Šta je novo?

Intel Z790 ploče

Alex

Znamenit
Učlanjen(a)
15.08.2000
Poruke
5,071
Poena
1,255
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X3D | Fuma 2 rev.B
Matična ploča
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS
RAM
Fury Renegade 2x16GB DDR4 3600MHz CL16
GPU
EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA GAMING
Storage
2x KINGSTON 1TB KC3000 SKC3000S/1024G
Zvuk
HyperX Cloud 2 | AltecLansing 2.0 Curved
PSU
Corsair SF750
Kućište
FSP CST350 PLUS
Monitor
Dell S2721DGFA | Dell U2412M
Miš & tastatura
HyperX Pulsefire Dart Wireless | Fizz Pro K616
Ostale periferije
LG C9 55, PS5, XSX
Mobilni telefon
Xiaomi Mi 9T
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pošto nema teme moram da okačim ovde pa posle nek se prebacuje. Dakle počeli su listinzi Z790 ploča. Naravno da udaraju po ušima sa cenama. Ali problem je što je ovo poslednja generacija 1700 socketa.



mod: izdvojeno u posebnu temu
 
Poslednja izmena od urednika:
Za Intel u poslednje vreme je čudo da su pustili i dve generacije na istoj ploči...u principu z790 i z690 se razlikuju jedino po "dozvoljenoj" brzini ddr5 memorije...ostalo je praktično isto...
 
Svi rekordi su već napravljeni na Z690 pločama, tako da upitno šta će doneti Z790. Što se tiče kao te dozvoljene brzine, čisto sumnjam. Verovatno oprema i tako još neke stvari.
 
Na papiru Z790 dozvoljava veći overklok memorije od z690...a u stvarnosti ćemo da vidimo :)...
 
To je papir. Eno novi bios kada pošalje kreator ploče, poboljša overklok memorije, tako da ono. Mada pričam za ekstremni OC.
 
Cipset kao takav nece doneti nista nego ispeglaniji bios i jos bolji dizajn PCB sve to ce doneti neke razlike koje ce se tesko i izmeriti a kamoli nesto drugo.
 
Broj i konfiguracija PCIe linija su drugačiji na Raptor Lake pa će verovatno biti drugačijih (i bržih) I/O konfiguracija na 7x0 pločama.
 
Ja lično očekujem da će moći memorije da se guraju malo više i to je to. U pcincipu z 690 je 95% isti kao z790....jedino su svetiljčice bolje :p za to možda vredi menjati ploču :)...
 
Fffd20RUcAAyOZ9.jpg
 
Koje legende... 😆
Kakvi god da su, volim što se ne ustručavaju da rade uvrnute stvari...
 
Apex bele boje, sjajna promena
 
AMD entry B650 kidaju Intel entry ploce Z790. AMD odradio Nvidia potez i stavlja B650 oznaku na stvari koji nikad nisu bilu u toj klasi/rang-u xD.

Dzabe PCIE 5.0 za grafiku kad se ne koristi, AMD za istu cenu daje PCIE 5.0 za M.2 (koji fali na Intel istoj seriji/istoj ceni). Takodje Intel Z790M ulazne imaju slabije VRM sekciju od AMD B650M ulaznih (detaljno poredjenje link-ovi ispod).

Intel-u fali BIOS flashback, a jedino u cemu pobedjuje je 1x fan header vise i 1x eksterni USB-A (10Gb/s), a zauzvrat ima sporiji interni USB-C

Produktvergleich ASRock Z790 PG Lightning, ASRock B650 PG Lightning, ASRock Z790 PG Lightning D4 Geizhals EU

Produktvergleich für ASRock Z790 PG Lightning (90-MXBKA0-A0UAYZ), ASRock B650 PG Lightning (90-MXBK20-A0UAYZ), ASRock Z790 PG Lightning D4 (90-MXBJM0-A0UAYZ)
geizhals.eu
geizhals.eu

Produktvergleich ASRock Z790M PG Lightning D4, ASRock B650M PG Riptide, ASUS Prime Z790M-PLUS D4, ASUS Prime B650M-A Geizhals EU

Produktvergleich für ASRock Z790M PG Lightning D4 (90-MXBJW0-A0UAYZ), ASRock B650M PG Riptide (90-MXBJ90-A0UAYZ), ASUS Prime Z790M-PLUS D4 (90MB1D20-M0EAY0), ASUS Prime B650M-A (90MB1C10-M0EAY0)
geizhals.eu
geizhals.eu

Intel-ove Z790M ploce su skuplje/slicne cene (za sad) i inferiornije/nude manje od AMD B650 ploca. Kad se unormale cene kontam bice to tu negde/egal, samo manjak PCIE 5.0 SSD-ove za DirectStorage je ogromna falinka (ako cene Intel ploca ne budu dovoljno manje od AMD ploca).
 
Poslednja izmena:
Koja po vama bi bila dobra ploca DDR5 za 13700K...z790...
 
ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI
Narucio sam ovu plocu i koliko vidim ima duple rupe za hladjenje...imam noctua 15 kuler...i koliko sam upoznat ASUS je stavio duple rupe da ne bi trebao onaj dodatak koji se prodaje za Noctua 15 za SOCKET 1700...da li je to istina , treba mi samo potvrda...
 
Poslednja izmena od urednika:
Da li je realno da je ASUS uzeo Z690 ProArt, ubacio m.2 PCI-E 5.0 i predstavio to kao novu seriju? :ROFLMAO:
 
Narucio sam ovu plocu i koliko vidim ima duple rupe za hladjenje...imam noctua 15 kuler...i koliko sam upoznat ASUS je stavio duple rupe da ne bi trebao onaj dodatak koji se prodaje za Noctua 15 za SOCKET 1700...da li je to istina , treba mi samo potvrda...
Smanjen kapacitet za hladjenje, je jedina razlika (zbog razlike u visini kad se koristi staro kacenje)
 
Socket 1200 i 1700 se razlikuju po dve stvari:

1. Razlika u prečniku (Dosta ploča je ovo rešilo tako što ima dva seta rupa)
2. Razlika u visini vijaka. naime vijsci za 1200 su malo viši od vijaka za 1700 ali postoji jedno područije gde se visine (tj. pritisci) na procesoru poklapaju. E sada kod nekih kulera ovo može da se postigne dok kod nekih ne može. Tako da ti je moj savet ili da nabaviš maunting kit za 1700 (što je sigurnija varijanta) ili da probaš sa kitom za 1200 pošto imaš rupe ali to može do dovede do kako se to moderno kaže sub optimalnog hlađenja :). U praksi koliko sam video 1200 uglavnom radi i za 1700 bez neke primetne razlike ali ne u 100 % slučajeva. Recimo pored nedovoljnog pritezanja po nekada se javlja i problem sa centriranjem kulera na procesor.

Ja lično sam nabavio 1700 mouting kit za moj kuler...gde ode konj odoše onda i uzde...u prevodu ako daš 100+ za Noctu pa daj još tih 10 15 za kit...i miran si...
 
Poslednja izmena:
Socket 1200 i 1700 se razlikuju po dve stvari:

1. Razlika u prečniku (Dosta ploča je ovo rešilo tako što ima dva seta rupa)
2. Razlika u visini vijaka. naime vijsci za 1200 su malo viši od vijaka za 1700 ali postoji jedno područije gde se visine (tj. pritisci) na procesoru poklapaju. E sada kod nekih kulera ovo može da se postigne dok kod nekih ne može. Tako da ti je moj savet ili da nabaviš maunting kit za 1700 (što je sigurnija varijanta) ili da probaš sa kitom za 1200 pošto imaš rupe ali to može do dovede do kako se to moderno kaže sub optimalnog hlađenja :). U praksi koliko sam video 1200 uglavnom radi i za 1700 bez neke primetne razlike ali ne u 100 % slučajeva. Recimo pored nedovoljnog pritezanja po nekada se javlja i problem sa centriranjem kulera na procesor.

Ja lično sam nabavio 1700 mouting kit za moj kuler...gde ode konj odoše onda i uzde...u prevodu ako daš 100+ za Noctu pa daj još tih 10 15 za kit...i miran si...
ok narucio sam kit :D
 

Asus ROG STRIX Z790-F GAMING Wifi​

Kingston Fury 32GB Renegade DDR5 6400MHz CL32 KIT​

INTEL Core i7-13700KF​

Ovo sam pazario sve dolazi sledece nedelje...sad cekam AMD i NVIDIA grafike...koliko vidim AMD moze da bude n1...
 
Pored grafike trebaće ti i dobar PSU ako već nemaš jedan.
Imam 1200w FSP...i HAF 932 kuciste...kontam one fioke za hard diskove izvaditi...jer imam M.2 hard pa mi ti stari vise ne trebaju...
 
z790 i 13900k, 128gb ddr5 i hiljadu gremlina.... i dalje mi iz nekog razloga ne radi display port na grafickoj (osim ako je ukljucen i preko hdmi!?, trebalo mi cirka 12 sati da provalim sta je problem), xmp ako ukljucim odma ide flashovanje biosa, overclock nisam ni pokusavao... sa srecom ko se upusti u ovo dok ne ispeglaju bios....
 
Koja grafa je u pitanju?
Ako uspes da poteras RAM na ista vise od 5200Mbit/s sa 128GB skidam kapu :D
 
rtx 2070, ali bukvalno sam je prebacio iz starog kompa, i znam da sve radi... nije do nje sigurno... gledao sam i pinove na procesoru da nisam neki iskrivio, kuler da nisam previse zategao.... ram samo jedan stick u svaki slot... itd.
ram sam ostavio na osnovnom podesavanju 4600 dok ne dodje neki novi bios.... nemam zivaca vise da vadim bateriju iz biosa
a ploca je gigabyte z790 aero g, cisto ako neko kupi i naleti na iste probleme (mozda nekome pomogne)

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno