Šta je novo?

iPad - opšta diskusija

jorgovan

Čuven
Učlanjen(a)
13.03.2002
Poruke
4,506
Poena
785
Koliko vidim ne postoji opšta tema koja bi agregirala diskusije vezane za iPad.

Imajući u vidu da su prekjuče prestavljeni novi, evo prilike da pokrenemo jednu opštu temu ako možemo malo da oživimo disukiju o ovoj liniji proizvoda.

U mom slučaju, nisam kapirao koncept tableta jaaako dugo. Onda malo po malo gledajući kako ih drugi koriste i gledajući moju promenu navika kod kuće, kada više nemam vremena da sednem za računar niti mogu to da obavim iz svake prostorije, dođoh do toga je vreme da se uzme jedan. Kako sam se privoleo Apple ekosistemu, iPad je logičan put.

Mnogo sam se nadao i imao velika očekivanja za iPad 10th gen, međutim ovaj skok cene me je ohladio skroz, tako da sam danas uzeo iPad Air 5th gen. Da meni zamen čkiljenje u telefon kod kuće a i da klincu malo neke edukativne aplikacije probam da namestim.

Ako neko ima iskustva šta bi lepo i korisno moglo petogodišnjaku da se stavi na tablet, otvoren sam za predloge. Za početak će to svakako biti Lego buider i Lingokids.

Takoođe. koje sve futrole pasuju na Air 5? Neka preporuka za zaštitu koja se transformiše u postolje?
 
Ja sam za pro naručila esr paper feel screen protector i case na preklop (oko 40€) na aliexpress-u. Nisu loši. Definitivno bez paper feel zaštite ne može da se gleda u tablet od otisaka prstiju.
 
Ok, dakle definitivno postoji problem sa otiscima prstiju. Ja ne znam ali imam subjektivni osecaj da ekran nije premazan istom zastitom kao na telefonu.
 
"Običan" iPad definitivno nije, to i ja mogu da potvrdim na osnovu mog iskustva sa iPad-om 8. generacije. Ne znam kakva je situacija sa Air ali bar Pro bi morao da ima kvalitetniji oleo premaz, poput telefona.

Edit: @jorgovan što se tiče futrole, nisam želeo da se cimam sa poručivanjem od preko pa sam kod nas uzeo Remax magnetnu futrolu na preklop. Nakon nešto više od godinu dana korišćenja i dalje magneti drže kao prvog dana, nije se pohabala i sl. Takođe, ima deo za olovku što je po meni plus. Nije nešto lepa ali pretpostavljam da ni tebi to nije bitno.

Dodatno, imaš dobrih olovku za 10-15$ ili kod nas 2.500-3.000 din koje jako lepo funkcionišu, jedino što nemaju taj "pressure sensitivity" kao Apple olovka ali meni to nije bitno. Kontam da je za klince sasvim dovoljna za neke bojanke, crtanje i sl. ako vam je to zanimljivo.
 
Ok, dakle definitivno postoji problem sa otiscima prstiju. Ja ne znam ali imam subjektivni osecaj da ekran nije premazan istom zastitom kao na telefonu.
Ja sad ne znam da li su isti premazi ali sam posle stavljanja te folije na tablet uzela i za telefon istu takvu jer mi definitivno mnogo znači da ne ostaju prsti. Ok, neko kaže da nije isti kvalitet prikaza kad se stavi takva zaštita al meni je skroz ok. Mislim da ću ubuduće samo ovakvu zaštitu korititi. I ta zaštita nije više tako hrapava kao što je nekad bila (pre 10 god sam je koristila na nekoj lumiji). Za pro modele slabo ima ponude kod nas. Za tvoj možda ima više. Videla sam i esr na nekom našem sajtu ali je cena bila drastično veća nego na kp.
 
Za klinca, ako voli da crta probaj sa ovim jeftinijim olovkama. Imaš i bojanke, tako da sve zavisi šta ga interesuje.
 
Ja sam iPad izbacio iz kuće zbog kćerke, nisam mu nikad našao neku primenu (gde bi bio praktičniji od telefona/pc/tv), a dete se navuklo za pad dana. Što se deteta tiče, što kasnije dođe do Ipada to bolje. :)
 
Jel zna neko koliko bi otprilike koštala zamena stakla/didžitalajzera na iPadu Air 6 gen.? Ako je uopšte rade bez zamene kompletnog ekrana? Ćerka nam ga je zveknula, a pukotina baš ide preko prednje kamere, pa utiče na prikaz sa iste...
 
Da li neko ima iPadOS 16.3 na ipad 5th 2017 ?
Ja sam na ios 14.4 pa me zanima da li da radim apdejt ako nece puno da uspori rad tableta ?
 
Nisam siguran da nece.
Ja na Ipadu 9 gen jos nisam dozvolio apdeit.
 
Instalirao sam danas ipaod 16.3 na ipad 5th 2017...istom brzinom mi radi kao i kada sam imao 14.4 do danas.
 
