Šta je novo?

Izgradnja Bass Reflex kutije za Subwoofer

thedraganche

Cenjen
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruke
20
Poena
154
Pozdrav,
Hteo bih da napravim bass reflex kutiju za ovaj subwoofer,pa mi treba pomoc ,kako,sta,koji materijal,koliko bi me materijal izasao,itd, itd :D
Ovo je sub. :
http://www.autoaudio.wsc.cz/Woofer/RA/RA10W.jpg
Radical Audio Reference Series 10" / 25cm Subwoofer
ovo su jedini podaci koje sam iskopao na netu:
pecifications RA10W

* Frequency response 25-150 Hz
Rated power * 300 watts RMS
Music power handling 500 watts *
Impedance 4 Ohm
Voice coil diameter 2 "/ 51 mm
Mounting diameter 227 mm
Mounting depth 164 mm
Free-Air Resonance (Fs) 33.5 Hz
DC Resistance (Re) 4.3 Ohms
Electrical Damping (Qes) 00:45
Mechanical Damping (Qms) 4.9
Total Damping (Qts) 00:41
Equiv. Volume of Compliance (Vas) 30.5 liters
Effective Surface Cone (Sd) 346 cm ²
Elect. Lim Cone Excursion (Xmax) 8.8 mm
Displacement Volume of Cone (Vd) 752 cc
Efficiency (Ref) 86.0 dB/W/1m
Closed housing
Net volume of 25 l
Bass reflex enclosure
Net volume of 36 l
BR-diameter pipe 1 x 10 cm
BR-Pipe length 27 cm
Bandpass enclosure
Net volume vented chamber 25 l
Net volume enclosed chamber 22 l
BR-diameter pipe 1 x 10 cm
Length BR-Pipe 14-17 cm

Subwoofer je sada u kompresionoj kutiji koja je naknadno pravljena i ni malo mi se ne svidja zvuk,lik od kojeg sam ga kupio kaze da je sub. dosao uz bass reflex kutiju fabricku,ali je covek to skinuo i bacio :D Moze li se sta iskopati iz ovih podataka o specifikacijama bass reflex kutije koja bi ovom zvucniku savrseno odgovarala?
Hvala
 
Poslednja izmena:
Skini program za proračun kutija WinISD pa se malo poigraj :smash:
 
Hvala druze,skinuo i probao,ali ne razumem ama bas nista ,totalni sam duduk za ovo,p a ako neko strucniji od mene moze da mi pomogne? :S:
 
Pogresan forum.
 
Diyaudio.rs
 
Ako hoces da uradis taj jedan komad u zivotu, onda plati nekome da ti da proracun i savete za kutiju. Ako takodje nisi vest ni u radu sa drvetom i tapaciranju, onda nadji nekoga da ti uradi kompletan posao. Ako zelis da ti to bude posao ili hobi za ceo zivot, naoruzaj se strpljenjem i pocni za pocetak sa listanjem interneta i edukacijom na ovu temu. Ne mogu se ozbiljne stvari raditibez predznanja i onako laicki pristupati svemu.
Evo ti parametara za taj woofer:

Thiele Small Parameters RA10W

Free-Air Resonance (Fs) 33.5 Hz
DC Resistance (Re) 4.3 Ohms
Electrical Damping (Qes) 00:45
Mechanical Damping (Qms) 4.9
Total Damping (Qts) 00:41
Equiv. Volume of Compliance (Vas) 30.5 liters
Effective Surface Cone (Sd) 346 cm ²
Elect. Lim Cone Excursion (Xmax) 8.8 mm
Displacement Volume of Cone (Vd) 752 cc
Efficiency (Ref) 86.0 dB/W/1m

Einbauvorschäge RA10W

Closed housing
Net volume of 25 l
Bass reflex enclosure
Net volume of 36 l
BR-diameter pipe 1 x 10 cm
BR-Pipe length 27 cm
Bandpass enclosure
Net volume vented chamber 25 l
Net volume enclosed chamber 22 l
BR-diameter pipe 1 x 10 cm
Length BR-Pipe 14-17 cm

Fs = 28,79Hz
Re = 4,96Ohm
Qms = 4,65
Qes = 0,47
Sd = 471,4cm2
Vas = 40,0l
Le = 8,01mH
Qts = 0,429
Mms = 238,27g
Cms = 0,128mm/N
Rms = 9,279kg/s
Bl = 21,26Tm
 
Poslednja izmena:
K'o što kaže Gedža, za prvi put, ili nađi gotov i proveren projekat sa tačno definisanom kutijom i komponentama (Visaton ima toga, http://www.visaton.com/en/bauvorschlaege/subwoofer/index.html ), ili daj nekome ko ima mnogo više iskustva da ti to uradi, ili počni da učiš akustiku i ostalu nauku potrebnu da savladaš izradu zvučnih kutija (pa za koju godinu počneš da radiš korektne kutije), ili kupi gotov sub.

