Šta je novo?

Kako kontrolisati decu?

Jedna stvar je patriotizam, a potpuno druga sta je najbolje za tvoje dete. Ne kazem da u drugim drustvima cveta cvece, ali ova dekadencija koja je zahvatila nase drustvo je toliko duboka i toliko tesko popravljiva, da ja ni u daljoj perspektivi ne vidim kolektivni izlaz iz ove moralne krize. A u takvom drustvu je veoma tesko i pojedincu da bude zadovoljan i ispunjen, bez obzira na to koliko zaradjuje.
Ne mislim ja da tako treba iz patriotskih razloga, vec zato sto je tako i bolje. Ko ode, postane stranac i ovde, a i tamo, ma gde bilo, mu treba pola zivota da postane potpuno domaci, svoj na svome. Po meni je bolje ostati ovde i napraviti si mikroklimu po meri. Moguce je.
 
Ne mislim ja da tako treba iz patriotskih razloga, vec zato sto je tako i bolje. Ko ode, postane stranac i ovde, a i tamo, ma gde bilo, mu treba pola zivota da postane potpuno domaci, svoj na svome. Po meni je bolje ostati ovde i napraviti si mikroklimu po meri. Moguce je.


Jako teško je moguće, a ponekad je biti stranac negde, nego ovde nešto treće...
 
G@W
Sta je tvoj problem (otvori novu temu!!)?
Da li mozes da obrazlozis sem da si naj pametniji i da sedis kuci posto napolju nema intelektualno sposobnih ljudi da komuniciraju sa tobom?
Intelekutualac ,usput pogledaj naziv teme!!!!
 
Poslednja izmena:
Nije ovo forum za tu temu. Komentar se provukao kao deo odgovora. Što se problema tiče, bilo bi super da je to samo moj problem. Nažalost to je problem svih nas što ovde živimo. Intelektualno sposobnih ima ali nema obrazovanih. Tu prvenstveno mislim na stariju, kompjuterski nepismenu populaciju koja čini većinu građanstva. To što su kompjuterski nepismeni je dovelo do toga da svo obrazovanje koje imaju dolazi iz jednog izvora, koji ne valja već dobre dve decenije a za neke stvari i mnogo duže (istorija na primer, iz knjiga na srpskom jeziku istoriju ne možeš naučiti).

Samo zastupam tezu da je za decu u Srbiji kompjuter ipak bolja opcija od nekih "mitskih" vrednosti koje se prenose sa kolena na koleno. Jer na tom kompjuteru mogu nešto i naučiti, ma koliko to malo verovatno bilo. Nešto što od naših ljudi teško da mogu naučiti. Samo ih usmeravati u pravom smeru a ne ka masovnim histerijama, zarazama poput World of WarCraft, World of Tanks, Fejsbuk (namerno sam napisao na srpskom), estrada, splavovi, alkohol, profi fudbal aka belo roblje, navijačke grupe i slično.
 
Ne mislim ja da tako treba iz patriotskih razloga, vec zato sto je tako i bolje. Ko ode, postane stranac i ovde, a i tamo, ma gde bilo, mu treba pola zivota da postane potpuno domaci, svoj na svome. Po meni je bolje ostati ovde i napraviti si mikroklimu po meri. Moguce je.

offtopic:
Pa kao da je bitno to sto misle da si stranac, bitno je da imas koliko toliko dobre uslove za porodicu, par prijatelja sa strane isto tako, i uzivaj.

@ G@W, Nisi ni svjestan koliko si u pravu. :) Potpisujem.
 
Poslednja izmena:
Ok G@W svestan si problema.
Da li mozes da se fokusiras i da objasnis kako kontrolisati decu??
 
