Šta je novo?

Istina o Panelima - diskusija

Igoritza

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
19.10.2007
Poruke
2,347
Poena
229
namera ove teme je da se iznesu sve chinjenice za svaki panel, i koje su prednosti i mane, jer mnogo ljudi ima pogreshne informacije, ili nepoptune, kada iznosi informacije vezane za TFT monitore.

TN film panel -

ovo je najjeftiniji panel, ujedno i najpopularniji. standard je uveden josh 1992ge, i njegova glavna karakteristika je brz response time. navodno, blak to white je imao odlichan rezultat, ali G2G (gray to gray) nije, pa je tek pojavom RTC (Response Time Compensation) tehnologije dobijena jednaka vrednost odziva za ceo spektar boja.

velika mana TN panela je to shto ima loshe uglove, pogotovo u vertikali.

TN paneli imaju 6 bita po boji, shto onemogucava ceo spektar, za razliku od ostalih panela.

ono shto je glavno, je to da se poslednjih godina uveliko reshava problem sa svim manama TN panela - dopuna boja, usavrshavanje FRC-a (Frame rate control, za davanje odredjenog shade-a koji panel nije u stanju da nativno izvede), usavrshavanje Dithering-a (okolni pikseli "pomazu" da se dobije odredjena boja)

u sushtini, moguce je proizvesti TN panel sa 8 bita, ali kolko znam, niko ga do sada nije proizveo.

moje mishljenje je odprilike da sa novim TN panelima, treba posedovati veoma keen eye, da bi korisnik primetio razliku. zaista, na starim modelima, TN ostavlja uzasan utisak, dok na novim to nije toliko primetno, bar za moje oko.

IPS (S-IPS) panel

Razvijen 1996 od strane Hitachi-ja, kako bi poboljshao ugao gledanja, koji je bio losh na TN panelima. IPS panel poseduje 8 bita po kanalu, shto omogucava Truecolor. cena koju je IPS platio je to shto ima uzasan response time, u pochetku preko 50ms, kasnije sa pojavom S-IPS manje (Super IPS)

boje na IPS-u se smatraju najchistijim, i slika ima "glatkocu" shto savrsheno odgovara grafichkim dizajnerima, i ostalima kojima je bitna prava prezentacija boja, i konstantnost, ali za gejmere ovo nikako nije izbor. ujedno, ovo je jedan od najskupljih panel-a, a prepoznacete ih tako shto na crnoj pozadini, pod velikim uglom daju blago ljubichastu boju.

NEC je firma koja je najdalje otishla sa IPS panelima, i postoje modeli u njihovoj izvedbi sa 6ms odziva. Apple takodje koristi IPS panel.

razvoj IPS panel-a:

Evolution_of_IPS_LCDW540.jpg


MVA/PVA (S-PVA) panel

VA paneli su zamishljeni kao kompromis izmedju TN i IPS panela, razvijeni od strane Fujitsu-a. moderni MVA panel-i pruzaju odlichan ugao gledanja, drugi iza IPS-a, i uz pomoc RTC-a imaju i dobar response time. trenutno postoji nekoliko standarda za razvoj MVA, koji obecavaju kvalitet.

S-PVA panel ima najbolji kontrast, Truecolor (8 bita), ali najveci problem ovog panela je Color shifting (boje razlichite iz razlichitih uglova) shto nekim korisnicima TFT displeja predstavlja katastrofu, do te mere da im SPVA ne dolazi u obzir. Bitno je napomenuti da je taj "color shift" individualna stvar, gde ce jedan videti, dok drugi nece apsolutno nishta primetiti.

Igoritza's zakljuchak -

S-IPS paneli su, sada kada im je RT smanjen na 6+ milisekundi - definitivno najbolji izbor. ali u sluchaju da ne znate shta cete sa parama. em se proizvode u malom broju, em se primenjuju na velikim display-jima, tako da je jako tezak izbor. valja napomenuti da veliki broj NEC monitora ima IPS panel, u svim Wide warijantama.

VA paneli su dobar izbor, ukoliko vashe oko ne primecuje Color sfift. ja lichno, primecujem, a to ume da iritira. Samsung je trenutno vodeci u proizvodnji VA panela, pa za kupovinu istog, referirati njihov cenovnik.

TN paneli - Mainstream, preuzeli su, pored svog truda nekolicine firmi da VA paneli postanu glavni. gorepomenuti RTC, Dithering, i FRC su tehnike koje se usavrshavaju iz dana u dan, tako da danas gledamo u TN panele koji nisu nishta nalik na njihove "rodjake" od pre bukvalno 2 godine. moze im se zameriti slab kontrast, i nepostojanje Truecolor-a, a ja lichno, za razliku od color shift-a, na modernim TN panelima ne primecujem razliku. LG Firma trenutno proizvodi veoma kvalitetne TN panele, uz napomenu da su oni pokretachi projekta koji ce povecati kontrast na istima. shto se moze i primetiti na njihovim modelima, uporedbom starih i novih.


molio bih Benchmark chlanove da se izjasne po ovom pitanju, i da sumiramo vrednosti razlichitih panel-a, kako bi ostalim korisnicima bilo lakshe da naprave svoj izbor pri kupovini.
 
TN je stvarno dosta napredovao, ali meni i dalje smeta to što crna nije zaista crna, a i postoji problem malog vertikalnog ugla gledanja koji je sve izraženiji što je monitor veći.
Trenutno imam jedan PVA i jedan TN monitor i PVA je očigledno superiorniji, mada primećujem taj color shift koji pominješ s vremena na vreme kada ga gledam malo sa strane.

Dobra ideja za topic btw, potpuno podržavam :)
 
Kod kuće imam PVA već nekoliko godina, a na poslu zadnje dve godine TN(+Film)... Razlika se primjeti.

PVA/IPS (za ove druge ne znam iz svog iskustva, ali ako svi kažu da je bolji - onda jeste) jednostavno ima nekako prijatniju sliku za gledanje.

Ovi drugi (TN) su u posljednje vrijeme dosta napredovali, ali im fali taj prokleti ugao koji PVA/IPS imaju.

Za sebe ne štedim novce i uzimam ono što je bolje - dakle, PVA/IPS.
 
Na mom Belinea 10 20 35 W (MVA panel) slika je mnogo lepša nego na bilo kom TN-u u koji sam ikada gledao. Zadovoljan sam čak i odzivom u igrama i filmovima.
Koliko sam mogao da primetim, dosta je teško pronaći bilo šta drugo osim TN-a kod naših dobavljača, verovatno je cena presudna (kada je model koji sam kupio bio aktuelan, cena je bila otprilike 2.5 puta veća u odnosu na monitore iste dijagonale sa TN panelom).
 
Igoritza odlicno sto si pokrenuo ovu temu, ja bas ovih dana prodajem moj crt 19" Samsung 959NF koji je vazio za jednog od najboljih u svoje vreme. I vec danima citam razne teme uglavnom na benchu, gledam cene itdi mogu da kazem da nije lako izabrati bas odgovarajuci monitor koji me nece nervirati uopste :D
Kad kazem nervirati mislim da ne postoji super monitor a da je i (za mene) super cena. Pretpostavljam da cu na kraju kupiti neki sa TN panelom, jer vidim da su sada vec koliko toliko ok, i nisu preskupi. Malo je bezveze taj vertikalni ugao al` sta da se radi. Pa onda rizik od fu***g bad pixela, jako bi me nerviralo da se pojavi i jedan. Evo gledam u ovaj 959NF i jbt "savrsen" je, uglovi, ostrina, nema losih pixela :d. ALI postaje taman i gubi polako kontrast pa je vreme da se promeni. ( i da se predje na wide :) )

Problem je i to sto nemam neka iskustva sa TFT monitorima jer svaki koji sam do sada video je TN panel pa ni ne znam koliko su u stvari ovi ostali bolji kad se koriste. Koliko vidim svaki monitor koji dolazi sa ovim boljim panelima je otprilike 2x skuplji za istu velicinu od ovih sa TN panelom. Sta znam, mozda i vredi dati te novce jer u monitor gledam satima svaki dan, i koristicu ga godinama.
 
Nemojte da me napadate sada za ovo, ali mislim da i nije tolika razlika u panelima, već da je najbitnija razlika sve ostalo. Pod tim svim ostalim mislim na kvalitet izrade, kako je sve uklopljeno i kako i kakvo je svjetlo ubačeno.

Generalno, monitori sa xVA/IPS panelima imaju viši kvalitet izrade, manje probijanje pozadinskog osvjetljenja i uniformnije to osvjetljenje. A to je ono što se direktno vidi i što odmah eliminiše taj neki monitor na koji si bacio oko iz dalje konkurencije i razmatranja za kupovinu.
 
Jel imate neku preporuku za 24" neki sa S-IPS ili S-PVA panelom, naravno spreman sam da to zadovoljstvo i platim. Nisam profi fotograf ali volim dobru sliku i ne zalim pare kada su oci u pitanju.

Monitor ce se koristiti i za igre intenzivno tako da me zanima koji je bolji panel od ova dva za igranje ?

Imao sam TN od 12ms i nikakve duhove nisam video niti mi to smeta, smetaju mi mracne scene kada je sve crno odnosno ne vide se nijanse sive, i probojane svetla po ivicama kada gledam neki film.

Sta preporucujete ? :wave:
 
*VA i S-IPS paneli ni u kom slucaju nisu prosto "bolji". Nije ni priblizno tako jednostavno.

Prvo da skrenem paznju na jednu cestu zabludu, to je da VA i IPS paneli imaju korektnije boje od TN panela. Ima dva razloga za ovo rasprostranjeno misljenje, prvi je sto TN paneli imaju 6-bitni prikaz boja, pa se, narocito na starijim ili losijim panelima mogao jasno vidjeti tzv "banding" (kad gradijent nije smooth nego se vide stepovani prelazi, nesto poput lose jpeg kompresije). Ovaj "banding" se bio naravno bio uocljiv na glatkim gradijentima, recimo kod fotografija pejsaza sa prelivima boja. Medjutim, taj banding nema bas nikakve veze sa vjernocu prikazanih boja. Drugi razlog je sto su graficki profesionalci gotovo bez izuzetka birali skuplje S-IPS panele, medjutim razlozi za to su bili druge prirode, kalibracija ne laze, a danas postoji bukvalno gomila vrlo solidnih TN panela koji nakon kalibrisanja daju iste a u nekim slucajevima BOLJE rezultate od S-PVA ili cak S-IPS modela, koji su postali cuveni po vjernosti reprodukcije boja. Ovdje pravila nema, iako su vece sanse da kupovinom VA ili IPS panela dobijete bolju reprodukciju boja, isto tako se moze desiti suprotno, sve zavisi od konkretnog modela.

Sledeca zabluda je da TN paneli imaju los kontrast. Tacno, ako ih uporedite sa modernim S-PVA panelima, medjutim kontrast im nije nista losiji od bilo kojeg S-IPS modela. Kontrast je uvijek bio slabija tacka S-IPS modela, i sva je sreca sto je kontrast u profesionalnom grafickom radu na ljestvici po vaznosti ISPOD pojava kao sto su losi uglovi gledanja, color shift i black crush. OP je vec objasnio sta znaci color shift, ali po meni jos veci problem S-PVA ekrana je gubitak detalja u tamnim tonovima (black crush). Ovo po meni cini sve *VA ekrane prakticno neupotrebljivim za istinski profesionalni rad. Zamislite situaciju u kome morate svako malo gledati potpuno sa strane monitora da bi vidjeli sta se vidi u sjenci, jer frontalno gledano, vidite samo crnu i nista drugo (i to duboku crnu jer su VA monitori poznati po tome). Cak su i TN paneli (minus njihovi problemi) znatno bolji u ovim situacijama, ako gledate frontalno bar cete uvijek vidjeti sve sto treba da vidite. Neki ljudi se zale da im PVA ekrani daju cudan, stereoskopski odjecaj, kao da gledaju 3d sliku, upravo zbog ovih problema, i to im jako smeta. Meni to nije nikad bio problem, ali mi black crush veoma smeta, do te mjere da, ponovicu, ne smatram *VA panele pogodnim za profesionalni graficki rad.

