Šta je novo?

Kako odštampati

zorg

Čuven
Učlanjen(a)
05.02.2004
Poruke
43
Poena
604
Imam PDf dokument, skeniranu knjigu sa po dve strane knjige na svakoj strani dokumenta, u položenom formatu.
Ako štampam na uobičajen način, dobijem knjigu u položenom A4 formatu sa povezom sa leve strane. Kad je otvorim, zauzme mi pola stola, studenti znaju o čemu pričam...
Ja hoću da odštampam tako da dobijem knjigu A5 formata (nakon sečenja), ali je problem što ne znam kako da promenim raspored štampe stranica, koji bi takav slog omogućio.
Pri običnoj štampi redosled strana je recimo 34-35 i sa druge strane 36-37...
Meni bi raspored trebalo da bude recimo 34-36 i sa druge strane 37-35, tako da kada isečem list - dobijem da mi 35 ide iza 34, 37 iza 36...
Jel kapira neko šta ja uopšte mislim :)
 
kapiram ja, i mene muci ista stvar (student) ali neznam kako da je resimo jer bi trebalo da stampa do pola jednu stanu taj obrnuti A4 a od pola drugu pa da se dobije to sto hocemo
 
Ako imate Acrobat (ne Acrobat Reader):
1) Otvorite fajl koji je skeniran
2) Idete na File-Print
3) U 'Print' prozoru odaberete za štampač 'Adobe PDF'
4) Desno su 'Properties' klik
5) Na tabu 'Layout' stavite pod 'Pages per sheet' da je 2
6) Dobili ste dokument koji ima 1 stranicu na listu umjesto 2

Najlakše je da odštampate takav dokument, pa onda ga ukoričite kao maturski (1 stranica na 1 list ili 2 stranice na 1 list- duplex)
ili
Za prelom: 'Imposition tools' za Acrobat ili preko InDesigna
 
hvala nadrealista, probaću.
Samo, mi reci, jel po ovoj metodi koju si opisao nakon štampe moram da opsecam bele delove papira oko otiska ili njih nema (ja bih i dalje voleo da imam 4 strane knjige na jednom listu A4 otiska, samo da nakon štampe dobijem raspored stranica pogodan za secenje lista na pola)...
 
Napisao sam totalnu glupost u perthodnom postu. Ko zna šta sam ja čitao i o čemu mislio.
Izvinjavam se...
 
Poslednja izmena:
Ма нема фрке, хвала свеједно!
 
Od izvora dva (ili više) putića...
Evo jednog od njih ispravnog (nadam se)...

- Kopirati pdf nad kojim će se raditi u 2 kopije i preimenovati ih u (recimo) LKopija i DKopija
*
- Otvoriti LKopiju
- Document - Crop pages
- u otvorenom dijalogu pod Units odabrati milimetre i ispod slike dokumenta primjetiti dimezije (npr. 368x246) ŠxV,​
- podesiti veličinu kropa upisivanjem Š/2 vrijednosti (širina, prvi broj u dimenziji), u mom slučaju 184mm, u polje Margins Controls - Right​
- odabrati da se zahvat vrši nad svim stranicama 'Page Range' - All​
- potvrditi na OK i dobiće se dokument sa samo lijevim stranicama​
- snimiti izmjene, zatvoriti
*
- Otvoriti DKopiju
- Uraditi sve isto osim što se ne piše u Right nego u Left polje vrijednost Š/2 i dobiće se dokument sa samo desnim stranicama
- snimiti izmjene, zatvoriti
*
- Otvoriti LKopiju
- File - Print
- Odabrati Adobe PDF za štampač, kliknuti na properties
- Pod Adobe PDF Page Size odabrati A4 veličinu
- Na Layout tabu, odabrati Landscape​
- Potvrditi na OK​
- Opet smo u Print dijalogu, pod Page Scaling odabrati FIt to Paper
- Pod 'Page Arrange' odabrati 'Multiple pages per sheet'
- Pod 'Pages per sheet' neka stoji Custom 2 by 1 (ilustracija da oslikava pravo stanje)
- Potvrditi na OK
- Dati neko ime recimo LKopijaSlozeno
*
- Otvoriti DKopiju
- Odabrati Document - Rotate pages
- odabrati 180 stepeni​
- pod Page Range odabrati All​
- potvrditi na OK i dobiće se rotirane stranice​
- Izvršiti "štampu" kao za LKopiju samo odabrati drugo ime, recimo DKopijaSlozeno
*
Još samo da stvarno odštampate...
- Štampati LKopijuSlozeno
- Papir (onako kako je izašao) rotirati po dužoj osi papira
- Izvaditi višak papira iz štampača i umetnuti ovaj sa lijevim stranicama
- Štampati DKopijaSlozeno



Izgleda komplikovano, a nije. Napisano je detaljno jer ne znam koliko znate. Napravite probu sa nekim manjim dokumentom. Ako nešto nije jasno ili sam pogriješio, pitajte-ukažite... :)
 
Poslednja izmena:
Prvo da ti kažem - skidam kapu za trud i detaljno objašnjenje! Puno ti hvala!

Shvatio sam postupak i deluje mi da će završiti posao, sutra ću probati. Pretpostavljam da se cela operacija obavlja u Acrobatu kaoko si ranije pisao. Ovo na kraju sa rotiranjem stranica, to verovatno zavisi od štampača - moj inject ih izbacuje već naopačke okrenute spremne za novi krug štampe, tako da verujem da moram rotirati oko ose koja ide kroz sredinu papira... Probaću...
Javljam se sa rezultatima. Poz!
 
Nije problem. Probaj i napiši ako nisi uspio zbog štampača. Rješićemo :)
 
Završio sam posao, uspelo je, i uopšte nije komplikovano :)

Još treba izabrati opciju 'horisontal reversed' pri izradi ('štampi') Levog ili Desnog PDFa, svejedno, da bi se dobio željeni raspored strana.
I malo sam se mučio oko slaganja stranica, ispale su mi numeracije stranica unutra - do poveza knjige, umesto po obodu knjige, ali i to sam rešio nekako...
I kao i pri svakom obostranom štampanju treba da se pazi da štampač ne uvuče dva lista, jer onda napravi totalni haos sa rasporedom strana...
Hvala ti još jednom!
Poz!
 
uhh.. imam ja jedno noob pitanje. Uzeo sam skoro laserski štampač.
Može li neko da mi objasni kako da uključim opciju obostranog štampanja pošto se ja nešto nesnalazim.
 
Ako ti stampac ne podrzava obostrano stampanje mozes samo da stampas prvo neparne, pa vratis papir, pa parne. Ako podrzava ukljucuje se u print dijalogu ->preferences->finishing->print on both sides.
 
uhh.. imam ja jedno noob pitanje. Uzeo sam skoro laserski štampač.
Može li neko da mi objasni kako da uključim opciju obostranog štampanja pošto se ja nešto nesnalazim.

Ја користим FinePrint за штампање. Кад хоћу двострано да штампам, само штиклирам једну "кућицу" (double-sided print) и то је то.
 
Ima opciju manually, što će reći da odštampani papir vraćam ručno na drugu stranu ... to sam mogao i ovako da radim.
Hvala u svakom slučaju.
 
Vrh Dno