Rekoh i u prvoj i u poslednjoj poruci (drugi pasus) šta je moj pristup. Ali razumem da često idem široko u priču pa se možda izgubi poenta. Usmeravati dete dok se ne pronađe šta njega zanima, pod uslovom da ste liberalan roditelj a ne neko ko je napravio dete da bi ga oblikovao kako on hoće i upravljao njima kako on hoće. Bitno je samo da to što njega zanima nije štetno po njega, da ga ne uništava a to da li se vama, vašoj babi, komšijama, kučetu, mačetu to dopada mislim da ne bi trebalo biti bitno. Na sreću (a i nažalost) kompjuter i internet sadrže jako puno informacija, tako da dete sigurno može naći nešto što mu odgovara i šta ga ispunjava a da je pozitivno po njega. Ali to može potrajati upravo zbog obima informacija.

Na taj način će dete sebe izgraditi i postati ličnost koja će sutra dati svoj doprinos zajednici. Na tom principu se bazira ovaj forum, pa i svaki drugi stručni forum, kao i sve naučne zajednice. Postoji i onaj drugi princip, gde grupa tj. zajednica uzme individuu pod svoje pa ga oblikuje po svojoj volji i za svoje potrebe. Tako funkcioniše vojska, policija, mafija, već pomenute huliganske grupe, pa i te masovne multiplejer igre koje su popularne i u trendu, i koja ako vaše dete ne igra onda je čudno jer se ne uklapa u grupu... nikada se ne treba uklapati u grupu već prvo izgraditi sebe pa onda sa tim znanjem davati doprinos grupi.

Primetićeš da nidge nisam pomenuo reč kontrola, ako si uopšte pročitao šta sam napisao :)
 
It takes a village to raise a child

Neko lepo spomenu u ovoj temi, šta misliš kako će onda deca kasnije reagovati? Roditelji su iovako na lošem glasu, ako im ideš ovako u kontru neće lepo da se završi... (govorim nešto i iz ličnog iskustva). Neke stvari jesu neophodne, ali i roditelji ne trebaju da idu u krajnost....
Nisam mislio na sud, već deteto poimanje poverenja, to ti je najgori sud koji postoji. Svaki roditelj ako ima "gram" (mislim da obraća pažnju na svoje dete, a to je danas u našem okruženju i stanju u zemlji i porodici sve teže...) mozga može mnogo više da vidi svojim očima, nego na ovaj način.....

Ako je dete pogazilo tvoje poverenje, nema pravo da se ljuti sto mu nisi verovao i sto si ga "spijunirao", a ako je sve u redu, ne mora nikad ni da zna da je bilo proveravano. Software za kontrolu sta deca rade na racunaru, kamere, bubice, GPS odasiljaci itd. nisu tu da rese problem niti to mogu, vec im je svrha da roditeljima pruze kompletniju sliku, pa da keva i cale mogu mirno da spavaju zadovoljni svojim detetom i njegovim ponasanjem ili reaguju ako je to potrebno.


Bubice i nadzor tog tipa je po meni opravdan iskljucivo ako se u celu sliku umesa droga.

Ali gomila roditelja ne postane toga svesna dok problem ne eskalira, plus sto i genetika ima ulogu u bolestima zavisnosti, bilo da su u pitanju cigarete, alkohol, droga, TV, racunari ili nesto deseto.


za decu su (kad treba) od mind-fucka daleko zdravije stare , dobre batine .

Dzabe da ga bijes ako ne razume zasto ga bijes - samo ces vecu stetu napraviti... Ako je dete planirano i zeljeno, a ne napravljeno od strane pijanih i maloumnih turbo folkera iz 90-ih, i ako se dete pravilno usmerava, nadzire i koriguje od rodjenja, nikad nece biti potrebe za batinama i traumama.


