Šta je novo?

jel postoji ovo???

sad malo ontopic :p

ono sto bi meni zavrsilo posao za tih 5 kompova je 4xquad + 16gb rama. isao sam racunicom da sada imam quad i 4gb rama pa puta 4. odnos procesorske snage i rama primecujete da je na strani procesora, jer ce taj mainframe uglavnom da guli vrlo zahtevne singl aplikacije umesto ogromnog broja wordova :) cela prica je donekte i inspirisana nekim bezobraznim render brzinama....
 
Jes da je malo offtopic ali ne mogu da odolim a da ne pitam.

@igor2

Zanima me ko to kod nas uzima takve sisteme sa 4 x quad i 64GB rama. Radim kao sys admin. Uglavnom su to sistemi sa 10-20 korisnika ali imamo i firmi koje imaju 50 - 100 korisnika. Prilikom svakog novog posla kad pomenem da za obican DL380 + dodatnih 2 GB rama + UPS APC 150VA cirka 5k evra svi se hvataju za glavu. A da ne kazem da treba da im odvajamo DC od terminal servera a ne sve na jednoj makini, a treba i neki backup jer svi placu za 24h online statusom ..... ??? Cisto me zanima ko to kupuje Blade resenja i takve servere. Moze odgovor i na PM :p

Pa generalno, kroz moje sake prodje verovatno vise servera nego kod mnogih od vas, i ono sto ja mogu da konstatujem jeste da najvise blade servera u srbiji ima u bankama (necu ih navoditi direktno koje su, ali u poslednje npr 2 godine, do pocetka ove, nasa najveca strana banka je kupila preko 10 sasija (blc7000 punih blade-ova, sviceva i fc modula, dakle nista od mezanina nije bilo prazno ... mozete samo da zamislite koliko je to kostalo ... ali zato xD loodilo kad krene VM Ware pa kad 16 masina radi kao jedna, pa to je samo za WOW da instaliram na njega i cela nacija da se igra :d:d:d ...)

E sad, najveci broj firmi sa manjim brojem zaposlenih se uglavnom odlucuje na jeftinije varijanrte (bilo da su tower ili rack) i to su uglavnom HP proliant dl120g5, dl140g5, dl160g5, dl180g5, dl320g5 ... i naravno mozda i najpopularniji medju svim ML350G5! Naravno tu su i pandam resenja iz FSC-a TX i RX 200 S4 kao najprodavaniji ...

Jedna napomena, HP proliant dl120g5, dl140g5, dl160g5 su takvi krsevi, a cene im ni malo nisu jeftine, nemaju ECC ram, SAS ili SCSI vec SATA, dolaze cak i bez bilo kakvog RAID kontrolera, nemaju redudantno napajanje i tako sve u nedogled, drugim recima, za manje para ti napravis mnogo bolju masinu koju si sklopio po sopstvenom izboru, pogotovu sada kada ploce podrzavaju i do 16 gb RAM-a ...

Sve u svemu, jedan savet, nekada je mnogo bolje da vam pravi program/product manager na osnovu vasih potreba i planova za buducnost napravi kvalitetnu masinu (brand nije od presudnog znacaja ali ja uvek savetujem HP ili IBM iako poznajem samo HP-ovu opremu, svestan sam cinjenice da je IBM No.1 na tom polju u svetu, a HP zbog nesto nize cene i vece pristupacnosti je No.1 kod nas!) sa dobrom mogucnoscu upgrade-a jer u nekim situacijama to moze mnogo da znaci pogotovu sada kada je na pomolu smena generacija ...

Da se vratimo na pricu vezanu za ^^:

1. to se nikada ne racuna tako
2. po tovjoj prici tebi bi trebao primera radi DL580G5 (kad bi znao sta to gura, i KOLIKO kosta ...)
3. bezobrzne render brzine nikada neces postici na nacin na kojk ti razmisljas za tako nesto je mnogo bolje resenje da kupis cetiri racunara sa quad core procesorima i 8gb rama po masini (predpostavljamo da ces furati x64 OS) iz prostog razloga sto je to mnogo manja investicija koja ce se pre isplatiti i dati bolje performanse nego resenje u obliku u kom ga ti trazis.

Ajde lepo reci sta zelis a mi cemo se potruditi da te posavetujemo, reci konkretno sta bi ti klijenti vrteli?
 
1.A kako se racuna? Prilicno sam siguran da sam dobro izracunao, a dole cu ti objasniti i zasto, no da cujem tvoje glediste?

