Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Pa sad, može banka da traži što je njoj zanimljivo. Pretpostavljam da bi možda bilo dovoljno da taksativno navedeš 9 tačaka zakona i kratko obrazložiš koju prolaziš a koju ne sa tvoje tačke gledište. Posle će verovatno njihov risk to da razmatra. Nezgodan momenat za traženje kredita posebno za preduzetnike. Javi ako bude nekog raspleta.
 
Pa sad, može banka da traži što je njoj zanimljivo. Pretpostavljam da bi možda bilo dovoljno da taksativno navedeš 9 tačaka zakona i kratko obrazložiš koju prolaziš a koju ne sa tvoje tačke gledište. Posle će verovatno njihov risk to da razmatra. Nezgodan momenat za traženje kredita posebno za preduzetnike. Javi ako bude nekog raspleta.
Upravo ovako. Mogu da pošaljem primer dokumenta koji sam im slao skoro.

Sent from my BAH2-L09 using Tapatalk
 
Diskutovali smo vec o tome ovdje na temi, poslednji put prije nekih mjesec-dva. Rok za prijavu je kraj jula, cini mi se... I ja bih volio znati pojedinosti oko procedure (pogotovo za Novi Sad)!?

Inace, bas prije par dana sam malo istrazivao oko te prijave, neke informacije se mogu naci ovdje:
https://www.capernaum.rs/blog/2020/...u-za-zastitu-i-unapredivanje-zivotne-sredine/
Obrazac se moze naci ovdje (mislim da je isti za svaki grad, ima ga i na prethodnom linku, koliko me pamcenje sluzi):
http://www.beograd.rs/lat/gradska-vlast/1769478-/

Hvala na savetima i linkovima, ali meni jedna stvar nikako nije jasna.
Ja sam preduzetnik od sredine prošle godine. I u prijavi za 2019. se traži prihod iz 2018. koji ja nemam. Treba li uopšte da podnosim prijavu za 2019. i da stavim 0 RSD prihod?
 
Podnesi. 0
 
Evo ga dokument koji sam slao banci. Obrisao sam delove koji spominju mene ili naziv kompanije sa kojom radim. Uz ovaj dokument sam slao i prevod ugovora.
 

Prilozi

  • odgovor_test_samostalnosti.pdf
    31.9 KB · Pregleda: 103
Skini samo ovog Trbojevića iz dopisa. Ne kotira se dobro u stručnim krugovima zbog čestih pogrešnih tumačenja propisa.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Evo ga dokument koji sam slao banci. Obrisao sam delove koji spominju mene ili naziv kompanije sa kojom radim. Uz ovaj dokument sam slao i prevod ugovora.
U prevodu posto imam 2 ugovora, onda to znaci da bi morao po firmi da odradim, odnosno 2 primerka ovakva?
Jel si mozda u otp banci?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
U prevodu posto imam 2 ugovora, onda to znaci da bi morao po firmi da odradim, odnosno 2 primerka ovakva?
Jel si mozda u otp banci?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Test samostalnosti se radi za svakog klijenta kog imaš, pa to valjda znači i da bi im trebalo poslati po jedan dokument za svaki ugovor. Ja sam isto mogao da priložim 2 ugovora, ali mi je to bilo suviše komplikovano, pa sam se odlučio za ovaj koji mi je finansijski jači.

Da, isto otp.
 
Jel zna neko kako ide cela procedura oko te eko takse, pausalac, 6201 kao i vecina ovde kontam...?
Sta popuniti, gde i kako poslati/predati?
 
Да ли се може користити исти сертификат као за пријаву на Е-порези? Пошто добијам грешку да није могуће остварити сигурну конекцију са сервером. Инисталирао сам и онај епиа софтвер, безуспешно.
 
Moras drugu LK da izvadis za LPA :D pa naravno da moze. Procitaj uputstvo
 
Да ли се може користити исти сертификат као за пријаву на Е-порези? Пошто добијам грешку да није могуће остварити сигурну конекцију са сервером. Инисталирао сам и онај епиа софтвер, безуспешно.

Da, i na početku pita koji od sertifikada da koristi ako ih nađe više (za razliku od ePorezi koji se zaleti na prvi pa neće).
ePIA software je potreban da se potpiše prijava pošto se napravi.
 
Upravo sam glatko podnijeo prijave elektronski (MUP-ov sertifikat) za obije godine (2019, 2020). Vidjecete na dosta mjesta informaciju da za 2019. godinu nije moguce podnijeti prijavu online, ali radi bez problema.

Sto se tice sertifikata (bar ovih MUP-ovih) morate izabrati pravi prilikom inicijalnog logovanja na sajt LPA (potpisivanje sa ePIA aplikacijom automatski markira pravi, tako da tu ne bi trebalo biti zabune). Obavezno odvojite i 15-20 minuta da ispratite ePIA uputstvo i namjestite sve kako treba za zeljeni browser (ja inace koristim Firefox, ali za ove svrhe je lakse da se odradi kroz Chrome, sto sam i ucinio).
 
Da li neko ko je registrovan 2020. treba uopste da popunjava prijavu za 2019.? Za 2020. sam naveo 0,00 prihod iz prethodne godine i prvi datum mi je datum osnivanja.
 
Pa naravno da ne. Tada nisi ni postojao kao preduzetje
 
Kad hocu da prijavim za 2019. godinu, meni stoji godina prihoda 2018 i ne mogu to da promenim, a datum od ne mogu da stavim za ranije od 7.12.2019. a datum do za kasnije od 31.12.2019.
Sta treba da unesem kao prihod, ukupan prihod iz 2018, ukupan prihod iz 2019, ili samo prihod od 7.12-31.12.2019. ?
Nije mi jasno kakve veze 2018. godina ima i zasto tu stoji?
Evo prilazem i screenshot pa ako neko moze da mi potvrdi:
https://prnt.sc/touep1
 
Zato sto ta uredba vazi od 7.12. popuni to kako ti trazi - prihod iz 2018 za ‘19
 
Hvala, popunio sam tako za 2019 i 2020, i stoji tamo status PODNETA.
Sta je sledeci korak, kad se i kako placa ta taksa tj koji iznos i na koji racun\poziv na broj?
Jel treba da dobijem neko resenje sad na osnovu ove prijave pa na osnovu njega uplacujem ili?
 
Aj jedno glupo pitanje...

Pre neki Dan sam video ovo za Eko taksu... Krajem februara za stavio firmu u mirovanje, ali bez obzira na to bih morao da se prijavim za 2019. i 2020. kako bi mi za tih okvirno 3 meseca obracunali taksu?
 
Proporcionalno
 
Ljudi, treba mi savjet za d.o.o. Naime, moj poslodavac je naprasno odlucio da ne saradjuje sa preduzetnicima, a prava je misterija zasto (samo sam dobio obrazlozenje da njihova pravna sluzba to gura). Opcija koju nude je d.o.o., znam da je jedan broj ljudi takodje ovdje presao na d.o.o., ali nisam se do sada upustao u detalje. Da li neko moze ukratko da obrazlozi kako ste se snasli sa d.o.o., kako "izvlacite" novac i da li je cijela prica uopste u skladu sa zakonom (posto meni djeluje kao siva zona, najblaze receno, u poredjenju sa testom samostalnosti koji je u mom slucaju bio prilicno cist i legalan nacin rada).

Moze i na pm odgovor, ako se kosi sa bilo kakvim pravilima foruma.
 
Poslednja izmena:
Pa prošao voz za to... Bilo je dodatnih 2 meseca fore nakon isteka vanrednog stanja ali je i to isteklo

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
@Condor
Ne znam tačno detalje tvog slučaja, ali nema razloga da bilo šta bude mutno, sivo i slično, ako ti otvoriš d.o.o. i sarađuješ sa drugim firmama. Jedino što u tom slučaju imaš veće troškove, moraš plaćati knjigovođu, manja je fleksibilnost i veće su kazne za prekršaje ako napraviš. Mislim da je i ova Eko taksa veća za doo nego za preduzetnike, i verovatno gomila drugih stvari. I nema izvlačenja novca bez pokrića. Odrediš sebi platu i plaćaš sve namete. Eventualno možeš neke troškove prebaciti na firmu (telefon, auto, računar...)

U suštini, najbolje bi bilo da više preduzetnika zajedno otvori doo i podele troškove (i rizik). Ali opet, u tom slučaju nema lakog izvlačenja novca. Jedino ako ćeš offshore, onda pitaj ministra finansija, on je ekspert za to :d
 
@condor

Doo je imao smisla da si ga otvorio na vreme, tj pre isteka roka za olaksice do kraja 2022. na poreze i doprinose. Naravno, mozes i sada da otvoris ali moras da placas knjigovodju, kao i pun iznos poreza i doprinosa na platu. Naravno, mozes i da odredis sebi manju platu (samim tim manje dazbine), a za ostalo ima vise opcija - placanje nekih troskova direktno sa firme, izvlacenje para preko pausalaca za fiktivne usluge, isplacivanje dividende sebi kao vlasniku.... Za dividende placas ukupno 30% poreza, ali mozes da ih isplatis tek kada se zavrsi godina, tj za profit firme iz prosle godine.

Iskreno, ima tu dosta vise zezanja sa doo.
 
Nazad
Vrh Dno