Drugari,kako da na Facebook dobijem dark mode.Moze sugestija za instagram aplikaciju koja radi kao instagram ?
 
Planiram da uzimam iPad, i dvoumim se izmedju 3 modela pa ne znam koji bi zadovoljio moje potrebe, a potrebe su - Gledanje netflixa i youtube-a i web browsing i eventualno citanje i pracenje neke online nastave.
Uzeo bih ipad 9th gen 2021 ali me plasi tako vremesan chip, a planiram da uzmem tablet na duze staze.
Druga i treca opcija su iPad mini (ovde mi najvise smeta manja dijagonala ali mogao bih to da progutam) i iPad 2022 sa novim cipom, samo ne znam vredi li tu razliku u ceni za ono sto meni treba?
 
Predobri su ipadi - uopste nemoj da se plasis procesora. Što ne uzmeš ipad pro, koji još nije bio m1, a ima liquid retinu? Odusevices se displayem.
 
Predobri su ipadi - uopste nemoj da se plasis procesora. Što ne uzmeš ipad pro, koji još nije bio m1, a ima liquid retinu? Odusevices se displayem.
iskreno nisam ni znao da postoji, resio sam nedavno da se skroz prebacim sa androida na ios pa idem postupno, promenio sam telefon, sad bih uzimao tablet. Budzet mi je tu negde 500-600e pa gledam gde se uklapam. Pogledacu taj pro, jel i on ima a13, koja je god proizodnje?
 
A12Z ima, ja imam taj i izuzetno sam zadovoljan. A ekran je perverzija, bolji je samo onaj na 12 inchnom modelu.
Korisceni idu za 400-500 novi za 700.
 
Naveo sam zadnji pre M1, taj mu je van budzeta.
 
Znam, ali znaš kako uvek počnemo sa dodaj još nešto i onda je super 😃
Svakako će biti zadovoljan i sa običnim novijim, pogotovo za ono što navodi 😃
 
Slazem se u potpunosti ako se ima 700, najbolje je za 780 sa m1 cip. :)
Ali ja bih stvarno opet uzeo liquid retinu, posto je fenomenalna. Pored deteta odgledao Last of us na njemu, odlicno.

Jedino kako kazes, nema kraja.. sad poceo da merkam liquid retina xdr koji je samo na 12.9... eh..
 
Ja sam pre pola godine imao takvu dilemu i na kraju uzeo m1 Air. Prezadovoljan. Ako ga ne unistimo fizicki vidim da bez problema moze da traje dok mu baterija ne ode skroz na skroz.
 
A baterija traje pa traje, nemam nikakvih zamerki posle tri godine.
 
Mislim da je iPad ubedljivo najbolji uređaj koji je Apple naparavio. Pogotovu tu mislim na Pro, koji i sam posedujem. Od 2018. godine nije štucnuo, perfektno radi kao i apple pencil, baterija drži astronomski dugo, i dalje radi perfektno kao i prvog dana. Toliko je dobar da Apple pravi sam sebi problem jer kapiram da ljudi to jednom kupe i kraj. Meni se lično kroz grafički dizajn isplatio posle mesec dana korišćenja, i bukvalno ga neću menjati dok ne crkne. Kada taj dan dođe, pazariću opet najnoviji u tom trenutku i kraj.
 
Koji god iPad da se kupi, neće se pogrešiti. Do pre mesec dana sam koristio Ipad 6, za crtanje (Procreate). Skoro 4 godine, bez problema. I dalje radi fluidno, vrlo upotrebljiv tablet. Prešao sam na iPad Air sa M1 čipom. Odličan.
 
Porucio danas Ipad 10. gen 64 gb, izasao me 460e preko Amazona. Razmisljao sam dugo koji model ali na kraju ipak odlucio za ovaj.
Recite mi da li je moguce uciti kodiranje na Ipadu, posto npr. telefon ne podrzava neke kurseve sa Udemy vec mi trazi da ih otvorim na PC, pa me zanima da li cu moci sa Ipadom za pocetak dok se ne skupe pare za Mek 🤣
 
Uzeo sam prilozeni case za Ipad, a ne znam sad za zastitu ekrana, jel koristite to i koliko je potrebna ako ce se koristiti samo za kucne uslove?
Ako da, moze neka preporuka. Ima panzerglass za 9e i neki jeftiniji koliko sam snimio
 
Uzeo sam prilozeni case za Ipad, a ne znam sad za zastitu ekrana, jel koristite to i koliko je potrebna ako ce se koristiti samo za kucne uslove?
Ako da, moze neka preporuka. Ima panzerglass za 9e i neki jeftiniji koliko sam snimio
Ja sam ipade uvek koristio bez zastite na ekranu u futroli.
 
Skinuo neke kurseve sa Udemy na ipad, ali mi dopusta samo da slusam teoriju, kad dodje koding trening trazi mi da to otvorim na desktopu ili laptopu, jel postoji neki nacin da to proradi i na ipadu?
 
Nazad
Vrh Dno