Šta je novo?

Jedno pitanje o narezivanju DVD medija.

7 dinara ne mjenaju mnogu za jedan kupeni disk, ali kad kupis 100-200 pa i vise i te kako prave razliku. Zasto kupiti Verbatim 16x kad drugi jeftiniji disk (ali ne i nekvalitetan) moze da da isti kvalitet pri rezanju i da isto dugo traje ali morao bih da ga rezem na 8x. Kupiti Verbatim samo radi brzinu. pa razlika od 8x i 16x je samo 2-3 minuta. pa dok se reze disk za tih 8-9 mniuta mozes i malo ustati od pred kompjuteri i uraditi neke vezbe, da se malo razdrmas ne bi li se ukocio od sedenja pred kompjutera. ;) A ne dobijas nista ako narezes disk za 6 minuta. Ustvari 6 minuta nije dovolno ni da se zagrejes, ne pa za dovoljan trening. Ma ti lepo pustis da reze na 8x i uklucis i verifikaciju pa se lepo iznavezbas. Stedis para i stedis zdravlje. :)
 
Zasto kupiti Verbatim 16x kad drugi jeftiniji disk (ali ne i nekvalitetan)
Da, ali kako da znam da nije nekvalitetan? Ja napisah nedavno ovde kako sma prošao sa onih 10 "jeftinih" DVD-ova - ni jedan jedini nije bio ispravan.
 
O Bože!
Definitivno odustajem od dalje priče na ovu temu i ovakav način, i ovom porukom se odjavljujem sa ovog topika.

pa bas zato sto si ustvari ti maluman i sto zapravo ti ne umes ni da citas .... ili mozda zato sto ti je razmisljanje i dedukcija na nivou prvog osnovne .... kao prvo citiram sebe ....

ajde malo svi da se smejemo

to sam napisao pre komentara o JK .... znaci poenta je bila za one koji ne mogu da razumeju ... za one koji misle sta pise a ne kako pise .... poenta je da se tvojim nebulozama smejes samo ti .... a ja sam hteo reci nesto saljivo da se smeju svi ....

iz drugog ugla .... oni koji imaju nesto u glavi ovo bi mogli da tumace i kao ismejavanje doticne .... kao kad ti jedna za koju vecina misli da je sponzorusa kaze da moras imati od zrna po zrna kamen pa palatu .... pa ni ona fina te nece trpeti ako sve pare spiskas na medije ... cenice te vise ako je uvedes u pricu o tome kako diskove kupujes po jeftinijoj ceni ... kako imas i pravis kombinaciju ....

e ako je to sad razjasnjeno ... da se konacno stavi tacka na ovu polemiku sto se mene barr tice ... a i posto Laki Straj ima veliku inerciju evo nekih mojih skenova .... radi se o Pioneer-u 111L fw 1.26 ... dobio sam ga na test ... po meni radi se o losem primerku .... pa sam iste diskove testirao i sa Benq-om .... Pioneer je zbog anomalije koju ima na kraju vracen ... ali kao uzor cu uzeti krajnje cifre i izgled grafikona do 3 GB .... za one koji kazu da ovi uredjaji ne zadovoljavaju ECMA standard odgovor je da sam vrlo rado spreman da im u oci priznam kako su u pravu ako prihvate da dodjem kod njih sa ta tri diska i skenovi na Lite-On-u ili Plextoru pokazu odstupanja u odnosu na brojke i liniju grafa ... tj ako se pokaze da se tamo 16x cita drugacije nego na Pioneer-u i Benq-u ...

dakle respektivno Pioneer pa Benq .. TY 16+ verbatim medija rezana na 12x .... medija u Pioneer-u skenirana sa Nero DVD Speedo-om a u Benq-u sa DVD Info Pro-om ...



sada medija rezana na 4x



i na kraju medija rezana na 8x ...



kao sto vidite ... oba uredjaja pokazuju slicnost .... oba uredjaja pokazuju da je 16x+ verbatim TY medija najlosije narezana na 12x a najbolje naa 8x .... uporedite odgovarajuce brojike gornjeg grafika i skokove .... takodje moram napomenuti i to da je pif gresaka najmanje imao 12x rezan disk .... ali isto tako moram ukazati na Pif grafik kod 4x rezanog diska ... na oba grafika se vidi anomalija koja se desava na 2GB i koja cini vecinu gresaka .... mislim da je to ili do medije ili do loseg primerka rezaca ..... zbog anomalije koja se desava na kraju svake medije ... veliki skokj posle 3 GB uredjaj sam vratio ali ne znam da li je to zaista do njega ili do slaganja tih medija sa tim fw-om ....

evo kako se sa verbatim TY 16x medijom LG GSA-4163b

medija narezana na 4x testirano Benq-om DVD Info pro plus medija



medija narezana na 8x testirano Benq-om DVD Info Pro minus medija



jasno se vidi da je na ovom LG-om rezacu 16x+ srebrna medija narezana bolje na 4x manji je pik i gornji i donji graf imaju zbirno manju cifru za bro gresaka ....

a evo kako se isti rezac ponasao sa silver medijama 16x+ na 8x i na 4x, respektivno





po brojkama ia i po liniji grafika jasno je da je i ovde na 4x bolje narezana medija .... ukazujem da se i na ovom uredjaju javlja slicna anomalija na kraju diska kao i kod Pioneer-a ....
 
Poslednja izmena od urednika:
pa bas zato sto si ustvari ti maluman i sto zapravo ti ne umes ni da citas .... ili mozda zato sto ti je razmisljanje i dedukcija na nivou prvog osnovne .... kao prvo citiram sebe ....



to sam napisao pre komentara o JK .... znaci poenta je bila za one koji ne mogu da razumeju ... za one koji misle sta pise a ne kako pise .... poenta je da se tvojim nebulozama smejes samo ti .... a ja sam hteo reci nesto saljivo da se smeju svi ....

iz drugog ugla .... oni koji imaju nesto u glavi ovo bi mogli da tumace i kao ismejavanje doticne .... kao kad ti jedna za koju vecina misli da je sponzorusa kaze da moras imati od zrna po zrna kamen pa palatu .... pa ni ona fina te nece trpeti ako sve pare spiskas na medije ... cenice te vise ako je uvedes u pricu o tome kako diskove kupujes po jeftinijoj ceni ... kako imas i pravis kombinaciju ....

e ako je to sad razjasnjeno ... da se konacno stavi tacka na ovu polemiku sto se mene barr tice ... a i posto Laki Straj ima veliku inerciju evo nekih mojih skenova .... radi se o Pioneer-u 111L fw 1.26 ... dobio sam ga na test ... po meni radi se o losem primerku .... pa sam iste diskove testirao i sa Benq-om .... Pioneer je zbog anomalije koju ima na kraju vracen ... ali kao uzor cu uzeti krajnje cifre i izgled grafikona do 3 GB .... za one koji kazu da ovi uredjaji ne zadovoljavaju ECMA standard odgovor je da sam vrlo rado spreman da im u oci priznam kako su u pravu ako prihvate da dodjem kod njih sa ta tri diska i skenovi na Lite-On-u ili Plextoru pokazu odstupanja u odnosu na brojke i liniju grafa ... tj ako se pokaze da se tamo 16x cita drugacije nego na Pioneer-u i Benq-u ...

dakle respektivno Pioneer pa Benq .. TY 16+ verbatim medija rezana na 12x .... medija u Pioneer-u skenirana sa Nero DVD Speedo-om a u Benq-u sa DVD Info Pro-om ...



sada medija rezana na 4x



i na kraju medija rezana na 8x ...



kao sto vidite ... oba uredjaja pokazuju slicnost .... oba uredjaja pokazuju da je 16x+ verbatim TY medija najlosije narezana na 12x a najbolje naa 8x .... uporedite odgovarajuce brojike gornjeg grafika i skokove .... takodje moram napomenuti i to da je pif gresaka najmanje imao 12x rezan disk .... ali isto tako moram ukazati na Pif grafik kod 4x rezanog diska ... na oba grafika se vidi anomalija koja se desava na 2GB i koja cini vecinu gresaka .... mislim da je to ili do medije ili do loseg primerka rezaca ..... zbog anomalije koja se desava na kraju svake medije ... veliki skokj posle 3 GB uredjaj sam vratio ali ne znam da li je to zaista do njega ili do slaganja tih medija sa tim fw-om ....

koliko ja vidim, average PIF, max PIF, ukupan PIF i quality score je najmanji na 12x! Koja je poenta priche??? U ovom drugom postu ne vidim nikakve linkove (sem ako ne editujes u medjuvremenu)
 
i na kraju ... pozdravljam te marko jos jednom ... rekao sam i da mogu da sunem koliko oces skenova .. razne medije razni uredjaji .... u ovom postu Optiarc 7173a :) .... obe medije rezane na 4x testirano sa DVD Info Pro-om u Benq-u ....

prva medija verbatim TY 16x+



druga medija verbatim 8x+ photo



jasno je da je 8x medija bolja od 16x medija ... ali ono na sta ukazujem je da je ovaj uredjaj pokazao najbolji rezultat sa 16x medijama rezano na 4x ....

@jorik .. bilo je editovano ...prica ima razne poente ... ja i jesam napisao da je PIF najbolji kod 12x .... citaj i gledaj malo manje povrsno ... ali je zato sve ostalo losije PI Errors i zbir i pik i slika grafika .... poenta cele price je da kao sto sam u startu rekao razlika izmedju slaganja uredjaja medije i brzine rezanja varira od uredjaja do uredjaja od medije do medije i od firmvera do firmvera .... a to je ujedno i moj savet za mmilovana .... znaci kupi po tri od svake medije pa ispitaj ....

@Laki Strajk .... rezultat koji sam dobijao na skenovima koji su radjeni Pioneer-om .... na kvalitetnim Pioneer primercima je za Pi Error oko 70.000 gresaka .. a PIF izmedju 50 i 80 .... to je dobar kvalitetan sken .... po mojim iskustvima ....

@wiz011 ... kao sto sam rekao za one koji kupuju jeftinije medije da bi ustedeli ... ustedu mogu napraviti tako sto se udruze za 5 ortaka i kupe zajedno 1000 verbova .... svako na svojih 200 ustedi taman tolikao kao da je kupovao neke losije medije ....
 
Poslednja izmena od urednika:
@jorik .. bilo je editovano ...prica ima razne poente ... ja i jesam napisao da je PIF najbolji kod 12x .... citaj i gledaj malo manje povrsno ... ali je zato sve ostalo losije PI Errors i zbir i pik i slika grafika ....
da jos jednom ponovimo: na 12x average PIF, max PIF, ukupan PIF i quality score je najmanji, samo je PI errors (koji su daleko manje bitni koliko znam) veci, a i on raste samo pri kraju diska.
 
da jos jednom ponovimo: na 12x average PIF, max PIF, ukupan PIF i quality score je najmanji, samo je PI errors (koji su daleko manje bitni koliko znam) veci, a i on raste samo pri kraju diska.

dakle ajde jos jednom da probam da ti objasnim posto ocito vidim da ne umes da citas grafik ili da se pravis naivan, odnosno gledas sliku povrsno ... zbog takvih sam se razmisljao da li to i da postujem .... rekao sam da je taj Pioneer bio polu neispravan .. znaci na kraju nije skenirao medije kako treba .... odkud znam zasto .... znaci deo do 3 GB po x osi sam rekao da ne gledas ....

dalje na sve tri slike PIF max ne prelazi 5 .... na 12x jeste 2 ... ali zar ne vidis gustinu na 12 i na 8x .... vidis li koliko se gusce PIF greske javljaju na 12x, odnosno koliko se redje javljaju na 8x .... postoji taj jedan deo koji se javlja na 2 GB na 4x disku i na 2.5 GB na 8x disku .... na tom mestu se napravi preko 70% svih gresaka u zbiru ... ako to izuzmes ... grafik 8x je neuporedivo bolji od 12x .... i na 4x se PIF greske redje javljaju nego na 12x .... 12x ima najvecu konstantnost u ucestalosti javljanja PIF gresaka ..... ako tako gledas najbolje je narezana 8x medija .... da ne bude zabune komentarisem skenove koje je pravio Pioneer sam u Nero DVD Speed-u

dalje .... ako pogledas gornji grafik .... videces da je prosecna linija ako izuzmes kraj na 12x mediji najveca .... 8x medija najvise od svih ide po piku 15 (y osa) .... znaci maltene do 3.5 .... do ako pogledas 4ku ona ide po 10 od recimo 0.5 pa do 1.5 po 20 od 1.5 do pomenutih 3 a onda je skok na 40 .... 12x je i po tome najlosija .. pogledaj ... od 0 do 0.5 ide maltene po 40 ....zatim pada i do 1.5 ide po 20 ... zatim opet skace i do 2GB ide po 40 a zatim do 3 po 30 .... do 3.5 nastavlja po 40 i onda pomenuti kraj .... znaci najkonstantniji je i ovaj grafik na mediji narezanoj na 8x ... s tim sto medija na 4x ima najvecu minimalnu vrednost .. na pocetku ide po 10i ....

sto se samog kraja tice ... da li si svestan koliko ce se ti podaci ranije ostetiti .... ali ako izuzmemo to .... najbolji kraj ima 4x medija ... skok na 90 ... zatim 8x medija skok na 120 .. a najgore je kraj snimljen na 12x .... sve preko 4GB joj bukvalno ide preko 80ice .... znaci nije pik nego batice ide po 100i maltene .... pik joj je skoro 2x veci nego na 4x mediji .. ide na 170 ....

sto se gornjeg grafika tice .... slicno ces uociti i na BENQ-u samo sto su brojke druge .... a njemu na 4x i 8x mediji uglavnom ide na 10i pa na 5i .... dok 12x prosecno ide po 15i ... odnosno tamo gde Benq-u bolje cita te tri medije .... na mestima gde 8x i 4x cita na 5i 12x ide po 15i ....

sto se donjeg grafika tice ... po Benq-u max PIF je kod sve tri na 2 a najbolji skor je na 8x 89 pa na 12x 103 .. najgore je porosla 4ka sa 120 .... ali zato PIE 4x i 8x medija izmedju 2500-3000 a na 12x preko 7000 .... znaci vise od 2x vise ... samo sto BENQ bolje cita kraj nego taj primerak Pioneer-a

nadam se da je sad jasnije ....

a sto se tice dela u kojem sam rekao najbolje je probati od uredjaja do uredjaja .... pogledaj kakve rezultate daje LG kad reze na 4x a kakve na 8x .... kakve daje Nec kad reze na 4x .... bolje su srezani diskovi nego na tom primeru 111-ice koju sam ja imao .... pogledaj dobro te skenove ... pa reci za photo 8x disk dal mislis da mozes dobiti bolji rezultat i koliko od onog koji je postigao Nec .... a ne za uzor da posmatramo samo Pioneer .... verovatno ti imas isti takav pa te ostalo ni ne zanima ....

toliko do mene ....
 
Poslednja izmena:
juče sam kupio Verbatim DVD+R 16X 25pack po ceni od 23 dinara za komad

OT. gde si uzeo diskove po toj ceni, ja kupujem u podzemnom prolazu kod doma omladine one maxell za 35 dingera.

inace ja nikad nisam brze narezao disk od 4x /nec3500/ i nikada mi nije `pukao` disk, ili jednom :D .
u cemu moze biti tehnicka razlicitost da valja na 8x ili 16, a ne valja na 4x.

- brzina rotacije diska
- gustina diska
- jacina lasera koji ga topi.

licno se ne razmum u te stvari pa lupam, ali ako brze ide disk manja je mogucnost da ga precizno istopi, i dublje....
 
dalje na sve tri slike PIF max ne prelazi 5 .... na 12x jeste 2 ... ali zar ne vidis gustinu na 12 i na 8x .... vidis li koliko se gusce PIF greske javljaju na 12x, odnosno koliko se redje javljaju na 8x .... postoji taj jedan deo koji se javlja na 2 GB na 4x disku i na 2.5 GB na 8x disku .... na tom mestu se napravi preko 70% svih gresaka u zbiru ... ako to izuzmes ... grafik 8x je neuporedivo bolji od 12x .... i na 4x se PIF greske redje javljaju nego na 12x .... 12x ima najvecu konstantnost u ucestalosti javljanja PIF gresaka ..... ako tako gledas najbolje je narezana 8x medija .... da ne bude zabune komentarisem skenove koje je pravio Pioneer sam u Nero DVD Speed-u
vidim gustinu na 12x i na 8x, a grafik samo odrazava sledece podatke
PIF @12 - 222
PIF @8 - 923
PIF @4 - 506

Ne znam o kakvoj onda gustini pricamo? Mislim, prica "ajde oduzmi dio oko 2GB sa ovog i 2.5GB sa onog...", to ne ide, i uvijek ce mi biti bolji sken koji ima pif average 0.02 nego onaj sa 0.09 (sto opet dovoljno govori o PIF gustini, na koju se pozivas). Ne bih se dalje ubjedjivao...`
 
Jedno kratko pitanje
Da li su DVD+r 16x verbatim medije kvalitetnije i koliko u odnosu na DVD-r posto su prve TY a druge MCC. Znam da ima veze sa standardom i kompatibilnoscu sa DVD playerima ali posto danas svi playeri citaju sve to me ne zanima....nego onako cisto iz iskustva dal TY ima neku prednost ili je to otprilike isto posto je i jedan i drugi verbatim (kvalitet kod nas u zemlji)
 
Meni su isti sto se kvaliteta tice - moram da kazem da nisam imao problema ni sa jednim Verbatimom do sada.
 
Da li verifikujete diskove posle rezanja i da li je preporučljivo rezati bez verifikacije (Nero 7)?
Ja kako kad, do sad nisam primetio neku razliku u kasnijoj upotrebi.
 
da audio cd-ovi se koliko se secam fabricki rezu na 3 koma nesto brzini .... prica sa dvd medijama je takva da je najpreporucljivije rezati na pola od sertifikovane brzine ..... nikako na 1x ili 2x .... moja iskustva najbolje medije su bile na 8x a najbolje rezanje na 4x .....

i citiracu sebe ... na 8x sa verifikacijom mozes da stignes da se umijes operes zube i disk je narezan .... ako rezes vise ... 2 je spremanje dorucka 3i jedenje .... 4ti se nareze dok odes na pijacu ... 5i dok procitas i odgovoris na mejlove .... itd. .... 6i dok radis domaci zadatak .... 7i dok pricas sa devojkom .....8i dok radis u Fotosopu .... 9i dok malo prilegnes ... 10i dok rucas .... 1 dok vidis rezultate izbora .... 12i dok odgledas film ... itd.

ABCD, poslusaj Marka_n covek je u pravu. Baci pogled na neki kvalitetniji medium i njegov scan, npr VErbatim +R rezan na 16x na nekom novom rezacu npr Pioneer 111, ima mnogo bolji scan nego rezan sporije. Jednostavno dye na medijumu je prilagodjen brzem snimanju i tacka.

BTW, fabricki audio CD-i se ne rezu, vec se presuju sa glass mastera.
 
Da li verifikujete diskove posle rezanja i da li je preporučljivo rezati bez verifikacije (Nero 7)?
Ja kako kad, do sad nisam primetio neku razliku u kasnijoj upotrebi.
naravno da je verifikacija (iliti provjera) preporucljiva. Ne kontam sta ti mislis da se sa njom radi uopste?
 
Sta ste se zainatili bre. Hajde narezite neki disk na razlicite brzine i dajte sliku scan-a. Ili narezite neki disk na 16x i probajte ga u neki (jeftini) DVD Player da vidite dali ce ga proterati. Proceslajte malo po forumima i vidite scanove medijuma rezane na razne brzine pa vidite koja je brzina bolja. Na primer za Verbatim Mcc 004 najbolje rezultate sa vecinu rezaca se dobijaju na 8x a i na 12x se dobijaju skoro iste rezultate. Na nekim rezacima i na 16x i 18x se dobija dobar rezultat, ali za nekih rezaca najbolja brzina za isti medijum je 4x. Sve zavisi od mediuma, rezaci i firmware-a. Neki reze jedan disk najbolje na 4x, a neki isti taj disk reze najbolje na 16x dok na 4x daje katastrofalne rezultate. Ali na 8x voglavnom svi rezaci daju odlican rezultat sa 16x medije. Najbolje je
rezati disk na polovinu od brzine koja pise na njega. A jos bolje je kad kupite kutiju diskova izrezete nekoliko na raznih brzina, uradite scan-ova pa vidite na koju brzina vas rezac daje najbolje rezultate sa tu marku diskova i od tada rezete samo na tu brzinu.
 
Poslednja izmena:
Ovaj tip je sve najbolje rekao

Francksoy
CD Freaks Guru

Slower burning speeds, in theory, ends in better burns from better formed pits and lands thus, among other aspects of burning quality, lower jitter.

In real-world, though, this theory is void in many instances and slower speeds may actually decrease burning quality.

This is dependant on media, burner and firmware. Each combination is different and for each combination there is an optimal burning speed, that can be found by comparing burns with PIE/PIF/jitter scanning (this is a sound and legitimate use for PIE/PIF scanning, and for this purpose any consistent scanner will do).

Here are the two main reasons why theory and real-world results diverge:

1. Some (but not all) high-speed (16X) discs are technically optimized for higher (8X - 16X) speeds and don't like slow burning speeds.

2. Drives manufacturers don't always provide correct/optimized @4X/@6X writing strategies in their firmwares for 16X rated media, probably because they assume that most users will burn these discs at higher speeds anyway.

With true multispeed media (like MCC Verbatim) and proper firmware support for @4X (I know it's the case for most NEC burners and the Benq 1650), it's still possible to achieve the best burns @4X, but nowadays this should be considered as a peculiarity rather than evidence that slower burning speeds are better (even though it's technically sound).

With older burners, sometimes the slowest burning speed is the best just because these burners were technically not apt for higher burning speeds.

Final words:
1. No trustable rule for burning speeds.
2. Good guideline: burn 16X rated media @12X or @8X unless you have an old 8X burner (then @4X is probably the safest) or a 18X burner (these produce amazingly great burns @16X or even @18X ).
3. If you want the best writing speed for a given disc/burner/firmware combination, you'll have to scan your discs and compare the results.

Mislim da ne treba vise objasnjenja i diskusije.
 
slazem se sa svim 100% :) Case closed!
 
vidim gustinu na 12x i na 8x, a grafik samo odrazava sledece podatke
PIF @12 - 222
PIF @8 - 923
PIF @4 - 506

Ne znam o kakvoj onda gustini pricamo? Mislim, prica "ajde oduzmi dio oko 2GB sa ovog i 2.5GB sa onog...", to ne ide, i uvijek ce mi biti bolji sken koji ima pif average 0.02 nego onaj sa 0.09 (sto opet dovoljno govori o PIF gustini, na koju se pozivas). Ne bih se dalje ubjedjivao...`

brate sto si takav .... sto ne pogledas kako iste medije cita drugi uredjaj ... sto neces da vidis da benq od te tri iste medije najbolje cita 8x narezanu ..... najmanji je PIF ... sto ne pogledas kakve je snimkle napravio LG kada je rezao mediju na 4x a kavu kada je na 8x .... sto ne pogledas kako Nec reze na 4x .... .... mislim ako zelis da se inatis ok ... ako zelis da zivis u iluzijama slobodno .... necu da te ubedjujem .... ali realno je da 111 L najbolje reze na 8x .... a ako ti kazem da je uredjaj los primerak zaista je tako .... mogu da ti okacim i kakve je rezultate davao pre apdejta firmvera .... zato sam ga i dobio na test .....

i jos jednom ... nije najvazniji krajnji rezultat .... bitno je procitati grafik kako treba ... hipoteticki ako bi imao veliku gustinu gresaka izmedju 0 i 0.5 GB a onda do kraja nemao greske uopste .... podaci izmedju 0.5 i kraja bi mnogo duze opstali nego na disku koji ima isti broj gresaka ravnomernije rasporedjeno .... i zaista pogledaj ili poglijedaj ostale skenove koje sam okacio .... ja zaista nemam nista od toga da isterujem svoje po svaku cenu .... okaci i ti neki svoj sken ... ja ovo radim da bi dosao do zakljucka koja se medija na kojoj brzini sa kojim firmverom slaze .... i zaista pozivam sve da okace svoje skenove .... a ne samo da filozofiraju .... znaci sken sa kojim uredjajem na kojoj brzini .... a ne tra la la .... ovo je bolje ono je bolje .... rekao zika da je tako ....

@Alexandar .... jasno sam rekao u kasnijoj dopuni na sta sam mislio pod fabrickim .... posto si citao povrsno da ti ponovim .... to je ekvivalent brzine na kojoj se izradjuje master ili negativ sa kojeg se kasnije "stancuju" presuju kopije .... znaci taj negativ se izradjuje na 3 koma nesto ..... znaci najblize 4x rezanju ....

@joriq .. evo da ti ne ostanem duzan kako je dati 111 narezao 16x+ verbatim mediju na 16x dok je jos bio 111 D



a ovako je narezao verbatim photo 8x+ mediju .....



znaci abdejt firmvera, odnosno prelazak sa 111 D na 111 L ga je nakratko vratio u zivot .... jer sad jasnije sto sam rekao da nije reprezent i da je los primerak bio .....

i zaista ... savet mmilovan-u ... kupi 3 medije od svake i testiraj na 4x 8x i 12x i videces gde se najcesce najbolje ponasa ... i kako se sa kojom medijom ponasa .... a zatim te skenove okaci ovde da vidimo svi mi ....
 
Poslednja izmena:
ja se secam nekog reg fajla koji je na ranijim nero verzijama zapravo i pokazivao pravu brzinu rezanja.
ne mora da znaci da ako je stavljeno 16x on i reze na 16x, a da ne govorim da ceo disk nema sanse da bude na 16x ravnomerno.
 
Pa ima tu opciju u Nero 7 u advanced. Pa normalno da rezac nece poceti sa 16x. Ta brzina se dostize samo pri kraju diska. Ako stavis na 16x brzina rezanja ce poceti od otprilike 8x i polako ce se povecavati do 16x.
 
Poslednja izmena:
Pa ima tu opciju u Nero 7 u advanced. Pa normalno da rezac nece poceti sa 16x. Ta brzina se dostize samo pri kraju diska. Ako stavis na 16x brzina rezanja ce poceti od otprilike 8x i polako ce se povecavati do 16x.

a tek ako uzmes tu skalu u obzir ... a nemogu da se setim kako se zove program koji crta tu skalu u realnom vremenu narezivanja mozes poredjenjem sa Pi/Po greskama doci do toga kojom brzinom koji rezac koje medije najbolje reze ..... mislim da tu opciju ima neki Pinneacle-ov program za rezanje ... ali nisam siguran koliko kvalitetno medije budu narezane sa njim u odnosu na Nero ili ONES ....
 
Poslednja izmena:
Pa ima tu opciju u Nero 7 u advanced. Pa normalno da rezac nece poceti sa 16x. Ta brzina se dostize samo pri kraju diska. Ako stavis na 16x brzina rezanja ce poceti od otprilike 8x i polako ce se povecavati do 16x.

da ima, super.
ne mora da znaci, evo ja sam bas sada stavio na 8x neki TDK 35din, nije ubrzao vise od 4x.
 
Poslednja izmena:
da ima, super.
ne mora da znaci, evo ja sam bas sada stavio na 8x neki TDK 35din, nije ubrzao vise od 4x.

obzirom na tu cinjenicu pitam se kakva je korist od toga da mediju uopste rezes na vecim brzinama .... kada ispadne da je najveci deo narezan na manjim .... a sasvim je diskutabilno koji je deo kvalitetnije narezan .... to mogu da tumace uz odgovarajuce grafike samo oni koji umeju da ih citaju ..... ja sam ranije u ovoj temi to objasnjavao ....
 
My 2 cents

Podstaknut ovom raspravom, narezao sam pre nekoliko dana 2 DVD-a na 16x (Liteon 165P6S). Ovo je prvi put da sam rezao neki DVD na toj brzini (dosad je bilo na 8x). Ocekivao sam da ce sken biti losiji nego inace, tako da sam bio nemalo iznenadjen kada sam skenirao diskove i video da je sken diskova rezanih na 16x BOLJI nego sken diskova rezanih na 8x. Poboljsanje nije drasticno, a ogleda se, pre svega, u smanjenom nivou PIE gresaka.
Sva tri diska su Verbatim +R (TY T03). Uzorak nije bas reprezentativan, ali (mi) je dobro posluzio za ovaj mali eksperiment.
Odsada cu rezati diskove na 16x i posmatrati kako se stvari odvijaju. Licno, ovo bas i nisam ocekivao.
Pozdrav
P.S. U medjuvremenu sam update-o firmver, tako da mozda i to ima nekog uticaja.
 

Prilozi

  • LITE-ON_DVDRW_SHM-165P6S_MS0N_14-December-2006_19_58.png
    LITE-ON_DVDRW_SHM-165P6S_MS0N_14-December-2006_19_58.png
    53.1 KB · Pregleda: 73
  • LITE-ON_DVDRW_SHM-165P6S_MS0R_24-January-2007_20_00.png
    LITE-ON_DVDRW_SHM-165P6S_MS0R_24-January-2007_20_00.png
    52.3 KB · Pregleda: 68
  • LITE-ON_DVDRW_SHM-165P6S_MS0R_24-January-2007_20_20.png
    LITE-ON_DVDRW_SHM-165P6S_MS0R_24-January-2007_20_20.png
    52.4 KB · Pregleda: 71
Vrh Dno