Šta je novo?

Kako istovremeno povezati 5.1 i Hi-Fi ozvucenje na kompjuter?

InvisibleMan

Slavan
Učlanjen(a)
06.03.2005
Poruke
3
Poena
301
Dakle,polazeci od cinjenice (sa kojom se nadam se i vi slazete) da su 5.1 sistemi prevashodno idealni za DVD,igrice, a Hi-Fi ozvucenje za stereo zvuk, postavlja se pitanje kako to sve zbudziti na komp?

Od hardvera imam maticnu Asus A7V600 sa integrisanom 5.1 muzickom karticom, Genius SW-5.1 Home Theater (wood) i staru dobru Hi-Fi muzicku liniju Blaupunkt sa pojacalom 2x30W i Pioneer trosistemskim zvucnicima. :,,:

Pitanje je kako to sve povezati a da u praksi bude prakticno za upotrebu? Da pojasnim, znaci poteras film,igricu-slusas 5.1 sistem, muziku-slusas stereo Hi-Fi ozvucenje. Naravno da sve to obavljas bez preterano stalnih podesavanja ili ne daj boze cupanja kablova pri prelasku iz jednog u drugi rezim rada.

I da, ima li neke tehnicko-ekonomske opravdanosti (malo zahtevniji korisnik,ali ne ekstremno) kupovati posebnu muzicku karticu, i ako ima vasa preporuka za model?

Unapred zahvaljujem sound ekspertima foruma! :wave:
 
Poslednja izmena:
kupi live-a za 20eu i skrati filozofiju... mozes i polovnog, mozes cak i 4.1, tj stari model... pa onda na njega kaci hifi
 
Da, samo ne znam da li će moći u isto vreme da radi i integrisani zvuk i zvučna kartica? Lično, nisam probao ali sumnjam.
 
moras da imas 2 zvucne kartice (2xlive ili moj izbor live + cmi8738 .1 - vazno da je jeftino) i podesis jednu karticu kao default u sistemu i na nju prikacis geniusa za igrice, a za muziku u winampu podesis za vawe-out drugu zvucnu i na nju stavis hi-fi.
da li ces live koristiti za muziku (posto ima bolji zvuk) ili za igrice (posto daje bolji efekat surrounda) ostaje na tebi....ma najbolje uzmi 2 live kartice xexexe...
moze se desiti da ti integrisana zvucna ostane ukljucena kad ubodes drugu zvucnu karticu na plocu, mada nisam 100% siguran da ce uspeti - samo bi ustedeo par evra za cmi8738.
 
Meni na nf7s radi live + integrisani ss
mada sad sam skontao da mi ionako vise video out ne radi, pa cu live da cupam napolje...
 
kakve veze ima video-out i live?
hoces da kazes da ti je pregoreo tv-izlaz na grafickoj kartici?
 
E dobro je pa ste svi coveku odgovorili na pitanje! Najjednostavnije ti je (i najjeftinije) da pazaris obicni stereo razdelnik (mali adaptercic koji jedan stereo izlaz pretvara na dva). E sad neznam na toj ploci koji su izlazi za za koje kanale, no pronadji u uputstvu onaj kanal koji bi koristio da na njega kacis stereo sistem, a ne taj 5.1 i u njega ubodi adapter. U jedan izlaz "umocis" kabal koji je do tada stojao u muzickoj, a u drugi klasicni koji koristis da bi spoio tu liniju i to je to (najprostije receno). I ja sam na taj nacin dosta dugo koristio Jazz 9940 i Visaton Alto II (dok Alto nisam poklonio bratu posto mi i nije bog zna bio potreban pored Jazz-a). NAPOMENA: ukoliko su ti izlazi na muzickoj toliko blizu da je nemoguce da koristis adapter; kupi ili napravi neki produzni da ti resi problem. Poz :wave:
 
anonymous kg je napisao(la):
... a za muziku u winampu podesis za vawe-out drugu zvucnu i na nju stavis hi-fi.

