Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Ti "Mega" logoi kvare utisak lepo skockanog desktop okruženja.
 
server.png

Bez X-a se može ;)
 
Endavour + ArcoLinux Spicies
 

Prilozi

  • Screenshot from 2022-01-24 18-11-28.png
    Screenshot from 2022-01-24 18-11-28.png
    62.1 KB · Pregleda: 78
  • Screenshot from 2022-01-24 18-11-40.jpg
    Screenshot from 2022-01-24 18-11-40.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 62
  • Screenshot from 2022-01-24 18-12-14.jpg
    Screenshot from 2022-01-24 18-12-14.jpg
    62.9 KB · Pregleda: 62
  • Screenshot from 2022-01-24 18-12-21.jpg
    Screenshot from 2022-01-24 18-12-21.jpg
    71.1 KB · Pregleda: 55
  • Screenshot from 2022-01-24 18-12-28.jpg
    Screenshot from 2022-01-24 18-12-28.jpg
    58.3 KB · Pregleda: 76
Light Round Plasma Theme, Transparent and Blur "Relax-Light-Plasma": https://www.pling.com/p/1692891/

Enabled Blurred Widgets and Adaptive Transparency for Plasma 5.23
_________________________________________________________________________________

Light Global Theme (Look-and-Feel) "Relax-Light-Global": https://www.pling.com/p/1692896/
________________________________________________________________________


Screenshot_20220127_224102.png

Screenshot_20220127_224707.png

Screenshot_20220127_224455.png

Screenshot_20220127_162907.png



Screenshot_20220126_113604.png
 
Endavour Cinnamon
Screenshot from 2022-02-01 09-03-14.png
 
Ozbiljno razmatram opciju da mi Linux bude glavni desktop kući umesto prelaska na Windows 11. Nema potrebe da distro bude optimizovan kao moj prethodni favorit Bunsen Labs koji sam koristio u jednoj od prethodnih firmi u poslovne svrhe kao i na ličnom laptopu, jer imam solidnu grafičku kartu i dovoljno RAM memorije u kućnoj mašini. Iz tog razloga krenuo sam da testiram Plasma okruženje posle skoro 15 godina izbegavanja bilo-čega-KDE inspirisan jednom od tema korisnika l4ki. :)



Prvi utisak je pozitivan - ima sasvim dovoljno opcija za podešavanje i brzo se dođe do željenog efekta. O stabilnosti možda nekom drugom prilikom, ako prođe inicijalni test i zaživi van virtualke.
 
Dark Round Plasma Theme, Transparent and Blur "Shadows-Plasma": https://www.pling.com/p/1717310

Enabled Blurred Widgets and Adaptive Transparency for Plasma 5.23
_________________________________________________________________________________

Dark Global Theme (Look-and-Feel) "Shadows-Global": https://www.pling.com/p/1717318
________________________________________________________________________


1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

6.png
 
Poslednja izmena:
Lepo izgleda, svidjaju mi se ikonice (y)

od letos sam na Windowsu i praktično od tada nisam bio u Linuxu, u zadnje vreme mi nedostaje nešto, da čačkam, prčkam, uvek ima nešto da se debaguje sa Linuxom :D
Razmišljam da se vratim, makar na dual boot, čisto da gurnem jedan disk unutra i stavim nešto, mada ne znam šta, Gentoo me mrzi nešto da instaliram trenutno, razmišljam baš OpenSuse Tumbleweed, ali me mrzi sve to nekako da radim, realno ama baš nikakvih zamerki i problema nemam sa Windowsom, stvar je u tome što znam da se ništa specijalno nije promenilo u Linux svetu i sve to bi bilo samo gubljenje vremena, ali imam neki "urge", Gentoo me tu najviše zapravo zanima, Wayland i Sway okruženje, verovatno ću da stavim OpenSuse jedan dan jer to sve brzo ide, i onda nakon par dana stavim Gentoo.
 
openSUSE Tumbleweed

Plasma Theme, Transparent and Blur, Follows Color Scheme, "Desert-Color-Plasma": https://www.pling.com/p/1749093

Enabled Blurred Widgets and Adaptive Transparency for Plasma 5.23
_________________________________________________________________________________

Dark Global Theme (Look-and-Feel) "Desert-Color-Global": https://www.pling.com/p/1749106

Window Decoration, Follows Color Scheme (Window Background) Dark and Light, "Desert-Color-Aurorae": https://www.pling.com/p/1749083

1.png

2.png

3.png

4.png


5.jpg

6.png
 
Al usrase motku sa ovom poslednjom verzijom gnome-a... Razmisljam se da se ponovo vratim na KDE Plasmu :ROFLMAO:
 
Zašto? Jer zbog toga što ne možeš lako menjati teme na libadwaita aplikacijama?
 
Izmedju ostalog i zbog toga, ali ima i drugih bitnijih stvari:
  • Default screenshoot program su zamenuli sa nekim djubretom koji je samo zakomlikovao stvari. Pre stisnem F12, oznacim misem deo pozadine, pustim i gotovo. Sad mi treba 5 koraka da bi uradio jednu prostu stvar
  • Gedit su takodje zamenuli sa nekim djubretom kom pola stvari fali
  • Terminal unazadili, pluginove skroz izbacili
  • 50% aplikacija koristi libadwaitu, a 50% GTK. Drugim recim Dark/Light automtaski mod ne radi kako treba. Bolje mi je radio Night Theme Switcher, nego ovo njihovo.
  • I na kraju izbacili su mogucnost skinovanja. Aplikacije koje koriste libadwaitu nije moguce menjati, a ako je gnome bio po necemu poznat to je po jednostavnosti kreiranj tema uz pomoc CSS-a koji u danasnje vreme svako zna.
Umesto da popravljaju stvari koje ne valjaju, oni samo povecavaju taj spisak. Nautilus je toliko dobro odradjen da uvek moram imati Dolphin instaliran pored njega, mogli su napraviti krstenu aplikaciju za instaliranje ekstenzija, a ne da koristim onu budzevinu preko browsera itd. itd.

Vraticu se na Gnome 41, a kada on prestane funkcionisati onda cemo da vidimo za dalje.
 
Ja bi voleo da vidim uputstvo, konkretno za Arch, kako se vratiti ili još bolje ograničiti / zaustaviti nadogradnju na Gnome 42?
Blokadom preko pacman.conf (blokirao sve pakete koji imaju veze sa gnome) sam napravio kuršlus pa potom i odustao. I meni ne radi dosta stvari na Gnome 42, toliko da sam došao do toga da na kraju isforsiram sebe na prelazak na neki WM, konačno.
 
@SuperStarr to je teoretski moguće uraditi. Zašto teoretski? Potreban ti je neko ko koristi Arch i Gnome v41, a da još uvek nije prešao na v42 i da nikada nije čistio pacman cache. Good luck with that. Taj korisnik u svom pacman cache-u ima kompletan Gnome 41 sa svim paketima u XZ formatu. Sve što treba da uradiš je da sve te fajlove prebaciš na svoj sistem. Uninstaliraš gnome 42 sa sudo pacman -Rns gnome, odradiš blaclisting kroz pacman.conf, a onda instaliraš Gnome 41 iz keširanih XZ fajlova I to je to.

Ako mi nađeš nekoga ko je na Arch-u, i ima Gnome 41, i nije čistio pacman cache, ja ću ti rado napisati kompletno uputstvo. Ne znam da li postoji neki Arch based Gnome distro koji još uvek nije prešao na v42. Kontam da je moguće iskoristiti i te fajlove.
 
Izmedju ostalog i zbog toga, ali ima i drugih bitnijih stvari:
  • Default screenshoot program su zamenuli sa nekim djubretom koji je samo zakomlikovao stvari. Pre stisnem F12, oznacim misem deo pozadine, pustim i gotovo. Sad mi treba 5 koraka da bi uradio jednu prostu stvar
  • Gedit su takodje zamenuli sa nekim djubretom kom pola stvari fali
  • Terminal unazadili, pluginove skroz izbacili
  • 50% aplikacija koristi libadwaitu, a 50% GTK. Drugim recim Dark/Light automtaski mod ne radi kako treba. Bolje mi je radio Night Theme Switcher, nego ovo njihovo.
  • I na kraju izbacili su mogucnost skinovanja. Aplikacije koje koriste libadwaitu nije moguce menjati, a ako je gnome bio po necemu poznat to je po jednostavnosti kreiranj tema uz pomoc CSS-a koji u danasnje vreme svako zna.
Umesto da popravljaju stvari koje ne valjaju, oni samo povecavaju taj spisak. Nautilus je toliko dobro odradjen da uvek moram imati Dolphin instaliran pored njega, mogli su napraviti krstenu aplikaciju za instaliranje ekstenzija, a ne da koristim onu budzevinu preko browsera itd. itd.

Vraticu se na Gnome 41, a kada on prestane funkcionisati onda cemo da vidimo za dalje.
Screenshot tool je nova stvar i integrisan je u gnome shell. Ne mogu isto da se naviknem na njega, jer sam često koristio stare prečice na tastaturi. Prt Sc ili Alt + Prt Sc / Shift + Prt Sc.
Sada stalno ide selekcija istih sa jednim dugmetom, što ide na živce.

Stari terminal i gedit na archu ostaju. Inače i na ostalim distribucijama ih možeš i dalje koristiti, a i razvijaće se bez problema. Jedina mana je nekonzistentnost u UI-u, jer su to GTK4 aplikacije bez libadwaite.

Dolphin u GTK okruženju izgleda loše, a nautilusu fali dosta opcija.
Ja bi voleo da vidim uputstvo, konkretno za Arch, kako se vratiti ili još bolje ograničiti / zaustaviti nadogradnju na Gnome 42?
Blokadom preko pacman.conf (blokirao sve pakete koji imaju veze sa gnome) sam napravio kuršlus pa potom i odustao. I meni ne radi dosta stvari na Gnome 42, toliko da sam došao do toga da na kraju isforsiram sebe na prelazak na neki WM, konačno.
Najbolje je da ne ograničavaš jer gnome kao ima dosta zavisnih paketa na Archu. Može samo napraviti probleme, jer partial upgrades nisu podržani. Jedino rešenje je da zaboraviš i Gnome na Archu i prebaciš se na KDE, Cinnamon, XFCE, Budgie ili neki tiling wm (ako si ljubitelj dobrih animacija i ne voliš puno da podešavaš, zaobiđi ih)

Na Archu imate Arch Linux Archive ili ALA, gde možete skidati stare pakete. Konkretno 31.3.2022, extra repo, tražite gnome 41.x pakete ovde

Postoji i downgrade tool sa aura koji može da vrati određene pakete https://aur.archlinux.org/packages/downgrade

Screenshot from 2022-04-18 13-51-03.png
 
aGfYWOY.png
 
Nazad
Vrh Dno