Šta je novo?

Kako da optimizujem potrosnju za Amilo laptop

genuine

Slavan
Učlanjen(a)
17.02.2006
Poruke
1,906
Poena
350
pre neki dan sam kupio Amilo Pi 1556 ( ima Core2Duo T5600)... baterija je 4400 mAh ali jedva da mogu sa njom da pogedam ceo dvd film.. znaci 1h30min a u specifikaciji pise da moze 2-3 sata.. inace problem je sto magistrala nonstop radi na 166 i procesor je najnize na 900 i kusur megaherca.. u biosu na advanced-u ima samo jedna opcija ne vezana sa tim sto meni treba.. dakle kako da oborim procesor sto nize moze..... jel ima neko iskustva sa ovim? isto pitanje vazi i za graficku.. u pitanju je nvidia 7600 go
 
pre neki dan sam kupio Amilo Pi 1556 ( ima Core2Duo T5600)... baterija je 4400 mAh ali jedva da mogu sa njom da pogedam ceo dvd film.. znaci 1h30min a u specifikaciji pise da moze 2-3 sata.. inace problem je sto magistrala nonstop radi na 166 i procesor je najnize na 900 i kusur megaherca.. u biosu na advanced-u ima samo jedna opcija ne vezana sa tim sto meni treba.. dakle kako da oborim procesor sto nize moze..... jel ima neko iskustva sa ovim? isto pitanje vazi i za graficku.. u pitanju je nvidia 7600 go

Fujitsu Siemens uputstva su nadaleko (po zlu) poznata po tome što daju takve informacije: battery life up to 3-4-5-6h, u praksi to nema nikakve veze sa tim podacima. Meni nije jasno KAKO oni dolaze do tih cifara, možda računaju i kad je komp u stand-by režimu :)

Nema šanse da ti traje 3 sata, drugim rečima.
 
pa najgore sto me nervira je sto radi previse brzo tj. sta ce meni 990 ili koliko Mhz na oba jezgra kada gledam DVD... u biosu ne moze da se nista podesi, tj. zakljucan je... da li neko zna kako da se prikazu skrivene opcije ako ih ima .. u pitanju je Phoenix-v bios verzija 4.... koliko sam video mnozilac je najmanje 6 a najvise 11 sto puta 166 koliko daje jako vise nego sto meni treba kada ga koristim na putu... ako je neko imao slicna iskustva,pomoc bi mi dobro dosla
 
Ne moze mnozilac da ide ispod 6 kod Core 2. Magistrala se takodje ne menja, jer bi opadale drasticno performanse. Znaci, najsporije sto moze je 6 x 166. Tada se i napon dosta obori pa je potrosnja dosta niza.
 
dobro...znaci drugim recima jedino optimizacija je kupovina rezervne baterije :)... na koliko drzite vremena za gasenje harddisk-a u power setting-u?
 
Hm...trebalo bi barem 2 sata da drzi...Licno "formirao" (stigao lap bez OS-a...a pod formiranjem mislim i na bateriju i na install sistema) novog Amilo Pro V 3505 (sa Core Duo T2050 1.6Ghz) i baterija u slucaju gledanja filmova, bile cega sto ne opterecuje proc vise od 20% (kada radi na snizenom taktu) traje preko 3 sata. Bice da si naletio na seriju sa losijim baterijama, ili da iz nekog razloga ista nije dobro formirana (mada je to malo teze "zeznuti").
 
Poslednja izmena:
a koliki ti je kapacitet baterije?
mozda mi previse trosi graficka kartica? jel ima neki tweak za nvidiju? u opcijama ima samo neki power mizer koji je podesen na max battery kada je na bateriju nakacen... procesor sam takodje forsirao na max battery i tad radi na 1GHz... sta jos moze da se uradi?
 
Trebao bi kapacitet baterije biti isti...nemam lap kod sebe (to sam radio usluzno covjeku koji je kupio nov). Uglavnom znam dobro da je lap radio 3 do 3 i po sata, kako god okrenes. Ocekivati je da tvoj radi makar 2 sata, ali ***** li ga...valjda ce se neko javiti ko ima slican lap.
 
gledao sam nesto u powerdvd-u i bilo je izgleda podeseno u mobile opciji da radi sa maximum performance sto bi mozda moglo da objasni kratko trajanje.. moracu da probam opet
 
Ne znam kako je kod novijih masina, ali ja sam uspeo da na mom Centrino Aceru produzim trajanje baterije (u nekim situacijama i do pola sata), uz pomoc RM CPU Clock Utility-a, igranjem sa FID/VID vrednostima...
Posto je min. FID za Core 6, mozes da probas sa smanjenjem voltaze do najnizih stabilnih vrednosti za odredjenu frekvenciju cpu-a i tako eventualno smanjis potrosnju... Naravno ako je to moguce sa Core2 procesorima!
 
ja bih svukao film na hard... dvd verovatno vuce struje podosta...
i jos bolje, gledaj divx |)
 
Podesi da kad ti je na punjacu radi na max performance a kad je na bateriji da bude "ono drugo". Ne do kraja naravno. Ne znam sta imas od opcija ali moras da imas odvojene opcije za bateriju i punjac. Video sam kod ortaka na IBM-u foru. Svaku stavku ima da podesava u skali od 10 stepena. Contrast display-a, cpu speed... Sve utice na potrosnju. Nadji sebi optimum za "bateriju" i to je to
 
imam ja nekoliko fora za gledanje filmva... recimo pravljenje ram disk-a ( disk koji lezi u operativnoj memoriji) i kopiranje divX -au ram disk ... u isto vreme je hard disk i dvd citac ugasen za vreme gledanje filma
ostaje mi sad da probam pa da vidim koliko ce da traje... ipak voleo bih da traje dovoljno za jedan dvd od 2 sata ( ako toliko moze da stane na dvd ) :)

podesio sam da na punjacu radi na zahtev to jest veci load veci mnozilac a na bateriji je jedini mnozilac dozvoljen x6 sa nanizim naponom.. takodje je i graficka na power saving-u tada ... disk sam stavio na 3 min monitor na 5.... jacinu pozadinskog svetla ne mogu mnogo da korigujem jer ipak trebam da vidim nesto na ekranu....


p.s.
inace procesor je odlican (T5600) i predlozio bih svima koji kupuju novi laptop ukoliko zele opekotine kada ga drze u krilu :)
 
Poslednja izmena:
Ako si uzeo nov komp, pravac kod prodavca i zamena!
FS daje 6 meseci za bateriju i nemoj da ti prodje taj rok. Doduse, nisam radio na C2D, ali bilo koji FS da sam formirao bateriju (citaj: prodao), ta baterija je dala ne manje od 2 sata pod opterecenjem u tih prvih 6 meseci (posle toga opada) i ne manje od 2,5 sati pod idle out of the box (znaci, sa fabrickim podesavanjima, bez ikakvih tweak-ovanja da bi duze drzala). Koji god da nije to ispunjavao, uvek sam menjao bateriju, tako da i tebi to savetujem.
 
evo sad je bas isprobavam na duzinu trajanja baterije... izgleda da ipak dvd dosta jede kada se dekodira plus citanje pa mozda nije dobar test.. pokusacu samo nesto da kuckam i sl.. pa cu da vidim.. inace gde je servis fujitsu siemens-a u beogradu?

p.s.
gledao sam neki dvd i jako brzo je proslo 1h.. to jest proslo je 1h po bateriji a po dvdu oko 40 min? jel to normalno? sad posle toga mi se vec 6-7minuta vrti na 1h.. i ne pada ... mnogo me znaci nervira (jos kada bi primenio znanje sa fakulteta bilo bi mnogo jasnije da on ne moze tako lako da utvrdi stanje baterije ali opet ).... grrr
 
Poslednja izmena:
35 minuta gledanja dvd-a a ostalo internet+firefox i ukupno preso oko 1:35min... specifikacija za bateriju kaze da moze 2:00 nekog rada... moze da ne kazem sta...
 
imam i ja taj laptop i ista prica sa baterijom, ne moze duze od 1 sata i 30 minuta, sta god da mu radim.
 
izgleda da sve kad se sabere mnogo trosi :(
 
Merom trosi vise od Yonah-a, posebno prvi stepinzi, pa je zato sve to malo i kasnilo tj. Core 2 Duo notebookovi su se pojavili kasnije nego sto je ocekivano.

Mada, 1.5h je bas bedno, ali imaj u vidu da je rec o tzv. home seriji notebook racunara FSC-a, dakle desktop replacement. Za vecu autonomiju kupis Lifebook, ako bas hoces FSC ili neki notebook iz slicne, vise, klase...

Npr. kod mene na PowerBook-u baterija izvuce preko 4 sata, nekog kuckanja, slusanja muzike, a bez problema vrti i DivX sa HDD-a preko 3 sata. Doduse, Core 2 Duo je par puta jaci CPU od G4, ali opet 1.5h general usage je malo.
 
ma znam skroz... totalno sam razocaran sa baterijom.. sto se performansi tice stvarno je zmaj... i grafika je brza i procesor ali autonomija je boze me sacuvaj... isto tako dosta se i greje cak i kada je na bateriji... tako da ne znam sta je pametno da radim.. da li da odem u servis i tamo da ga testiram, mada oni ce da pogase sve pa ce da kazu da tako moze da traje koliko je u specifikaciji.. baterija moze da traje i nedelju dana ako se ne koristi :) :( video sam da ima da se kupe eksterne baterije koje traju po 7-8 sati ali su 250 evra.. jel imao neko iskustva sa njima? u sustini za sada mi baterija jedino znaci kada se vozim autobusom od beograda do krusevca i nazad a to nije toliko cesto :)
e da i jos jedno pitanjce .. koliko cesto koristite bateriju, to jest trosite?
 
Poslednja izmena:
sad sam pitao i rekli su mi da traje 1.5h do 2.5h zavisi od toga sta se radi tako da je to to.. :(
 
ukljucio sam odcm ? jel probao neko ? kako radi?
 
Nazad
Vrh Dno