2. nikad nisam ni rekao da cu kupiti "serversku" masinu. generalno server tehnologija u vidu hardverskih resenja mi ne treba. ono sto ja imam u glavi je neka pristupacnija serverska ploca sa podnozijem za npr 4 procesora, i dosta rama.


dakle, hajmo ponovo.


serverska ploca + recimo 4quada + 16gb rama.

da li ja nesto bitno ne razumem u arhitekturi serverskih ploca kad ocekujem da mi render upaljen na takvoj masini koristi ukupno 16 jezgra - 100%?

renderi ce se pustati retko, i pustace ih jedan korisnik. ostali ce koristiti recimo word, corel draw, photoshop, autocad, archicad...

ideja je da umesto vise jakih masina imam jednu ciji se resursi fleksibilno rasporedjuju. photoshop ima maksimum 16gb memorije na raspolaganju, a isto tako i render, isto tako i corel itd...

stos je sto se tih 5-6 kompjutera nece koristiti stalno simultano. desavace se da svi budu u upotrebi, ali mnogo cesce ce 2-3 biti zauzeta a ostali idle. ovo omogucava da se resursi koji bi pripali tim kompjuterima zapravo rasporede na ova 2-3 koja se koriste.

do racunice sam dosao prostim gledanjem oko sebe. radno okruzenje mi cine

PD805 + 1 GB
PD805 + 1 GB
C2D + 2 GB
C2Q + 4 GB

in total 10 jezgara i 8gb memorije. tih 8gb memorije i 10 jezgara bi mi fino doslo u odredjenim situacijama...

sto se konkretno rendera tice - eksperimentisao sam sa render farmama, i to radi sasvim korektno i dosta ubrzava render, ali ta multi - pc tehnologija funkcionise samo za render, i ni za sta vise. a imam potrebe za istim i u photoshopu, corelu itd...


mislim da sam sve obuhvatio.


inace radi se o arhitektonskom studiju.
 
Poslednja izmena:
Mi smo recimo u firmi instalirali "program" (izostavicu koji) na server i svi ga koristimo preko terminal sesije. Za test. Malo uspori kad nas ima 2-3 ali radi. Tako da 1 licenca 7 usera :)



da malo dignem temu iz naftalina.


koj to "program"?




razmisljam dosta ovih dana o najboljoj arhitekturi ovakvog resenja, i imam par nedoumica


1. zelim da DELIM RESURSE REALTIME. sto znaci da ako MAINFRAME masina ima 16GB rama, hocu da svaki user ima tih 16GB na raspolaganju (u slucaju da ih ostali ne koriste). cini mi se da ovo NIJE MOGUCE sa CITRIXOM?? odnosno da citrix pravi svoje virtualne masine koje imaju onoliko rama koliko im dam, i da ne postoji dinamicno menjanje ove brojke? (ispravite me ako gresim)


2. dakle namece se neko windows okruzenje, nesto slicno remote desktop protokolu (koj omogucava remote logovanje, i radi jako lepo). takodje windows od xp-a podrzava vise aktivnih (ulogovanih) usera, sa podrskom za njihove procese. odnosno josh na xpu, je moguce da se nekoliko usera uloguju, puste neke programe, i da svi ti programi lepo rade zajedno u backgroundu. ono sto nije moguce je GUI kontrola nekoliko usera istovremeno, ali mi se ne cini kao neki problem (sve je vec tu, samo ga treba iskoristiti). - (neko je pomenuo win 2003 server?). ono sto se ovde namece kao potencijalan PROBLEM je RESTART. sta se desava kad neki user instalira novi program, i mora da restartuje masinu?






linkovi ka stivu za citanje su vise nego dobrodosli!
pozdrav!
 
Al sam ja zaostao po pitanju virtualizaije cak i za Srbijom... izem ti firmu kad je Indijci vode!!!


Ja sam tek pre koju sedmicu zagrizo za VDI a sad vidim da se ovde uveliko diskutovalo o tome. Iscito sam sve postove :) odradio domaci, pa sad i ja da priupitam malo konkretnije na ovu temy, if I may.

Znam da smo mi specijalci za stap i kanap pa me interesuje kako da odradim posao a da ne potrosim previse para ali da usput ne skrnavim naokolo sa nekim P3 masinama ko sto su tamo nize pominjali. Znaci mora da je elegantno, efikasno i jeftino! (sad ce mi odma reci: 'e to ne moze') :D

Ja bih da dignem environment za 10 usera koji ce da dolaze na training sessions kod nas. Ideja mi je bila da metem sve na VDI.
Pitanja:

- ESXi ili Xen? koji je bolji?? cini mi se da Xen ima podrsku i za neki vdi gateway koji omogucava da se useri loguju na njihov desktop gde god da su pre interneta (mislim samo na port 80), to nisam video da VMW podrzava al mozda gresim... ovo nije JAKO bitno sada ali jeste za u buduce.

- HP thin client ili matore masine?? kontam bolje mi je thin client jel ih je lakse smestiti (storage kad nisu u upotrebi) i manje trose struje kad rade (sto je JAKO bitno danas na zapadu),al opet kompovi koje mi bacamo (P4 3.0Ghz 1GB ram) su sasvim dobri da teraju ovo, samo metem neki Linux na njih da vozi RPD ili neki drugi protocol... to ce biti jeftinije ali di cu sa njima kad se ne koriste??? i malo mi gubi poentu da mi ogromne masine voze linux koji se konektuje na VDI :trust:

- kolko jak server za 10 usera predlazete?

- jel ima sta da je free ili se sva resenja moraju platiti?

- sta mi jos treba da vozim sve ovo?