Sada, sam od sebe da isprojektuješ i izradiš uspešnu kutiju, teško da može. Može samo iz gotovog (tuđeg) projekta.

I idi na HiFi forum, Diyaudio.rs forum i slične po svetu.
 
Evo jedan crtez na brzinu, savetujem da probas i mislim da se neces razocarati. Naravno ovo malo parce napred je deo stranice koja ide celom duzinom.
7bmx6IU.jpg
 
ma sto bi nekom placao kad ima sve potrebne detalje i lagano moze u bilo kom programu da izracuna kakvu kutiju da napravi a i vec mu pise litraza kutije kao i precnik i duzina BR cevi, i to proverena varijanta po mom ukusu dakle 10cm precnik i 27cm duzina, to je da kazem neki standard :) a posto ti pise litraza, msm da mere mozes sam da odredis po ukusu dok god se drzis propisane litraze...a i medijapan dobijas izrezan po meri koju im das, samo treba da izlepis i posrafis stranice i silikoniras spojeve iznutra i ocas posla napravljena kutija :)

ja licno nikad nisam racunao za svoje auto woofere jer sam uvek pravio po fabrickim merama osim jednom kad sam napravio odokativno po svom ukusu, cak nisam ni hercazu racunao/tjunirao a kutija je sabijala, uboo sam zvuk koji preferiram, mada znao sam da ce takva vrsta kutije dati zvuk koji volim :) mozda bi racunanjem izvukao jos savrseniji zvuk ali eto, to je bilo ranije kad se nisam previse bavio kalkulacijama, a sada kad sam pravio konkretno za JL Audio woofer, napravio sam kako fabrika kaze, i to je opet vrsta kutije po mom ukusu [slot port] pa se nisam dvoumio... takodje vise preferiram SLOT PORT kao sto je sreten izbacio crtez nego BASS REFLEX cev iako je BR cevka zahvalnija jer mozes da joj menjas duzinu, ili celu cev i time se igras sa hercazama i zvukom...konkretno sam se igrao sa JBL GT5-12 wooferom, kada sam previse kratku cev stavio, pa je kutija ispala tjunirana na oko 40hz sto je mnogo, pa sam stavio duzu cev, virila je spolja jedno 20cm al zato je zvuk sabijao... sadasnja kutija sa 10kom JL Audio mi je 33hz i prezadovoljan sam... ali to sve pricam o auto wooferima, mada princip je isti :)
 
Poslednja izmena:
Ipak neecu ja da radim nista sam,nasao sam coveka koji moze da mi odradi sve,sacuvao sam ove parametre od Sub-a pa za koji dan bi trebalo da se odradi sve :D
 
Izvinjavam se sto ozivljavam temu,ali ne nadjoh jos resenje za kutiuj,pa bih da pitam jos nesto:

Merio sam danas ,moja komrpesiona kutija ima - Visina x sirina x dubina 32cm x 44cm x 22cm,sto je nekih 30-32 litara, gledao sam specifikacije FABICKE slot port kutije za ovaj isti sub 10" i njene dimenzije su 32cm x 46cm x 40cm i kako sam izracunao to je 57-58 litara ako je kalkulator na netu tacan, znaci ako fabricka kutija ima 58 litara ,i ima dva slot porta ppo jedan sa OBE STRANE, da li bi odgovaralo da ja napravim kutiju sa tom litrazom,odnosno tim dimenzijama kao sto ima fabricka kutija i umesto 2 Slot porta,sa obe strane po jednu Bass refleks cev da stavim,sirine 10cm kao sto pise u specifikaciji? Samo me brine sto na ovom sajtu sto je gedza linkovao pise da je za BR 36l preporuceno,a fabricka je 58 litara,sad nzm sta da radim? Misljenja? Hvala

http://www.acr.ch/uploads/media/Radical_Audio_katalog_2005_EN.pdf ovde na dnu su dimenzije i izgled fabricke kutije ovog woofera, RA10W
 
