Šta je novo?

izbor NAS uređaja

zver

Čuven
Učlanjen(a)
09.02.2001
Poruke
571
Poena
620
ne vredi, rešio sam da uzmem NAS, ne mogu više da pamtim gde mi je najnovija verzija fajla, dal na notebok 1 / notebok 1, mobilnom, mail-u ...

međutim, ono što sam pronašao na net-u dobro košta, i ima neke mogućnosti koje mi apsolutno ne trebaju, pa vas pitam da li je moguće naći ovakav NAS:


- da dolazi BEZ hdd-a
- da ima 2 slota za 3.5" HDD
- da ima gigabitnu mrežu
- SMB/FTP share
- HTTP download/upload


sve ostalo je nepotrebno i višak, a upravo sam na takve nailazio, sa USB/čitač kartica, WiFi, DNLA ....

da li neko zna za ovakav kakav meni treba, ok, može i nešto dodatno da ima ali da to dodatno ne podiže cenu značajno, i da košta do 150€, 100€ idealno.
 
Dlink DNS 323

DNS-323_front.jpg



Specifications

Standards
• IEEE 802.3 10 Base-T Ethernet
• IEEE 802.3u 100Base-TX Fast Ethernet
IEEE 802.3ab 1000Base-T Gigabit
Support Hard Drive Type
• SATA*
• 3.5” Internal

Ports
• 1 10/100/1000 Gigabit Ethernet Port
• Jumbo Frame support up to 9000 Bytes**
• 1 USB Print Server Port
• Power
Drive Management
• Four Different Hard Drive Configurations
• Drive Status with Email alerts
• Drive Quotas
• Power Management
Device Management
• Internet Explorer v6 or other Java-enabled browsers
LEDs
• Power
• LAN
• HDD 1
• HDD 2
Certifications
• FCC Class B
• CE
• VCCI
• CSA
Operating Temperature
• 32° to 104°F (0° to 40°C)
Operating Humidity
• 90% Maximum (Non-condensing)
Dimensions
• Item: (W x D x H) :4” x 7.8” x 5” (101.6mm x 198.1mm x 127mm)
• Packaging: (W x D x H): 11” x 8.3” x 7.3” (279.4mm x 209.6mm x 184.2mm)
Weight
• Item: 2.7 lbs (1.2 kg)
• Packaging: 5 lbs (2.3 kg)
Warranty
• 1-Year Limited***
Minimum System Requirements
• Computer with:
• 1GHz Processor
• 512MB RAM
• 200MB of Available Hard Disk Space
• Windows Vista® or Windows® XP SP2
• CD-ROM Drive to view Product Documentation and Install Software
Package Contents
• 2-Bay Network Storage Enclosure
• Power Adapter
• Ethernet Cable
• Installation Guide
• CD-ROM**** with Software and Product Documentation

The DNS-323 has a built in FTP server so you can log in anywhere you have an internet connection. Since it connects to your network with a Gigabit Ethernet connection you know your local network won't be the cause of slow data transfers.

http://wiki.dns323.info/ samba, upload , dl , torrent i sve ostalo ....

Super uredjaj , samo sto je cena kod nas dosta jaca nego napolju ;) Ma da bi ti predlozio da razmisljas o DNS 343, isti kao ovaj samo 4 bay isto super uredjaj i uz novi FW 1.03 podrzava 2tb hdd-ove.
 
neću 4 bay, ne treba mi, a i značajno su skuplji.

nego, prvo pitanje, quick google search mi je pronašao mnogo negativnih reviews za ovaj model, pa nisam siguran da li ova stvar radi kako treba?
drugo, ne videh (ili nisi) paste-ovao željeni feature: http file management. to mi je jako važno zato što su admini na poslu malo paranoični, pa mi samo port 80 prolazi napolje.

i treće, kolika mu je cena, i gde da se uzme. ako je to problem, pošalji mi na PM.

zainteresovan sam i za još neki predlog, hvala!
 
NAS kosta kao mini-racunar uvek jer to i jeste :( Ja bih odavno isao na varijantu NAS-a za 12-ak diskova da nisu bezobrazno skuplji (vishe slotova ne znaci nista vishe osim aluminijuma a placa se mnooogo vishe) i da imaju 10Gbit ili vishe Gbit konektora sa teamingom.
Bottom line - probaj bolje neki second hand da nadjes ili sam da napravis.
 
našao sam Netgear ReadyNAS DUO za 27k din. ovo ozbiljno ulazi u obzir za kupovinu.

zar je moguće da niko ne zna još neki model da preporuči? da sam pitao o grafikoj ...
 