S-IPS paneli su zbog svega ovoga mozda i jedini pravi izbor za graficki rad. Daleko od toga da se TN ili VA paneli nemogu koristiti profesionalno, ali moracete da znate njihove nedostatke i da svjesno kompenzujete i budete oprezni. Generalno, S-IPS paneli imaju najvece uglove gledanja, sto je u sustini bespredmetno jer i svaki PVA panel ima vise nego dovoljno dobre uglove. S-IPS paneli bez A-TW polarizera imace "white glow" vidljiv pod uglovima (nesto slicno kao glow efekat u programima za kompoziting). Dozivljaj rada na dobrom S-IPS panelu je u sustini najpriblizniji gledanju u vrhunski CRT monitor, sto je dobra stvar.

E sad, Input Lag, uf. Ako imate neki od modela sa velikim input lagom (HP LP2465, Samsung 244T, Dell 2408wfp i mnogi drugi) i niste primjetili nista cudno, mis vam se ponasa dobro i uzivate u igrama onda preskocite ovaj dio slobodno, jer spadate u grupu srecnika koji nisu senzitivni na ovu pojavu. Meni licno, visoki input lag je prva i osnovna diskvalifikaciona mana kad biram monitor, monitore poput skupog i inace odlicnog samsunga 244t ne bih uzeo ni da mi neko plati za njihovo koriscenje. Mnogi ljudi brkaju response time i input lag, to su dvije potpuno razlicite stvari. Input lag je prosto receno, koliko slika prikazana na monitoru kasni. Izrazava se u milisekundama a na netu se mogu naci informacije za pojedine modele. Posto input lag nazalost ne spada u "spec sheet" proizvodjaca cesto je jedini nacin da ga saznate razni forumi na internetu. Generalno, SVI samsungovi S-PVA ekrani imaju prilican input lag, narocito ekrani vecih dijagonala. Nejasno je na koji nacin je ovo inheritno za S-PVA tehnologiju, jer kasnjenju slike doprinose mnogi opsti faktori, procesing slike, overdrive, ali cinjenica je da bas S-PVA monitori u najvecem broju slucajeva pate od znacajnog lag-a. Monitori sa S-IPS panelima obicno imaju nesto nizi lag (u nekim slucajevima kao apple cinema zanemarljivo mali) dok TN paneli skoro po pravilu imaju vrlo mali lag. Kazem "skoro" jer se u zadnje vrijeme pojavilo nekoliko TN panela koji laguju preko 20ms. S obzirom da LCD ekrani rade na 60hz, jedan frejm dodje nekih 16ms, tako da monitor koji ima input lag od 60ms prikazuje sliku sa konstantnih 4 frejma zaostatka. To znaci, sve sto uradite na ekranu, svaki pokret misom, pokret u brzim igrama ce se prikazati 4 frejma kasnije. U praksi, pointer na ekranu ce osjetno da kasni, kao da ste na losem bezicnom misu. Isto tako u igrama. Meni je sve preko 40ms apsolutno nemoguce za rad, a bez problema osjetim 20-25 ms laga. Tek na vrednostima ispod 15ms nemogu da primjetim razliku. Zanimljivo je da pojedini moji prijatelji potpuno nesposobni da osjete bilo kakav input lag na monitoru od preko 60ms koji mene i neke druge ljude poptuno izludjuje lag-om. Znaci, potpuno subjektivna percepcija, ako prelazite sa CRT-a na LCD nema vam druge nego da probate sami da vidite hoce li vam smetati. Ima jedan dobar link koji sam pokupio sa DZ i koji moze dati brzi uvid hoce li vam input lag smetati:

http://img228.imageshack.us/my.php?image=mouselaggn6.swf

High gamut tj siroki spektar boja je jos jedna stvar koja na papiru zvuci odlicno ali u praksi samo mali broj ljudi ce imati koristi od njega, dok za ostale samo predstavlja glavobolju. High gamut znaci da je opseg boja koji monitor moze da prikaze izvan RGB spektra. Fino, ako ste profesionalni fotograf i radite sa raw formatima ili ako prebacujete materijal sa filma za kompoziting u shake-u ili nuke-u, ili mozda radite color grading za ILM.. ako ne, nista niste dobili, samo imate problem vise. Naime, high gamut kod nekalibrisanih monitora donosi veoma zasicene boje, narocito crvenu i zelenu, bezmalo neonskog intenziteta (ako ste vidjeli 2408wfp znate sta pricam). Iako se nekim (citaj mladjim) korisnicima ovo svidja, i nazivaju ovakve boje zivopisne ja ne vidim nista dobro u facama koje u sred zime izgledaju kao da su upravo dosle sa cjelodnevnog suncanja. Znaci, dobar kalibrator je obavezan, pa i onda mozete imati problema da dobijete zeljene boje koje su unutar RGB-a. Dobar broj novih S-PVA monitora imaju high gamut, i tek poneki S-IPS
 
Pike, jesi bacio pogled ovdje?
 
Nemojte da me napadate sada za ovo, ali mislim da i nije tolika razlika u panelima, već da je najbitnija razlika sve ostalo. Pod tim svim ostalim mislim na kvalitet izrade, kako je sve uklopljeno i kako i kakvo je svjetlo ubačeno.

Generalno, monitori sa xVA/IPS panelima imaju viši kvalitet izrade, manje probijanje pozadinskog osvjetljenja i uniformnije to osvjetljenje. A to je ono što se direktno vidi i što odmah eliminiše taj neki monitor na koji si bacio oko iz dalje konkurencije i razmatranja za kupovinu.

Uh Oh, baci pogled na ovo, dokle su TN paneli dogurali - jes da ne volim samsung, ali sam blenuo u ovo, i mogu reci da je odlichna izrada, iako je TN, sliak je savrshena, a mane TN-a skoro da i ne postoje! :

http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-samsung-t220hd.html#Introduction

91-6703734A69UC461748M.jpg


@ Pike -

S-PVA modeli 24 incha, ujedno ti preporuchujem i one koji su kvalitetni, po review-ima, a imaju kolko tolko normalnu cenu:

Hyundai W241D - teshko da cesh da ga nadjesh kod nas, cena bi mu bila oko 500 evra, ali ga nema vishe, bio nekad u webhouse-u, rasprodat.

Dell 2408WFP - odlichan model, bar po internetu. ima ga u BG, za 620 evra.

HP LP2465 - 800 evra, relativno stariji model (sredina 2007), i proshao je sito i resheto kritika, i preziveo :)

S-IPS paneli 24 incha:

HP LP2475w - jedan jedini takve sorte u svetu, i izashao u prodaju pre mesec dana :) ochekuj cenu od oko 1000 evra, ako ga iko uveze u srbiju (trenutno je preko na 750 evra, i dodash cetvrtinu toga)
 
Hvala svima na informacijama, od svakog se ponešto korisno da saznati...

Neko moje iskustvo kaže da je vrlo teško, rekao bih i nemoguće, naći idealan LCD za sve primene. Neki će imati odlične boje, kontraste, uglove ali biti vrlo loši u vremenu odziva ili lag-u, itd, itd. Zato je i nekorektno upoređivati ekrane bez osvrtanja na cilj upotrebe. Kao i kod automobila, ne mogu se upoređivati Landrover i Opel Corsa, jer im je namena a i ciljna grupa kupaca potpuno drugačija.

Svako mora u okviru svojih potreba i zahteva da pronađe najbolje u datoj klasi.

Meni lično recimo smeta jako mali vertikalni ugao gledanja kod TN-a, a od ranije imam averziju prema istima i zbog lošeg dihteringa zbog 6-bitnih panela (iako su noviji TN-ovi znatno bolji od onih od pre 2-3 godine).

Pošto se amaterski bavim i fotografijom, a FPS igrice retko igram, jedno vreme sam imao Samsung-a 215TW, i zaista je bio odličan po kvalitetu slike u svim aspektima, čak i sasvim dovoljno brz i za brze igrice. Isto važi i za mog novog ljubimca, Dell-a 2407WFP-HC, dakle wide gamut, i takođe je odličan. I uglovi, i boje, i kontrast, i gama (dakle u SVIM bojama vidljivi SVI prelazi od najtamnijeg do najsvetlijeg) i odziv. Naravno, i prethodni i ovaj sam kalibrisao zbog vernosti boja neophodnih zbog obrade fotografija...

Naravno, kada nekom preporučujem LCD, prvo ga pitam za šta mu treba, i ako kaže eto malo internet malo igrice, naravno da mu neću preporučiti da doplati reda 150-200e za dobar 24" SPVA ili S-IPS u odnosu na dobar TN, sem ukoliko znam da je čovek "picajzla" sa punim džepom... ;)
 
Ja sam se odlucio da ne idem na 24" jer u toj klasi ne mogu da nadjem nista sto bi mi zadovoljilo sve kriterijume. Kupicu 22" S-PVA - Lenovo L220x, 1920x1200, pivot, height, swivel, tilt... Samo da vidim da li ce mi odgovarati to sto ce slova u toj rezoluciji biti jako sitna.
 
Wow, 1920x1200 na 22", to mora da je jako sitno za svakodnevni rad... jesi li razmišljao o tom aspektu?
 
Jel ima koji monitor sa IPS-Pro panelom?
 
Ja sam se odlucio da ne idem na 24" jer u toj klasi ne mogu da nadjem nista sto bi mi zadovoljilo sve kriterijume. Kupicu 22" S-PVA - Lenovo L220x, 1920x1200, pivot, height, swivel, tilt... Samo da vidim da li ce mi odgovarati to sto ce slova u toj rezoluciji biti jako sitna.
Zoves na kafu da visim kako izgleda (ja sam ti rekao za njega :) ):banana:
 
si :) zovem nema brige, samo da prvo proverim da nije previse sitno. ako mi bude odgovaralo uzimam ga sutra.
 
Ja sam se odlucio da ne idem na 24" jer u toj klasi ne mogu da nadjem nista sto bi mi zadovoljilo sve kriterijume. Kupicu 22" S-PVA - Lenovo L220x, 1920x1200, pivot, height, swivel, tilt... Samo da vidim da li ce mi odgovarati to sto ce slova u toj rezoluciji biti jako sitna.

Jesi probao BenQ FP241W? Po meni je vrh vrhova samo sto nisam mogao da ga nadjem u prodaji pa sam uzeo LG L246WP-BN koji je 24" mva panel i odusevljen sam.
Hmmmm, mislim da ce 22" i 1920 biti bas sitno...
 
@Broz: Hvala na predlozima, na zalost stanje na srpskom trzistu je kriminalno. BenQ FP241W je fenomenalan, ali je preskup - ovde u Srbiji je preko 1000E sto mi je zaista previse da dam. L246WP nema da se kupi u Srbiji...
Sve sto valja od 24" a da nije TN film je preko 650E, u ovom momentu ne zelim da dam preko 500E za monitor.

Zaista ne znam kako ce izgledati 1920 na 22", to cu danas da vidim pa ako mi odgovara uzecu, ako ne... onda cu uzeti neki 24" TN film.

Na tom Lenovo mi se jako dopada kvalitet slike , robustan dizajn, garancija od 3god i tolerisanje do 3 mrtva ili zaglavljena pixela.

U svakom slucaju jos jednom hvala na predlozima.
 
Mipko, imaš ovaj kod nas...
 
Meni je laptop 17" na 1920x1200, kad predjem sa 24-ke prvi dan malo sitno, onda se naviknem, bice 22" sasvim ok na tu rezoluciju. Znas, ako radis na 30" pa predjes na 24" onda ti 24-ka izgleda uzasno skucena, sve je u glavi :D
 
Na zalost nista od monitora, dobavljac je poslao pogresan monitor, ja odlazim na put i nema me do 15-og. E bas sam ispizdeo na mozak :(
 
Jel ima koji monitor sa IPS-Pro panelom?

Postoji :) i necesh ga naci, niti kupiti (osim ako ti cale nije vlasnik hotela u dubai-ju, ili si zaposlen u NASA-i :p )

evo ti lista trenutnih IPS-Pro monitora, u svetu:

1. Barco Coronis Fusion 6MP - napravljen u medicinske svrhe, a firma Barco je dobila licencu od Hitachi-ja za tako neshto, 30 inchni, sluzi za monitoring svega i svachega u medicini

2. Hitachi TX43D57VC0CAA i TX43D55VM0BAA - dva sedamanaestoinchna modela (1280x1024 i 1280x768) su Wide i 4:3 17ice, i za sada ih, kolko internet kaze - nema u slobodnoj prodaji.

3. Lacie 320 - model koji ima miksovan panel, pa u sushtini, dobijash neki krosover izmedju S-IPS i IPS-pro - ima ga u srbiji i koshta 1400 evra u BROADCAST SOLUTIONS, na banovom brdu

:)
 
Svaka čast na diskusiji. Ako se neko interesuje za to da bi mogao malo više da testira monitore, a da za to bude i plaćen, može da se javi meni na mail.

Ovde već vidim nekoliko ljudi koji poznaju materiju, pa je samo pitanje koliko ko ima slobodnog vremena...

pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Ovde drug Broz :) kaze da je S-IPS bulja za igre. Jel ih jos neko video u akciji ? Koliko se secam, jedino oni NEC-ovi 17/19/20GX2 su bili IPS sa glare premazom i ok cenom (s obzirom na to da je IPS) i bili su namenjeni za gaming, ali njih vise nema u prodaji prema ITsvetu...
 
Poslednja izmena:
Evo ovdje SVE bukvalno lijepo objašnjeno što se tiče panela u monitorima...
 
Ovde drug Broz :) kaze da je S-IPS bulja za igre. Jel ih jos neko video u akciji ? Koliko se secam, jedino oni NEC-ovi 17/19/20GX2 su bili IPS sa glare premazom i ok cenom (s obzirom na to da je IPS) i bili su namenjeni za gaming, ali njih vise nema u prodaji prema ITsvetu...

Sad bas ja ispade neki pljuvac Sips-a :) Sips je vrhunska stvar za one kojima to treba. Ja sam to rekao sa aspekta igraca (nisam igrac ali znam sta traze igraci). Znam nekoliko ljudi koji su dali velike pare i bili VEOMA razocarani kako izgleda kad krene neki FPS. Pisali su NECu i Samsungu i odgovorili su im, parafraziram: te monitore nikada nismo ni dizajnirali ni reklamirali ne preporucivali za gejming...

Posle dosta vidjenh monitora mislim da je P-mva dobar kompromis sto sam na kraju i uzeo...
 
Input lag je zaista subjektivan dozivljaj.

Ja merkam Dell 2709W koji koristi S-PVA i vidim da ima prosecan input lag od oko 47ms. I u pocetku me je to brinulo.
A onda sam naisao na onaj link u ImageShack-u, koji uporedjuje input lag u odnosu na 0ms. Zakljucio sam da mi uopste ne smeta. Primecujem zakasnjenje, ali kad prekrijem sakom levi deo i gledam samo deo koji kasni, shvatam da je razlika toliko minimalna i da mi uopste ne smeta iako sam gamer i jos koristim ultrasenzitivni Lachesis.
A i za cenu od 690E, ovaj Dell je apsolutni best buy. :)
Naravno, ostalo je jos samo uzivo da isprobam input lag.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno