Šta je novo?

Kako da ocitam HIREN

bangie

Slavan
Učlanjen(a)
07.10.2006
Poruke
137
Poena
319
Nije mi jasno zasto mi mi optika (Pioneer dvd-rw 110 i Pioneer dvd-rw 112) cita HIREN u windowsu, dakle oba uredjaja ga lepo vide, a kada se komp restartuje i kada treba da ga ocitaju oni ga jednostavno zaobidju i podigne se windows. Naravno u biosu je ukljuceno boot priority za cd-rom. Dakle samo pise "boot from cd-rom" i, kao da nema diska unutra, podigne se windows. Neka pomoc?
 
Sa optikom ti je (verovatno) sve ok. Iz nekog razloga taj CD nije butabilan.

Kako si ga narezao?
 
Narezao mi je decko koji radi u skoli kompjutera, obucava servisere. Cudno mi je jer mi ga je ranije Pioneer 110 citao, ali tada je bio na 40-zilnom kablu. Sada je na 80-zilnom. Da nije do toga, mada ne shvatam kakve to veze ima, valjda je bolje da bude na 80-zilnom?

Pa zar je moguce da niko nema nikakav savet za ovaj problem?
 
Poslednja izmena od urednika:
Skini najnoviju verziju i narezi drugi disk. :)
 
Poznata stvar. Ako si na ICH8, moras da koristis gcd driver. Ubio sam se dok nisam provalio, u cemu je stos.
 
@borab
Hajde malo pojasni.

(Imam negde CD sa HirensBoot-om verzija 7.2 sa kojeg ni jedan LG uredjaj nije hteo da butuje.)
 
Ne razumem se toliko u cip setove, mada mislim da je moj VT8377A, north je inace via kt400A a ploca je pc chips. Inace pokusao sam i sa onim programom (tj skupom programa) ubcd-34, koji je zipovan (a dolazi na dvd-u uz casopis MIKRO, od ovog meseca), ja sam ga ekstrahovao i samo narezao na cd. Kada taj cd ubacim u rezac (bilo koji), u windowsu, normalno ga ocita (startuje se autorun). Ali po restartu kompa ne ocitavaju ga. Da li sam ga uopste ispravno narezao, da li je neko isprobao te programe? A bitno mi je da pokrenem powermax ili slicno da istestiram HDD koji je pre neki dan doziveo havariju. Znaci ne mogu da pridjem tom HDD, ako ga prikljucim, sistem nece da se podigne (inace windows je sada instaliran na drugom hdd-u), znaci posle pocetne sekvence ucitavanja, kada pise windows xp i onih plavih kockica ispod, samo pocrni ekran i nece da se podigne windows. Naravno po iskljucivanju tog problematicnog hdd-a sistem se normalno podize. Inace jedino sto uspem da pokrenem to je PE2004 i preko njega partition magic. I onda kada hocu da formatiram tu bivsu C particiju, krene i sve se zamrzne. Kada proverim particiju D, sa tog istog hdd-a, na greske, prijavljuje neku gresku nesto kao crossed-line nesto, nisam tacno zapamtio. Molim za savet. Svaki je dobrodosao.

Ispravka: South bridge je 8235, sad sam proverio.
 
Poslednja izmena:
U kom formatu je fajl ubcd-34 ( Ultimate Boot CD ) kad ga raspakujes ( .iso,.nrg,.cue,.ccd..... ) ???
U programu za rezanje treba da ides na opciju Burn Image ( isto je i za Hiren´s Boot CD )

Kakvu je havariju preziveo HDD ??? Da li imas vazne podatke na njemu ?
 
Fajl je u formatu WinRar archive, u properties pokazuje ISO9660. Fajl sam sa Mikro DVD-a snimio na disk medjutim kada pokusam tako da ga narezem (Image) njega nema, tj ne moze tako, znaci nije image fajl. Dakle raspakovao sam ga WinRar-om u naravno istoimeni folder ubcd34-basic i tu postoji nekih 10-ak foldera. Tako da sam ga ja tako narezao, znaci sve te foldere i jos par fajlova koji su tu, znaci kompletno.
Inace taj problematicni HDD je Maxtor D540X-4K, jos iz 2001, dosad nikad nisam imao problema sa njim (verovatno je i on odsluzio svoje). Do pre neko vece kada sam narezivao neke diskove (sa diska na disk, on the fly), i istovremeno krenuo da se ukljucim na net (dial-up). Dakle ukljucio sam se ali je istovremeno sve zablokiralo, tj rezaci su radili dalje, ali je nero pokazivao da je rezanje na 7% 3-4 minuta i posle je iskocio plavi ekran. Posle toga nisam mogao da podignem sistem (falio je neki dll fajl), pokusao da repair-ujem ali nije moglo, pokusao da instaliram windows ponovo ali nije htelo, dodje do odredjenog dela formatiranje particije pa blokira. Pa sam pokusao sa partition magic-om medjutim nije moglo. Isto blokiralo prilikom formatiranja particije.
E sad, ja sam i hteo da obaram sistem pre jedno 3 nedelje i sve sta sam imao bitno na particiji C (windows) sam prebacio na particiju D. Medjutim nisam oborio sistem, odlagao sam dan za danom. Racunao cak iako mi se nesto zezne, da je sve na D.
Sutradan sam kupio polovan HDD, podigao sistem, prikljucio stari HDD i ocitao particiju D, ali nisam sa nje nista iskopirao (kao sto sam planirao), racunao da cu i ubuduce moci da je procitam. Onda sam ukljucio check disk i stiklirao one dve opcije (automatically fix file system errors i scan for and attempt recovery of bad sectors), i to je komp odradio, i mislio sam da je sve u redu. Kada sam kasnije ukljucio komp, video sam da sistem nece da se podigne, sve dok ne iskljucim stari HDD, kao sto sam i napisao u prethodnom postu.
A koliko su mi vazni podaci na tom HDD-u? Pa vidi, nisu toliko vazni da bih sada placao da mi neko to sredjuje, ali bi mi mnogo olaksalo kada bih osposobio makar particiju D.
 
Hvala Filo, uspeo sam da narezem ubcd kako treba i da ga pokrenem, ali nisam uspeo da osposobim onaj hdd ipak. Izgleda da je odsluzio svoje.
 
a krastavac
bar znas na cemu si a i diskovi vise nisu skupi ko ranije
 
Nazad
Vrh Dno