Šta je novo?

jel prenosio skoro neko lap preko Hrvatske granice

ymiljan

Čuven
Učlanjen(a)
26.02.2002
Poruke
755
Poena
620
interesuje me da li je neko skoro išao preko Hrvatske a da je morao da nosi laptop. Koja je procedura? Jel kad čike pitaju "imate li šta" ti kažeš "vidi vidi šta mi je ovo?".

Seriously, laptop je legalan 100%, samo me interesuje postupak da li neki s/n moraju da se pišu, neki formulari...da li traže da se pali da vide da je lap... jednostavno me interesuje procedura, a nakon toga trebalo bi ući i u Bosnu pa ako neko nije lenj...

Pozdrav
 
Isli su moji sa posla i mislim da nisu imali nikakvih problema. Provericu sutra za detalje.
 
Ma više će te naš pandur drka za laptop kad ga prenosiš sa Vračara na Voždovac... (u fazonu gde radiš, šta radiš, što radiš, odakle ti pare za laptop, daj mi ličnu kartu, vozačku, saobraćajnu, pasoš, karticu dobrovoljnog davaoca krvi i babinu venčanicu...)

Dosta poslova se obavlja između Srbije i Hrvatske, u svakom poslovnom automobilu koji ide tamo ili koji dolazi vamo ima sigurno makar po jedan laptop, zamislite kad bi frku pravili za svaki pojedinačno...
 
Poslednja izmena:
Ma nisam ni imao u vidu frku nego čisto pitanje ono izađem ne prave frku a kad se vraćam "ааа, a gde si ovo kupiJo...".
 
Kada izlazis iz Srbije reci da prenosis notebook. Oni ce ti dati formular da popunis model i serijski broj notebooka (i licne podatke). Kada se budes vracao, kada pitaju da li imas nesto da prijavis i ako te cimaju za racunar, ti imas potvrdu da si ga izneo iz zemlje.

Za digitalce vise nema potrebe da se prijavljuje, a prosle godine sam se ja vracao od Surcina do kuce da uzmem ambalazu i racun od digitalca da matorom ne naplate carinu na aparat star 3 godine...

Malo je nelogicno, ali recimo kamera mora da se prijavi i proslog meseca na jednom putu je jedna devojka morala da prijavi kameru koja je vredela manje od memorijskih kartica koje sam ja nosio sa sobom i plus sto su i njenu i moju kameru stavili na njeno ime i prepisali su (nismo sami popunjavali) samo oznake modela. U povratku nam niko nista nije trazio.
 
Mi smo isli na SEFICT seminar u Dubrovnik pre par dana... Njih nekoliko je nosilo Laptopove, projektore i skupe DV (televizijske kamere) - B92, RTS i Politika. Morali su da izadju i napisu prijavnicu, da prijave te uredjaje i onda po povratku da je chekiraju. Mi ostali sa HP, Canon i slicnim aparatiam smo pitali da li moramo da prijavljujemo, i rekli su da ne mora...
 
e to me interesovalo,
hvala puno PJ & Max
 
Kada god putujem poslom u Sloveniju nosim i laptop. Prijavim na grani da ga nosim, stavim ga na zadnje sediste, i niko me nikada nije smarao sa pitanjima i formularima.
Za svaki slucaj ponesem garanciju ili racun, cisto da imam dokument koji govori odakle to meni. That's it!
 
Poslednja izmena:
Evo jutros sam pripitao kolege. Isli su na neki kongres u Sloveniju, a posle u Bosnu, ni na jednoj granici nisu imali problema.
 
Popuni se formular kao sto je PJ rekao, u dva primerka, da ne bi platio carinu u povratku. Nazalost ima puno gluposti i nelogicnosti, posto su im u "propisima" neke preistorijske stavke, Kamere (8mm i VHS) i fotoaparati. To se "svercovalo" u proslom milenijumu :) .
 
Ma nema formulara ja sam ishao tri puta u zadnjih mesec dana i niko nije pravio pitanja oko lap topa. Sad je najnormalnije da se nosi sa sobom, bez ikakvih peripetija...
 
Mala dopuna: ako se notebook nosi avionom po stranim aerodromima mogu da zatraže da ga uključiš pred njima da vide jel' radi - plaše se zamaskiranih bombi. Dakle, treba imati punu bateriju.
 
Prosle godine sam isao za Hrvatsku i nosio video kameru. Pitao sam naseg carinika kada sam izlazio iz zemlje da li treba da je prijavim da ne bude posle problema kada se budem vracao da placam carinu. Rekao mi je da se to vise ne prijavljuje.
 
Niko ne kaze da nije moguce preci bez prijavljivanja laptopa, i vratiti se. Samo postoji mogucnost, koju ne treba izazivati, da ti carinik naplati carinu ili oduzme isti. Pa da se to ne bi desilo (makar i pri 67 prelazu) treba imati papir, i ne razmisljati. Bez papira nikakve price ne vaze, a ako spomenes da si se "navikao" na takvo prelazenje granice... ;) .
A to sto je atmosfera opustena na granici, to nije nikako "normalna" situacija.

Pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Ma opushteno je bilo kada na pitanje shta nosite kazemo: lichne stvari i dva laptopa. Odgovor je uvek bio OK teraj dalje. Naravno da je sigurno sigurno tu nema sumnje, pitanje je samo koliko neko ima vremena da se zeza sa time, pogotovo ako cheshce ide "tamo-vamo"

poz!
 
Na Surcinu cekiraju svu tehniku , ali samo ljudima sa nasim pasosima, na izlazu iz zemlje treba prijaviti sve sto se iznosi pametnije je za sledeci ulazak. Pre neki dan (ponedeljak) sam dosao na surcin i seljaci su mi hemiskom olovkom na poslednjoj strani pasosa upisali da unosim notebook toshiba... mis'im, kad sam ponovo izlazio samo su mi lupili pecat preko onog piskaranja, odvratno izgleda, kapiram da ce se panduri preko zbunjivati zbog toga. Inace se slazem sa onom Banetovom izjavom, da su vece sanse da te lokalni ulicar cima vise nego carinici. Za hrvatsku i bosnu ne znam, ali kapiram da sto se pandura tice nisu daleko od nas.
ps
do 100 dolara (ili eura valjda) se nista ne carini, za preko za notebook je 10% a na drugu tehniku oko 30%, to mi je rekla carinica pre dva dana. druga mogucnost pri ulasku u zemlju je da ako ces tu tehniku ponovo da iznosis napolje da ti lupe pecat, tj. da izvrljaju nesto po pasosu...
 
Poslednja izmena:
Kad sam poslednji put prelazio kod fotoaparata su trazili da se prijavljuju samo oni sto im izgledaju profi (znaci sa vecim objektivima). A inace sigurno sam 10 puta prelazio granicu i sa laptopovima kojima se bas i ne zna poreklo, popunjavao sam prijave i nikad nisam imao problema pri povratku.
 
Poslednja izmena:
Obavezno

Popuni formular koje ces dobito od carinika na granici.

Mi smo sa firmom isli preko i svi smo morali to da popunimo. Kada smo se vracali jedan od nas je izgubio tu potvrdu i oni su mu oduzeli lap top dok nedonese racune i sve ostalo.

Komp je stajao kod njih na aeorodromu i morali smo da platimo lezarinu neke gluposti i nasi advokati su se cimali 2 nedelje sa njima. To ti je opasna zajebancija zato imaj i vise papira nego sto treba jer nikad se ne zna koja budala moze da te cima jer mu se hoce.
 
Jedan prijateljski savet za sve koji donose fotoaparate. NIKAD ali NIKAD nemojte da kazete da nosite kameru tj ne upotrebljavajte taj izraz! Uvek kazite fotoaparat...
Mnogi nasi kad se vracaju iz USa recimo kazu oanko sa US-naglaskom "kem-ra" i to je signal da svi zaskoce kolektivno:) Samo fotoaparat i nema frke...
Sto se tice lapa sve zavisi na koga covek naleti. Ja sam preneo IBM samo me je pitao odakle mi i ja sam rekao da je sluzbeni i prosao sam....
Vodite racuna da vam ili baterija bude koliko-toliko puna ili da imate adapter pri ruci jer na dosta aerodroma traze da se lap uplai. meni su recimo trazili u Atlanti da upalim lap, mada imaju detektore koji traze specijalno dizajnirana kola i stampane ploce. Drugim recima ne alarmira se i ne pocrveni im ceo ekran kad skenira obican laptop ali nikad se ne zna...
 
Bane® je napisao(la):
Ma više će te naš pandur drka za laptop kad ga prenosiš sa Vračara na Voždovac... (u fazonu gde radiš, šta radiš, što radiš, odakle ti pare za laptop, daj mi ličnu kartu, vozačku, saobraćajnu, pasoš, karticu dobrovoljnog davaoca krvi i babinu venčanicu...)
/QUOTE]

Mene nikada niko nije zaustavio sa laptopom po Beogradu...
 
Šta je vaš savet prilikom prenošenja digitalnog fotoaparata. Da li se cimati i prijavljivati takvu sitnicu ili mudro ćutati?
 
Nazad
Vrh Dno