Tu mogucnost ja nisam video do sada, kod Winampa, a instalirana mi je sveza verzija. Imam tri muzicke u compu (SBLIve! + Terratec Phase 28 + onu ugradjenu u plochi, koja je trenutno iskljuchena). Isto to sam i ja zeleo da postignem ali nista od toga.
Winamp salje na default uredjaj koji je podeshen u kartici "Sounds" u Control panelu.
 
Bata je napisao(la):
Tu mogucnost ja nisam video do sada, kod Winampa, a instalirana mi je sveza verzija. Imam tri muzicke u compu (SBLIve! + Terratec Phase 28 + onu ugradjenu u plochi, koja je trenutno iskljuchena). Isto to sam i ja zeleo da postignem ali nista od toga.
Winamp salje na default uredjaj koji je podeshen u kartici "Sounds" u Control panelu.

Kada sam koristio integrisanu muzicku + ISA muzicku, integrisana mi je bila za filmove (default zvucna u win-u - bila je brza od ISA-e :S: ), dok mi je ISA muzicka bila u winampu podeshena kao default za muziku.... I sve je radilo kako treba :banana: OS je bio win98SE...

POZ
 
Poslednja izmena:
U winampu i bilo kom drugom boljem programu imas slanje nna zeljeni audio device, bez problema... samo kopaj malo...

TV out pominjem, jer mi je live vodio zvuk u kuhinju na tv (kasnije na stereo koji sam nakalemio pored tva), a tv out mi sad ne radi, jer se ati9000 zaglupljuje u kombinaciji tft monitor (60hz) + tvout (50hz), pa mogu ili svaki drugi dan da ga namestam (tako sto se dovikujem iz kuhinje) ili da batalim, sto sam i uradio, ionako gledam 99% stvari iz kreveta u sobi..

Ideja da razdvojis stereo adapterom, nije po meni dobra jer ce oslabiti front, na 5.1 uredjaju i to zestoko... bar koliko sam ja skontao preporuku.. i ja sam razmisljao puno o istom i na kraju koristio navedenu kombinaciju ss+live
 
I ja imam isti problem jer imam zvucnike koje jako cenim, a Logitech x-530 sumljam da ima takvih kvaliteta, pa se razmisljam da li je sledece izvodljivo:

imam epox rda3+ (ne znam koji cio ima) i njega bi koristio za muziku (winamp 3 koji bi slao na zvucnike.

koju muzicku da kupim a namena bi joj bila igre (pre svga), filmovi.

Da li opcija Direct Sound u WinAmp 3 moze da se koristi da bi se odredilo kojoj ce se kartici zvuk slati?
 
da, u direct sound biras izlaz na koji se salje zvuk ( @bata: sorry pogresio sam - mislio sam na direct sound) - umesto primary sound device izaberes zvucnu po zelji i to je to!
i ja sam probao razdelnik za zvucnu (da prikacim 5.1 i slusalice na komp) i mogu ti reci da se dosta gubi na intenzitetu zvuka (slabije se cuje)
@ Milos1985:
za igrice ti je najbolja SB Live! ili Audigy (ako nemas preveliki budzet - a preptpostavlam da nemas) - mnogo su bolje od integrisanih resenja (sem SoundStorma koji mozda i imas na tom epoxu)
e, da - i creative kartice imaju opciju CMSS (creative multi speaker surround) - prilicno dobra stvar za DivX filmove
 
Poslednja izmena:
Video sam karakteristike Creative Sound Blaster Audigy LS bulk i mislim da bi mi on bio dovoljan, a cena je sa porezom oko 30ak evra. Ali ga trenutno ne mogu naci u Nisu.

