Šta je novo?

Interni HDD, 3Tb, za "kućnu" upotrebu (SSD već imam)

darkos

Čuven
Učlanjen(a)
23.03.2003
Poruke
2,209
Poena
679
Pozdrav svima,

došlo je vreme da moj prastari 500gb hard dobije zamenu. Pre 9 meseci sam uzeo 840EVO 250Gb, ali sad mi treba HDD koji će da se koristi uglavnom za storage (tj, za sve što nije na SSDu). Budžet je do 100eur, što manje to bolje; ne treba mi šampion brzine - ali pojma nemam ni šta valja ni šta ne valja... mogu da nađem WD Red za okruglo 100; Purple za 95 (on je kao za video surveilance), onda WD Green, Baracudu ST3000DM001, Toshibu...

Da ne dužim, 3Gb, do 100eur, za kućnu eksploataciju? Hvala svima koji nešto predlože ;)
 
@darkos
Kako se pokazao taj seagate?
Jel to prodaje neka radnja ili fizicko lice, kako ide sa ostvarivanjem garancije?

Razmisljam da ga stavim u neki bolji hdd rack sa dodatnim napajanjem da smanjim pritisak na slabasno i staro napajanje u racunaru.
Wd green 3tb me ne odusevljava, blue nisam video da ima taj prodavac. Ima wd red ali bih njega izbegao. Ima i neku toshibu od 3tb.
Generalno, treba mi puno prostora, kasnije bih taj od 3tb eventualno prebacio u novi komp i upario sa 250gb ssd-om.
3tb bih uzeo zbog najbolje cene po GB-u prostora.
Imam dileme:
1) Da li je i koliko skloniji kvarenju hdd od 3tb u odnosu na 2tb?
2) Da li ima posledica po trajnost ssd-a ukoliko bih ga koristio kao jedini disk u racunaru uz napomenu da mi racunar cesto radi po nekoliko dana download.
3) Kako ce komp videti hdd 3tb ukoliko se ispostavi da ploca podrzava do 2tb. Videce samo 2tb ili 2+1tb uz particionisanje?

Sve ovo razmisljam jer zelim da izbegnem kupovinu novog napajanja za racunar iz 2008 (jer zelim skuplje i kvalitetnije). U ovom trenutku napajanje jedva izdrzi dva eksterna usb harda (1 i 2 tb) povremeno nakacane radi kopiranja materijala uz upaljen browser i jdownloader.

Takodje, imao sam peh pa mi je racunar pao sa sedista u voznji i brine me da to ne izazove neki jaci kvar u skorijoj buducnosti.

krastavac, pokusavam da od babe da napravim devojku uz sto manje ulaganja ali ne ide.

Inace, konfiguracija je Ati 4850, core2quad, 500gb hdd, 2*2gb 800mhz ram i cm napajanje od 350w. Komp ima i optiku, i konstantno je povezan na tv preko dvi-hdmi veze i skener koji je otkacen i retko se koristi.

U dilemi sam da li cak i ista da ulazem. krastavac. Mozda da sacekamn jos neko vreme, sve obnovim a ovaj ozivljavam polovnim komponentama po potrebi.
 
Poslednja izmena:
1) Ne da sam negde video.
2) Naravno, što više upisa, to manji život.
3) Mislim da se to odnosi samo na boot particije, ne na sam storage. Tako da bi trebalo ceo da može.

Pad ako ga nije ubio, neće ni posle. Ionako je najveća opasnost po hard diskove od pada.
 
Poslednja izmena:
Мени је својевремено пало кућиште а хард је испустио бели дим тек десетак дана касније, толико гадно да више нигде нисам успео да га уопште детектујем. Ако је био тежи пад и то на тврдо, ја бих сачувао важне податке са њега.
 
Генерално сам написао да је код мене хард отишао после пада кућишта а у принципу је могуће да још нешто страда и тек касније се примети.
 
@Ilion
Ovaj tip je "uvoznik" iz Mađarske. Garancija ide preko njega - znači da moraš da mu veruješ na lepu reč (i dovoljan broj pozitivnih ocena).

Segate nisam probao - zato se i raspitujem šta od ovoga je OK. Obzirom da niko na forumu nema nešto za/protiv, verovatno ću da uzmem Red zbog, kako ranije napisah, duže garancije.

Btw, mislim da ti je bolje napajanje prioritet svih prioriteta...
 
