Šta je novo?

Istorijske slike

Кабина за саобраћајца на раскрсници код Скупштине (из ње се управљало радом семафора, све до увођења "зеленог таласа", 1966), средином шездесетих. за саобраћајца на раскрсници код Скупштине (из ње се управљало радом семафора, све до увођења...jpg
 
Par starih slika Vršca:

Panorama, pogled sa brega, otprilike gde je sad hala Millennium.

BABI~1.JPG

Trg kralja Petra, današnji trg sv. Teodora Vršačkog, verovatno međuratni period.

BABI00~2.JPG

Dositejeva ulica

dositejeva01.JPG

Današnja ulica Žarka Zrenjanina, pogled na zgradu poreske uprave i katedralu

Scan0038.jpg

Gradska kuća 1942 :D

1942.JPG
 
n13ajk889zmb3b9c8602c7ee47e7e-harriet-cole-nervous-system-1-Enhanced.jpg

The first intact extracted human nervous system. It was done in 1888 by Dr. Rufus B. Weaver, a professor of anatomy at Drexel University (whose medical school was at the time known as Hahnemann Medical College). It took him 5 months.

The nervous system belonged to Harriet Cole, a black woman who worked there as a custodian, and, allegedly, donated her body to science upon dying of tuberculosis at the age of 35.
 
Original VS Remaster
1.jpg
2.jpg

Na hipodromu 1928. godine i beleži posetu Svetislava Ivana Petrovića Beogradu, jedinu poznatu posetu proslavljenog glumca našem gradu. Vidimo ga u sredini, u sivom odelu i šeširu, u društvu bliskog prijatelja Vojina Đorđeviča (stoji levo, naslonjen na ogradu), urednika lista „Vreme“ i zaljubljenika u film i fotografiju (režirao je dokumentarni film „Beograd – prestonica Kraljevine Jugoslavije“ 1932. godine koji je danas u vlasništvu Kinoteke). „Politika“ je tog dana na naslovnoj strani objavila da se Petrović pojavio na hipodromu sa prijateljima i da je delio autograme obožavaocima, a da su ga na ulicama opkoljavale devojke u nadi da će se „bar jedan njegov vatreni pogled zadržati na njima, na njihovim nakarminisanim usnicama i zaljubljenim očima“. Čuvenog glumca je primio i kralj Aleksandar i uručio mu Orden Svetog Save 1. reda za popularizaciju filmske umetnosti. Jednu od beogradskih večeri Petrović je proveo na privatnoj žurci koju su mu priredili kompozitor Mihailo Vukdragović i članovi hora Muzičke škole „Stanković“ o čemu svedoći jedna fotografija koju je naš dobar znanac Miloš Jurišić nesebično poklonio Muzeju Kinoteke. Nakon posete Beogradu, Petrović se uputio kolima u Novi Sad i Vršac gde je obišao rodbinu, a ovi gradovi su mu priredili nezapamćene dočeke, kojom prilikom su se devojke bukvalno bacale na njegov automobil.
Popularnost Svetislava Ivana Petrovića opala je krajem 1940ih, jer mu je zamerano što je glumio u nemačkim filmovima za vreme Drugog svetskog rata, bez obzira što su to sve bili isključivo ljubavni filmovi. Umro je 1962. godine u Minhenu, uglavnom zaboravljen.
 
Особље и клијентела кафане Ресавац у улици Краља Петра, крајем XIX века.
Раскрсница Немањине и Балканске улице, лево, на углу, кафана Добро јутро, око 1930.
 

Prilozi

  • Особље и клијентела кафане Ресавац у улици Краља Петра, крајем XIX века..jpg
    Особље и клијентела кафане Ресавац у улици Краља Петра, крајем XIX века..jpg
    341.7 KB · Pregleda: 85
  • Раскрсница Немањине и Балканске улице, лево, на углу, кафана Добро јутро, око 1930..jpg
    Раскрсница Немањине и Балканске улице, лево, на углу, кафана Добро јутро, око 1930..jpg
    154.4 KB · Pregleda: 78
Nazad
Vrh Dno