Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Može li (i na koji način) paušalac legalno da prijavi prihod od prodaje kripto valuta, a da ne plati dodatni porez, nego da to ide pod paušal?
 
Još se ne znaju takvi detalji.

Ovde ima odličan tekst ali se odnosi na one koji vode poslovne knjige:


Što se poreza tiče podpada pod porez na kapitalnu dobit na razliku izmedju nabavne i prodajne cene kripta (ukoliko postoje validni dokazi o nabavci kao npr primljena faktura). No, to sad nije ni bilo pitanje. Uglavnom za paušalne obveznike još nema detalja.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se ako sam omašio temu, jel zna neko da li roba koja se uveze od preko može da se carini (da bih imao fakturu za firmu) pošto knjigovođa nije upućen
 
Pa da bi se roba uopste uvezla potrebna je faktura ili predracun tog koji robu salje (dobavljac izvoznik)
 
Da li mozda neko od vas ima informaciju koliko treba da prodje od uplate doprinosa i poreza a da vam rfzo na ocitavanju kartice prikaze da imate overenu knjizicu, posto sma uplatio 09.02, vec 10.02, sam dobio iz eporezi aplikacije uverenje o placenim porezima i doprinosima, medjutim na portalu croso i na ocitavanju zdravstvene mi i dalje stoji da mi vazi do 31.12.2020 do kad sam bio prijavljen kod prethodnog poslodavca. DA napomenem na croso portalu sve lepo stoji da sam prijavljen preko samostalne delatnosti sve sam to dobro odradio samo jos da vidim da mi je i knjizica overena :)
 
Pitanje je dana. Ako te ne mrzi skini KZO aplikaciju (mada oprez: vrlo je moguće da će ti poremetiti sve druge drajvere) i onda tamo imaš neko polje tipa "refresh" ili "ažuriraj" (zaboravio sam kako se tačno zove), pa kad to klikneš sasvim moguće da će ti ispisati novi datum produžetka osiguranja.
 
Da, najbrze ces vidjeti kroz KZOCitac aplikaciju, ides samo na dugme "Proveri", mislim da cak ne treba ni PIN da se unosi.
Sto se tice drajvera, ja sam dosad ovu aplikaciju instalirao na 3 razlicita racunara, nisam imao problema (bar zasad). Samo sam ispratio ono njihovo uputstvo i to je sve.
 
Radice KZO okej, nego ako imaš drajvere za e-poreze i croso, npr trust edge, RSID MW, XML signer, kao i NEXU aplikaciju, ePia i tako dalje, KZO njih zna da poremeti i posle ne rade sve kako trebaju
 
Da, to sam zaboravio da naglasim, imam sve od gore navedenih aplikacija/drajvera/sertifikata osim Croso i NEXU (ovo ne znam ni sta je), na svim masinama sve radi kako treba. I mislim da sam svaki put ovaj KZOCitac instalirao poslednji. Ali vjerovatno zavisi i od ostalog softvera na racunaru, pa su iskustva drugacija... Ili pak mozda bas Croso pravi problem.
 
Instalirao i KZO i isao na proveri ali mi izadje posle ukucavanje pina da podaci nisu dostupni dok provera overe stoji 31.12.2020. Tako da sam napisao na mail [email protected] da mi sinnhronizuju podatke i overe knizicu(u mailu sbe objasnio i poslao jmbg,lbo, neki zi broj i pib agencije) i pozvao se na finu gospodju iz Poreske uprave. Inace radi mi eporezi i drajveri jedino security nesto drajver za croso portal zajebava posle instalacije KZO
 
Tema ima puno postova, samo jedno pitanje: kako će se od sada tretirati prihodi koje ostvarujem na berzi koje mi uplaćuje moj broker u SRB banku? nekada je to uplata na karticu a nekada međunarodni transfer novca (wire transfer)? Hvala :)
 
jel neko jos imao ovakav problem? cini mi se da svi ostali linkovi na sajtu rade ok sem pretrage (promenjena mi je ip adresa mozda neke veze ima sa tim?)
Screenshot 2021-02-26 at 11.26.27.png
 
Ako je vjerovati Trbojevicu, pausalci se ne moraju prijavljivati za ovu pomoc, automatski se dodjeljuje kao i za isplate od prosle godine. Ali fora je sto ove godine to nigjde nije naglaseno od strane drzave (mislim, nisam vidio u medijima da su naglasili), a prosle godine jesu. Da li neko moze potvrditi/demantovati ovo sto je Trbojevic naveo?
 
Nije tacno. Moras da se prijavis. Ispod trbojevica imas link kako se prijaviti.
Post automatically merged:

Sad procitah pausal, i oni pisu da je automatski za pausalce. Ja sam jutros od prijatelja iz pu dobio informaciju da se prijavim iako sam pausalac, sto sam i uradio svakako.
 
Poslednja izmena:
Nije tacno. Moras da se prijavis. Ispod trbojevica imas link kako se prijaviti.
Post automatically merged:

Sad procitah pausal, i oni pisu da je automatski za pausalce. Ja sam jutros od prijatelja iz pu dobio informaciju da se prijavim iako sam pausalac, sto sam i uradio svakako.

pa gde i kako?
 
Da li je neko skoro popunjavao prijavu za eko taksu preko portala poreske? Malo je cudno, ako odaberem 2020.godinu u formi se u jednom delu pojavljuje 2019. u greyed out polju
 
Da li je neko skoro popunjavao prijavu za eko taksu preko portala poreske? Malo je cudno, ako odaberem 2020.godinu u formi se u jednom delu pojavljuje 2019. u greyed out polju

Preko lpa.gov.rs se popunjava obrazac 1 i moze samo za jedan deo 2020 tj datumski će ti tačno označiti od kog datuma do 31.12.2020 može da se podnese.

Pre toga se podnosilo u papirnoj formi. Što se tiče tog polja 2019 ne razumem tačno, jedino ako piše "ukupni prihodi 2019 godine" pošto se za obračun EKO takse za 2020 godinu uzima poslovni prihod ostvaren u 2019 godini.

Što se tiče ovog drugog, za prijavljivanje na direktna davanja 2021, ja savetujem prijavite se svi i paušalci, i preduzetnici koji vode knjige.

Tačno je da paušalci ne moraju da se prijave, ali ako je svejedno onda ipak bolje da se prijave :D
 
Drugari,
Jel imao neko od vas transfere na agenciju preko TransferWise, generalno vidim da nije dostupno u Srbiji ali da moze da se salje sa TransferWise direktno na devizni racun agencije putem iban-a.. Posto imam neke klijente koji mi placaju putem PayPal PAYOUT usluge gde mi koliko posalju toliko legne na PayPal. Ali oni koji nemaju imam troskove tipa nekih 5.4% pa plus troskove kursa ako je u dolarima i umanji mi se za 7,8 % iznos..Sad neki klijenti hoce da uplate vise za tu razliku ali neki i nece tako da sagledavam sve nacine prijema novca na racun agencije a da bude sto jeftinije :)
 
Meni uplacuju preko Tranferwise vec nekoliko meseci i sve prolazi ok. Direktna uplata na biznis devizni preko ibana, bas to sto zelis. Tako da radi! :)
 
Preko lpa.gov.rs se popunjava obrazac 1 i moze samo za jedan deo 2020 tj datumski će ti tačno označiti od kog datuma do 31.12.2020 može da se podnese.

Pre toga se podnosilo u papirnoj formi. Što se tiče tog polja 2019 ne razumem tačno, jedino ako piše "ukupni prihodi 2019 godine" pošto se za obračun EKO takse za 2020 godinu uzima poslovni prihod ostvaren u 2019 godini.

Da li neko zna koji je rok za podnosenje zahtjeva za 2021. i da li se vec moze podnijeti (mada ne vidim razog zasto ne bi moglo, potrebni su samo prihodi iz prethodne godine, koliko se sjecam)?
 
Preko lpa.gov.rs se popunjava obrazac 1 i moze samo za jedan deo 2020 tj datumski će ti tačno označiti od kog datuma do 31.12.2020 može da se podnese.

Pre toga se podnosilo u papirnoj formi. Što se tiče tog polja 2019 ne razumem tačno, jedino ako piše "ukupni prihodi 2019 godine" pošto se za obračun EKO takse za 2020 godinu uzima poslovni prihod ostvaren u 2019 godini.

Ako odaberem 2020. godinu u prvom koraku (Opstina i godina) prilikom popunjavanja prijave na lpa sajtu, onda mi u formi automatski ubaci 2019. godinu kao godinu prihoda i to ne mogu da menjam. Da li je onda za prihode ostvarene u drugoj polovini 2020. godine (tad sam otvorio agenciju), potrebno da odaberem 2021. godinu kao godinu prijave?
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    53.7 KB · Pregleda: 20
2020 godina:

Pa da zato sto sistem traži poslovne prihode iz prethodne godine. Upiši 0,00 u to polje 2.6

Svakako se za prvu godinu ne placa EKO taksa.

2021 godina:

Uzimaš poslovne prihode iz 2020 bez obzira kad je otvorena agencija, bitno je koliko si ostvario u 2020 i tu cifru upisuješ u 2.6 polje.

@Condor može se sad podneti prijava za 2021 ako su podnešeni FI, ili u slučaju paušalca završena prošla godina.
 
@Rhisonicus Hvala za info! Znaci u principu pausalac moze da podnese zahtjev vec 1. januara (teoretski) a prethodnu godinu.
 
Tako je
 
Da li je još nekome stiglo obaveštenje na servisu ePorezi da se obustavlja reprogram? Iliti odlaganje plaćanja dugovanja poreza i doprinosa, kojim smo bili zahvaćeni u cilju ublažavanja ekonomskih posledica nastalih usled bolesti COVID-19 tokom 2020. kad su 3 ili 4 meseca preneta da se plate u 24 mesečne rate sa početkom 2021. godine. Početkom godine mi je stigao dokument na kojem je bilo odvojeno po mesecima šta i kako tačno treba u naredna 24 meseca plaćati, i sad mi se preko noći pojavio celokupan dug na izvodu i stiglo mi je obaveštenje u obliku pdf dokumenta da se reprogram ukida.
 
Poslednja izmena:
Mislim da se to dešava ako zakasniš sa plaćanjem bilo koje rate. Rok za plaćanje je deseti u mesecu.
 
Nazad
Vrh Dno