Poslednja izmena:
Druze analiziras nesto, a nemas dovoljno znanja za to. Kao prvo nije ta kubatura zbog zakosenja i nepravilnog oblika kutije (nije kocka), prednja strana je uvucena, zadnja zakosena, a ti imas spoljne dimenzije. Mozes da stavis BR cevi umesto portova, uloga im je ista. Moj ti je savet da uradis po onoj specifikaciji koju sam ti dao. Takodje bolje da uradis zatvorenu kutiju, jer tu ima manje mesta za gresku, a i manja je kutija pa zauzima manje mesta. Moze se desiti da ti zatvorena i vise odgovara za muziku koju slusas. Ovi saveti za univerzalne kutije zaobidji, jer takve ne postoje i svaki proizvodjac treba da da informacije za drajver koji proizvodi.
 
PA moj sub vec jeste u profi odradjenoj kompresionoj kutiji, 26l zapremine,unutra oblozena sonofilom i na zadnjoj ploci sundjer piramidalni,svira jako i cisto,ali nema neki boom,to mi ne odgovara ,sve u svemu batalio sam sve,bacio u oglas,pa cu da pazarim nesto bolje :)
 
Kako se cuje woofer u kolima zavisi od mnogo parametara koji se ticu kola i akustike u njima. Uglavnom pre kupovine probaj prvo kako svira pa onda pazari. Inace koji auto je u pitanju i koje pojacalo?
 
PA moj sub vec jeste u profi odradjenoj kompresionoj kutiji, 26l zapremine,unutra oblozena sonofilom i na zadnjoj ploci sundjer piramidalni,svira jako i cisto,ali nema neki boom,to mi ne odgovara ,sve u svemu batalio sam sve,bacio u oglas,pa cu da pazarim nesto bolje :)

Onda zvučnik svira kako treba i neko je solidno odradio kompresionu kutiju za njega.
Sasvim je druga stvar šta TI hoćeš od zvučnika. Da li ćeš dobiti nešto bolje kupovinom nekog drugog zvučnika je pitanje - možda bude samo više boom-i kako ti kažeš, što ne znači da je i bolje.,)
 
Ma to mora da pregleda neko ko zna posao. Moze da bude da nema BOOMA zbog lose odradjene kablaze (nema dovoljno struje, a najvise je srce kada je bas taj boom), zbog losijeg pojacala, zbog akustike gepeka itd. Uglavnom drajver je dobar, ako neko nije nesto ceprkao po njemu.
Probaj da promenis mesto woofera u gepeku, setaj ga po coskovima i rotiraj za 90 stepeni.
 
ako hoces BOOM onda ti treba bass reflex kutija, pa kupi vodovodnu cev, papni je celu nek strci napolje, ali svejedno proracunaj hercazu da ne odes 2LOW :D dzaba setanja po gepeku levo desno gore dole, ne moze tu mnogo da se promeni kad on u startu ne cuje ono sto zeli da cuje... moja slot port kutija je na 33hz > sve fabricki proracuni za JL audio w1v2 10ka, imao sam i bass reflex kutiju sa veoma kratkom cevkom u paru sa JBL GT5-12, odradjena replika fabricke BR kutije, hercaza otisla na 40hz, stavio sam duplo duzu cevku, koliko je bila unutar kutije, toliko je i strcala spolja, 5x bolji zvuk... na samom startu sam imao kompresionu kutiju i odmah video da nemam boom i napravio BR... sa BR mozes da se zezas kolko oces skracivanjem - menjanjem cevki, dok slot port sto si napravio napravio si, nema menjanja i stelovanja... :)

jes ruzno ali meni je bitniji zvuk no izgled dok ne odradim nesto full-showoff :)
DD512x2.jpg


moj trenutni setup, woof jl audio 10ka v1w2 50-300rms, clarion u bridzu ~220rms, razvaljuje na 1/5 gain, ne trosi mnogo struje, ne zauzima previse gepek, odlicno za daily a jesam bass head i ne planiram da menjam osim da ubacim neki alpine plejer jer fabricki nema cinceve i raznorazna podesavanja koja zelim da imam da bi izvuko max iz setupa :)
936004_10202408193596582_1961284416_n.jpg

1499504_10202679598101525_613244366_n.jpg
 
Nazad
Vrh Dno