Šta je novo?

Internet preko Satelitske Antene

To ti je ADSL internet. Nije mi poznato da neko nudi satelitski internet. Čak i onda kada su nudili, bila je potrebna i zemaljska linija.
 
To je dosta zastarelo i veoma skupo ako i nadjes nesto. Postojale su dve varijante koliko se secam:
1) satelit ti salje podatke i sluzi za download, a ti podatke vracas preko dial-up konekcije koja ti sluzi za upload (jeftinija varijanta)
1) download i upload preko satelita (ekstremno skupo)


Sent from my iPhone X using Tapatalk
 
Aj sto je skuplje, nego ima prilicno veliko ogranicenje u mesecnom protoku.
 
Dodatan problem sa tim satelitskim netom je latencija (600+ms) pa na online gaming treba zaboraviti, a i VoIP upotreba moze biti otezana.

Po meni u takvim situacijama je bolje probati uhvatiti neki 3G ili 4G signal (uz pomoc nekih dodatnih antena za modeme i mobilne rutere). Jer je LTE pa cak i 3G ipak dosta bolji i jeftiniji. Jedino ako nista drugo ne postoji, onda ici na satelit.
 
To je samo za bestragije, gde nema mobilne mreže ni u tragovima.
 
Pozdrav ljudi,

Postoje nekoliko internet provajdera putem satelita:

1. Laban Komunikacije - satelitski-internet.com
2. Grcka firma First - first.gr
3. http://sathena.rs/satelitski-internet.html

Sa Laban Komunikacijama sam imao prilike da radim sa ovim ostalima ne, koliko sam cuo sathena i first nemaju neku podrsku, i da nisu bas eksperti u ovoj vrsti posla, dok gospodin Laban je 50 godina u satelitskim komunikacijama, znaci ne pricam o samo tooway sistemima vec o radu na antenama od 4-7-8-18 i vise metara, tako da sto se toga dela tice nema greske, iskustvo na nivou.

Mimo toga ovi ostali nemaju online portal preko koga mogu da isprate da li signal postoji ili ne i dal je problem u modemu, u terminalu, ili mozda u ruteru koj je povezan sa modemom.

Imamo familijski biznis na staroj planini i jednostavno telefonska linija ili adsl ili sam mobilni internet (3G, 4G) je nemoguc, i onda smo morali da nadjemo nesto drugo. Pa smo se obratili Laban Komunikacijama, i moram da priznam da je pristup ove firme visoke profesionalnosti, i sve sto vas interesuje vam bude objasnjeno.

Sto se tice ove diskusije gore mogu da vam kazem da:

1. ne postoji potreba za zemaljskom linijom jer onda to nije Satelitski Terminal.
2. Download preko satelitskog signala a upload zemaljskom dial up linijom - prvi put cujem za ovu izjavu, i odmah da vam kazem da je to mlatka cista i ako je postojao takav sistem onda je to bilo u praistoriji.
3. Nema flat paketa, bilo je ranije kad uhvatite neku promociju, ali imate dosta povoljnih biznis i consumer paketa ( sa statickom ip adresom i bez)
4. Za gaming je neupotrebiv, jer 500-600ms je latency zbog hopova izmedju centrale i samih satelita do terminala gde je internet potreban
5. Brzine neta su od 30Mbps do 50Mbps u Download-u i od 6Mbps do 10Mbps u Uploadu, tako da je to i vise nego upotrebivo.

Sve u svemu Satelitski Internet je napravljen za predele koji nisu pristupacni (znaci smestaji u planinama, gradilista, busotine, hidrocentrale i tako dalje) za telefon (adsl), opticki internet, i 3g-4g mreze, ili ako hocete da ulozite dosta novca pa da uzmete internet preko radio relejne veze preko koje dobijate opticki modem i brz net, ali opet na kraju dana to je skuplje nego da uzmete satelitski terminal.

Nama sluzi zbog komunikacije sa gostima iskljucivo, i tu i tamo klasican internet surf. :)


Ako imate ikakva pitanja slobodno pitajte, tu sam vam na raspolaganju :D
 
Nazad
Vrh Dno