Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

Kad ovo sve ubacite u bagovitu Plasmu, dobijete raspad od sistema :D
Mislim da je Linux Scoop pravio video kako transformisati Plasmu u Big Sir i secam se da kada sam sve to poubacivao ono je bilo katastrofa kako je radilo, na svakom cosku po neki graficki glic, a fluidnost animacija kao na nekadasnjim kopijama ajfona od pre 5-6 godine. Posle toga sam Plasmu izmenio po nekom uzoru na taj video, ali sam izbacio vecinu stvari jer to jednostvano nije bilo upotrebljivo, a kada je Plasma pocela toliko lose da radi, prebacio sam se na Gnome i nisam imao nikakvih dodira sa njom do evo danas. Zbog nesrece pod imenom Gnome 42 odlucio sam ponovo da probam Plasmu.

I mogu vam reci da se i posle 9 meseci nije mnogo stvari promenilo. U plasmu nisam apsolutno nista dodavao od tema, ekstenzija, vidzeta itd., koristio sam sve sto dolazi uz nju. I dalje je tu problem fluidnosti gde animacije mnogo laguju, par puta mi se Settings kresovao, iskustvo isto kao i pre 9 meseci. Ne znam da li je Plasma ista stabilnija na drugim distribucijama, ali na Archu je situacija jako losa. Prava je steta, jer mi se Plasma bas svidja, pogotovo njihove aplikacije kao sto su Konsole, Dolphin, Gwenview itd. Sa druge strane, probao sam Plasmu sa Waylandom i vidim da su se tu stvari dosta popravile, pogotovo sa Nvidia karticama. Tu animacije uopste nelaguju toliko, sve je fluidno i leti, ali postoji gomila grafickih gliceva, a za to je verovatno krivac Nvidia. I pored ogavnog default Gnome izgleda na Plasmu se necu vracati dok god Wayland ne postane sasvim upotrebljiv.

Ne znam da li ste culi, ali postoji novi DE, pod nazivom Cutefish. Oni koliko vidim furaju macOS dizajn sto mi se jako svidja. Probao sam i ovaj DE i iako je u beti sve leti i radi fluidno. Medjutim, posto je u beti i dalje fali gomila funkcionalnosti na koje smo danas navikli i bez kojih se ne moze (Workspaces, Virtua Desktops, Night Light itd.) Ali ako sve ovo implementiraju i pritom zadrze fluidnost ovo ce verovatno biti moj novi DE na duze staze.

Probao sam i Cinnamon, XFCE, MATE i Deepin, ali nisam se mnogo zadrzao (ruku na srce nisam im ni dao neku sansu :) )
Sve u svemu i pored ogavnog default izgleda koji Gnome poseduje zadrzacu se na njemu jer je to jedini DE koji radi fluidno i bez ikakvih gliceva i bagova. Nadam se da ce samo u libadwaita aplikacijama omoguciti skinerima da prave svoj teme, jer mi se onaj defaultni izgled nikako ne svidja. S obzirom da sam ima Nvidiu i cinjenicu da je sa njima uvek bilo neko natezanje oko drajvera i Waylanda malo sam ispao iz te price, ali sam danas po prvi put pokrenuo Gnome uz Wayland i odusevio se koliko mi sada sistem radi fluidno. Razlika nije toliko primetna na 60Hz monitorima (iako je jasno vidljiva), ali na glavnom monitoru koji je 165Hz razlika je bas ogromna izmedju Waylanda i Xorg-a. Najveca prednost Waylnada je to sto za evo celi dan nijednom nisam primetio Screen Tearing. Postoji tu i tamo po koji graficki glic, Viber nece da mi se ucita i Night Light ne radi, ali sve ostalo radi kako treba, tako da mislim da cu ostati na Gnome Waylandu do daljnjeg. I nadam se da ce Gnome 43 koji izlazi krajem godine popraviti stvari po pitanju custom tema.
 
Cinnamon i XFCE su okruženja koja rade bez greške. XFCE sam na Arch-u koristio 3 godine bez ijednog problema. Trenutno teram Cinnamon na FreeBSD-u i sve radi savršeno. KDE Plasmu sam odavno batalio jer joj kvalitet i stabilnost varira od verzije do verzije. Najduže mi je trajala matora Plasma 5.1. Čak 4 meseca. Što se screen tearing-a tiče, na Nvidia karticama je samo potrebno upaliti Nvidia Composition Pipeline, i screen tearing nestaje.
 
