Imam H10 5GB Pure (bez radija), ali medju nashim modelima praktichno da i nema druge razlike, pa cu pokushati da ti odgovorim.
Prvo pitanje br. 2. Firmware je "operativni sistem" tvog plejera. Verovatno si sa plejerom dobio neku staru verziju firmwarea i bilo bi dobro da skinesh najnoviju, poshto su stare uglavnom pune bagova. Firmware se skida sa sajta
www.iriver.com (odaberesh svoj region i onda vozish dalje, sve ce ti biti jasno).
E sad, shto se tiche prebacivanja muzike. Plejer H10 se isporuchuje sa dva tipa firmwarea: UMS i MTP. UMS standard omogucuje da rachunar vidi plejer kao obichan USB disk, tako da, koristeci Windows Explorer/My Computer mozhesh na i sa njega da kopirash fajlove bez ikakvog ogranichenja.
MTP protokol (Media Transfer Protocol) je Microsoftov standard za povezivanje multimedijalnih uredjaja sa rachunarom, a ideja je da se transfer podataka (muzike, plejlista, slika) vrshi preko Windows Media Playera (slichno kao iTunes i iPod). Nedostatak ovog protokola lezhi u chinjenici da je WMP veoma losh i nestabilan program za ovu namenu, da se chesto "zamrzava" prilikom transfera muzike, a u konkretnom sluchaju H10, problematichno je i prenoshenje plejlista, poshto WMP i H10 koriste razlichit format za njih. Osim toga, MTP protokol je nezgodan i zbog toga shto ti ogranichava manipulaciju ostalim fajlovima, odnosno korishcenje uredjaja kao prenosivog diska (mozhesh da mu pristupish iz Windows Explorera, ali ne mozhesh da pravish foldere, a i komunikacija uredjaja i rachunara je usporena u odnosu na potencijalnu punu brzinu USB2 veze).
Kod nas (kao i u USA i celoj Evropi) se prodaju MTP verzije plejera H10. UMS verzije se prodaju na koreanskom trzhishtu.
Na samom plejeru, muziku mozhesh pushtati iz menija MUSIC (korishcenjem opcija Artists, Albums, Playlists i sl) ili iz menija BROWSER (koji ti jednostavno prikazuje sadrzhaje foldera na plejeru). Korishcenje menija MUSIC ima brojne prednosti (pochevshi od znatno brzheg interfejsa) i predstavlja nachin koji bi trebalo da ima prvenstvo u korishcenju plejera, poshto BROWSER pruzha samo elementarnu funkcionalnost. Medjutim, da bi meni MUSIC zaista prikazivao muziku razvrstanu po izvodjachima, albumima i sl, morash imati:
1. sredjene ID3 tagove u muzichkim fajlovima i
2. program koji ce generisati bazu podataka na plejeru, na osnovu koje plejer "zna" sve podatke o fajlovima i mozhe da ih razvrstava po razlichitim kriterijumima.
Na MTP plejerima, za to je, kao shto vech rekosmo, zaduzhen WMP. Za UMS plejere, postoji Iriverov program Iriver Plus (lichi na iTunes). Za razliku od WMP10, Iriver Plus je potpuno kompatibilan sa plejerom, radi brzhe, bez zamrzavanja, prenosi plejliste kako treba, a i daleko je jednostavniji i "linearniji" za korishcenje u odnosu na WMP10. Zachkoljica je u tome shto, da bi ga koristio, tvoj plejer mora imati UMS firmware, koji ne mozhesh instalirati na sasvim automatski nachin preko MTP firmwarea. Taj postupak, medjutim, ipak nije komplikovan i detaljno je opisan na forumu posvecenom H10 plejeru na sajtu
www.misticriver.net.
Potrebno je da prvo na svoj plejer instalirash najnoviji MTP firmware, a potom da "ruchno" (prema uputstvima sa pomenutog sajta) instalirash koreanski UMS firmware. Ovo nije zvanichno podrzhana procedura, ali ako postupish prema uputstvima, sasvim sigurno ce sve biti OK (ja sam svoj plejer konvertovao bez problema). Na taj nachin, dobijash sledece stvari:
1. uklanja se "volume cap" (obranichenje max. jachine zvuka), postavljen zbog evropskih propisa o zashtiti sluha - plejer ce ti zvuchati znatno glasnije;
2. mozhesh bez ogranichenja da koristish plejer kao prenosivi disk;
3. prenoshenje muzike postaje brzo, jednostavno i potpuno operativno, bez zamrzavanja, greshaka, duplih kopija i sl;
4. plejer ce se znatno brzhe ukljuchivati nego pod MTP-om, a i navigacija po menijima i pristup plejlistama ce biti daleko brzhi i efikasniji;
5. redje ce dolaziti do zamrzavanja plejera, "brljavljenja" sa fajlovima i sl;
6. ubuduce cesh formatiranje plejera, kao i nadogradnju firmwarea moci da izvodish iz Iriver Plusa, shto je znatno lakshe i komfornije (sve je automatizovano i teche glatko).
Postoji josh jedno reshenje, ako po svaku cenu zhelish da izbegnesh konverziju MTP > UMS (mada bih ti ja toplo preporuchio da je izvedesh). U pitanju je programchich Easy H10, koji sluzhi tome da na plejer ruchno iskopirash muziku i plejliste, a onda on generishe bazu podataka o muzici na plejeru i konvertuje tvoje plejliste u format prepoznatljiv za H10. Da bi se Easy H10 koristio, neophodno je da MTP plejer povezhesh u modu u kom ce se on privremeno ponashati kao UMS:
1. iskljuchish plejer;
2. izvadish bateriju potpuno i ponovo je vratish na mesto;
3. utaknesh USB kabl u plejer i, drzheci sve vreme taster "o", pritisnesh dugme za ukljuchivanje. I dalje drzhish "o", sve dok se na ekranu ne ispishe "Emergency Connect" ili neshto slichno. Tada ce tvoj plejer biti povezan sa rachunarom kao obichan UMS uredjaj i moci cesh da mu pristupish iz Windows Explorera bez ogranichenja.
Ovaj postupak se zove "UMS trick" i nije podrzhan i dokumentovan od strane Irivera. Njegov nedostatak je u tome shto morash svaki put da vadish plejer iz zashtitne futrole, da vadish bateriju i vracash je na mesto (rizikujuci da polomish plastichnu ruchicu koja je drzhi).
Sve o chemu sam ti pisao je znatno podrobnije opisano na sajtu
www.misticriver.net, pa obavezno pogledaj, sve ce ti biti jasno.