Šta je novo?

iPhone 12

Ja sam godinu dana žalio što u 11 nemam oled ekran. Evo sad stigla 12 i vidim da sam žalio bez razloga. Ne znam dal je to samo utisak, ali nekako mi prijatniji za oko ekran 11 ice, i boje ništa drečavije nisu na 12. Realno 12 nije vredan da se pređe sa 11. Sem dizajna nikakvo unapređenje nema. Naravno, oba su vrhunski telefoni
 
Dobro je sto nisu drecavije boje, znaci da je dobro kalibrisan [emoji1] Razliku moras primetiti u crnoj boji bar i kontrastu, uglovi gledanja...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vremenom ces uociti da je bolji OLED ekran naravno razlike su minimalne ali primetne nakon jedno 2-3 meseca. Pricam ovo jer imam 11 i 11 pro max. Na pocetku mi je ekran na 11 pro max bio gori od 11 ice. Boje apsolutno iste osim crne. Maksimalno osvetljenje je i dalje mnogo bolje na 11ici. Uporedjivao sa svim OLED ekranima, 11ica ima najveci nivo osvetljenja ekrana. Ko ne veruje neka uporedi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kakvi su to trendseteri, svaka cast. Kako nisu onda makar dali bar 90hz ekran, skinuli onaj grozni notch, makar ubacili neki fingerprint skener.. nismo u 2018 :)
Al dobro kad vam ne treba i ne bunite se [emoji16]

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Meni nimalo ne smeta što se otključava sam preko FaceID, što standardne slušalice stoje neotpakovane od prošlog modela jer koristim B&O bežične ili što koristim bežični punjač a ne zidni...
Kome smeta što nema slušalica, punjača ili nečeg trećeg nije u obavezi da kupi 12 icu
 
Od marta želim touch id. Možda su mogli da ga integrišu u power dugme (kao na ipadu), s obzirom da će maske ostati još neko vreme...
 
Da li neko zna kada ce stici 12 pro max u mts-u. Primali su porudzbine do 20.11.ako se ne varam i navodno je bilo reci da im stizu telefoni (12, 12 pro i 12 pro max) naredne nedelje (dakle ove).
 
Poslednja izmena:
Vremenom ces uociti da je bolji OLED ekran naravno razlike su minimalne ali primetne nakon jedno 2-3 meseca. Pricam ovo jer imam 11 i 11 pro max. Na pocetku mi je ekran na 11 pro max bio gori od 11 ice. Boje apsolutno iste osim crne. Maksimalno osvetljenje je i dalje mnogo bolje na 11ici. Uporedjivao sa svim OLED ekranima, 11ica ima najveci nivo osvetljenja ekrana. Ko ne veruje neka uporedi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sve ovo je tačno. Ja sam imao samsunge oled i ekran vrišti. Ovo na ajfonu je kao neka lajt verzija. Crna je stvarno crna, naravno. A uglovi i boje su i na 11 vrhunski.

Sad sam merio 11 i 12 i 30 grama je teži 11.
 
Meni nimalo ne smeta što se otključava sam preko FaceID, što standardne slušalice stoje neotpakovane od prošlog modela jer koristim B&O bežične ili što koristim bežični punjač a ne zidni...
Kome smeta što nema slušalica, punjača ili nečeg trećeg nije u obavezi da kupi 12 icu

Takve članove potrošačkog društva najviše i vole! Žalosno je što su takvi u većini, pa im sve ovo i prolazi, a onda i drugi to isto rade!
Plus su smanjili veličinu kutije za pola, tj debljinu. Samim tim u jednom kontejneru sada transportuju duplo veću kolicinu, tj smanjili su troškove prevoza za pola. A ovamo štede na punjaču. Banda bre!
 
Kakvi su to trendseteri, svaka cast. Kako nisu onda makar dali bar 90hz ekran, skinuli onaj grozni notch, makar ubacili neki fingerprint skener.. nismo u 2018 :)
Al dobro kad vam ne treba i ne bunite se [emoji16]

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

A sto bi se zalili na notch, kada mu nista ne fali?

Svake godine svi prozivaju Apple za ono sto urade i onda sledece vecina drugih proizvodjaca implementira isto. Licemerje klasicno
 
Takve članove potrošačkog društva najviše i vole! Žalosno je što su takvi u većini, pa im sve ovo i prolazi, a onda i drugi to isto rade!
Plus su smanjili veličinu kutije za pola, tj debljinu. Samim tim u jednom kontejneru sada transportuju duplo veću kolicinu, tj smanjili su troškove prevoza za pola. A ovamo štede na punjaču. Banda bre!

Smanjili kutij da bi vise stavili u kontejner i smanjili troskove prevoza
Meni je ovo vrh komentar, stavicu ga u potpis:D
 
Meni je onaj magsafe wallet top, mozda malo nezgrapan, ali moze posluziti. [emoji2]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na Mini sedne kao budali samar, dok je na Max-u skroz bzvz...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Smanjili kutij da bi vise stavili u kontejner i smanjili troskove prevoza
Meni je ovo vrh komentar, stavicu ga u potpis:D

Mozes i na celo da ga stavis... ali pored da istetoviras jabucicu.
Ja sam samo preneo reci respektabilnih recenzenata sa Youtube-a, a onaj ko razmislja svojom glavom, moze lako da sabere 2 i 2.