^^ Ma nisam zeleo da pravim, nego mi jako bio lep ovaj widget od sata pa sam zeleo da vidim koji je.. Plazmu ne koristim vec 3-4 godine, i gde god je vidim, nigde lepo ne radi.

Sada sam na Cinnamonu i jako lepo radi, odusevljen sam tako da cu na njemu ostati duze vreme sigurno.
 
Cinnamon i XFCE su okruženja koja rade bez greške. XFCE sam na Arch-u koristio 3 godine bez ijednog problema. Trenutno teram Cinnamon na FreeBSD-u i sve radi savršeno. KDE Plasmu sam odavno batalio jer joj kvalitet i stabilnost varira od verzije do verzije. Najduže mi je trajala matora Plasma 5.1. Čak 4 meseca. Što se screen tearing-a tiče, na Nvidia karticama je samo potrebno upaliti Nvidia Composition Pipeline, i screen tearing nestaje.
Cinnamon sam probao, al mi je pola ikonica falilo i fontovi su bili uzasni pa se nisam mnogo zanimao njime, a na XFCE-u nisam bas vican kastmizovanju, ali definitivno cu posvetiti vise vremena ovim DE-ovima kada uhvatim vremena.

^^ Ma nisam zeleo da pravim, nego mi jako bio lep ovaj widget od sata pa sam zeleo da vidim koji je.. Plazmu ne koristim vec 3-4 godine, i gde god je vidim, nigde lepo ne radi.

Sada sam na Cinnamonu i jako lepo radi, odusevljen sam tako da cu na njemu ostati duze vreme sigurno.
Ja sam Plasmu koristio oko 5 godina, sa svakom verzijom je bila sve gora. Taj DE stvarno ima potencijala, ali oni vecito dodaju neke nove stvari, a bagove uopste ne peglaju. Ruku na srce, nisam ni siguran da li je moguce napraviti stabilan DE koji ima toliko opcija za kastmizovanje. Neka makar naprave da radi u izvornom izgledu kako treba i ja cu biti prezadovoljan.
 
konvertit sa macOS ovde, Fedora WS 35 i 36b na 5 mašina, što labtop što dextop. ja sam isto gubio vreme na prilagođavanje prvo MATE pa GNOME Shell da to sliči macOS-u; ne toliko grafički koliko global menu i Cmd-C/V/Space/Tab itd. (vala-panel-menu i kinto.sh, ko hoće da se budži sa time), al na kraju sam prelomio i usvojio regularan GS/Wayland flow. zaškripi i dalje ponekad, muscle memory je čudo al sve manje i manje.

savet svima koji krenu ovim putem, kad već radiš tranziciju, odmah se vežbaj na onome što je budućnost (GS & wayland) i ne gubi vreme sa X-based solucijama (xfce4, MATE i drugari), koliko god ti to sada bilo udobno i familijarno.
 
Poslednja izmena:
Sve u svemu i pored ogavnog default izgleda koji Gnome poseduje zadrzacu se na njemu jer je to jedini DE koji radi fluidno i bez ikakvih gliceva i bagova.
Ja koristim default libadwaita / adwaita temu i po mom mišljenju je dobra. Tačno je da custom teme nekad znaju da naprave problem sa aplikacijama, to možemo da vidimo na Plasma primeru. Na GNOME-u teme nisu podržane zvanično. Meni se desilo dosta puta da aplikacija ne izgleda kako treba i da je UI nekonzistentan, pa sam morao da ga sređujem raznim application stilovima tj. workaround-ima na Plasmi. Odustao sam od tema i prešao na GNOME, ne razmišljam o rice-ovanju i iskreno dosta je lakše.

Inače i na 42 možeš menjati gtk teme

Neće biti zvaničnih tema, ali se radi na recoloring API-u, valjda će biti spremno kao i triple buffering. Trenutno samo Ubuntu 22.04 ima triple buffering i iskreno, overview animacije su na njemu najfluidnije.


I dosta novih libadwaita flatpak aplikacija izlazi. https://thisweek.gnome.org/posts/2022/04/twig-41/
 
konvertit sa macOS ovde, Fedora WS 35 i 36b na 5 mašina, što labtop što dextop. ja sam isto gubio vreme na prilagođavanje prvo MATE pa GNOME Shell da to sliči macOS-u; ne toliko grafički koliko global menu i Cmd-C/V/Space/Tab itd. (vala-panel-menu i kinto.sh, ko hoće da se budži sa time), al na kraju sam prelomio i usvojio regularan GS/Wayland flow. zaškripi i dalje ponekad, muscle memory je čudo al sve manje i manje.

savet svima koji krenu ovim putem, kad već radiš tranziciju, odmah se vežbaj na onome što je budućnost (GS & wayland) i ne gubi vreme sa X-based solucijama (xfce4, MATE i drugari), koliko god ti to sada bilo udobno i familijarno.
Ja kada kazem nalik macOS-u to podrazumeva da glavni panel bude na vrhu ekrana i da dole imam neki vid Dock-a. Sve ostalo na meku mi se ne svidja i gledam da napravim onako kako se meni dopada. Ono sto mi je must have jeste da kada se aplikacija uvelica da nestane Title Bar i da se dugmici (close, minimize i maximize) prebace u gornji panel gde je i Global Menu. Vec 9 meseci sam na Gnome i apsolutno nemam zamerki na rad. Jedino sto mi nedostaje na Gnome jeste Global Menu, ali bez njega se nekako i moze.
Ja koristim default libadwaita / adwaita temu i po mom mišljenju je dobra.
Meni se nikako ne svidja, al to je stvar ukusa. Jako mi je ruzan dizajn, sve je prezumirano i imam osecaj kao da koristim Tablet, a ne PC. A i ja volim transparentnost i blurovane pozadine. U sustini kada se pojavio Gnome 40, tada sam ga koristio sam ekstenzijama Unite, Blur My Shell i Night Theme Switcher. Od tema i ikonica koristio sam GTK Big Sur temu i ikonice i to mi je bio idealan dizajn. Jedino sto mi je tu nedostajalo jeste Global Menu. Al kada su uveli libadwaitu sada imam gomilu Gnome aplikacija koje ne prate Big Sur temu, nego imam njihov difoltni izgled. Probao sam i da se vratim na difolt temu, ali tamo mi ne radi Day/Night mod jer ima gomila aplikacija koje nisu portovane i onda kada upalim Dark mod pola aplikacija mi je belo, a pola crno. Videcemo sta ce biti sa Gnome 43, a mozda do tada i Cutefish izadje iz bete pa predjem na njega.
 
88MB0pj.png
 
odmah se vežbaj na onome što je budućnost (GS & wayland)
Od Waylanda sam odustao posto neke igre recimo Doom Eternal ne rade dobro i bio je zakucan jedno vreme na 60FPS XWayland.
Jedino sto mi nedostaje na Gnome jeste Global Menu, ali bez njega se nekako i moze.
Pa bilo je raznih pokusaja, na Gnome pre App menu pa to niko nije sljivio, sad su bar prebacili menije gore.

Inace meni najvise odgovara enlightenment, bas u Linux fazonu, malo treba da se priviknes, ali pravi Linux desktop:
Screenshot 2022-05-06 at 00.53.32.png
 
Od Waylanda sam odustao posto neke igre recimo Doom Eternal ne rade dobro i bio je zakucan jedno vreme na 60FPS XWayland.

Pa bilo je raznih pokusaja, na Gnome pre App menu pa to niko nije sljivio, sad su bar prebacili menije gore.

Inace meni najvise odgovara enlightenment, bas u Linux fazonu, malo treba da se priviknes, ali pravi Linux desktop:
Pogledajte prilog 343673
ako se dobro secam samsung nesto petlja sa efl. Al nekako sporo ide development.
Ja sam na enlightenment korisrio arc dark temu , ekstra je izgledalo. Sad me drma nostalgija 😅
Posto sam sad uglavnom na mb m1 i zarobljen sam sa macOSom malo sam zaboravio na lepote tiling wm-a. Realno sa rofi je sve bilo dostupno jednako brzo kao klikovima. Jedino sto si u X-u i pitanje dal ces wayland videti na necemu sto nije “i3”.
 
ako se dobro secam samsung nesto petlja sa efl. Al nekako sporo ide development.
Ja sam na enlightenment korisrio arc dark temu , ekstra je izgledalo. Sad me drma nostalgija 😅
Posto sam sad uglavnom na mb m1 i zarobljen sam sa macOSom malo sam zaboravio na lepote tiling wm-a. Realno sa rofi je sve bilo dostupno jednako brzo kao klikovima. Jedino sto si u X-u i pitanje dal ces wayland videti na necemu sto nije “i3”.
Ja sam isto na mb, samo sto koristim anydesk ili steamlink, tako da koristim oba :p
 
@l4k1,
Teme su ok ali meni nesto ne leze tamne teme pogtovo kad u plasmi imam aplikacija koje su gnome,ponekad neke ikone se ne vide, meni je tesko baratati sa tamnim temama. Koliko sam citao neku analizu plava boja umara oci, deluje tako da ne stimulise treptanje da bi se oko vlazilo, vidim imas afinitet prema plavoj boji koji nije bas preporucljva za oci.
 
