Šta je novo?

jeftin (dummy) "NAS"

kovacm

Čuven
Učlanjen(a)
28.01.2005
Poruke
8,607
Poena
570
Hi,

da li u srbiji moze da se nadje "dummy" tj jeftin NAS za 4 diska sa ethernet portom?


jedino sto sam nasao je QNAP koji ima neku ******sku cenu od 500e. - za te pare moze da se kupi ATOM konfiguraciju sa cetiri diska!! :D
 
Imas NetGear RND4000-100EUS za 300 :D
 
Kako ovo radi uopšte ovaj prvi, jel ima negde review? S obzirom da ima po jedan eSATA i USB, pretpostavljam da ima interni kontroler koji podržava neke RAID režime?
 
Hm, koliko li je pouzdan taj njegov RAID, pitanje je sad. :)

Ako se koristi "dual" mode i eSATA interfejs, jel zaista moguće da OS vidi ove diskove svaki kao poseban device?
 
izgleda da je onaj NetGear RND4000 nesto najjeftinije sto valja.

ni ovaj cuftek sa 4 diska nije los ali pitanje je stvarno kako to radi... bilo bi odlicno ako neko ima iskustva sa njima pa da ih podeli sa svima :)
 
Za prvi chieftec , po specifikacijama izgleda dobro ali uvek ima neko ali :
http://www.chieftec.eu/index.php?option=com_content&task=view&lang=EN&id=473
RAID levels via USB connection:
0 und 1, Dual, JBOD, SAFE50, SAFE33
RAID levels via eSATA connection:
Only JBOD mode possible
(If your motherboard does not either contain
Silicon Image IC controller or have the port multiplier function, it is very important
to know that there is only JBOD mode can be used!)
review :
http://www.hardware.no/artikler/chieftec_ceb-2235s/76178
http://mato78.com/artikkelit/muistit-ja-massamuistit/10061-chieftec-ceb-2235s
Inace po meni da nema taj problem da samo JBOD radi na eSATA tj. da ima u sebi ugradjen
port multiplier , i da ima USB3 umesto USB2 pa jos i LAN bio bi skoro savrsen a ovako ...
Inace kazu da nije ni nesto tih.
 
Ja imam ovo i radi odlično, s obzirom koliko košta:
http://www.sansdigital.com/towerraid/tr4ub.html
tr4ub.jpg

A imam i ovo, skuplje, ali ozbiljna makina:
http://www.akitio.com/professional-storage/hydra-super-s-lcm
fc242a9d4cedf067cca08fc7be7e5182thumb315both.jpg


"Dummy" 4bay NAS teško možeš da nađeš, zato što NAs uređaji sa toliko mesta za hard diskove ne mogu da budu baš dummy, tj. potrebna je solidna mašina unutra da bi sva četiri radili kako treba. Takođe, "spakovan" NAS je uvek skuplji nego custom made mašina koja može da bude NAS, ipak se skockano rešenje plaća.
 
I ja trazim nesto jeftino, moze i sa 2 diska ali 4 bi bilo najbolje, obavezno posedovanje LAN porta
 
Svaka vam čast što pokušavate da nađete jeftin 4bay NAS, stvarno se divim entuzijazmu.
Pitanje. Da li stvarno mislite da postoji "dummy" uređaj sa toliko mesta za diskove? Ja do sada nisam video apsolutno nijedan 4bay NAS koji košta ispod $300-350, i to napolju, a kod nas može da bude samo toliko eura.
Obaška što NAS sa toliko diskova, da bi radio kako treba, mora da bude GBit-ni + zahteva relativno "jak" CPU (bar Celeron, ali preko 1 GHz) i bar 1 GB RAM memorije.
Ovakve mašine su sve, samo ne jeftine i dummy. Najjeftiniji NAS (a da valja) koji sam imao je single-bay Buffalo - a i on nije koštao malo, samo enclosure $70 i to dovučeno iz Vijetnama.
Tako da Milane, reci koliko para misliš da potrošiš najviše, a ja ću ti reći da li za to ima nešto 4bay, a da valja.
Pozz
 
Meni je konkretno dovoljno i za jedan disk, da ima GLAN i eSATA. Drugar je kupio D-LINK DNS-320, bučan je i spor u tri lepe. Hajde što je spor još nekako, dovoljan je za HD streming, ali onu buku ne bih mogao da tolerišem, a vent mu "divlja" čak i kada se u opcijama fan podesi na low.
 
Poslednja izmena:
Intel SS4200E - ima ga kod nas za ispod 300e i zvanicno i nezvanicno (imam 2 komada ako nekome treba).
 
Bravo alfa, potpuno sam zaboravio na tog Intela.
Za te pare sjajna mašina, jedino što se meni estetski ne sviđa, ali o ukusima...
 
Tako da Milane, reci koliko para misliš da potrošiš najviše, a ja ću ti reći da li za to ima nešto 4bay, a da valja.
Pozz

vec si mi rekao :) vidim da tvoj USB kosta oko 200$ a ovaj drugi oko 300$ (sa FW...)...

i skapirao sam da ne moze da bude dummy sa 4 diska... krastavac. da imamo SCSI... :)


trenutno imam 3 x CoolerMaster xcraft kutije zakacene na USB hub pa na AirPort Extrem tako da mogu da im pristupam wirelessom a ako mi treba veca brzina gurnem LAN kabl u MacBookPro. sve to bih zamenio sa npr. tim tvojim sandiskom ali ako podrzava hardove vece od 2TB.


btw kad smo kod pakovanja stvari; spakovao sam u Atari Megafile 30 kuciste:

17535d1218657753-m1-tx16w-atari-mega-2-med-tillbehor-atari.jpg

(onaj pizza box skroz desno)

- 2 x 3.5" HDD
- 2.5 SSD
- intel i5 2500
- AMD 6770
- napajanje 370W

da npr. nisam stavio graficku taman sam mogao da stavim 4 x 3.5" harddiska i neku slabiju plocu i CPU i eto ga NAS+ :) - eto zato mi se ne daje 200+ za "NAS"...

(gledacu ovih dana da slikam sve to i okacim na bench)
 
Poslednja izmena:
Ubico :(
 
:)

kuciste sam kupio preko limunda od nekog lika koji je vec bio povadio sve unutrasnje organe :d ... ja sam ga samo dokrajcio :D

btw imam jos jedan megafile 30 koji posle 20 godina i dalje radi :)
 
A dobro, daj sada slike :)
 
Vrh Dno