Šta je novo?

Kako napraviti dobre stereo dvosistemske zvucnike?

Topic treba da se preimenuje u "audiofreak-notax i niko drugi"
:banana:
 
Mx je napisao(la):
Topic treba da se preimenuje u "audiofreak-notax i niko drugi"
:banana:

Pa, priključi se temi. Nećemo ti ništa. :D
 
Pa trudim se. :D Jesi li cuo taj G20SC visokotonac, razmisljam da ga ubacim umesto DT94 , naravno sa izmenjenom skretnicom. Jel vredi 45e, na visatonovom forumu su ga nahvalili?
 
Nisam ga slušao. Trebalo bi da je razlika čujna u odnosu na DT94.
Ne znam da li se isplati. Cena od 45 Evra mi deluje poprilično za to što nudi.
Deo sene je i zbog onog S, što je Shielded.
Opet je tema preobimna :D
Imam malo drugačija razmišljanja kada su 2-way projekti u pitanju.

Ukratko. Lično razmišljanje. Prodaš sve, pa ideš na projekat sa skupljim i boljim jedinicama. Uvek napred.
Ja bih, recimo, sledeće želeo da radim 2-way Transmission Line sa Peerless HDS 164 i Vifa XT25. :D S tim, što ne postoji gotov projekat, već komplet projekat (kutije i skretnice) radim sam.
Naravno, ko radi po gotovim projektima, to je striktno na nivou hobija, dodao bih cinično na nivou stolarskog hobija. :d:d
Ipak, ja moram da se bavim izradom i realizacijom projekata. Ko zna. Možda me jednom put nanese u Dansku. :D
 
Naravno, ja ovo radim na nivou hobija, jeste stolarski sta bi drugo bio, ali je ok. :D Zezanje sa skretnicama i kutijama nije samo software u koji ubacis podatke i on ti uradi idealan projekat, vec i iskustvo koje se stice pravljenjem vise zvucnika, pazljivim slusanjem, mogucnoscu za eksperimentisanjem- ti znas taj deo price mnogo bolje. Znaci isao bi na peerless/vifa kombinaciju i jos transmisionu kutiju. Po meni to je projekat snova. Skromno, nema sta :D :D :D
Salu na stranu to ipak kosta debelo i iziskuje bolju, mnogo bolju opremu od ove koju trenutno imam za slusanje muzike. Zbog toga zelim da zamenim ove visokotonce koji su samo ok, sa nekim boljima, pa mi je zapao taj projekat za oko. Tacno je medjutim da mi shield-ovanje ne treba i da to itekako poskupljuje cenu visokotonca. Najradije bih kupio Magneplanar MG1.6 i uzivao, ali to je ipak "malo" izvan mog finansijskog domasaja. Znaci tvoja preporuka je Monacor. Ima li nesto u rangu do 50e po visokotoncu da se dobro uklapa u ovaj sistem (naravno menjanje skretnice) i da ima da se kupi ovde?

Inace da li bi DIY pojacalo sa LM3886 bilo ok za Alto2? Nad 320bee kosta 280e, i verovatno se isplati svaku kintu, ali je ipak previse za mene. Mozda neko polovno pa da sredim.. Neka preporuka?
Pozdrav svima :,,:
 
Mx je napisao(la):
Naravno, ja ovo radim na nivou hobija, jeste stolarski sta bi drugo bio, ali je ok. :D Zezanje sa skretnicama i kutijama nije samo software u koji ubacis podatke i on ti uradi idealan projekat, vec i iskustvo koje se stice pravljenjem vise zvucnika, pazljivim slusanjem, mogucnoscu za eksperimentisanjem- ti znas taj deo price mnogo bolje. Znaci isao bi na peerless/vifa kombinaciju i jos transmisionu kutiju. Po meni to je projekat snova. Skromno, nema sta :D :D :D
Salu na stranu to ipak kosta debelo i iziskuje bolju, mnogo bolju opremu od ove koju trenutno imam za slusanje muzike. Zbog toga zelim da zamenim ove visokotonce koji su samo ok, sa nekim boljima, pa mi je zapao taj projekat za oko. Tacno je medjutim da mi shield-ovanje ne treba i da to itekako poskupljuje cenu visokotonca. Najradije bih kupio Magneplanar MG1.6 i uzivao, ali to je ipak "malo" izvan mog finansijskog domasaja. Znaci tvoja preporuka je Monacor. Ima li nesto u rangu do 50e po visokotoncu da se dobro uklapa u ovaj sistem (naravno menjanje skretnice) i da ima da se kupi ovde?

Inace da li bi DIY pojacalo sa LM3886 bilo ok za Alto2? Nad 320bee kosta 280e, i verovatno se isplati svaku kintu, ali je ipak previse za mene. Mozda neko polovno pa da sredim.. Neka preporuka?
Pozdrav svima :,,:


Vidiš kao je sve relativno. Zavisi gde postaviš granicu. Tako da je sistem nečijih snova, a za mene to bilo sa mnogo većom cifrom. :D Ne želiš da znaš u kom rangu je moj sistem snova. :D
Problem malih upgrade-a kao što je samo zamena npr. visokotonca mali pomak, a pitanje je isplativosti. Onda ti se desi da ti visoki bolje zvuče, a u tom rangu osećaš da srednji i bas zaostaju. To je zato što je u tom rangu cene W170S i DT94 usaglašen sistem cenovno i po kvalitetu, tako da bi napredak bio izbalansiran, u principu treba sve da bude za stepenicu više. Zato sam ti u prethodnom postu i preporučio da ako ideš dalje, prodaš i menjaš sve, tj. cele kutije.
Što se tiče pojačala, za one sa limitiranim budžetom, a audiofilskih sklonosti, moja preporuka uvek ide polovnim pojačalima. Naravno, treba znati šta. Eto, pre neki dan sam prijateljici pomagao da nadje nešto, i naleteo na Rotel 971 MkII za 250e. Nazovem, otišo za jedan dan ko raketla. Ima dosta toga na oglasima, ali je 95% kod preprodavaca, koji lepo zacene max. koji mogu da dobiju, pa nema prostora da se pogodi i pokupi nešto što je baš povoljno. Treba stalno kibiti nove oglase i odmah utrčati kada izleti nešto povoljno. Javi se private sa oglasima u rukama, pa mogu da dam neku preporuku šta bi valjalo.
LM3886 može dobro da svira ako se max. korektno uradi. Pisao je o tome aca ribon. Pronadji postove. Koliko se sećam, pominjao je MASNO napajanje.


Pozdrav
 
Evo kako izgleda gotova kutija. Snimak nije neki ali cisto kao preview dok ne stigne ortak sa DSC-V1 :d
Ja mislim da su sasvim gotivno ispale. Uzas je jedino sto mi jos nije gotovo pojacalo pa ih nisam cuo, a gledam ih od cetvrtka. :wall:
 

Prilozi

  • alto2-lowq.jpg
    alto2-lowq.jpg
    13.3 KB · Pregleda: 194
audiofreak je napisao(la):
Evo kako izgleda gotova kutija. Snimak nije neki ali cisto kao preview dok ne stigne ortak sa DSC-V1 :d
Ja mislim da su sasvim gotivno ispale. Uzas je jedino sto mi jos nije gotovo pojacalo pa ih nisam cuo, a gledam ih od cetvrtka. :wall:

Fino.
Uzivaj :)
 
Jako lepo izgleda na ovoj jednoj slici. Mogao si da slikas malo i sa strane.
 
_/Neo\_ je napisao(la):
Jako lepo izgleda na ovoj jednoj slici. Mogao si da slikas malo i sa strane.

Ovo je samo za prvu pomoc -- kao sto sam obecao bice jos fotki kad mi bude svracao ortak sa Sony-jem. Odavno sam hteo i aparat ali sta ces, nema se para bas za sve :)
 
E pa kutije su ti stvarno lepo ispale nema sta. Doduse i moje su pre 3 godine slicno izgledale, ali se vremenom malo uskrnavile (radio mi komsija stolar besplatno pa...). Nista sad pojacalo i udri malo da ih usviras!!!
 
Jel sam pravis pojacalo, ili ti ga pravi neki "majstor"? Koje snage pravis pojacalo, i koliko ce te izaci pojacalo?
 
_/Neo\_ je napisao(la):
Jel sam pravis pojacalo, ili ti ga pravi neki "majstor"? Koje snage pravis pojacalo, i koliko ce te izaci pojacalo?

Pravi ga majstor (bez navodnika), a to je moj otac :)

To je klasicno pojacalo sa jednim TDA2030A i komplementarnim parom BD-jaca (BD-24x) po kanalu. Trebalo bi da je 2x50W max sto je za sobu 3.2 x 4.2 i vise nego dovoljno. Materijal smo imali pa ne kosta nista. Znam da nije bas A klasa ali posluzice dok se ne skupi para za nesto "bolje" :)

Evo kako izgleda plocica:

pcb.jpg


I malo bolji pogled na komponente i hladnjak:

sink.jpg


Skoro sve je gotovo osim kutije. E da, cale jos jedino nije odlucio koji ce elektrolit da stavi u ispravljac :D

elko.jpg


Kao sto vidite teska je to dilema :D
 
audiofreak je napisao(la):
Evo kako izgleda gotova kutija. Snimak nije neki ali cisto kao preview dok ne stigne ortak sa DSC-V1 :d
Ja mislim da su sasvim gotivno ispale. Uzas je jedino sto mi jos nije gotovo pojacalo pa ih nisam cuo, a gledam ih od cetvrtka. :wall:

Lepo su ispale kutije, fino izgledaju u crnoj boji. Isto takvo pojacalo sam u bridge konfiguraciji pravio za subwoofer (200W), kada svira full range zvuk je ok, ali po meni malo previse metalan i odsecan. Sada samo uzivaj u muzici :,,:
Pozdrav !
P.S. Evo i slicica mojih Alto2 zvucnika.
 

Prilozi

  • 1small.jpg
    1small.jpg
    69.5 KB · Pregleda: 198
  • 2small.jpg
    2small.jpg
    71.3 KB · Pregleda: 177
Ako moze jedna primedba? Podeli taj hladnjak na levi i desni kanal zasebno.
 
Mx je napisao(la):
Lepo su ispale kutije, fino izgledaju u crnoj boji. Isto takvo pojacalo sam u bridge konfiguraciji pravio za subwoofer (200W), kada svira full range zvuk je ok, ali po meni malo previse metalan i odsecan. Sada samo uzivaj u muzici :,,:
Pozdrav !
P.S. Evo i slicica mojih Alto2 zvucnika.

A, pa nisu ni tvoje lose ispale, samo meni se ipak vise svidjaju u crnoj boji -- deluje opako :)

Bridge? Pa bridge je sa dva TDA2030 cipa, ovaj je sa jednim i PNP/NPN parom izlaznih tranzistora. Kad si rekao 200W jesi mislio na zvucnik ili na pojacalo?

Sto se tice boje zvuka, vobler i osciloskop u ruke ako imas, pa ...

zormanic je napisao(la):
Ako moze jedna primedba? Podeli taj hladnjak na levi i desni kanal zasebno.

Hmm, cipovi i tranzistori su izolovani od hladnjaka liskunom, zao mi da secem ovakav hladnjak, da su kanali na dve plocice i da je ispravljac sa trafoom koji ima dva namotaja u sekundaru i da svaki kanal ima svoj grec i elektrolit pa i da razumem da ih i fizicki odvajam.

Ako si mislio da ce mi biti lakse da menjam ako nesto crkne, ne brini -- takvo isto kod caleta radi vec godinama bez iskljucivanja (osim prisilno kad nestane struje). A ako si imao nesto drugo na umu sto mi je promaklo izvinjavam se, obrazlozenje je u tom slucaju dobrodoslo.
 
Obecao sam

Pozdrav narode, obecao sam pre 10 dana da cu okaciti slike ...
Ovo je slika sa jednog malog testica na kome je i Delija ucestvovao. Visatoni su u sredini :), JBL i EV su okolo. Druga slika je iz radnog okruzenja.
 

Prilozi

  • DSCN0601.jpg
    DSCN0601.jpg
    252.3 KB · Pregleda: 286
  • DSCN0596.jpg
    DSCN0596.jpg
    234.1 KB · Pregleda: 233
Poslednja izmena:
audiofreak je napisao(la):
A, pa nisu ni tvoje lose ispale, samo meni se ipak vise svidjaju u crnoj boji -- deluje opako :)

Bridge? Pa bridge je sa dva TDA2030 cipa, ovaj je sa jednim i PNP/NPN parom izlaznih tranzistora. Kad si rekao 200W jesi mislio na zvucnik ili na pojacalo?

Sto se tice boje zvuka, vobler i osciloskop u ruke ako imas, pa ...

Hvala. Super izgledaju sjajne crne, slazu se sa membranom basa :D . Okaci neku bolju slicicu kad budes mogao. Da, da ovo moje pojacalce je kao dva tvoja, sa dva tda2030 cipa i 2x po pnp/npn bd911,bd912 tranzistora, izlazna snaga je do 200W. Inace dobar ti je hladnjak, moj je prilicno mali, srecom nikada ne vozim pojacalo preko ~30W :D. Eh da imam osciloskop...
Pozdrav svima :wave:
 
Mx je napisao(la):
Hvala. Super izgledaju sjajne crne, slazu se sa membranom basa :D . Okaci neku bolju slicicu kad budes mogao. Da, da ovo moje pojacalce je kao dva tvoja, sa dva tda2030 cipa i 2x po pnp/npn bd911,bd912 tranzistora, izlazna snaga je do 200W. Inace dobar ti je hladnjak, moj je prilicno mali, srecom nikada ne vozim pojacalo preko ~30W :D. Eh da imam osciloskop...
Pozdrav svima :wave:

Pa sto si pravio 200W kad ne vozis preko 30? :)

Salim se, znam da ce me sad grditi strariji audiofili ali alternativa osciloskopu i vobleru je racunar sa zvucnom kartom i program TrueRTA na primer. Ima real-time spectrum analyzer i osciloskop mod i generator test tonova i suma kao i naponske i frekventne kalibracije. Znam da to nije kvalitetno kao analogno resenje ali makar priblizno moze da se izmeri.
 
audiofreak je napisao(la):
Pa sto si pravio 200W kad ne vozis preko 30? :)
E, kad bih ja znao... :D :D :D
Probao sam to sa zvucnom, ali je suvise neprecizno. Jedino je x osa upotrebljiva (zna se vreme) za manje frekvencije, a na ordinati se uopste ne zna napon signala (samo relativan).
Poz :wave:
 
Poslednja izmena:
Sta kazete za ove kutijice?
Standardni Alto I Alto II nemaju sanse.
Kostale su me oko 130e.
 

Prilozi

  • Zvucnik11.jpg
    Zvucnik11.jpg
    58.6 KB · Pregleda: 268
  • Zvucnik12.jpg
    Zvucnik12.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 240
Poslednja izmena:
Znaci sav materijal te je kostao oko 130e. Nisi imao nista, tj poceo si od 0? Hm, a kakvi su ovo zvucnici? Gde imaju da se kupe.
 
To je neki transmision line koliko mi se cini, ali drajvere ne prepoznajem, to bi Notax sigurno znao :)
 
Drajveri su Visaton,W100S i G20FFL.Kupio sam ih pre 3-4godine kad sam pravio prve kutije.G20FFL nema vise u prodaji.Nije TL kutija,basreflex.Ako nekog zanima mogu da mu dam dimenzije i delove za skretnicu.
 
max2dry je napisao(la):
Sta kazete za ove kutijice?
Standardni Alto I Alto II nemaju sanse.
Kostale su me oko 130e.

Kako si if finishirao? Stolar? Furnir? ...? Svidja mi se finish, samo mi nesto sitan volumen i bas... nisam cuo necu da gresim dusu ali mislim da ce im faliti woofer za podrsku :)
 
Poslednja izmena:
Furnir mahagoni,lakiranje je lose ispalo moracu jos jednom da predjem.
Bas je iznenadjujuci za velicinu,u odnosu na Alto II ove kutije sviraju!
 
@Mx:
To pojacalo sa 2x 911, 912 je cini mi se losijeg kvaliteta od onog sa 1x TDA2030A i BD 243, 244. Nije ni cudo sto ti ne zvuci kako bi hteo.

Obrati paznju na to da TDA2030A nije isto sto i TDA2030 (uporedi maksimalni napon i ostale karakteristike).
 
I ja imam 2030A verziju. Mozda je i u trandzama fora, pogledacu specifikacije. Mada sve to mi nije bitno jer koristim pojacalo samo do 100Hz, ti ipak vozis full range.
Jel ti je prosvirao sistem?
Pozdrav :wave:
 
max2dry je napisao(la):
Furnir mahagoni,lakiranje je lose ispalo moracu jos jednom da predjem.
Bas je iznenadjujuci za velicinu,u odnosu na Alto II ove kutije sviraju!
Kako se uopste furnira? Jesi li to sam radio? Kako su meni objasnili samo na lepak nabacis furnir i ostavis u stegama..? Kako se obradjuju ivice?

Sto si toliko razocaran Alto II projektom? Meni je i to solidan zvuk...?
 
Mx je napisao(la):
I ja imam 2030A verziju. Mozda je i u trandzama fora, pogledacu specifikacije. Mada sve to mi nije bitno jer koristim pojacalo samo do 100Hz, ti ipak vozis full range.
Jel ti je prosvirao sistem?
Pozdrav :wave:

Fora je samo u shemi, ako se dobro secam (mozda i gresim?) deli se signal i invertuje faza, a tranzistore je i kod ovog mog jednostavnijeg tesko upariti, a kamoli kod tog tvog. Drugo (opet ako se dobro secam) ono ima 200 W u 2 oma, a ja ne znam za takve zvucnike.

Pojacalo je gotovo, idem danas po njega kod caleta. Premerio ga je i potpuno je linearno do 100 KHz, dalje ga je mrzelo da meri :)

Pojacalo daje max. 20 W na 8 oma bez izoblicenja (pre nego sto pocne da klipuje). To bi znaci bilo 2 x 40 W na 4 oma. Siguran sam da ce za moju sobu biti i vise nego dovoljno.

Popodne sledi uzivancija u muzici posle duzeg maltretiranja sa slusalicama.
 
Nazad
Vrh Dno