Puni Vam hvala svima na preciznim odgovorima.
Moram da razmislim o svemu jos malo.
Svestan sam da mi je napajanje prvi prioritet jer je slabo, staro i ozbiljno i dugo korisceno, a vec je pokazivalo znake propadanja. Dok sam imao sporiji internet dva puta mi se desilo da odem na more i napakujem gomilu fajlova za skidanje. Oba puta sam pri povratku nasao jdownloader aktivan i kako skida punom brzinom! :D

S druge strane ceznem za jednim ssd-om, da isprobam i tu lepotu, pa kada vec kupujem neka bude bar pristojnih 250gb.

Klasican storage hard mi je neophodan jer sam pre nekoliko dana bio prinudjen da obrisem fantasticnu kopiju avatara od 50gb, koju sam cuvao godinama a zbog koje sam pre dve godine, da bih je sacuvao, odlucio da privremeno obrisem backup i greskom obrisao 15 gb slika i porodicnih snimaka koje nisu bile samo backup vec su i sadrzale jedinu kopiju godinu dana slika i snimaka mog zivota greskom prebacenih u backup disk.

Kada sve to saberem ispadne bas dosta novca. Takodje, nova napajanja cak i srednjeg cenovnog ranga mogu da budu vrlo ćudljiva.

Dodatan problem predstavlja plan da pocetkom sledece godine ponovim masinu kompletno uz mogucnost daljeg odlaganja tog lepog iskustva za dodatnih par meseci jer ce me po sadasnjim proracunima nova masina izaci 1000+ evra. Pritom, ovaj stari komp bi mi bas dobro legao u sadasnjem obliku na selu da ne vucaram laptop, kablove, postolje, i eksterni hard non stop po kolima.
Taj komp bi se tada retko palio i potrajao malo duze bez ulaganja.

Hvala na informaciji za momka iz NS-a. Vidim da zaista ima super ocene. Svaka cast svakom dobrom prodavcu ali ipak mislim da cu kod njega kada se za to odlucim uzeti samo ssd. Nemam hrabrosti u ovom trenutku da sklapam ostale komponente na takav nacin i sa takvom garancijom. Koliko sam primetio, jeftiniji je za oko 20-25% od najeftinijih radnji (izvor it svet-hard diskovi i ssd)ali ipak te radnje daju i do godinu dana odlozeno a sa starom dobrom firmom iz Kirovljeve imam samo lepa iskustva kod sklapanja masina i kada je garancija u pitanju. Nazalost, i oni su odavno ozbiljno porasli a opet nema bas svega po mojoj zelji ni kod njih a i cene su bas sarene.

Elem, izjadah sa ja sada potpuno ali se nadam da sam objasnio razlog tolikog premisljanja i zasto razmisljam pre svega o hardu 3tb + rack sa posebnim napajanjem. Izvinjavam se svima za ozbiljno skretanje sa teme.

@darkos
Ima tema na forumu u kojoj se ozbiljno raspravljalo o ispravnosti odluke da se wd red koji je prevashodno pravljen za raid upotrebu koristi kao storage disk.
Obavezno je pogledaj ukoliko vec nisi. Misljenja su podeljena.

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?t=325068

Za taj segate ima cini mi se par negativnih misljenja na it svetu.

Mislim da je wd blue ipak najbolje resenje za storage.
 
Poslednja izmena:
Mozda ti bude zanimljivo ...30.09. Na poslednji Dan starih cena u mts-u na brzaka odem I ugovorim broj za cerku u ww ...pratio si te theme, znaci usput se ogrebem za vaucer na 2.000,00 I realno za dodatih 9.000,00 kupim neki Samsung D3 USB 3.0 od 3 TB ...unutra je koliko po oznaci vidim neki Seagate I posto ga imam tek par Dana ne mogu pricati o kvalitetu Ali eto iznenadio me je koliko je hladan u radu pa verujem da ce biti I dugotrajan. Garancija je 3 godine.
 
@marxista
Video sam taj samsung u win win-u. Ubedljivo najbolja ponuda trenutno kada je cena u pitanju a imacu i vaucer uskoro, mozda i dva. :) Mislim da je sada 12.000 taj hard. :mad:

Elem, hteo sam da pobegnem od usb-a, hteo bih rack i sata disk.
Ako malo cimnes taj usb ode sve u kantu u sekundi. Mada, mislim da taj model ima dodatno napajanje pa se mozda odlucim za njega zbog toga i zbog vaucera i pokusam da budem maksimalno pazljiv u koriscenju. :)

Hvala na informaciji i podsecanju.
 
Poslednja izmena:
Evo jednog iskustava iz prve ruke.
Seagate:
Uzeo sam za firmu i za sebe nekoliko seagate-a iz te dm001 serije oko nove godine. Bili su naj povoljniji. Dva od 1tb za raid 0, jedan 4tb za arhivu i dva od 2tb meni za kucnu masinu i backup. Svi lepo rade do sada, al imaju neverovatno iritantu manu (ili opciju, kako se uzme). Po defaultu im je ukljucen neki advanced power management (APM) koji svakih par minuta parkira glave ako se diskovi ne koriste. To samo po sebi nije problem samo kod tog modela parkiranje glava zvuci kao glasni metalicni cvrkut. Potrazi na google-u "seagate chirp". Za neke serije ima updateovan firmware koji to toboz resava, al ni jedan od mojih nije te srece. Ima raznih zaobilaznih resenja da se APM iskljuci pomocu dodatnih programcica. Ja sam to odradio pomocu hdparm. Sad disk cvrkuce samo kad gasim komp sto je podnosljivo. Na performanse nemam primedbe. Trajnost ce mo videti, za sad je ok. Ni jedan od 5 komada kolko sam uzeo nije crko (da kucnem u drvo) a nije da ih stedim (sem onog arhivskog).

WD Red:
Uzeo sam za drugu firmu dlink NAS uredjaj i dva wd red-a od 3tb. Jedan je stigao neispravan a za drugi je NAS prijavio smart test fail u roku od mesec dana. Oba su zamenjena i ovi novi sljakaju ok za sada. Isto su kupljeni oko nove godine (bese puno nabavki tada zbog promene pdv-a). Za njih verujem da mi je uletela neka losa serija. Po serijskim brojevima su bili vrlo bliski. Ne verujem da je sam model los jer bi o tome trubili forumi, a ja nista nisam nasao.

E sad, ovo moje jadanje je verovatno vise odmoglo nego sto je pomoglo al neko spomenu WD Green i Blue. Pre ove nabavke sam imao legendarni 640 aaks koji i dalje sljaka posle "milion" radnih sati kao sistemski disk. Dal to nesto govori o danasnjim diskovima iz Blue serije ne znam, al zalim sto nisam njih uzeo umesto seagate-a. A stara arhiva za gorepomenute firme je sva na 2tb green-ovima koji takodje veselo rade vec godinama (doduse sa samo par hiljada radnih sati svaki).

I da, slazem se da je napajanje prioritet, jer ce lose napajanje i najbolji disk rado spaliti kad odluci da je za to doslo vreme (i verovatno poneti plocu i sta jos moze u paketu).
 
@Ilion cena ti je sigurno 11.000,00 ...kad razgovaras s njima insistiras na web ceni a ti si I'm ucinio uslugu I dosao I'm na noge ...ma sekundu se nisi premisljali ovo moji a verujem da nece ni tebi ako tako odlucis. Nisam sigurno da si u pravu oko vecoj lomljivosti USB u odnosu na eSATA prikljucak. Da, garancija vazi na CEO uredjaj I ako bi primetili da si vadio HDD odbili bi te.
 
@marxista
Hvala druze. Javi ako u medjuvremenu budes imao neko dodatno zapazanje oko harda.

U pravu si za web shop i cene. Doduse, i to izgleda zavisi od radnje do radnje i bicu uporan ako se odlucim za taj hard. Tj, ili web cena ili nista od kupovine.

Procitao sam negde na forumu da garancija ne vazi ako crkne usb konektor na hardu jer si ga npr cimnuo i polomio. Ako se to desi, nema nista ni od podataka. Prakticno su nikakve sanse da se konektor zameni jer je sastavni deo uredjaja. Ukoliko na rack-u zeznes usb konektor, resis problem u najgorem slucaju kupovinom novog rack-a. Hard ostaje ispravan kao i podaci na njemu. U prethodnom slucaju nema ni popravke, ni garancije ni podataka. Ne znam, mozda jos neko da misljenje.
 
Izvadiš disk iz tog kućišta, svi podaci su ti tu. Povežeš preko SATA rešen problem. I gde ćeš pa da ga držiš, pa ćeš da lomiš ceo priključak??!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno