Šta je novo?

JavaScript knjiga

whis

Cenjen
Učlanjen(a)
12.05.2019
Poruke
259
Poena
120
Pozdrav, zna li neko neku dobru knjigu na srpskom/hrvatskom za JavaScript? Ja sam totalni pocetnik u ovom programskom jeziku inace. Treba mi neka knjiga gde je sve lepo objasnjeno kako i zasto.
 
Kakva knjiga, gubljenje vremena. Bolje uči iz online tutorijala
 
Kakva knjiga, gubljenje vremena. Bolje uči iz online tutorijala


Salu na stranu, jedna od boljih (tj. komplet od 6) koje sam prosao je You Don't Know JS (book series) - 1st Edition, kod nas je prevela Mikroknjiga i spakovala u jednu Naučite JavaScript. Od starijih JavaScript: The Good Parts Douglas Crockford nisam siguran da ima prevedena.

Svakako preporuka da kombinujes sa nekim od online kurseva (kurseva kao sto su pluralsight/frontendmasters a ne yt "tutorijalima" koji nemaju ni pocetak ni kraj ni razradu ni zakljucak) i prakticnim primerima tj. konkretan projekat na kojem ces raditi i upotrebiti nauceno.
 
Frontendmasters specificno Hard parts + Javascript:def. guide 6th ed.
Ukoliko si student ili poznajes nekog studenta, nebitan je fakultet imas besplatan pristup preko githuba
 
Ljudi, hvala na predlozima!

@sniper Da li je sve lepo objasnjeno u toj knjizi, zasto je npr bas ta funkciju upotrebljena, sta je taj i taj code, varijabla... upotrebljena i sta ona znaci ?

Bitno je to objasnjenje, da bi razumeo bolje JS kao i svaki pocetnik, jer dzaba je npr da gledamo youtube, oni ispisuju code a ne daju bas najbolje objasnjenje a naravno i dosta preskacu.

@Analayzer Koja je razlika izmedju prve i druge knjige? Da li ta napredna verzija JS ima sve sto ima i prva knjiga "korak po korak" ili samo neki update ?
 
Ja trenutno prolazim kroz The Complete JavaScript Course 2022: From Zero to Expert! na udemy, kurs je i za naprednije koji vec imaju iskustva u programiranju a i za totalne pocetnike.. Ako se odlucis za njega obavezno nadji kupon, nemoj da placas punu cenu, sa kuponom izacice te oko 15$.. A ima i piratizovan ako ne zelis da kupis
Ima bolji gde je part 2 samo projekti. Ja sam takodje trenutno u fazi ucenja i definitivno je bolje uz video tutorial nego knjiga pogotovo sto je vecina dobrih knjiga starijih izdanja a dosta toga se menja. Npr VAR su izbacili prakticno iz upotrebe a sve knjige koje sam ja bar gledao imaju VAR u kreiranju. Kad kazem izbacili mislim na jako retko se koristi :) Inace ja sam negde na polovini drugog dela kursa i kogu da kazem da sa svakom ep pregledanom sve manje i manje znam :) jer sa toliko informacija te izbombarduju da krenes da zaboravljas i ono sta si znao. A prakticni deo,dok dodjes do stadijuma da znas sta hoces da napravis i kako to funkcionise,mislim da ce ljudi vec poceti da zive na marsu :) PS: sve pricam iz licnog iskustva,ne kora tako da bude :) Ako ti treba neki pdf javi se da posaljem.
 
Ljudi, hvala na predlozima!

@sniper Da li je sve lepo objasnjeno u toj knjizi, zasto je npr bas ta funkciju upotrebljena, sta je taj i taj code, varijabla... upotrebljena i sta ona znaci ?

Bitno je to objasnjenje, da bi razumeo bolje JS kao i svaki pocetnik, jer dzaba je npr da gledamo youtube, oni ispisuju code a ne daju bas najbolje objasnjenje a naravno i dosta preskacu.

@Analayzer Koja je razlika izmedju prve i druge knjige? Da li ta napredna verzija JS ima sve sto ima i prva knjiga "korak po korak" ili samo neki update ?
Mislim da je Updejt i novije je izdanje sadrži profesinonalni JS. I JS se upgrejduje vremenom ubacuju se novije funkcije i jezik se unapredjuje mislim. Dok prva korak po korak je Biginer-Inermediate znači početnički - srednji nivo.
 
Jel ove knjige dolaze kao knjige u papirnom formatu ili kao PDF pa preko PC-a da se uci ?
 
To su papirne knjige na našem jeziku u izdanju Ceta.
 
Inace ja sam negde na polovini drugog dela kursa i kogu da kazem da sa svakom ep pregledanom sve manje i manje znam :) jer sa toliko informacija te izbombarduju da krenes da zaboravljas i ono sta si znao. A prakticni deo,dok dodjes do stadijuma da znas sta hoces da napravis i kako to funkcionise,mislim da ce ljudi vec poceti da zive na marsu :) PS: sve pricam iz licnog iskustva,ne kora tako da bude :) Ako ti treba neki pdf javi se da posaljem.

Slazem se sa tobom. Postavlja se pitanje, da li se uopste isplati uciti JS :rolleyes:
 
Definitivno se isplati. Sto vise znas to bolje. Posle je samo praksa i projekti. Inace ja sam vise mislio da se programiranje radi iz glave ali ispada da nije tako :) Sve u svemu samo napred i jedno po jedno pa sta te privuce.
 
Ja trenutno prolazim kroz The Complete JavaScript Course 2022: From Zero to Expert! na udemy, kurs je i za naprednije koji vec imaju iskustva u programiranju a i za totalne pocetnike.. Ako se odlucis za njega obavezno nadji kupon, nemoj da placas punu cenu, sa kuponom izacice te oko 15$.. A ima i piratizovan ako ne zelis da kupis
Bio je juce 15$, neka akcija, sad vratili cenu na 99$. Kako da nadjem kupon?
Ima bolji gde je part 2 samo projekti.
Verujem da ima, ali pocetnici ne mogu odmah da skoce na projekte.
Definitivno se isplati. Sto vise znas to bolje. Posle je samo praksa i projekti. Inace ja sam vise mislio da se programiranje radi iz glave ali ispada da nije tako :) Sve u svemu samo napred i jedno po jedno pa sta te privuce.
Vise sam mislio na ono sto si pomenuo, sve vise lekcija sto prolazis kroz kurs, sve vise zaboravljas. Tako je i kod mene. Sto je najgore, zaboravis neku prostu funkciju, pa se vracas nazad i nekako imas osecaj da si uvek na pocetku. :/
 
Slazem se sa tobom. Postavlja se pitanje, da li se uopste isplati uciti JS :rolleyes:
Ja kad sam ucio JS krenuo bih kurs i u pocetku sve uspevam da skapiram, ali kako se odmaknemo malo,tako se ja "pogubim" i vise mi nista nije jasno. Onda napravim kracu pauzu pa krenem ispocetka i sada,drugi put nekako ide lakse, pa i kad dodjem do onog "zbunjujuceg" dela, sada uspevam da skapiram i tako u krug,

Super bi bilo da mozete da procitate jednu knjiigu ili pogledate jedan kurs i to je to,znate js.
No ne ide to tako, barem kod mene nije islo tako,morao sam slicne kurseve,knjige iznova i iznova da prolazim dok ne dodjem do toh "Ahaaa" momenta.
Sto je najgore, zaboravis neku prostu funkciju, pa se vracas nazad i nekako imas osecaj da si uvek na pocetku. :/

Ne treba da "strebas" funkkcije i sintakse, imas google za to, treba samo da skapiras kako to sve radi a za par sekundi izguglas sintaksu. Ja iako radim vec neko vreme sa js-om i dalje guglam neke proste sintakse, bitno je samo da znas kako sta radi,gde sta ide
 
treba samo da skapiras kako to sve radi a za par sekundi izguglas sintaksu.
U tom grmu lezi zec :) To je to, kapiram sta hoces da kazes, zato se vracam na moj prvi post kada sam otvorio ovu temu.

Treba mi neka knjiga gde je sve lepo objasnjeno kako i zasto.

Jer dzaba ti vidis tipa:

Kod:
var example = 10;
for (example = 0; example <= 10; example++) {
document.write(example);
}

Mene zanima, zasto je to tako napisano, i zasto ce brojevi da se pokazu od 0 do 10, i zasto mora da se doda " ++ " koja daje vrednost 1, zasto 1 kad imamo 2 plusa. :/
Ne bih da ucim JS napamet, hocu da razumem kako funkcionise JS, kao sto si ti i pomenuo.
 
for loop je nista drugo nego funkcija koja prihvata 3 parametra (kada da krene, kada da stane i sta da promeni) barem ja tako gledam na to.

unutar te for loop funkcije postoji logika koja ce da krene kada se ispuni tvoj prvi parametar i ponavlja kod sve dok se ne ispuni ono sto si ti stavio kao drugi parametar i to redosledom koji si naveo kao treci parametar

da si stavio kao treci param. example = example + 2 ono bi ti printalo svaki parni broj 0,2,4,6,8,10 itd...

ovo ++ je samo skracenica, ti mozes i da napise example = example + 1 sto bi bilo matematicki logicnije ali je lakse i citljivijie da se napisi skracenica example++

u modernom JS-u postoji dosta skracenica koje omogucavaju da nesto napisemo u jednom redu umesto sto smo to ranije pisali u 3-4 reda, sintaksa je mozda cudnija ali nikog nije briga za sintaksu, svi mi tezimo za jednostavnijim,manjim kodom jer nema nista gore nego kad pokusavas da skapiras sta se desava u funkciji koja ima 50 redova.

Tesko ce ti biti da skapiras kako JS funkcionise odmah u startu, jednostavno prihvati da se for loop pise tako i ti ga tako koristi bez da znas sta je ispod haube i onda dok koristis JS posle odredjenog vremena imaces taj trenutak kada ces reci "Aha, sad kapiram" kada ce ti jednostavno "kvrcnuti u glavi" neke stvari i tad ces poceti da razumes JS.

Ne kazu dzabe da je JS lak za nauciti ali tezak za shvatiti, ne moze preko noci to. Samo ti pocni da pises svoje funkcije,svoje programe i sve ce doci polako na svoje. Nemoj puno buljiti u knjiigu jer ce te zbuniti i na kraju oterati od JS-a.
 
Jer dzaba ti vidis tipa:

Kod:
var example = 10;
for (example = 0; example <= 10; example++) {
document.write(example);
}

Mene zanima, zasto je to tako napisano, i zasto ce brojevi da se pokazu od 0 do 10, i zasto mora da se doda " ++ " koja daje vrednost 1, zasto 1 kad imamo 2 plusa. :/
Ne bih da ucim JS napamet, hocu da razumem kako funkcionise JS, kao sto si ti i pomenuo.
Po ovome ja bih rekao da si apsolutni početnik i da nemaš (verovatno ikakvo) pred znanje.
U tom slučaju savetujem knjigu prvo,obavezno. Pre bilo kakvog videa. Tek kad počnep da čitap ,razumevaš, zapneš negde...onda Gugl i poneki video.

Jako dobra knjiga, serijal su - Head First.
Nađi negde pdf Head First JavaScript

Samo rad. Živeo
 
Još nešto, nije bitno dal je knjiga up-to-date ili starija, važni su koncepti.
Usavršavaćeš se on-the-fly.
 
Bio je juce 15$, neka akcija, sad vratili cenu na 99$. Kako da nadjem kupon?

Pogledaj na ovom sajtu, ako ne bude radio nijedan izguglaj ima jos brdo sajtova sa kuponima
Btw. Mislim da prilikom registracije odmah dobijas popust na prvi kurs, tako da ako se ne snadjes sa kuponima samo registruj novi acc i dobices popust
 
Ova ti je dobra :) samo da nauci da pise posle ce sve da mu dodje :)
Skroz validna metoda, samo je dosta spora.
Knjiga kao knjiga je, po meni, vise-manje gubljenje vremena. Imas masu kurseva koji ti kazu sve sto knjiga moze da te nauci na mnogo prirodniji i brzi nacin. Obzirom da si pocetnik pocetnik, nemoj se vezati striktno za JS. Osnovne programiranje mozes nauciti u bilo kom jeziku (po meni je C najbolji obzirom da moras da naucis osnove, i ne mozes da lupas shortcut preko neke leve funkcije koja moze da nestane ili da ne postoji u nekom drugom jeziku/verziji).
 
Nazad
Vrh Dno