Šta je novo?

Jos jedna tema o mreznim i strujnim kablovima

samsung

Slavan
Učlanjen(a)
31.07.2004
Poruke
484
Poena
320
Imam ozbiljan problem.
Klasicna situacija, renoviranje stana, postavljanje novih strujnih krugova i mreznih kablova.
Zbog armiranog betona, nemoguce je napraviti nove i odvojene trase za strujne i mrezne kablove bez upotrebe teskih masina, mnogo vremena, novca i ogromne buke ( stambena zgrada ) te smo primorani da trase otvaramo u betonskoj kosuljici tj u pod-u tik uz zidove.
Zbog konfiguracije samog stana ( prostorije, hodnici, coskovi itd ) jedni moguci scenario je da struni i mrezni kablovi idu istim trasama od razvodnih tabli i rack-a do zeljenih prostorija i uticnih mesta kojih ce biti nekoliko u svakoj prostoriji.

  • SFTP mrezni kablovi idu u pvc cevi
  • Strujni kablovi idu u buzire.

Znam da bi trebalo da bude 20,30cm razmaka izmedju strujnih i mreznih kablova ukoliko idu paralelno ali bi u tom slucaju morali da "isaramo" kosuljicu sto utice na njenu samu strukturu a kad vam ispuca ili pukne kosuljica, onda ste u problemu ( pricam iz prve ruke ) Znaci u kanal sirine 3cm bi zajedno isli cev sa sftp kablom i buzir sa strujnim kablom.
-Strujni kabl se spusti iz razvodne table u trasu u podu koja vodi do uticnog mesta u zeljenoj prostoriji a negde uz put u trasu ulazi mrezni kabl i zajedno za strujnim ide ka uticnom mestu u istoj prostoriji.

Moje pitanje glasi : Da li je neko postavljao strujne i mrezne kablove celom trasom ( trase su nam duzine 15-20 metara ) jedne uz druge ali razdvojene u buzirima/cevima i ako jeste, da li je imao problema sa mrezom ili sve radi ok?



Mozda cu da lupim glupost, nema ljutis ako me budete za##bavali za ovo Grunfovanje ali da li bih postigao neki dodatni efekat zastite ukoliko bih i same pvc cevi i buzire umotao u sloj alu folije posto i je i sam SFTP kabl pun iste?

Hvala puno na svakoj ideji i predlogu.

Edit : Resavanje problema uz pomoc nadzidnih kanalica ne dolazi u obzir. :)
 
Za mrezu nije problem u smislu uticaja na performanse. Nego el. instalacija u isti kanal nije po propisima (koji su meni poznati).

Ako ipak to uradis obavezno vidno obelezi sta sve ide kroz taj kanal.
 
ali da li bih postigao neki dodatni efekat zastite ukoliko bih i same pvc cevi i buzire umotao u sloj alu folije posto i je i sam SFTP kabl pun iste?
Nista neces postici sa time, mozda cak dobijes losije perf kablova.
Jer vec ugradjene folije i zastite su izracunate po dizajnu, visak moze da ometa signal. 99,9% da nece ali...
Ali kao sto je @e6111 vec rekao, strujni i mrezni zajedno je veliko no no.
Jer in worst case scenario, progori ti negde kabl u zidu ili ga ostetis tipa busenjem, osteti instalaciju mreze i imas multi uredjaje pod visokim naponom.
Da, mozda zvuci glupo na prvu ali nije bez razloga razdvajanje power i network kablova world standard, bukvalno je svugde zabranjeno.
Takodje za vodjenje strujnih kablova u zidu/podu mora biti minimalne dubine + po standardu, ne mogu ici tik uz povrsinu zida.
Ali najveci problem na koji mnogi ne misle je kada "na divljaka" razvuces instalaciju bez zvanicne dokumentacije aka neko pravno lice ne odradi po PS, ti kao vlasnik stana krivicno odgovaras za bilo kakvu havariju tipa pozar, ozlede itd.
Ti znas sta ti je najbolje....
 
Vrh Dno