P.S. imao sam danas sastanak sa nasim supplier koji je kao trebao da mi pojasni sve ovo... na kraju kad sam ja poceo da postavljam malo konkretnija pitanja oni kazu kako moramo da imamo proper workshop za ovo, da bi oni asses nase stanje u firmi i napravili predlog kako da proceed... i za to ce da mi naplate £2500 za jedan dan rada!!!! E kad ih nisam otero da ne kazem de.... :mad: tako da sad moram sam da smislim sta i kako i napravim plan...
 
I bices kriv kad krenu problemi :)
Onako das 2500 funti i imas na koga da se deres :p

Ja bih isao na esxi jer ne znam da radim na xenu :)
Za 10 usera (ako je neka skola u pitanju i kao desktopi) dosta ti je 10 (al stavi 16 ram je sad dzaba cak i serverski) GB, 1 quad core, a mesto na diskovima izraunaj.

I ne moras VDI, prosto digni 10ak virtualnih makina i neka se kace na njih remoteom sa nekih krs laptopova/desktopa.
Ako imas mesta na storidzu, tih deset mozes klonirati, snepshotovati i svasta tako da imas uvek ciste osnovne sisteme...daj masti na volju.
 
da malo dignem temu iz naftalina.
1. zelim da DELIM RESURSE REALTIME. sto znaci da ako MAINFRAME masina ima 16GB rama, hocu da svaki user ima tih 16GB na raspolaganju (u slucaju da ih ostali ne koriste). cini mi se da ovo NIJE MOGUCE sa CITRIXOM?? odnosno da citrix pravi svoje virtualne masine koje imaju onoliko rama koliko im dam, i da ne postoji dinamicno menjanje ove brojke? (ispravite me ako gresim)

resenje tvojih problema !
http://www-03.ibm.com/systems/z/hardware/z9bc/index.html

:)))
Svega 100tinjak hiljada dolara i voziii :)
 
I bices kriv kad krenu problemi :)
Onako das 2500 funti i imas na koga da se deres :p

:smoke: Ma znam ja sta oni hoce, uzmu mi £2500 za konsultaciju pa onda me oderu za nov hardware pa onda za installaciju (to vec znam da kosta £4700 - samo instalacija) i onda naravno za support! Nece moci!

Ja bih isao na esxi jer ne znam da radim na xenu :)
Za 10 usera (ako je neka skola u pitanju i kao desktopi) dosta ti je 10 (al stavi 16 ram je sad dzaba cak i serverski) GB, 1 quad core, a mesto na diskovima izraunaj.

Ej ne znam ni ja na Xenu al nesto mi se ucinilo da ima bolje resen pristup za remote users kada nisu u officu. Mozda se ja samo zestoko varam.... al tako nesto procitah.

I ne moras VDI, prosto digni 10ak virtualnih makina i neka se kace na njih remoteom sa nekih krs laptopova/desktopa.

Ej ja bi da imam onaj VDI manager ako je ikako moguce tako da users dele makine rather than da imaju svako svoju. Kolko mi se cini paket za 10 users je £1400 sto nije tragedija ako budem sve dizo sam.
Sto se tice matorih krseva, radije bih izbego da koristim to resenje, i radije bih da imamo Thin Terminale posto mi se cini kao kulturnije resenje.

Trenutno me jedino malo maltretiraju licence za XP... kanda cu morati da pazarim retail posto su mi juce rekli da nase Volume licenses podrazumevaju da imas base operativni system pa su one samo upgrade... glupost!
 
Ej jos jedno pitanje na brzinu.... ako bi da koristim matore kompove kao terminale, sta da stavim na njih? Linux?? Ili nesto jos lakse? Znaci sta da stavim na client/terminal masinu?
 
workstation kao infrastruktura za koriscenje resursa servera?


tj, okruzenje u kome postoji centralni kompjuter - SERVER na kome se izvrsavaju svi zadatci, dok KLIJENT kompjuter zapravo sluzi samo kao ekran, mis i tastatura, koji sve komande salju direktno serveru na kome se nalaze svi podatci i na kome se sve procesuira?

deluje mi kao mnogo ekonomicnije resenje od kupovine vise jakih kompjutera (zauzece procesora na kome kucam ovaj tekst je 3% dok je zauzece kompa pored mene 100% jer renda nesto. u prici gde bi to sve radila ista masina, odnosno gde bi resursi bili serovani, zauzece SERVERA bilo bi 100% ali bi zato render radio duplo brze a tekst bi se kucao, isto kao sto se sad kuca :p)

Informiši se o arhitekturi računara u oblaku (Cloud Computing).
 
da... naisao sam vec na taj pojam, i zapravo se odusevio. cak sta vise gugl pravi operativni sistem koj ce se upravo zasnivati na ovoj arhitekturi..... sto govori o tome da buducnost i nije tako daleko :D


(mada sam zbog lose 3d akceleracije odustao od ideje... ja trenutno ne mogu to da realizujem... tj ne postoji infrastruktura u vidu aplikacija...)
 
Nazad
Vrh Dno