Zaista za tih 300 EUR mozes da sklpis sam svoj NAS i da ga sredis kako ti odgovara. Ja sam se jedno vreme gubio sa idejom da kupim NAS ali meni treba bar 4 bay-a. Kad sam shvatio da je to uzasno skupa rabota, sklopio sam svoju masinu koja radi sve to sto tebi treba (i nesto malo vise od toga).
Core komponente su me izasle 100 EUR (proc, ploca, ram, gpu), za napajanje sam izdvojio malo vise.
 
Poslednja izmena:
Da, napajanje i kuciste ispadnu najskuplji.. ali olako mozes >2 diska ili 4 da stavis za iste pare.
 
Da, ali ne moras da kupis big tower kao ja ;) ja trenutno u masini imam 6 diskova i planiram da dodam jos 6. Sasvim solidno kuciste i napajanje mogu da se kupe za 150 EUR, tako da cela masina izadje oko 250 EUR.
 
Pa mini-ITX kucista su skupa zato sto su mini-ITX :D (i slicna manja).
Iskreno mislim da se neko mid-tower ili big tower vishe isplati, samo sto je to veliko za NAS, prostorno nije zgodno.
 
Slazem se i sa tim ali uvek imas izbor - skupo i vec gotovo NAS resenje ali maleno i zgodno za drzanje ili, jeftinije, prostranije i "modularnije" jeftinije resenje ali malo nezgodnije za drzanje (mada postoje nacini i da se to sredi ako je mid-tower).
Meni, recimo, vise odgovara da imam "klasicnu" masinu u koju mogu da stavim po zelji i 12 diskova i da za razliku u ceni izmedju moje masine i NAS-a kupim odgovarajuci UPS koji ce sve to da stiti :)
 
Za 12 diskova razlika je dovoljna da kupis ceo gaming racunar pride ;)
Slazem se potpuno sa primerom.
 
treba mi nešto malo, kompaktno, i sa maximum 1 kulerom koji se ne vrti konstantno već povremeno. 10w potrošnja takođe. buka i potrošnja električne energije su prioriteti. znači pc ni u teoriji ne prolazi.

Za tih 300e ja mislim da mozes svoj bolji NAS da napravis..
Nije da ne znamo jos - kod nas nema izbora!

A ako mislis vani...
http://www.newegg.com/Store/SubCategory.aspx?SubCategory=124&name=Network-Storage-NAS
pa biraj.
jako zanimljivo
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822122029
isti taj oko 200e

e srbijo...
 
Poslednja izmena:
treba mi nešto malo, kompaktno, i sa maximum 1 kulerom koji se ne vrti konstantno već povremeno. 10w potrošnja takođe. buka i potrošnja električne energije su prioriteti. znači pc ni u teoriji ne prolazi.


jako zanimljivo
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822122029
isti taj oko 200e

e srbijo...

Ako se malo potrudis, moci ces da sastavis fanless masinu koja ce da proizvodi buku ekvivalentnu buci tvojih diskova, dakle zanemarljivo malu.
Takodje ti preporucujem da pogledas ove teme: klik i klik.

Dakle, Atom i odgovarajuca ploca za nj bi zadovoljili tih 10W potrosnje (tacnije ako se ne varam trosi 20 W). Jedini kuler koji bi ti eventualno trebao je da hladi diskove ali bilo koj Noctua to moze jako dobro i jako tiho :)
 
Poslednja izmena:
ej hvala ti puno što se trudiš da mi daš neki savet, ali iskreno, mene su ona 2 linka više uplašila od ideje da krpim pc za to, nego što sam dobio želju da tako nešto uradim :)

sad sam još više ubeđen da mi treba pravi NAS, a ne pc krpež.



a u obzir je došao još jedan NAS, juče sam slučajno provalio, koji bi možda trebao biti baš prava stvar po mojim kriterijumima:

http://forum.xtreamer.net/viewtopic.php?f=2&t=2403

100e, 2 slota, nikakva preterivanja sa dodatnim mogućnostima...

samo čekam početak prodaje, i ako ima dobre reviews, uzimam ga.
 
Eheheh :) ne daj se tako lako uplasiti, to je mnogo lakse nego sto deluje na slikama.
Moja je samo zelja da ti pokazem da ono sto neko prodaje kao NAS nije preterano razlicito od onoga sto mozes sam da sklopis a skuplje je (i ne mora uopste biti bolje ili sigurnije, to imaj u vidu).

Svejedno, ako si resio da kupis fabricki NAS, nadam se da ce neko moci da te posavetuje po tom pitanju :)
 
Nazad
Vrh Dno