Najbolja kontrola dece je sam razgovor sa njima. Deca se ne smeju lagati i ne smeju da znaju da postoji ta opcija u vasem odnosu sa njima inace ce i oni pribeci tom resenju i onda se javlja potreba za dodatnom kontrolom. Po mom misljenju veci je problem, ako se vec tezi ka kontroli/proveravanju, kontrolisati dete dok je napolju jer vecina losih stvari koje moze da uradi je tamo. To ne moze da se kontrolise i zato je bitno imati iskrenu komunikaciju i odnos sa detetom. Svakako nemoguce je sacuvati dete od loseg uticaja ali bitno je da ono shvati razliku izmedju onog sto je dobro tj lose i samo napravi izbor. Vecina nas nije imala nikakvu kontrolu tog tipa, pretpostavljam, pa je opet nasla pravi put i zna da razlikuje dobro od loseg.

Moze tehnicki da se nadzire i van kuce, ali je mnogo skupo i komplikovano. S druge strane, postavlja se pitanje da li ce dete vise verovati vama i prihvatati i uvazavati vasu pricu, ili ce oponasati svoje vrsnjake, i upijati i prihvatati gluposti iz skole, sa ulice i televizije. Razliciti ljudi/deca razlicito definisu sta je dobro a sta lose, i tu je koren problema. Mi nismo imali nikakvu kontrolu, ali nismo imali ni kladionice, ni igraonice, ni turbo folk, ni drogu...
 
E svasta procitah ovde!

Elem, iz prvog posta je valjda jasno zasto sam to stavio u Ostale Komponente i da, ovo jeste forum za tako nesto.

Pitanje nije da li treba, u kojoj meri, zasto etc kontrolisati decu, vec KAKO?
Elegantno hardversko resenje, bilo primenjivano ili ne, je i dalje najbolje po mom misljenju - mekani osigurac, zlu ne trebalo, roditeljski cheat, upper hand, visi prijatelj ... zovite to kako hocete.
 
Kamikaze je ocigledno jedan od onih koji nemaju decu, ali zato deli savete sakom i kapom :p
 
Podrzavam i da se podele kostobrani.:D
 
Pa ne moze roditelj iskoristiti snimak protiv svog deteta ako dete nije nista lose uradilo, je l' tako? ;)

Recimo, ispadne ti shatro hiljadu dinara na patos pre nego sto izadjes iz stana, pa ako te deca ne obaveste kad se vratis, a para nema, onda im priredis jedan mind-fuck u trajanju od par nedelja... :eyebrows:

Da ne govorimo sto, bez obzira na svu komunikaciju i "drugarstvo" sa decom, moze i mnogo drugih stvari da se sazna, a koje deca po defaultu kriju, pa roditelji mogu da reaguju na vreme... :trust:
Lako je to kad se prica i kad imas npormalnu decu. Moj brat od 16 godina je pravi geek mada ima i osobine nerd-a. Pored toga je jakojako dobar sportista (da ne poverujes). Ja bih reko da ce pre on da sazna sta radi svako u naselju na kompu nego sto ce roditelji otkriti sta radi na netu :d
Inace, smatram da sve sa detetom mozes da resis objasnjavanjem i iskrenim razgovorima. Mislim na decu preko 12 godina. Tada vec imaju razum i fali samokontrola.
 
Poslednja izmena:
Nije ovo forum za tu temu. Komentar se provukao kao deo odgovora. Što se problema tiče, bilo bi super da je to samo moj problem. Nažalost to je problem svih nas što ovde živimo. Intelektualno sposobnih ima ali nema obrazovanih. Tu prvenstveno mislim na stariju, kompjuterski nepismenu populaciju koja čini većinu građanstva. To što su kompjuterski nepismeni je dovelo do toga da svo obrazovanje koje imaju dolazi iz jednog izvora, koji ne valja već dobre dve decenije a za neke stvari i mnogo duže (istorija na primer, iz knjiga na srpskom jeziku istoriju ne možeš naučiti).

Samo zastupam tezu da je za decu u Srbiji kompjuter ipak bolja opcija od nekih "mitskih" vrednosti koje se prenose sa kolena na koleno. Jer na tom kompjuteru mogu nešto i naučiti, ma koliko to malo verovatno bilo. Nešto što od naših ljudi teško da mogu naučiti. Samo ih usmeravati u pravom smeru a ne ka masovnim histerijama, zarazama poput World of WarCraft, World of Tanks, Fejsbuk (namerno sam napisao na srpskom), estrada, splavovi, alkohol, profi fudbal aka belo roblje, navijačke grupe i slično.

Tacno.
 
Ali su doktori sa specijalizacijom i ono, 10 godina škole, prakse.... Elem, držite temu u okvirima IT-a ako je moguće.

Uh, pa ja sam vise od 10 godina, sa 24/7 praksom, bio dete, tako da ono... :eyebrows:

Sto se konkretnog IT resenja tice, ja bih krenuo od ovoga - http://www.softactivity.com/spy-software.asp i ovoga http://www.mobile-spy.com/

[YOUTUBE]qatK0BLmV4M[/YOUTUBE]



Inace, smatram da sve sa detetom mozes da resis objasnjavanjem i iskrenim razgovorima. Mislim na decu preko 12 godina. Tada vec imaju razum i fali samokontrola.

Da, ali to ne znaci da ne treba sa njima razgovarati i kad su mali, i to razgovarati kao sa sebi ravnim, a ne zaglupljivati ih bebecim glasom i pricama o vilama, vesticama, deda mrazu itd. - ukapirace posle da ste ih zayebavali, pa cete u startu izgubiti poene za poverenje.
 
Mene su moji prebijali od batina, i nikad im to nisam zamjerao, niti kad sam gubio povjerenje, uvijek su mi bili oni najbolji prijatelji. Odličan učenik uvijek, sportista, kulturan i sve. Pustite kamere i FBI/CIA/KGB i te Yakuza praćenje metode, kad opleteš rukom, sve bude jasnije. Sry, sto je offtopic, ali realno.
 
Nemoj pogresno da razumes ali ako su te tukli nonstop onda znaci da ti ne kapiras najbolje. Ako nekog treba da bijes nonstop da bi skapirao, ocigledno ti ne valja pristup. Deca se ne radjaju neposlusna, to postaju posle...
 
Poslednja izmena:
Nemoj pogresno da razumes ali ako su te tukli nonstop onda znaci da ti ne kapiras najbolje. Ako nekog treba da bijes nonstop da bi skapirao, ocigledno ti ne valja pristup. Deca se ne radjaju neposlusna, to postaju posle...

Pa nisu stalno zbog iste stvari, djeca k'o djeca. I nema kod djece kapiranja, djeca prolaze iz faze u fazu i u svakoj od faza nailaze na različite interese, i u svakoj im fazi treba skretati na odredjene stvari koje nisu dobre, tako da te neće tući zbog iste stvari i sa 6 i sa 13 godina, u tome je stvar. U svakom slučaju, djeca ako nešto znaju, znaju pamtiti, a sumnjam da bi povjerenje tek tako vratila, ne znam koje bi dijete prešlo preko toga da ih roditelji potajno snimaju, ma koliko god vi to ospravali.
 
Nema kod dece kapiranja? To zavisi od deteta do deteta ali da ima kapiranja IMA i te kako da ima i to zavisi mnogo vise od samih roditelja i njihovom posvecivanju detetu nego od samog deteta.
 
logo1.gif

@KAMI
Hvala :)
 
@Jericho
Jep, i odatle mi username "mrtav ker".

Salim se, sve u granicama normale.
 
Poenta slike je forum ana.rs, koji sam ja takodje pomenuo na ovoj temi pre par dana (obrisan post), jer se tema otela kontroli, i pocela liciti na takav "strucan" forum.
 
A propos ana.rs linka - vecina roditelja koje ja znam radi isto i to tako sto su "prijatelji" sa drugarima svoje dece. Pored toga, naponski kablovi i tastature se nose na posao i slicne gluposti. Sve ovo je zbog toga sto ne znaju bolje, tj. manje agresivno/primetno da imaju uvid u to sta im radi dete. Ja znam i hocu :)
 
Nazad
Vrh Dno