređaja kako bi pokrio površinu koju spominješ. To nije mala investicija niti mali posao ako želiš stabilnu soluciju.

Skini ovaj besplatan program i nacrtaj šta ti zapravo želiš da pokriješ WiFi signalom i odakle. Gde je glavni uređaj i kolike su udaljenosti. Samo tako možemo tačno da ti pomognemo. Sve ostalo je nagađanje.
 
Br. 1. Je kuca
Br. 2. Je stari zadruzni dom visine oko +-30m
Sad ja bih taj AP stavio na ovaj zadruzni dom do koga mogu da sprovedem strujni kabal...
 

Prilozi

  • wifi.png
    wifi.png
    5 MB · Pregleda: 88
Ništa nam nisi rekao.

Ko daje internet ?
Koja je brzina interneta?
Ko prima internet ?
Kolika brzina je potrebna kod tog ko prima internet ?
Da li tom ko prima internet treba WiFi na toj lokaciji ?
Koliku površinu treba da pokrije taj WiFi ?
Da li ima uređaja koje je potrebno povezati kablom ?
Koliko ih ima ?
 
Ja koliko shvatam on hoce na celom imanju da svojim telefonom hvata WiFi, a ne da ga dopremi na 200m udaljenu lokaciju.
 
Ko daje internet ? - Net je moj kucni Telekom.
Koja je brzina interneta? - 50mb/s
Ko prima internet ? - Ja i ukucani eventualno neko od komsija. WiFi bi uglavnom hvatali telefoni.
Kolika brzina je potrebna kod tog ko prima internet ? - Posto su telefoni u pitanju bitno je da moze da se posalju i prime poruke preko WiFi eventualno neki poziv.
Da li tom ko prima internet treba WiFi na toj lokaciji ? - Da. (ne znam dal sam razumeo)
Koliku površinu treba da pokrije taj WiFi ? - Od prilike +-10.000-15.000 m2. / 100-150 Ari.
Da li ima uređaja koje je potrebno povezati kablom ? - Ne. Samo mi je bitan WiFi signal.
Koliko ih ima ? - 3-4 telefona.

Mozda neko pitanje nisam razumeo. Ako je nejasan neki odgovor samo pojasni malo pitanje.
Hvala.
Ja koliko shvatam on hoce na celom imanju da svojim telefonom hvata WiFi, a ne da ga dopremi na 200m udaljenu lokaciju.
Bas to druze. Kada radim nesto da ne moram da trckaram non stop do telefona koji npr. stoji zakacen na drvetu gde jedino prima WiFi signal :)
 
Ko daje internet ? - Net je moj kucni Telekom.
Koja je brzina interneta? - 50mb/s
Ko prima internet ? - Ja i ukucani eventualno neko od komsija. WiFi bi uglavnom hvatali telefoni.
Kolika brzina je potrebna kod tog ko prima internet ? - Posto su telefoni u pitanju bitno je da moze da se posalju i prime poruke preko WiFi eventualno neki poziv.
Da li tom ko prima internet treba WiFi na toj lokaciji ? - Da. (ne znam dal sam razumeo)
Koliku površinu treba da pokrije taj WiFi ? - Od prilike +-10.000-15.000 m2. / 100-150 Ari.
Da li ima uređaja koje je potrebno povezati kablom ? - Ne. Samo mi je bitan WiFi signal.
Koliko ih ima ? - 3-4 telefona.

Mozda neko pitanje nisam razumeo. Ako je nejasan neki odgovor samo pojasni malo pitanje.
Hvala.

Bas to druze. Kada radim nesto da ne moram da trckaram non stop do telefona koji npr. stoji zakacen na drvetu gde jedino prima WiFi signal :)
Tvoje pitanje je od starta bilo nejasno. A onaj video sa point to point antenama i prenosom signala na nekoliko kilometara je samo povećao konfuziju. Grandstream GWN7660LR koj sam ti preporučio gore je overkill za tu brzinu neta. Mnogo ćeš bolje proći kupovinom Grandstream GWN7605LR za 11000 din. Na to dodaj i 3000 din za neki PoE injector i to je to.
 
