Šta je novo?

IRIS MTS TV Box (2024)

Juce sam kontaktirao MTS u vezi sa 4K kanalima sa pitanjem da li zaista 4K ne moze na Q11 i da li su u planu novi boksevi (MOVE - Arris VIP7300) kao sto neko rece ovde.

Odgovor je bio sledeci: da ce za nedelju do dve poceti softversko azuriranje SVIH bokseva, kako ona rece, nije precizirala sta to podrazumeva, i da ce nakon toga 4K kanali biti dostupni svima, tj. nece biti potrebe da se zove kol-centar za aktivaciju. Kako rece, nije u planu da se uvode novi boksevi.

E, sad, sta ce biti, videcemo.
 
A na sva zvona je slatkorečivi direktor u januaru najavio MOVE bokseve za jun, iste one kao što već postoje u CG i MKD, iste one što su sertifikovani za Netflix (što je posebno potencirao) itd. itd.

I kako 4K kanali da budu dostupni svima kad dosta ljudi nema optiku...a ni ove HP4024 uređaje koji jedini za sada povlače tu rezoluciju. Sad će oni ažuriranjem softvera sve da postignu. Previše generičkih odgovora od strane zaposlenih što i nije ništa novo.
 
Podržava i q11 4k.
A to da će menjati svima boxeve je neralno i ne znam ko je mogao u to da poveruje. Zamislite koliko korisnika trenutno ima i koliko bi uređaja trebalo da nabave. Pa dosta korisnika ima još uvek one stare bele cigle.
A to što je direktor najavio se verovatno odnosi na nove korisnike. Oduvek je bilo da novi korisnici dobijaju novu opremu, a stari ne. Tako je kod svih provajdera
 
Pa na Huawei Q11, koji je Linux, teško da će nešto da urade sa aplikativnom namenom :)

U startu su pogrešili sa 4K.
Razumem da ima prostora za softverske nadogradnje, ništa novo na androidu. Ali za tu 4K televiziju. Lepo se javiš za aktvaciju, lepo pogledaju koji STB dužiš, donesu ti adekvatan ako dužiš pogrešan i zamene... 700 dinara mesečno. Pa šta im fali da malo mrdnu dupe za te pare.

Miki: ima i Q11 ali 4k25. mislim da je 4k30 maksimum. Ovaj noviji Hph 4024 ili kako se već zove, ima 4K50 ako se ne varam.
 
Na kom kanalu gledaš, 182 ili 374?
Na 374 je običan, tj. Full HD signal bez obzira šta piše.
Na eurosportu bi moralo da piše 4k. Nisam aktivirao, pa ne znam. Tako je bar na EON-u, piše lepo 4K.
Nema HPH07 4K izlaz u opcijama, to je jedini problem. Ne može da pusti 4K signal na TV, samo 1080p, tj. Full HD.
 
Na kom kanalu gledaš, 182 ili 374?
Na 374 je običan, tj. Full HD signal bez obzira šta piše.
Na eurosportu bi moralo da piše 4k. Nisam aktivirao, pa ne znam. Tako je bar na EON-u, piše lepo 4K.
Nema HPH07 4K izlaz u opcijama, to je jedini problem. Ne može da pusti 4K signal na TV, samo 1080p, tj. Full HD.
Nisam znao za 182. Sad vidim da je i Eurosport 4k na 181.
Ne znam da li "custom display format 3840*2160/50" znaci nesto ali primetna je razlika.
 
Po meni je najbolje da ostane rezolucija na 1080i/50 pa da tv sam digne kad je 4k kanal. Ovako se žrtvuje kvalitet ostalih kanala zbog ta 3 koja realno neće niko ni da gleda dok ne izbace neku 4k arenu.
 
Kako će TV sam da "digne" rezoluciju na 4K kanalu kad iz Iris box-a dobija 1080i50 signal?
 
Примећује бољи битрејт. Резолуција се примећује само кад си довољно близу екрана, постоји однос величине слике и удаљености да има смисла.
 
Kod svih tipova i OLED i LCD ekrana, jedna stvar je uvek ista. Za razliku od CRT ekrana koji nisu imali unapred definisanu rezoluciju (broj piksela), svi moderni ekrani imaju samo jednu nativnu rezoluciju i uvek prikazuju sadržaj samo u toj rezoluciji.

Broj tačaka po rezolucijama ekrana:
  • HD Ready 768p - 1.049.088 odnosno 1.05 Megapiksela
  • Full HD 1080p - 2.073.600 odnosno 2.07 Megapiksela
  • UHD 4K 2160p - 8.294.400 odnosno 8.29 Megapiksela

Sve ostale rezolucije koje TV primi na ulazu moraju da se softverski procesuiraju i dovedu do rezolucije samog ekrana. Ko će to da odradi u ovom slučaju zavisi od podešavanja Iris Box-a.

Ako Iris box dostavlja TV-u:
  • 1080i50 - 50 polu slika (svaka druga linija se šalje svaki drugi put), onda sam TV prvo radi tzv deinterlace - da napravi punih 50 slika u 1080p rezoluciji, a onda opet sam TV radi upscale-ing.
  • 1080p50 - 50 celih slika, onda Iris box radi deinterlace (da napravi 50 celih slika od 1080i izvora), a onda sam TV radi upscale-ing
  • 2160p50 - 50 celih slika u 2160p - odna Iris box radi deinterlace (da napravi 50 celih slika od 1080i izvora), i opet Iris box radi upscale-ing.

Obično, bar iole kvalitetniji TV uređaji imaju bolji i deinterlacer i upscaler od onog kojeg ima Iris box. Zato na SD i HD kanalima imaš bolju sliku kad podesiš izlaz Iris box-a na 1080i50, jer sve prepuštaš TV-u.

Ali u tom modu, do TV-a nikad neće doći nativna 4K slika, pa sami 4K kanali i nemaju previše smisla. Jedino ako Iris box podesiš na 2160p50, možeš da uživaš u pravoj 4K slici (na 4K kanalima uz aktivnu 4K uslugu).
 
Pozdrav drugari,

Ima dva pitanja.
1. Da li je ovo dobro postavljen izlaz za stb hp4204?

2. Da li neko zna kako na samsung smart tv može da se vidi debug/statistic info ili kako se već zove na kojem mogu da vidim rezoluciju, bitrate aktualnog kanala?

Inace HP4204 ima opciju AUTO pre nego sto se udje u ovaj meni koji sam gore okacio. Sada sam tu opciju ugasio, da li je bolje da stoji na AUTO?
 
Poslednja izmena:
Moze li mala pomoc?
Kako da povezem HP4024 na wi-fi?
Dok gledam TV ukucam #1397# pojavi mi se meni ali cim kliknem na Internet connection vrati me da gledam tv i meni od boxa ne stane?
Sta je fora?
Kako svi vi se povezujete preko wi fi a meni neda :(
 
Ni jedan Iris box ne može zvanično da se poveže na wifi. Razlog za to je što je Iris multicast saobraćaj pri čemu wifi AP takve pakete ne šalje samo iris box-u već svim uređajima koji su povezani na tu wifi mrežu. Takođe, Iris box nije povezan na internet, već na internu mrežu mts-a.

Da bi povezali Iris na wifi i da gledate Iris TV, trebalo bi da se uradi sledeće:
  • da se napravi posebna wifi mreža na ONT/DSL ruteru za Iris
  • da se podesi da wifi AP u ONT/DLS ruteru konvertuje multicast u unicast, da se podesi IGMP snooping. Jedino Huawei ONT-ovi uopšte i podržavaju nešto slično, Nokia i ZTE sigurno ne podržavaju
  • da se u telekomovom sistemu dozvoli MAC adresi wifi kartice u Iris box-u pristup Iris IPTV sistemu (ovo telekom neće nikad uraditi AFAIK)
  • da se Iris box poveže na wifi kroz taj meni. U poslednjem update-u su napravili namerno ili slučajno da meni za izbor wifi mreže pukne, u ranijim verzijama je radilo
Jedini zvanično podržan način da se Iris box poveže na wifi i gleda Iris TV je da se iznajmi EchoLife WA8021V5 od mts-a, koji može bežično da se poveže na HG8245Q2 i HG8245W5-6T ONT i prosledi IPTV kroz lan port 2 do HP4024.

Ako ipak imaš hakovan HP4024 koji služi za druge aplikacije (koje su OTT - koriste internet za streaming), jedino rešenje je da se ručno instalira stariji firmware i onda poveže na normalnu wifi mrežu.
 
Pozdrav drugari,

Ima dva pitanja.
1. Da li je ovo dobro postavljen izlaz za stb hp4204?

Da, 50Hz se koristi za sve televizijske kanale u Evropi. 60Hz je pogrešno postaviti i videće se trzaji u slici.
2. Da li neko zna kako na samsung smart tv može da se vidi debug/statistic info ili kako se već zove na kojem mogu da vidim rezoluciju, bitrate aktualnog kanala?
Kako misliš da na Irisu vidiš bitrejt nekog kanala kroz bilo koji meni na televizoru ako isti dobija sliku od Iris box-a kroz HDMI?
 
Da, 50Hz se koristi za sve televizijske kanale u Evropi. 60Hz je pogrešno postaviti i videće se trzaji u slici.

hvala

Kako misliš da na Irisu vidiš bitrejt nekog kanala kroz bilo koji meni na televizoru ako isti dobija sliku od Iris box-a kroz HDMI?
kada pustim YT na tv, lako mogu da vidim statistiku slike ili kako god se to zove. pa me zanima da li je tako nesto moguce na tv i kada signal dolazi od stb. to cak imam na starom samsungu, ali na ovom novom jednostavno ne znam koja je zaista rezolucija.
 
Ako se uključi scren resolution na AUTO da li će da prebacuje boks na 4K kada se puste 4K kanali
 
Ako ipak imaš hakovan HP4024 koji služi za druge aplikacije (koje su OTT - koriste internet za streaming), jedino rešenje je da se ručno instalira stariji firmware i onda poveže na normalnu wifi mrežu.
Ne radi to rešenje.
Na verziji 2.7.3 sa uključenim ADB-om puštena njihova "buba" da puca meni pri izboru opcije "General Settings/Network&Internet".
Downgrade-ovao na 2.6.2 - i dalje šljaka "buba" iako ranije na toj verziji nije pucao pri izboru iste opcije, jednom kad ti ubace koju god verziju fw kasnije da ubaciš ostaje isti glitch. Iako je uključen i dalje usb debugging u dev.options, preko usb kabla mrka kapa pri komandi "adb devices", a wifi adb više nije izvodiv.
Ideje?
 
Ako se uključi scren resolution na AUTO da li će da prebacuje boks na 4K kada se puste 4K kanali
meni nije uspelo.

evo nasao sam sta sam trazio. vidi se da je eurosport 4k HDR, UHD, kao i travel 4k (kada emituje 4k program).
ja imam nekih problema sa vidom, ali mogu vam reci da je razlika izmedju travel 4k (kada emituje 4k) i travel hd skoro nikakva.
 
Ne znam koji tv imaš. Mora 4K Tv kod mene kad namestim 4K I pustim te kanale slika je vrhunska.
I meni je vrhunska slika. Smao kažem da ne mogu da uočim razliku između travel 4k i travel hd. Čekao sam sinoć tur d france na euro sport 4k i slika je bila fenomenalna. Tv tada prikazuje da je kanal uhd, hdr.

Inače samsung 4k tv
 
meni su proverili i rekli da imam Q11 i da mogu da gledam samo da aktiviram , a kada sam zvao da aktiviram druga gospođa je rekla da je zavela zahtev i da će verovatno trebati da mi zamene stb .kada hoću da otvorim 4k kanal , piše nema sadržaja za kupovinu ....
 
Od aktivacije su napravili umetnost. Jedan operater, pa drugi operater i na kraju kad sve provere i uzmu podatke " zvaće vas kolege"..
 
Nazad
Vrh Dno