openSUSE Tumbleweed

Round Plasma Theme, Transparent and Blur, Follows Color Scheme. Enabled Blurred Widgets and Adaptive Transparency for Plasma 5.23



Peace-Color-Plasma: https://store.kde.org/p/1873556

Follows Color Scheme
___________________________________________________________

Shiny-Color-Dark-Icons: https://www.pling.com/p/1873545/

Follows Color Scheme
_________________________________________________________________________________

Peace-Color-Global: https://www.pling.com/p/1873558/

Follows Color Scheme

1.png

2.png

3.jpg

4.png

5.png

6.png

Nord-Peace-Wallpapers: https://www.pling.com/p/1873553/


Nord-Peace-Darker-Wallpaper With Plasma Logo.png
 
2022-08-28-234454_3840x2160_scrot.png
 
openSUSE Tumbleweed

Round Plasma Theme, Transparent and Blur, Follows Color Scheme. Enabled Blurred Widgets and Adaptive Transparency for Plasma 5.23




Aura-Plasma: https://www.pling.com/p/1898639

__________________________________________________________​



Aura-Dark-Icons: https://www.pling.com/p/1898626/


Aura-Light-Icons: https://www.pling.com/p/1898619/


_________________________________________________________________________________


Aura-Global: https://www.pling.com/p/1898649/


Screenshot_20220904_173502.png

Screenshot_20220904_173638.png

Screenshot_20220904_183435.png

Screenshot_20220904_173940.png

Screenshot_20220904_174344.png

Screenshot_20220904_220226.png

Screenshot_20220904_174436.png
 
Cinnamon i XFCE su okruženja koja rade bez greške. XFCE sam na Arch-u koristio 3 godine bez ijednog problema. Trenutno teram Cinnamon na FreeBSD-u i sve radi savršeno. KDE Plasmu sam odavno batalio jer joj kvalitet i stabilnost varira od verzije do verzije. Najduže mi je trajala matora Plasma 5.1. Čak 4 meseca. Što se screen tearing-a tiče, na Nvidia karticama je samo potrebno upaliti Nvidia Composition Pipeline, i screen tearing nestaje.
Xfce има себи својствене багове, као и специфичне багове везане за дистрибуцију (на пример Void Linux).
Jeдино што ми смета на XFCE што не могу да инсталирам тек тако Cairo clock тј. што га нема свака дистрибуција.
 

l4k1,​

Arch kvantum-manager nece da instalira kvantum temu, hoce samo svoje predefisina teme, definisem mu putanju gde su teme ali nece, probam sa kruseder copy, pre toga raspakujem temu i dobijem dir kao kod ostalih tema ali ceo kvantum gde su teme je zakljucan
 

l4k1,​

Arch kvantum-manager nece da instalira kvantum temu, hoce samo svoje predefisina teme, definisem mu putanju gde su teme ali nece, probam sa kruseder copy, pre toga raspakujem temu i dobijem dir kao kod ostalih tema ali ceo kvantum gde su teme je zakljucan

Zdravo lega,

Gde ti se nalazi folder sa Kvantum temama?
 
Zdravo lega,

Gde ti se nalazi folder sa Kvantum temama?
kod mene je na /usr/share/Kvantum i tu je sve nesto od Archa, ako pokusam preko Krusadera da stavim temu po analogiji ostalih jednostavno neda, zakljucano za ostale. Kvantum dir je sa veliki K locate ga ne vidi. Na tom diru je brdo tema koje su dirovi a u svakom diru je .svg file i jos jedan file. Ako pokusam da dodam kvantum temu preko kvantum-managera iz Arca opet nece, moz da menjas-dodajes samo ono sto je na /usr/share/Kvantum. Ako pokusam da dodam stavljajuci kako pise putanju konkretno Download i ime fajla kojeg sam skinuo Dexy-* kaze e ne moze. Juce me bas razludeo sta god pokusam nece, kao da kvantum-manager radi samo za arch a ima jos jedan kvantum nasao sam na gitu koji je slicam ovom ali nisu isti.
 
Au mnogo sam ja otiso postoji /usr/share/Kvantum gde je brdo dirova u kojima su svg i
kvconfig fajl ali i /usr/share/themes/Kvantum/ i samo jedna tema Openbox-3. Po imenu dexy-* bit trebao onda na /themes/Kvantumali koji fajl, raspakovan ili onakav spakovann kako se skine a kad se pogleda fajl je konfiguracije kao za /usr/share/Kvantum. Otkud mi Openbox-3 ja toliko daleko nikad nisam zabrzadio
Ovo je usrr/share /Kvantum
/usr/share/Kvantum
/usr/share/Kvantum/KvAdapta
/usr/share/Kvantum/KvAdaptaDark
/usr/share/Kvantum/KvAmbiance
/usr/share/Kvantum/KvAmbience
/usr/share/Kvantum/KvArc
/usr/share/Kvantum/KvArcDark
/usr/share/Kvantum/KvBeige
/usr/share/Kvantum/KvBlender
/usr/share/Kvantum/KvBrown
/usr/share/Kvantum/KvCurves
/usr/share/Kvantum/KvCurves3d
/usr/share/Kvantum/KvCurves3d1
/usr/share/Kvantum/KvCurvesLight
/usr/share/Kvantum/KvCurvesLight1
/usr/share/Kvantum/KvCyan
/usr/share/Kvantum/KvDark
/usr/share/Kvantum/KvDarkRed
/usr/share/Kvantum/KvFlat
/usr/share/Kvantum/KvFlatLight
/usr/share/Kvantum/KvFlatRed
/usr/share/Kvantum/KvGnome
/usr/share/Kvantum/KvGnomeAlt
/usr/share/Kvantum/KvGnomeDark
/usr/share/Kvantum/KvGnomish
/usr/share/Kvantum/KvGray
/usr/share/Kvantum/KvMojave
/usr/share/Kvantum/KvMojaveLight
/usr/share/Kvantum/KvMojaveMixed
/usr/share/Kvantum/KvMojaveMixed1
/usr/share/Kvantum/KvOxygen
/usr/share/Kvantum/KvRoughGlass
/usr/share/Kvantum/KvSimplicity
/usr/share/Kvantum/KvSimplicityDark
/usr/share/Kvantum/KvSimplicityDarkLight
/usr/share/Kvantum/KvSimplicityTurquoise
/usr/share/Kvantum/KvYaru
/usr/share/Kvantum/KvantumAlt
/usr/share/Kvantum/Materia
/usr/share/Kvantum/MateriaDark
/usr/share/Kvantum/MateriaLight

svaki od gornjih fajlova je dir i sastoji se od 2 fajla

Kod:
/usr/share/Kvantum/KvAdapta/KvAdapta.kvconfig
/usr/share/Kvantum/KvAdapta/KvAdapta.svg


Dexy koji pise da je kvantum i da ga treba skinuti upravo je tog formata, spakovan dir u kome su 2 fajla ali to na ovo mesto sistem neda da se stavi.
 
Poslednja izmena od urednika:
kod mene je na /usr/share/Kvantum i tu je sve nesto od Archa, ako pokusam preko Krusadera da stavim temu po analogiji ostalih jednostavno neda, zakljucano za ostale. Kvantum dir je sa veliki K locate ga ne vidi. Na tom diru je brdo tema koje su dirovi a u svakom diru je .svg file i jos jedan file. Ako pokusam da dodam kvantum temu preko kvantum-managera iz Arca opet nece, moz da menjas-dodajes samo ono sto je na /usr/share/Kvantum. Ako pokusam da dodam stavljajuci kako pise putanju konkretno Download i ime fajla kojeg sam skinuo Dexy-* kaze e ne moze. Juce me bas razludeo sta god pokusam nece, kao da kvantum-manager radi samo za arch a ima jos jedan kvantum nasao sam na gitu koji je slicam ovom ali nisu isti.
Kod mene je
kod mene je na /usr/share/Kvantum i tu je sve nesto od Archa, ako pokusam preko Krusadera da stavim temu po analogiji ostalih jednostavno neda, zakljucano za ostale. Kvantum dir je sa veliki K locate ga ne vidi. Na tom diru je brdo tema koje su dirovi a u svakom diru je .svg file i jos jedan file. Ako pokusam da dodam kvantum temu preko kvantum-managera iz Arca opet nece, moz da menjas-dodajes samo ono sto je na /usr/share/Kvantum. Ako pokusam da dodam stavljajuci kako pise putanju konkretno Download i ime fajla kojeg sam skinuo Dexy-* kaze e ne moze. Juce me bas razludeo sta god pokusam nece, kao da kvantum-manager radi samo za arch a ima jos jedan kvantum nasao sam na gitu koji je slicam ovom ali nisu isti.
Kreiraj Kvantum folder na Home particiji. Kod mene je na: Home ( Show Hidden Files) .config > Kvantum , onda tu ubaci foldere sa Kvantum temama.
 
Nazad
Vrh Dno