Hvala svima na ulozenom trudu i pomoci. Uspeo sam sa MTS routerom ZTE h168n obicnim da uhvatim WiFi na oko 100m ali na vidljivoj liniji. Tako da bi ovaj preporuceni trebao da zavrsi posao a koliko vidim moze da mu se doda jaca antena ako se ne varam.
Kakav PoE mi treba i da li bih mogao da koristim 5Ghz kapiram da bi tako bio jaci signal valjda :oops:
 
Hvala svima na ulozenom trudu i pomoci. Uspeo sam sa MTS routerom ZTE h168n obicnim da uhvatim WiFi na oko 100m ali na vidljivoj liniji. Tako da bi ovaj preporuceni trebao da zavrsi posao a koliko vidim moze da mu se doda jaca antena ako se ne varam.
Kakav PoE mi treba i da li bih mogao da koristim 5Ghz kapiram da bi tako bio jaci signal valjda :oops:
5GHz omogucava veci protok podataka, ali je slabiji signal, dok je na 2.4GHz brzina manja, ali je signal jaci. Zato sam ti u prethodnom postu napisao da koristis 2.4 frekvenciju da bi imao jaci signal...
 
koliko vidim moze da mu se doda jaca antena ako se ne varam.
Uz njega idu 2 antene, tako da nema šta da se dodaje.
Kakav PoE mi treba
Uzmi ovaj Cudy C-POE200. Kod nas se može naći za 1800 din.
i da li bih mogao da koristim 5Ghz kapiram da bi tako bio jaci signal valjda :oops:
5Ghz ne daje jači signal. 5Ghz daje veći protok. Taj GWN7605LR je dual-band access point koji ima band steering. Šta to znači?

To znači da, ako se nakačiš na 5Ghz i ako signal opadne ispod zadate vrednosti, access point će reći uređaju da se skine sa 5Ghz i da pređe na 2.4Ghz. U samom access pointu možeš da definišeš kada će se prelaz desiti. Imaš 2 opcije. Kad brzina padne ispod zadate, kad jačina signala padne ispod zadatog. ili oba, pa šta se pre desi.
 
Samo me jos jedna stvar zanima. Sta daje uredjaju jacinu dometa tacnije sta treba da se gleda u specifikacijama da bi se znalo koje performanse mogu da se ocekuju?
 
Gleda se jačina primopredaje koja se meri u dBm. Sve preko 30 je izuzetno jako. Takođe se gleda i antenna gain u dBi. Ali kao i u svemu, to su samo cifre na papiru. Jačina signala ne određuje kako će taj uređaj raditi u realnosti. Niti je jačina signala bilo kakvo merilo da li uređaj valja ili ne. Čisto primera radi, kod nas možeš naći duplo jeftinije uređaje sa 3 puta jačim signalom. Vodi računa prilikom kupovine jer je stvar mnogo kompleksnija od običnog upoređivanja brojeva.
 
Pa da. Ko ne plati na mostu plati na cupriji.
Nasao sam ovaj TP-Link. Reklama kaze da je domet do 200m a cena mu je na KP oko 50 evra.
 
nesto sumnjam da ce jedan ruter iz jedne tacke da dobaci 200m
nije tu dovoljno samo da ruter ima jak signal nego i prijemni uredjaj mora da baca jak signal a telefoni to ne mogu.
 
Tako je. I klijent mora biti sposoban da uhvati signal. Još jedna jako bitna stvar je "zaprljanost" tuđim WiFi signalima u toj sredini. Ako ih ima mnogo i na različitim kanalima, može vrlo lako da se desi da ništa ne radi kako treba.
 
nesto sumnjam da ce jedan ruter iz jedne tacke da dobaci 200m
nije tu dovoljno samo da ruter ima jak signal nego i prijemni uredjaj mora da baca jak signal a telefoni to ne mogu.
Obican Telekom ZTE je bacio do 100m. Probao sam 5.mbs
 

Prilozi

  • nnnd.png
    nnnd.png
    3.9 MB · Pregleda: 49
Moze on da baci, ali to nece da radi kako treba
 
Nazad
Vrh Dno