SoundStorm imam na jednoj Abitovoj ploci, ali ona nije za igranje.
 
anonymous kg je napisao(la):
i ja sam probao razdelnik za zvucnu (da prikacim 5.1 i slusalice na komp) i mogu ti reci da se dosta gubi na intenzitetu zvuka (slabije se cuje)

Ne ukoliko koristis pojacalo; a zavisi i od muzicke.
 
Kako se ne bi gubilo?!
Skines samo prednji kanal sa 5.1 sistem i posaljes ga na stereo, a ostale kanale ne diras, naravno da ce prednji puno slabije da se cuju, a to je onda jako losa ideja...
 
Proday je napisao(la):
Najjednostavnije ti je (i najjeftinije) da pazaris obicni stereo razdelnik (mali adaptercic koji jedan stereo izlaz pretvara na dva). E sad neznam na toj ploci koji su izlazi za za koje kanale, no pronadji u uputstvu onaj kanal koji bi koristio da na njega kacis stereo sistem, a ne taj 5.1 i u njega ubodi adapter. U jedan izlaz "umocis" kabal koji je do tada stojao u muzickoj, a u drugi klasicni koji koristis da bi spoio tu liniju i to je to (najprostije receno).
NAPOMENA: ukoliko su ti izlazi na muzickoj toliko blizu da je nemoguce da koristis adapter; kupi ili napravi neki produzni da ti resi problem. Poz :wave:

Bravo Proday!
Ovo je za sad najefektnije,najjednostavnije i najjeftinije resenje za zadati problem!
Ovako nesto sam i ja razmisljao ali sam ipak zeleo da potvrdi neko iz prakse.Jos samo da vidim (kad izvedem) kako ce se ponasati zvucna,tj. hoce li zahtevati prestelavanja u drajveru 2.1-5.1 (mora restart) ili ce sve korektno sljakati u 5.1 rezimu.

Naravno da na svaki stereo izlaz (i razdeljen) iz zvucne mora ici pojacalo da bi poteralo adekvatne zvucnike! :wave:
 
Pa, nece to valjati. Tj. zavisi sta slusas/kad slusas.

Ako ide 5.1, na 2.0 zvucnicima ces imati levi i desni kanal, ali ce ti faliti informacija sa ostalih zvucnika plus nece biti niskih tonova. Hmm.. nisam siguran da ce to dobro zvucati (citaj, znam da ce to biti krsh zvuk :))

Najbolje resenje je dodati jos jednu zvucnu karticu, max 10E kostaju neke "obicne 5-6-7.1", a za 15-20 se vec moze uzeti polovan Live!.
 
Invisible slobodno napravi i uzivaj i znaj da neces imati nikakve probleme niti prestelavanjima u drajverima (ma radi to provereno).

Sale covek je lepo napisao da mu za DVD i Igre treba 5.1, a za Mp3 i sl. Hi-fi (nevidim da je igde rekao da ce oba sistema koristiti istovremeno).
 
Znaci da ce onda morati power on/off svako malo.

Dve zvucne je pametnije resenje, a koliko kosta zvucna kartica, 500 dinara stereo i 800 dinara 5.1 ?

Taj jedan preklopnik je 50-100 din, ako ne moze da stane pozadi odmah do konektora, to je + jedan stereo dzek + malo zice + cimanja oko lemljenja.
Konacni proizvod je nizi nivo zvuka, mozda i sum za cenu od oko 2-3-4 evra i mora da iskljucuje/skljucuje sta hoce, ponekad i da prebacuje "speaker settings" sa "stereo" na "5.1 surround".

Za jos 5€ ja bih stavio drugu zvucnu, namestio svaki program sta i kako pusta i zdravvooo podesavanje vise. Kako koji program upalis, on pusta zvuk gde treba, mozes uostalom i oba istovremeno da pustaju druge stvari, npr. da neko na sluskama pici muziku uz net, dok na tv-u preko video izlaza i na 5.1 sistemu gleda filmove.

Kapish ? :)

Pozdrav!
 
Nazad
Vrh Dno