A ti verovatno mislis da su smanjili kutiju i izbacili punjac zato sto brinu o ekologiji? Volim i ja iphone, ali ne volim da me neko **be u zdrav mozak i vredja inteligenciju. I bez fingerprint skenera ne vredi ni pisljiva boba u trenutnoj situaciji (a koja ce potrajati jos nekih godinu dana najmanje). Ko koristi Apple pay, zna koja je muka sada na kasi sa stalnim ukucavanjem passworda, a koja je divota bila sa iphone 8 kad iz dzepa pipnes 2 puta home button, a on vec otvorio karticu...

Ne napadam ja samo Apple, vec i ostale android proizvodjace, koji ce isto da urade za god ili dve, a sada ljigavo i licemerno podbadaju Apple. Obican zdravorazumski svet nikada nece reci, "pa ako su mi prodali bez punjaca, imam ih 3 kuci!". Pa sta ako ih imas? Platio si ih druze. Kad kupujes novi auto, ti mozda kazes: "Izvadi mi deder akumulator, imam kuci dva od starih automobila".

Nema potrebe, a ni razloga da se brane i opravdavaju kapitalisti.... Njima je jedino profit bitan. Briga njih i za korisnike i za zdravu zivotnu sredinu!
 
Kupiš apple watch pa plaćaš bez face id.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@phoboskv

Potpisujem sve napisano.
 
Pa u februaru ce samsung isto uraditi. Neko mora povuci prvi potez. Gledajuci USA, 90% ih ima milion punjaca rezervnih, cak i raja sa foruma ima par punjaca iako je su sa 11 ubacili type c punjac mogli su sacekati jos 1 godinu.
Tako da je to supacki, ali tako je i nema vise vracanja.
Onda 2022. nece ni biti nista u kutiji, punice se bezicno. Svi se sprdaju sa appleom i onda urade istu stvar, pa brze bolje brisu klipove kao Samsung kad je ismijavao Apple zbog izbacivanja headphone jack-a.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Trebali su samo sačekati još jednu godinu i priča o ekologiji bi imala nekog smisla, ovako je baš jadan i proklet potez, čak i za njih, ali *mjau**mjau**mjau*, niko ne tera da se kupi.


Može li neko ko je već dobio 12, a ima XS ili 11 još kod sebe, da uporedi brzine mobilnog neta u kući/stanu.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da potvrdim nakon nekoliko dana koriscenja 12 pro, da je baterija odlicna i to mnogo bolja od moje 11 pro stare godinu dana.
Tako da ako se neko predomisljao samo zbog baterije, slobodno neka uzme.
 
@igor

Brzi je 4g na 12 pro nego na xs max sto je bio. Mts. Koliko sam primetio preko 20%, i ja sam mislio da se zadesilo ali posle vise testiranja rezultat jeste veci.

Baterija na 12 pro je kao xs max kad mi je healt pao na 90%, podnosljivo u svakom slucaju.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Hvala ti! Solidno poboljšanje. Intel modem u starijim modelima i nije nešto.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da li neko zna kada ce stici 12 pro max u mts-u. Primali su porudzbine do 20.11.ako se ne varam i navodno je bilo reci da im stizu telefoni (12, 12 pro i 12 pro max) naredne nedelje (dakle ove).
Stigao je Pro Max u mts, ja sam ga dobio u ponedeljak (i prosledio dalje), a koliko vidim imaju ga na stanju.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Koliko zapravo košta iPhone?

Japanski eksperti iz "Fomalhaut Techno Solutions" su objavili izveštaj o utrošku materijala koji se koriste u novim iPhone 12 i iPhone 12 Pro telefonima.
Izvor: PC Press petak, 27.11.2020. | 12:48 -> 13:10

Zahvaljujući njima, imamo okvirne predstave o tome koliko zapravo košta izrada jednog telefona, ne računajući intelektualna vlasništva, istraživanja i razvoj i slične stavke. Dakle, koliki su trošak materijali koji se ugrađuju u nove iPhone telefone?

Najskuplji – ekran i 5G modem


Prema izveštaju, ukupan "bill of materials" za iPhone 12 iznosi 373 dolara, dok za 12 Pro iznosi 406 dolara. To je zbir cene svih komponenti koje se ugrađuju u ove telefone.

Da podsetimo, zvanična cena ovih telefona kreće od 829 dolara za običnu, odnosno 999 dolara za Pro verziju, a u Srbiji su nešto skuplji, prenosi PC Press.

Najskuplji deo novog telefona je njegov 5G modem - Qualcomm X55 5G modem košta oko 90 dolara. Naredna najskuplja komponenta koja se ugrađuje u ove telefone jeste Samsung OLED ekran.

Ipak, njegova cena nije tako visoka kako ste možda mislili, jer košta svega 70 dolara. A14 Bionic čipset košta oko 40 dolara, dok među skuplje komponente mogu još da se ubroje RAM (12,8 dolara) i skladišna memorija (19,2 dolara).

Zanimljivo je da tako hvaljeni i važni kamera senzori kompanije Sony zapravo koštaju svega 7,4 i 7,9 dolara.

Odakle dolaze iPhone komponente?

Još jedan interesantan grafikon pokazuje iz kojih sve zemalja dolaze iPhone komponente. Ispostavlja se da, bez obzira gde se telefoni sklapali (u Kini, Indiji, uskoro i u Vijetnamu, po svoj prilici) najviše komponenti stiže iz Južne Koreje, čak 26.8%.

Nakon Južne Koreje, drugi na listi snabdevača komponenti su SAD odakle stiže 21.9%, dok je Japan treći na listi i iz te zemlje stiže 13.6% komponenti za nove iPhone 12 telefone. Za sada, najvećim delom se iPhone uređaji sklapaju u Kini.

https://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2020&mm=11&nav_id=1771619
 
Da li neko koristi e-sim plus klasičan sim na ajfonu? Da li radi sve kako treba? Pretpostavljam da ne podržava duple aplikacije tipa whatsapp ili viber.
 
Ja, na 11 pro - bez problema radi. Ali ne, ne mogu dupli nalozi na tim aplikacijama :(
 
Koliko zapravo košta iPhone?

Japanski eksperti iz "Fomalhaut Techno Solutions" su objavili izveštaj o utrošku materijala koji se koriste u novim iPhone 12 i iPhone 12 Pro telefonima.
Izvor: PC Press petak, 27.11.2020. | 12:48 -> 13:10

Zahvaljujući njima, imamo okvirne predstave o tome koliko zapravo košta izrada jednog telefona, ne računajući intelektualna vlasništva, istraživanja i razvoj i slične stavke. Dakle, koliki su trošak materijali koji se ugrađuju u nove iPhone telefone?

Najskuplji – ekran i 5G modem


Prema izveštaju, ukupan "bill of materials" za iPhone 12 iznosi 373 dolara, dok za 12 Pro iznosi 406 dolara. To je zbir cene svih komponenti koje se ugrađuju u ove telefone.

Da podsetimo, zvanična cena ovih telefona kreće od 829 dolara za običnu, odnosno 999 dolara za Pro verziju, a u Srbiji su nešto skuplji, prenosi PC Press.

Najskuplji deo novog telefona je njegov 5G modem - Qualcomm X55 5G modem košta oko 90 dolara. Naredna najskuplja komponenta koja se ugrađuje u ove telefone jeste Samsung OLED ekran.

Ipak, njegova cena nije tako visoka kako ste možda mislili, jer košta svega 70 dolara. A14 Bionic čipset košta oko 40 dolara, dok među skuplje komponente mogu još da se ubroje RAM (12,8 dolara) i skladišna memorija (19,2 dolara).

Zanimljivo je da tako hvaljeni i važni kamera senzori kompanije Sony zapravo koštaju svega 7,4 i 7,9 dolara.

Odakle dolaze iPhone komponente?

Još jedan interesantan grafikon pokazuje iz kojih sve zemalja dolaze iPhone komponente. Ispostavlja se da, bez obzira gde se telefoni sklapali (u Kini, Indiji, uskoro i u Vijetnamu, po svoj prilici) najviše komponenti stiže iz Južne Koreje, čak 26.8%.

Nakon Južne Koreje, drugi na listi snabdevača komponenti su SAD odakle stiže 21.9%, dok je Japan treći na listi i iz te zemlje stiže 13.6% komponenti za nove iPhone 12 telefone. Za sada, najvećim delom se iPhone uređaji sklapaju u Kini.

https://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2020&mm=11&nav_id=1771619
To ti je kao auto...kosta toliko, ali ga placas onoliko...brend nema cenu. Meni je svakako trn u oku punjac i slusalice. Ipak je gospoda to mogla da ubaci, kao osnovnu opremu, pa posle svako od nas ako zeli fancy upgrade, nek to placa dodatno.

Al opet, evo me u statusu cekanja isporuke pro max 12ice...[emoji3061]

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
267cc03b77420e7c0013773a096aeca8.jpg

0b6ac24cbe4c208ab7819bd39cb88cac.jpg


Mini je bas mini.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima li nekoga da mu jos uvek nije stigla dvanestica iz mts-a? Devojka prvog dana pre-ordera produzila ugovor i narucila iphone mini, još nije stigao niti je neko zvao, zvala korisnički servis i tamo joj valjaju priče kako im telefoni jos uvek nisu stigli,do dobavljača je i kao treba da im stignu telefoni u ponedeljak. A lepo je na sajtu, dok je bio pre-order za mini pisalo dostupan za kupovinu od 20.novembra. Ovde vidim da je nekima stigao mini iz mts-a.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
@mige Koja ti je to maska?
 
Ako delovi za iphone koštaju stvarno 400 dolara onda je sasvim realno da telefon košta 800. Ja sam mislio da ne košta više od 150 evra u nabavci.
 
Nazad
Vrh Dno