Šta je novo?

Intel B760 ploče

Shobe

Slavan
Učlanjen(a)
16.09.2005
Poruke
872
Poena
330
Da li se zna kada bi se u domacoj prodaji mogao naci nesto veci izbor B760 ploca? Koliko vidim, uglavom ima nekoliko od Gigabyte-a, a od MSI vrlo malo (a one bi trebale biti kvalitetnije?). Isto pitanje i za i5 13500 procesor. Iz 13. serije se gotovo svi mogu naci osim date verzije?
 
Poslednja izmena:
Jel istina ovo za 2.5GbE adaptere na 6 i 7 verziji ploca da dolazi do prekida konekcije?
 
Da, Intel i226-V LAN. Važi i za AMD ploče s tim kontrolerom, izgleda...
E sad, da li na svakoj ploči ili je lutrija, ne znam.
 
B760M PG Riptide provereno podrzava Non-K BCLK overclock sa 12000 serijom procesora i ima je u domacim prodavnicama, ona je najbolja opcija, drasticno jeftinija od svih drugih B660 opcija bilo u domacim firmama bilo kod Madjara + solidno jeftinija nego sto je kod Madjara + nema kod Madjara na stanju trenutno.

Pise ASRock Hyper BCLK Engine na drugoj strani uputstva.

https://download.asrock.com/Manual/B760M PG Riptide.pdf

19399 din je najmanja cena za PG Riptide B760M. jedino sto je DDR5*

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B760M-MORTAR-MAX-WIFI od B760M ploca takodje (kad se bude pojavila)

https://iponcomp.com/shop/product/asrock-b760m-pg-riptide/2139241 isto podrzava

PG Riptide ima i u domacim firmama za 21450 din za draticno nizu cenu od svih iznad navedenih.


samo ne zaboravite, da uzmete starije 12000 procesore, na novim 13000 ne radi ni u kom slucaju (Intel je kompletno zakljucao nove iz fabrike)
 
Trenutno gledam samo DDR4 verzije. Pikiram ovu MORTAR MSI plocu (ranije je hvaljena dosta njena B660 verzija), ali nikako da se pojavi kod nas, mada ima na kp. Ali ako su i ove Gigabajtove ok (pouzdane, itd), ne bih imao nista ni protiv njih.
 
Ja sam uzeo MAG B760 TOMAHAWK WIFI i u ova 3 dana sam zadovoljan kako funkcionise. Sve stress testove je prosla bez problema. Pikirao sam istu plocu samo sa Z790 ali su mi rekli da se ceka 3 nedelje. Navodno u G radnji ce sledece nedelje da se pojavi jos modela kad srede problem sa hakovanjem.
 
Trebala bi mi mala pomoc ili savet oko Asus Rog Strix B760-A Gaming WiFi D4, oko podesavanja. Procesor je i5 13600K sa Noctua NH-U12A kulerom, memorije G.Skill F4-3200C14-16GTZR. Tek sklopljena masina. Out of box i nakon ukljucenja XMP, napon procerora bio je 1.30V+ (cpu 44C idle) ... undervoltovao sam na 1.037V, nakon restarta 1.057V vidim i temperatura je 33C idle u BIOS-u. Iskljucio sam WiFi. Na masini jos nije instalisan Win11.
Da li bih mozda trebao jos nesto prepodesiti ili iskljuciti, ako neko ima kakvu preporuku?
 
Trebala bi mi mala pomoc ili savet oko Asus Rog Strix B760-A Gaming WiFi D4, oko podesavanja. Procesor je i5 13600K sa Noctua NH-U12A kulerom, memorije G.Skill F4-3200C14-16GTZR. Tek sklopljena masina. Out of box i nakon ukljucenja XMP, napon procerora bio je 1.30V+ (cpu 44C idle) ... undervoltovao sam na 1.037V, nakon restarta 1.057V vidim i temperatura je 33C idle u BIOS-u. Iskljucio sam WiFi. Na masini jos nije instalisan Win11.
Da li bih mozda trebao jos nesto prepodesiti ili iskljuciti, ako neko ima kakvu preporuku?
Uflešuj poslednji BIOS ako već nisi i to je to.
 
Uflešuj poslednji BIOS ako već nisi i to je to.
Zahvaljujem. Ufleshovao sam zadnji BIOS. Undervolt sam, instalisao Win11, drivere i uradio system update. Skinuh i pokrenuo Cinebench R23 da proverim performanse, 10.247 poena, dosta nisko. P jezgra isla do 5.087,6MHz, E jezgra do 3.890,5MHz. Ne zapisah koliko je CPU vukao snage [W]. Malo sam proguglao po netu i videh da nisam jedini bio sa ovakvim 13600K performansama na B760 ploci. Naletih na par diskusija iz tamo iznesenog te odradih ovako u BIOS nakon "Load Defaults" i trenutno je ovako:
  • Tweaker Paradise - promenio na, koliko sam shvatio stariji Microcode 104.
  • Actual VRM Core Voltage - na Auto
  • Global Core SVID Voltage - Offset, na " - ", stavih 0.180 (probah 0.15 no brzo skace temperatura te prekinuh odmah test, a na 0.189 dao mi BSOD nakon 50-10min u Win, te stavih 0.180 nakon toga).
  • Cash SVID Voltage podesih isto kao i Global Core SVID Voltage.
Test u Cinebench R23 multi dao mi je 22.969 skor. Nije izbacivao BSOD u Win za sad.
Temperatura u piku dostigla 94C, no uglavnom se vrtila oko 84-87C. Nije bilo throttle-a u HWinfo64. CPU package je povukao 170,936W.
P jezgra isla do 5.088,8Mhz, E jezgra do 3.891,4MHz.
Pre nego sto odlucim za duzi stability test, bio bih zahvalan na predlozima i sugestijama od iskusnijih clanova od mene...zelen sam oko ovih komponenti novije generacije.
 
Probaj da malo smanjiš taj offset...-0.180V je poprilično. Probaj sa -0.150, recimo, vidi temperature, klokove i stabilnost.
 
to je sve za slikanje prvo 0.050 je mislim neka realnost vise pod znakom pitanje 0.1 do 0.15 kontam da mozda moze 2%, naravno 99% ljudi slika i igra igrice i ni ne zna da mu je komp nestabilan, svakako monitoring HWiNfo error ce prvi pokazat dal je voltaza preniska
 
Stvarno, čudi me da 0.180 ne krahira. Često ni 0.100 nije stabilno, zavisi od primerka...ASRockove ploče, recimo, i ne dozvoljavaju da staviš više od -0.100, osim ako nisu promenili to.
 
Probaj da malo smanjiš taj offset...-0.180V je poprilično. Probaj sa -0.150, recimo, vidi temperature, klokove i stabilnost.
Prvo sam probao -0.150 kao sto napisah gore u zagradi i to kao prvi offset, no odmah po pokretanju testa u Cinebench temperatura rapidno skocila na 100C. Moguce da bi isla i vise, no nisam se usudio pustim dalje, prekinuo sam test, te isao nakon toga vise u minus da bih obuzdao temperaturu. Imam vazdusno hladjenje sa Noctua NH-U12A.
 
to je sve za slikanje prvo 0.050 je mislim neka realnost vise pod znakom pitanje 0.1 do 0.15 kontam da mozda moze 2%, naravno 99% ljudi slika i igra igrice i ni ne zna da mu je komp nestabilan, svakako monitoring HWiNfo error ce prvi pokazat dal je voltaza preniska
Da, vidim logiku u tome da bi verovatno -0.050 i tu negde bio optimum sto za performanse i temeraturu,....to je jos vise u minus od -0.180.
Ne motam sintetiku. Po podizanju Win-a sa svime sto ide, osetilo se u samom Win da odziv nije kako treba. Tada sam skinuo i probao Cinebench R23 i HWinfo64 da bih dobio vise informacija o performansi masine. Voleo bih da nadjem tacku izmedju performasi i temperature, da bude u specs do oko 125W pod testom i stabilan. Inicijalno CPU je vukao dosta manje snage [W] uz prvobitnih rucno podesenim naponom na 1.2V pre promene mikrokoda na stariji 104. Otuda verujem je bio toliki mali skor od oko 10K. Na Auto napon se vrtio oko ~1.34V u BIOS-u po prvom ukljucenju.
 
Uradih print screen-ove upravo sada, pa evo ih:
 

Prilozi

  • BIOS-1.jpg
    BIOS-1.jpg
    159.7 KB · Pregleda: 21
  • BIOS-2.jpg
    BIOS-2.jpg
    168.6 KB · Pregleda: 18
  • BIOS-3.jpg
    BIOS-3.jpg
    138 KB · Pregleda: 17
  • BIOS-4.jpg
    BIOS-4.jpg
    137.6 KB · Pregleda: 15
  • CinR23-1.jpg
    CinR23-1.jpg
    61.9 KB · Pregleda: 15
  • Info-1.jpg
    Info-1.jpg
    157.3 KB · Pregleda: 14
  • Info-2.jpg
    Info-2.jpg
    93.1 KB · Pregleda: 12
  • Info-3.jpg
    Info-3.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 9
Probao Offset na -0,170. Performanse i temperature su se povecale:
 

Prilozi

  • Cine na Offset -0170.jpg
    Cine na Offset -0170.jpg
    67.4 KB · Pregleda: 10
  • Info Offset -0170.jpg
    Info Offset -0170.jpg
    317.2 KB · Pregleda: 20
Problem ti je hlađenje. Verujem da će performanse još da porastu ako smanjiš offset napon ali...

Ako komp koristiš za igre i ne napinješ procesor mnogo, smanji mu power limit. U igrama nećeš ni da osetiš ako je PL2 125W, recimo...
 
Problem ti je hlađenje. Verujem da će performanse još da porastu ako smanjiš offset napon ali...

Ako komp koristiš za igre i ne napinješ procesor mnogo, smanji mu power limit. U igrama nećeš ni da osetiš ako je PL2 125W, recimo...
Da, verujem da je tako. Probah sa offset -0.165, CPU package dosegao 96C (crveno), sto mi je potvrdio trend koji ce se desiti. Vratih offset do -0.185, crash u Win. Trenutno je na offset -0.182, temperatura bila na 90C sa abijentalnom u prostoriji 25C, zasad ne zakucava.
Fakat da je procesor povukao vec preko 170W sa offset-om -0.170 i -0.165. Iskreno ne bih da ga teram jos vislje... i ovo je previse sa tim microcode 104.
^ Probacu pazljivije da ponovo nanesem pastu, sto ujednacenije i sto tanje budem mogao i ponovo namontirati cooler. Imam obe Noctua paste.
Ne rekoh, cpu ima Termalright-ov cpu mount.
 
Poslednja izmena:
tebi undervold verovatno ni ne radi jer ti procesori nisu stabilni na tim setovanjima u 98%+
 
Stavio sam offset -0.180 i limitirao sam PL1 PL2 na 125W. Ne da mu sad preko toga. Provrtecu i videti kako ce biti.
 
Pa jel si uopste iskljucio undervolt protection turned off i da li ta opcija uopste radi na b670?
mozes ti spustat offset do mole volje ali to ne ovom chipsetu ne radi uvek, nasigurnije je da pratis temp i klok da uocis razlike jer je 180mV bas JAK i temperatura treba da bude debelo nize

i taj Microcode 104 pitanje da li radi kako treba, ja sam zato uzeo Z plocu
 
Microcode bi trebalo da radi, ljudi su uspešno undervoltovali...
Neka proveri da li je isključio undervolt protection, možda i nije.
 
Vratio sam na "Current Microcode" i odradio osnovna podesavanja i odradio sve ispocetka. Nema potrebe ici na Microcode 104, barem na ovoj Asus ploci. Da, radi undervolt na toj Asus B760 ploci, podesih na -0.150, a PL1 i PL2 stavih 125W. Primetih razliku u visini "Vcore" napona, performansi i frekvencije, u zavisnosti da li je ukljucen ili iskljucen "Asus Performance Enhancement 3.0". Sa iskljucenim, Vcore u HWInfo64 je bio Current/Min/Max 1.146/0.596/1.385V, P-4.338Mhz E-3.392MHz u toku testa, sa 19911 score na kraju. Sa ukljucenim "Asus Performance Enhancement 3.0", Vcore je bio 1.181/0.595/1.305V, P-4.668MHz E-3.691MHz u toku testa, sa 16512 score na kraju.
Ono sta nisam mogao za "Power Limit", nisam mogao staviti PL2 na 156.25W, kako vec u Bios-u je navedeno da "PL2 treba da bude 1.25 puta PL1", te stavih onda istu vrednost.
Ono sta nisam siguran, da li da ukljucim sinhronizaciju jezgara ili ne, jer ima razlike u [MHz] kako izmedju P, tako i izmedju E jezgara. Isto vazi i za "Asus Performance Enhancement 3.0" da li ga drzati ukljuceng ili ne.
 
Bustuju, od mirovanja na 1GHz pa do dobijenih vrednosti. Da li je ok ili ne, ne bih znao reci. U Bios je navedeno kao 4.5GHz "target frequency".
 
Taman sam resio da kupim plocu, ali me je u zadnjem momentu pokolebala jedna stvar, pa sad nisam siguran, pa reko da pitam :D Samo da napomenem, da bih u plocu bocnuo ili 13400/13500 (verovatnije) ili 13600k. E sad, kao i dosad, nisam zainteresovan ni za kakav overklok il slicno (da guram procesor do krajnjih granica), vec bih u oba slucaja procesor terao do Intelovih preporucenih limita (tj stock).

Ono sto mi je postala nova dilema, jeste kvalitet mosfetova, ako bi to igralo ikakvu realnu ulogu u mom slucaju. Elem, negde sam procitao da MSI PRO B760-P ploca ima neke bazicne/jeftine mosfetove, dok Gigabyte B760 Gaming X ima DrMOS kao vid regulacije temperature ploce, itd. Da li bi ovo bio znacajan hendikep u slucaju da eventualno uzmem 13600k i da li bi u tom slucaju uz njega bolje isla Gaming X ploca? Ne razumem se bas u te stvari, pa ne znam ni da li treba da vodim brigu u tome. Da li bi bila "osetna" razlika u temperaturi kod ovih ploca?


 
Poslužiće obe ploče što se VRM-a tiče, veći problem će ti biti da ohladiš 13600K ako uzmeš njega...po Intelovom defaultu, može da povuče do 180W što nije baš malo. Ne znam šta planiraš sa kompom ali gledaj da uzmeš dobro hlađenje za 13600K, ploče nisu problem.

Ako ne uzimaš 13600K, uzmi 13500, vredi razlike u odnosu na 13400.

MSI ploča je bolja, po meni...

Kad prvi put uđeš u MSI BIOS ponudiće ti 3 opcije za "hlađenje" koje su ustvari preseti za koliko vati će procesor moći da povuče, što će direktno uticati na hlađenje i donekle na performanse. Jedna od opcija je "tower cooler" ili tako nešto, koja će limitirati procesor na max 180W što odgovara Intelovom power limitu (odnosno, stock). Imaš i opciju koja će ga ograničiti na 125W i jednu koja će povećati limit na 250 i nešto W (ne preporučujem). Čisto da znaš u čemu je fora...

Ne znam gde kupuješ i koji ti je budžet, možda ima i boljih ploča za slične pare...
 
Hvala puno na savetima :) Pa, cooler imam, Be quiet Shadow rock 3. Znam da nije najjači, ali nije ni toliko loš, valjda. Inicijalno sam hteo MSI Mortar ploču, ali u DDR4 izvedbi je nema kod nas, a i skuplja je dosta. Ova MSI Pro P je sad na nekom snizenju, jeftinija za oko 3-4000 din od Gaming X-a (oko 16000 din), zato me i svrbi. Nekog sam razmišljanja da ploče uzimam u domaćim radnjama, jer su mi nekako najpodloznije kvaru, barem iz ličnog iskustva, pa kontam da će onda ici lakše reklamacija (ako zatreba), nego kod kp trgovaca. Al nisam isključiv ako ima povoljnije nešto.
Komp bi se uglavnom koristio za igre i browsing, i sl.
 
Poslednja izmena:
Onda uzmi MSI i vidi temperature s tim kulerom.
Ako je temperatura prevelika na stock power limitu, probaj undervolt ili smamji limit na 125W, u igrama ionako ne vuče više...
 
Nazad
Vrh Dno