Šta je novo?

Je l postoji domaca banka koji nudi disposable/virtuelne kartice?

Keops

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2002
Poruke
691
Poena
620
Ne - poklon kartica
ala ERSTE/Kombank poklon Vize, za koje riknes dok popunis ugovor (maltene potrosis isto vremena ko da si sebi otvorio klasicnu karticu sa klasicnim din ili dev. racunom) + nemas online uvid. To postoji.

Nego nesto tipa: Entropay, Neteller... ili je i to previse napredno za Srbiju? (to, da se ulogujes u e/m-banking i kliknes na Kreiraj i dobijes: 16ocifreni broj, CVV i sam stavljas kol'ko oces para, gasis/stvaras kartice po zelji etc.)
Sigurnost prilikom kupovine - zagarantovana!

(Indijci prednjace u tome. Svaka nji'ova banka to ima.)
 
Erste banka, imaš online uvid u poklon karticu.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
^ A je l mozes da je kreiras online?
(Koristio sam je, cim je izasla. A izasla/pojavila se pre dosta godina. Mislim da je Erste prva banka koja je krenula sa - poklon karticama*, i na tome im skidam kapu. Nisam im'o ebanking/racun tamo nikad, priznajem. Ali si de facto - morao da ides u ekspozituru i da *za svaku* karticu popunjavas ugovor, maltene ko da otvaras standardnu karticu/racun... ako se to promenilo, super! Jer sam za 3 kartice, da bih ih poklonio na 3 razlicite "adrese"/razlicitim ljudima, proveo... dosta vremena u ERSTE ekspozituri.)

U Americi se poklon kartice kupuju u Wallmartu (i inim, prodavnicama, shopping mall-ovima tj trznim centrima)
Dakle, jednog dana ce ih prodavati i Maxi/Idea/Tempo/sto-da-ne-i-Lidl-kad-dodje :D i svi ostali.
Jer tako i treba.

Treba da bude: dostupno, olaksano. /Nase banke su mnogo glupe (2)

* poklon kartica je to - kartica za jednokratnu upotrebu, sa predefinisanom (ili sumom koju ti definises) pa nekom das, umesto para - karticu. Kulturiska.
ili, ako je (onaj ko prima poklon karticu) dovoljno osvescen, ne moras cak ni fizicki da mu je das, das mu samo broj kartice/datum isteka/CVV i pustis ga/je da -- kupuje online. (Ako je cilj online, a ne POS kupovina tj kupovina na terminalima, gde je cip/magnet neophodan.)

e sad, kad to bude dostupno - online (ILI fizicki, u prodavnicama), bez da imas maltret na salteru, to je to (svejedno da l se zove "poklon", "prepaid", "disposable", "jednokratna", "KomePoklanjaš" :D itd.)
 
Poslednja izmena:
Cemu to? Da bi zarobio novac, platio izdavanje, i na kraju, posto retko ko potrosi tacno koliko ima na kartici, ostane nesto sitno uvek, a ko jos ode u banku da trazi to nazad?
Po cemu je bolja nego dati lepo ljudima novac, koji mogu svugde koristiti?

Nikada nisam razumeo te kartice za normalne ljude. Znam da su ih koristili kao ludi za pranje novca :(
 
To služi da bi plaćao na manje bezbednim mestima i da te ne boli glava. Ili koristio za prijavu na besplatne servise koji traže platnu karticu za verifikaciju
 
Hmmm, realno skroz! Da je kao u Americi, kupovina u Walmartu.

Dobro je imati forum sa raznim misljenjima, da shvatis nesto novo.
 
To su takozvane Prepaid kartice. Rade se u MC ili Visa varijanti. Vecina ide kao Gift kartica, koja je pritom anonymous. Vecina su mag stripe, jer se raditi cip ne isplati.
Vecina su na 25/50/100 xx valute. Jednom se dopune pri kupovini, ili su vec dopunjene kada se kupuju pa se samo aktiviraju na POS terminalu. Takodje neke mogu da se aktiviraju i preko interneta, sa portalu institucije koja ih prodaje tj procesira.
Postoje opcije da se kartica registruje i time omoguce dodatne dopune i veci limiti (depozit, limiti placanja) ali time postaju top up i gubi se poenta, te to uglavnom nisu te koje se uzimaju u marketima/trafikama.
Veliki problem tih kartica je sto su dosta ogranicene: nema podizanja kesa na bankomatima, neke uopste ne daju opciju podizanja "ostatka" para u maticnoj instituciji koja ih izdaje, ograniceno koriscenje za internet kupovine (blokirano kladjenje i materijal za odrasle) a trenutno ide dosta jaca reforma kroz EU jer su odredjene koriscene za pranje novca i "finansiranje terorizma".
Kartice koje smo mi radili kao projekte su sve strane, i za Srbiju nisam upoznat da ima u ponudi neka banka. Steta jer su stvarno super za neke vec pomenute stvari.
 
@alfa - nit zarobljavas novac, nit placas izdavanje, nit placas odrzavanje, nit gubis na "onome sto ostane" - jer uvek mozes da dopunis online; nit ides u banku da preostali iznos na kartici trazis nazad (trebalo bi da NEMAS kontakt s bankom), nego:
a) isplaniras kupovinu tako da sve potrosis
b) ako to ne uspes - dopunjujes kredit online
c) prebacujes sa kartice na drugu prepaid karticu
d) ako hoces svoj novac "nazad": prebacujes sa prepaid kartice na - maticnu (standardnu) karticu (ie. bas kao sto PP radi sa Vizom) ili bankovni racun ili podignes na ATMu - varijanti ima.

Sprdnja sa Wallmart-om / paralela sa "pranjem para" tek nema veze s mozgom. Ako ti ne vidis benefit u tome da debitnu karticu prodaje - ie. Maxi, a NE banka, your fault. Ne znaci da ne postoji:
Poenta je da prepaid kartice treba da budu - dostupne svima. Ko hoce da sopstveni novac "pere" ili koristi za ilegalne stvari, ima daaaaaaaaleeeeeeeko bolje varijante (citaj: bitcoin i ine kriptovalute.)
Ko hoce da sopstveni novac "pere" ili koristi za ilegalne stvari, taj ima para da osnuje biznis koji nije ilegalan, zaposli savrsenog advokata + knjigovodju, potplati koga god u kojoj god zemlji -- takvom prepaid kartice u iznosu do 100 dolara nisu uopste potrebne. ;)

I itekako imaju svrhu, ne samo radi - poklanjanja, ne samo radi - bezbednosti. Samo sto je ti ne vidis.

* Tehnologija i nase banke ne idu u korak s - vremenom. Ovo je samo mizeran primer zaostatka, postoje daleko veci problemi od tog. (Nase banke nisu dostigle ni stepen u kojem im ebanking radi na Linuxu, u svim browser-ima... npr.)
Iracionalni strahovi, opet. Da, bas mi trebaju da finansiram terorizam. Nemam pametniji nacin da potrosim pare/ISIS jedva ceka mene i mojih $25 ;)

Zbog tih i takvih iracionalnih strahova su i e-poslovanje u ovoj zemlji na nivou '90ih. Samo je veci broj izdatih kartica, i da, Srbi su otkrili: Aliexpress i eBay. Posle 20 godina.
Ali u lokalu - i dalje se pazari - uplatom na tekuci raucun... I dalje se uplacuje - uplatnicama. "Sto je sigurno - sigurno je" :D
Cak je i Pejpal zabranjen izmedju rezidenata; molim te, PP da uvede RSD. Nije uveo 50+ ostalih/dramaticno jacih valuta, jedva cekaju d'uvedu - dinar. <- To se desiti nece! A kako stoje stvari, ni NBS se opametiti nece.

Novcem u koverti ne mozes da omogucis 12ogodisnjaku da pazari online - sta god zeli.
Prepaid karticom mozes, automatski mu odredjujuci limit potrosnje. Bez BIROKRATIJE, papira i ostalog gubljenja vremena. <- to je kljucno, ta poslednja recenica.

Nista, ako nase nemaju... imaju prijatelji iz Amerike, dostupno u svakom shop-u. Kupuju se ko da kupujes Orbit zvake.
Kao sto je covek i rekao, u predefinisanim apoenima ($25/50/100) i obicno imaju izrazito veliki rok trajanja, ie. 09/30. K'o da kupujes iTunes karticu, npr. (Vaucer je vaucer, svejedno da l je kupon/gift certificate ili u formi plastike.)
Sa sve online - svim. Upitom stanja, kontrolom kartice. Besplatno!

Neteller, Entropay... da to nema smisla, da nije profitabilno i potrebno, da je "srz teroristickih aktivnosti" - takvi sajtovi ne bi ni postojali! A postoje, na daleko uredjenijim i kontrolisanijim trzistima od naseg (UK, USA); a i daleko osetljivijim na sve tvoje iracionalne strahove. Novac trag ne gubi nikad. 'Oces i Payoneer da gasimo, jer ga koriste freelanceri - krseci zakon o porezu, peruci pare - in a way? Ili njega mozda koristis, pa ti je to prihvatljivo?

* Bottomline: time sto kaskamo profit odlazi u druge zemlje, sa razvijenijim e-uslugama.
 
Poslednja izmena:
@alfa - nit zarobljavas novac, nit placas izdavanje, nit placas odrzavanje, nit gubis na "onome sto ostane" - jer uvek mozes da dopunis online; nit ides u banku da preostali iznos na kartici trazis nazad (trebalo bi da NEMAS kontakt s bankom)
Vani da, ali kod nas je otprilike sve kao sto sam rekao.
Izdavanje besplatno?

, nego:
a) isplaniras kupovinu tako da sve potrosis
Budimo realni, koliko nas to uspe da uradi u 100din, a kamoli u dinar? Koliko ce se ljudi cimati za nekoliko dinara?

b) ako to ne uspes - dopunjujes kredit online
c) prebacujes sa kartice na drugu prepaid karticu
Ovo je OK ako moze.

d) ako hoces svoj novac "nazad": prebacujes sa prepaid kartice na - maticnu (standardnu) karticu (ie. bas kao sto PP radi sa Vizom) ili bankovni racun ili podignes na ATMu - varijanti ima.
To uvek kosta! Uvek ima neki skriveni fee za te prenose :(

Sprdnja sa Wallmart-om / paralela sa "pranjem para" tek nema veze s mozgom. Ako ti ne vidis benefit u tome da debitnu karticu prodaje - ie. Maxi, a NE banka, your fault. Ne znaci da ne postoji:
Kod nas nisam video primenu. U Americi da. Kod nas jesu masonvo koriscene za pranje novca, i to legalno :( (znam, znam... oksimoron, ali stvanro je tako)

Vidim primenu za ono sto Space Beer kaze, nije mi padalo na pamet ranije, jer izbegavam te sajtove skroz. Ili koristim Visa Electron koja nema novca pa mi ne smeta.

Poenta je da prepaid kartice treba da budu - dostupne svima. Ko hoce da sopstveni novac "pere" ili koristi za ilegalne stvari, ima daaaaaaaaleeeeeeeko bolje varijante (citaj: bitcoin i ine kriptovalute.)
Naprotiv. To nije pranje novca, to je skrivanje novca. Ovo je bukvalno PRANJE. I to extremno jeftino. I nema veze sa terorizmom.

I itekako imaju svrhu, ne samo radi - poklanjanja, ne samo radi - bezbednosti. Samo sto je ti ne vidis.
Pa koja je? Ako nije nelegalna, kazi je javno?:)


Cak je i Pejpal zabranjen izmedju rezidenata; molim te, PP da uvede RSD. Nije uveo 50+ ostalih/dramaticno jacih valuta, jedva cekaju d'uvedu - dinar. <- To se desiti nece! A kako stoje stvari, ni NBS se opametiti nece.
Kojih 50 dramaticno jacih valuta? Pa dinar je stabilnija valuta od 20ak njih koje su dostupne na PayPalu. Nema to veze sa stabilnoscu ili "jacinom" (sta god ti mislio pod jacinom valute), vec sa velicinom trzista.
Indijska Rupija i Brazilski Real su extra nestabilne valute, sa ogromnim restrikcijama - ali imaju trziste za koje vredi da se uvedu. Nema tu PayPal rizika, on nije banka, za te valute radi hedging. Za dinar ne mora ni da radi hedging.

Novcem u koverti ne mozes da omogucis 12ogodisnjaku da pazari online - sta god zeli.
Prepaid karticom mozes, automatski mu odredjujuci limit potrosnje. Bez BIROKRATIJE, papira i ostalog gubljenja vremena. <- to je kljucno, ta poslednja recenica.
Omogucujes 12godisnjaku da kupuje online?
Jel' ovo neka skrivena kamera? Ti si ozbiljan? A nisi pod alkoholom, preterao sa kafom i sl.?
 
U skandinaviji ima dosta anonimnih kartica i sličnih proizvoda, gde je inače upotreba kartica ogromna.
 
Nije moj posao da te ubedim u svrhu necega sto je - meni potrebno, privatno. Privatno je privatno.
Meni i - milionima drugih korisnika sirom sveta. Sigurno i nekom iz Srbije. Trziste za to ne bi ni postojalo, da ne postoji potreba.
Ako ne vidis svrhu sam, mogu ja do sutra da nabrajam. Prakticna primena postoji.

Zavrsicu ovako: milioni korisnika koji su na Nettelleru i Entropayu, milioni Amera i inih su svi - cirke ili uradjeni kafom. Svi: peru pare ili finansiraju terorizam. Yeah, right.
Spusti malo loptu. ASAP. Jer nemam nameru da se raspravljam sa tobom.

A to za Pejpal objasni Narodnoj Banci Srbije. Meni je kristalno jasno. Ono sto mi nije jasno je to da - tvoj stav ide u prilog takvom, zastarelom vidu poslovanja. Zbog iracionalnih strahova. Teras mi potpuno legitimno i legalno pitanje u smer koji veze nema - ni sa pranjem ni sa skrivanjem para. To nije tema. Ljudi zloupotrebljavaju i klasicnne kartice, i banke, i SVE TRADICIONALNE USLUGE... ako su zloupotrebi skloni. Novac ostavlja trag.
I ti problemi "zloupotrebe" se ne resavaju: postojanjem ili ne-postojanjem disposable kartica. Resavaju se na drugi nacin.

I nije to neka - nauka! To je bankarska usluga kojoj je kljucna rec - sigurnost.
Nase banke to vec koriste! Inteza, za Wave2pay, koristi upravo virtuelizovane kartice. (tvoja kartica postaje neka druga, a da ti to ni ne vidis.)
S tim sto ovo o cemu ja pricam daje korisnku -- daleko bolji uvid, kontrolu i sve ostalo.

erjB9Mj.png
 
Poslednja izmena:
Payoneer, Neteller i Entropay nisu anonimni.
Anonimne kartice jesu anonimne :)

Ja tvrdim sta su u Srbiji radili sa tim karticama. U Americi takvo pranje ne bi proslo.
 
Eto to su radili. Bankari. Smislili su Wave2Pay (Inteza). KomePAY (Komercijalna). I jedno i drugo se oslanja na -- VIRTUELIZACIJU.
A to su sve - odlicne usluge! Koje ne bi postojale, da ne postoji - virtuelizacija. Je l ti i to usluga za pijane?

A sta su radili pojedinci, I dont give a damn. Toj grupi ne pripadam.

I ne prihvatam da zbog 0.001% nekog ko nesto zloupotrebi nesto sto je dobro bude prozvano - losim.

U Srbiji su, '90ih, i masovno krali kartice. Je l to znaci da ih treba ukinuti? (sve kreditne kartice)
U Srbiji, i dan danas, neko skida brojeve kartica, bilo s bankomata, bilo fizickim pristupom (kad mu das karticu u ruke). Pa sta s tim?
U Srbiji su ljudi osnivali preduzeca, uzimali kredite, gasili preduzeca. I banke su imale posla sa. Pa, da zabranimo osnivanje firme? Ili racuna firme?
= Uhapsis bagru i resis problem.

Ako mislis da je problem to sto disposable kartica nije vezana za ime (a moze da bude vezana za ime, pogotovo ako ti je izdaje banka kroz online servis!), i da time omogucava da prevaris nekog; ne znam koliko si stvari prodao putem Paypala... da jesi, znao bi i da neko sa imenom i prezimenom moze da te z4j3be, ako hoce. Jer PP ima uzasno jak buyer protection, ali tako jaka zastita kupca ide naustb - prodavca.
Moneybookers je obrnut -- stiti prodavca. Jednom kad posaljes novac, ako dodje do bilo kakvog problema - mozes da se oprostis od para.

Vezivati USLUGU za ZLOUPOTREBU je pogresno.

Jedno je dobro, a drugo je stvar karaktera, coveka. I nema apsolutno veze s tim "da l je neko registovan kao ovo ili ono" ili "da li si ti ostavio ime ili prezime".

Uostalom, 'oces da probamo? Prodaj mi nesto preko PP. Otvoricu dispute i uzecu ti i predmet i pare. Ili kupi nesto od mene preko Moneybookersa - poslacu ti ciglu i neces mi moci nista.
Ime i prezime, mesto inkorporisanja... nema veze sa fair play-om. Svaki online servis ima neka pravila. Imaju i banke. Ima i drzava. Pa se u toj regulativi - boris protiv zloupotreba.
Koje su uvek moguce!

Edukacija ljudi je kljucna, a u toj edukaciji je - ratosiljanje iracionalnih strahova korak 1. Ima i mnogo drugih koraka -- moras znati i pravila, svega sto koristis. Moras se odlanjati na ovo ili ono (recenzije, zastitu kupca etc).
Penzosi koji pisu PIN na kartici - njima pomoci nema, u slucaju da izgube novcanik. Neke stvari su i na - samim ljudima/korisnicima. To o cemu pricas je u potpunosti - na coveku. Ne na: usluzi. Koja je, sustinski, i dobra i korisna.
 
Poslednja izmena:
samo vi svajpujte i vejvujte pitaću vas šta ćete da radite kad vam/nam ukinu keš...
 
Keops dok ne naucis povezano pisati umesto razbacanih misli, cemu prica....

Nije 0.0000%, vec 90%. Da, preko 90% vrednosti tih noname kartica je bilo za izbegavanje poreza i pranje novca.

Kartice i jesu bile zabranjene za koriscenje iz Srbije kada su shvatili da je vecina kradena. Italija je na crnoj listi za slanje vise nego mi jer sa njima prodqvci imaju previse problema.
Da, tako se u kapitalizmu seku problemi.

Ne mesaj PayPal zastitu i njenu zloupotrebu i zloupotrebu anonimnosti.
 
Keops dok ne naucis povezano pisati umesto razbacanih misli, cemu prica....

Nije 0.0000%, vec 90%. Da, preko 90% vrednosti tih noname kartica je bilo za izbegavanje poreza i pranje novca.

Kartice i jesu bile zabranjene za koriscenje iz Srbije kada su shvatili da je vecina kradena. Italija je na crnoj listi za slanje vise nego mi jer sa njima prodqvci imaju previse problema.
Da, tako se u kapitalizmu seku problemi.

Ne mesaj PayPal zastitu i njenu zloupotrebu i zloupotrebu anonimnosti.
Kako preko 90 posto ljudi izbegava placanje poreza ili pere pare sa karticom na kojoj je 100 dolara?
 
90% prometa ne 90% ljudi. Mada kod nas mozda i ovo drugo.
 
To sam mislio izvini ali kako? Neko kupi i cuva hiljade kartica negde?
 
Ne. Firma otpise kartice kao trosak a primaoci koriste kao kes.
 
Ovu vrstu kartica sam prvi put video pre nekoliko godina u Australiji. Prodaju ih u supermarketima uz čokolade i keksiće. Odlična stvar. Verovatno će se nekada pojaviti i kod nas; kad su omogućili čak i PayPal da radi, biće nekada i ovih kartica.
 
nije valjda da prvi put čuješ za cashless society? tu je odmah iza ćoška....
Srbija i dobre stvari ne idu u istoj rečenici sa tu odmah iza ćoška.

Cashless society neće tako brzo ni u normalnim zemljama a kod nas nije ni u planu. Tj, biće u planu onda kada budemo u društvu normalnih zemalja, tj nikada.
 
Nazad
Vrh Dno