Šta je novo?

Kako da ohladim HD?

Alaric

Čuven
Učlanjen(a)
18.03.2003
Poruke
532
Poena
630
Probacu sto jednostavnije da opisem sta je problem - pored postojeceg maxtora u kucistu dodao sam jos jedan HD, takodje maxtor. E sad gledano sa strane 3.5" nosaca unutar kucista to izgleda ovako: najvisi je flopi, ispod njega stari sistemski HD, pa prazno mesto sirine otprilike za jos jedan HD i onda na dnu ovaj novi. Kablove sam spakovao sto je moguce bolje da ne smetaju protoku vazduha. Ispod nosaca je usisni fan i temperatura novog diska je 29idle/32 full i on mi je ok. Problem je u onom starom disku koji je sada "u rupi", tj. temperatura mu je 39 idle/pa do 46-47 kada intezivnije radi sto mi se uopste ne svidja...
Na forumu citam dosta price u stilu "dovoljna je jedna osmica koja duva direktno na HD, ispred ili poprecno na isti"...koliko ja vidim kod mene nema sanse da uguram bilo sta ispred, jedino da fan postavim u rupu izmedju dva HD-a...da li bi to uopste vredelo posto je dosta uzan prostor? Svaki savet dobrodosao!
 
Nasrafis ovako neki hdd fan ispod hdd-a i uzivas. Tanji je od 80mm fan-a.
Ima ih raznih vrsta. Trebalo bi da ih ima kod nas. Ja sam bar uzeo 2 komada... davno bese.

38_kkk_FAN%20HDD.bmp


Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
jel se osetno povecava ukupna buka sa ovim HD kulerima i za koliko skidaju temperaturu
 
Ako ti bude bucan HD kuler mozes da ga modujes na 5 ili 7v
 
Poslednja izmena:
Svaki savet dobrodosao!

Ako imas prostora u gornjem 5.25' delu, montiraj hard tamo. Nema veze sto je samo sa jedne strane prisrafljen (ili napravi od pregrada za kartice drzace). Istina, ne izgleda reprezentativno, ali nema veze ako ti je komp zatvoren. Pa i otvoren... :bottle: :D

Ili... ako ne koristis flopi, izbaci ga. Napravices vise mesta. Ne pamtim kad sam zadnji put pokrenuo disketu (od tri kompa, samo u jednom drzim, onako "radi reda").

Nasrafis ovako neki hdd fan ispod hdd-a i uzivas. Tanji je od 80mm fan-a.
Ima ih raznih vrsta. Trebalo bi da ih ima kod nas. Ja sam bar uzeo 2 komada... davno bese.

38_kkk_FAN%20HDD.bmp

Slican fan sam imao (samo plave boje). Jednom mi zaribao... podmazem ga, sve po PS-u. Drugi put zaribao... susreo se sa kantom za djubre.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Da i ja koristim ovaj isti ventilator kao Diablo mada mi je jednom skoro napravio problem , nakupilo se puno prasine i protok vazduha bio katastrofa , poceo da me zeza hdd nesto prekida ja otvorim komp i utvrdim problem srecom na vreme. Naravucenije sa ovim ventilatorima komp mora da se cisti povremeno posto onako zavrnut skroz zatvara hladjenje elektronike i pravi hardu medvedju uslugu.

Pozz
 
Ja sam zavrnuo jedan 80mm ventilator koji sam izvadio iz napajanja. Spusta sa 45C na 25C a ne cuje se (skoro). Kod druga kupovni nije radio nista bolje
 
Ma ja sam takve koristio davno. Sada mi 2 hdd-a stoje jedan ispod drugog u 5.25" slotovima chieftec kucista i jedna 8-ica koja duva na njih. Znaci, imam 4 slota. Gornja dva zauzimaju opticki uredjaji, a donja dva hdd-ovi. Posto su par cm uvuceni unutra, ima fino mesta za jedan ventilator koji se uglavi izmedju donje strane drugog opt. uredjaja i baze poslednjeg 5.25 slota. Na diskove su stavljeni adapteri za ubacivanje u 5.25 slotove, a na njih, naravno, zasrafljeni chieftec-ovi klizaci, tako da je vadjenje diskova macji kasalj.

Poz
 
Ako imas prostora u gornjem 5.25' delu, montiraj hard tamo. Nema veze sto je samo sa jedne strane prisrafljen (ili napravi od pregrada za kartice drzace). Istina, ne izgleda reprezentativno, ali nema veze ako ti je komp zatvoren. Pa i otvoren... :bottle: :D

Ili... ako ne koristis flopi, izbaci ga. Napravices vise mesta. Ne pamtim kad sam zadnji put pokrenuo disketu (od tri kompa, samo u jednom drzim, onako "radi reda").



