Šta je novo?

Intel Z790 ploče

Si pokušavao da pojačaš napon za ram?
 
Kingston Fury 64GB Beast RGB DDR5 5600MHz CL40 KIT KF556C40BBAK2-64 x2, ovaj je ram, i ne, nisam cackao nista.... trenutno sam srecan sto radi koliko toliko da ga prvo osposobim za posao, a posle cu da ga sredjujem polako.... takodje, kraken x73 nije lepo prekrio procesor kad sam ga skinuo da proverim pinove... vidim da pasta nije rasporodjena na donjim ivicama... sad trenutno gledam taj neki vision link da ne pravi problem sa grafickom (video sam neki kabl sto je dosao sa plocom dvi na nesto), da nije ukljuceno nesto u bios-u.
Inace, temperature oko 80/85c u cinebench r23.
 
Kitovi ne mogu da se kombinuju bez obzira što nije logično...
 
Kitovi ne mogu da se kombinuju bez obzira što nije logično...
Zašto ne bi mogli da se kombinuju? Kingston 2x i 4x kitovi koriste iste module, možeš da vidiš na kraju naziva da je jedina razlika k2-64 ili k4-128 npr.
Ako matična na qvl listi ima neki 4x kit radiće sa dva 2x kit-a sigurno.

E sad, problem sa ddr5 je što ja nisam video nijedan kršten 128gb kit. Pitanje kad će da se pojavi nešto da radi stabilno sa xmp profilom. Ali to je problem sa svim novim generacijama.
 
Zašto ne bi mogli da se kombinuju? Kingston 2x i 4x kitovi koriste iste module, možeš da vidiš na kraju naziva da je jedina razlika k2-64 ili k4-128 npr.
Ako matična na qvl listi ima neki 4x kit radiće sa dva 2x kit-a sigurno.

E sad, problem sa ddr5 je što ja nisam video nijedan kršten 128gb kit. Pitanje kad će da se pojavi nešto da radi stabilno sa xmp profilom. Ali to je problem sa svim novim generacijama.
Druźe ne moźe ako kaźe da je kit 2x 16 onda nije 4x 16 možeš istomi da pogledaš na asusobom forumu...zvanični post od asusa...https://rog.asus.com/forum/showthread.php?57038-Don%92t-combine-memory-kits!-The-meat-and-potatoes-overview kao što rekoh nelogično ali je tako. Dakle 2 je dva 4 je 4 niti je 2x2 4 niti je 4 2x2. Suma sumarum možda će da radi ali veća je šansa da ne radi
 
Zamišljam sebe, dao sam 2sima eura i počne da me hebe setup
Ode ploca sa svim pratećim komponentama na sred dvorišta, ako uspem da pogodim otvoren prozor😂
 
ma opusteno. testirao malo za posao, bitnija mi je kolicina rama i broj procesora.... primetno je ubrzanje i stabilnost. vise mi ide na zivce ovaj win11 na koji sam morao da predjem zbog procesora.
elem, malo cu da iscackam ram kad uhvatim vremena da ga podignem koliko je stabilan i ok.... U krajnjem slucaju kad se pojave ok 128gb kitovi, prodacu ova 2.
Dodatno iznenadjenje mi je bilo sto ploca podrzava samo m2 pci hardove, i da stari m2 sata nece da radi...
 
Druźe ne moźe ako kaźe da je kit 2x 16 onda nije 4x 16 možeš istomi da pogledaš na asusobom forumu...zvanični post od asusa...https://rog.asus.com/forum/showthread.php?57038-Don%92t-combine-memory-kits!-The-meat-and-potatoes-overview kao što rekoh nelogično ali je tako. Dakle 2 je dva 4 je 4 niti je 2x2 4 niti je 4 2x2. Suma sumarum možda će da radi ali veća je šansa da ne radi
Ajd ovako, možda se nisam lepo izrazio. Uzimam Kingston za primer jer sa njima imam najviše iskustva.
Kit sa 4x32gb ima određen xmp profil i koji je na qvl listi za neku matičnu.
Kit sa 2x32gb koji ima potpuno isti xmp profil (isti transfer rate isti primarni, sekundarni, tercijarni tajminzi, sve.)
Ne postoji razlika između modula. Ne postoji magično "uparivanje"
Trace-ove na matičnoj i mem. kontroler apsolutno ne interesuje da li si kupio kit ili odvojene module.
U kancelariji imamo 3 mašine koje imaju 2 kit-a od 2x32gb, tj 128gb ukupno, koje rade sa svojim xmp profilima. Uz to još neke dual xeon mašine koje rade u quad channel sa modulima kombinovanim ko zna odakle i to sve radi stabilno sa opuštenijim tajminzima i transfer rate-om.

Problem se javlja kad se duplira neki 2x kit koji jedva radi sa svojim xmp profilom, tj već je zategnut do maksimuma.
U ovoj situaciji ddr5, matične i memorijski kontroleri su još uvek u ranoj fazi i nestabilni. Ni sa ddr4 nije bila drugačija situacija, pogotovo sa prvim ryzen procesorima.
 
Potpuno si u pravu ali kao što sam rekao možda će da radi, a možda i neće...isto to kaže i ASUS oni valjda znaju šta pričaju...

 
 
Za ovu ploču se isplati imati kućište sa staklenom stranicom. Još da naprave deal sa Bandai za Banshee Norn plojku, milina.

 


Deluje pristojno, 16 90A faza, čak 8 SATA konektora, 7 fan headera, hrpa M.2 slotova, WiFi, audio čip koji nije tuce godina star kao na mnogim pločama...jedino mi se ne sviđa što je USB-C pozadi samo 5 Gbit/s.
 
Stize mi ASrock Z790 NOVA wi fi. Pisem utiske kada dodje za jedno 15 dana 20
 
Nazad
Vrh Dno