Slican fan sam imao (samo plave boje). Jednom mi zaribao... podmazem ga, sve po PS-u. Drugi put zaribao... susreo se sa kantom za djubre.

Pozdrav!
MrBigJump.gif

i meni isto! onaj jeftini krs 300 dinara sto kosta ... jedan kuler je prosto stao da se vrti, a nije bio prasnjav...

8ica rula!
:bottle:
 
ipak bez nerviranja i bez po muke za namestanje je neki HDD cooler koji se zasrafi sa donje strane HDD-a na elektroniku, znaci izvadis hdd i namontiras i to je to... u ostalim slucajevim montiranja raznih fan-ova koji su jeftiniji podrazumeva se i skidanje prednje stranice kucista sto je u nekim slucajevima dosta tesko i na kraju se iznerviras :)
 
Ja sam kupio Chieftec rack sa tri ventilatora na njemu :).Jeste skuplje resenje, ali ja drugog resenja nisam imao jer mi je kuciste neki kinez star pet godina, ubi boze, sve je sklupcano kao macka... Ali sam uspeo da snizim temperaturu na 30ºC sa 50ºC pa ti vidi :D.Cak i pored jako malo mesta za protok vazduha.
 
mozda je to OK, ali se iskreno plasim buke koju prave ti mali ventilatori... i zasto zauzimati jedan 5.25" slot kada postoji mesto za hdd i postoje uspesna resenja za njegovo hladjenje, tipa titan22 ili se jednostavno montira neka 9tka da ga ladi
 
Ja sam kupio CoolerMaster 80cm koji se vrte na 1200 rpm i imaju odličan protok, uz 17dB... dakle, nečujno. Stavio sam ih u Chiefteca da duvaju sa strane hdd-a, dakle hlade delimično i mehaniku i elektroniku.

Inače, mišljenje stručnjaka je da je bolje na ovaj način hladiti hdd-ove, jer time hladiš ne samo elektroniku nego i gornji deo a time posredno i mehaniku pa je hdd samim tim dugotrajniji... oni kulerčići koji se montiraju odozdo em su bučni em hlade samo elektroniku...
 
... i zasto zauzimati jedan 5.25" slot kada postoji mesto za hdd i postoje uspesna resenja za njegovo hladjenje, tipa titan22 ili se jednostavno montira neka 9tka da ga ladi
Zato sto meni smeta da stoje tamo dole suvise bluzu ploce, graficke... teze se vade i vracaju komponente. A da ih nisam stavio u ona dva 5.25 slita, ionako bi zvrjala prazna.
 
Poslednja izmena:
Ja sam kupio CoolerMaster 80cm koji se vrte na 1200 rpm i imaju odličan protok, uz 17dB... dakle, nečujno. Stavio sam ih u Chiefteca da duvaju sa strane hdd-a, dakle hlade delimično i mehaniku i elektroniku.

Inače, mišljenje stručnjaka je da je bolje na ovaj način hladiti hdd-ove, jer time hladiš ne samo elektroniku nego i gornji deo a time posredno i mehaniku pa je hdd samim tim dugotrajniji... oni kulerčići koji se montiraju odozdo em su bučni em hlade samo elektroniku...


pa elektronika se najvise i greje, gde si ti cuo da mehanika moze da "izgori" kao elektronika? :eyebrows:

Mehanika kad crkne to nema veze sa grejanjem... elektrinika vec da.

Mada ne skodi nista da 'ladis i odozdo i odozgo :type:
 
Postoji i ovo kao skuplje, ali jako efikasno resenje. Montira se na mesto 5.25" drajvova, zauzima 3 x 5.25" mesta i moze da primi 4 HDD-a. Ventilator je tiha 12-ica, a i dalje ima dovoljan protok. Inace ide kao dodatak za Cooler Master Stacker kuciste, ali trebalo bi da pasuje na bilo koje ATX kuciste koje ima mesta da ga udomi.

cc16e31ab5979fd0f255ddbab518550f.jpg


CoolerMaster...



A od jeftinijih, a odlicnih i jako jako tihih, postoji Coolink-ovo resenje sa 8cm ventilatorom. Koristi 2x kuglicni lezaj, tako da je trajnost zagarantovana...

savior_0.jpg


Coolink...



Od najjeftinijih, dobri su i Titan HDC-11 i HDC-12 modeli...



P.S. Ne valjam hardver, nego mi ovo zapalo za oko dok sam trazio hladjenje za moj HDD
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno