Šta je novo?

Imam ogroman hitan problem

Mirko123

Zapažen
Učlanjen(a)
24.11.2023
Poruke
6
Poena
1
E kako to uvijek biva uzmem od rođaka računar na par dana da igram igrice jer ja nemam svoj. kako je počelo da grmi ja isključim komp iz utičnice da ne crkne od grmljavine. Kasnije upalim komp ksže da stavim novi pin i ne da mi da se loginujem. Ja nekako to riješim i vidim ne može da se uđe u igricu. Skontam da ne radi zvuk, internet, da ne čita neke podatke... E sad najvjerovatnije da je matična jer svijetle one lampice od lana ali neta nema, takođe nema ni outa za zvuk a uključene su slušalice. Vadio sam ram... Ali ništ ane pomaže izgleda da ću morati da kupim novu matičnu ali šta sad da radim. Ako neko ima neki savjeti d ali se to može jeftinije riješiti ili da li može nešto drugo biti da ne kupim matičnu džaba slobodno nek napiše. Može li biti do procesora...?
 
Može biti do svačega ali prvo treba proveriti Windows. Kažeš da si imao probleme sa PIN-om, moguće je da si ušao u neki drugi restrictovan account gde su samo neke radnje dopuštene.
 
Ostavi ga malo na miru, sabraće se bez da išta diraš.
 
A mozda je od grmljavine nesto stradalo, preko lan kabla ako je ostao uboden uplocu.
 
Ranije znam pre 10 i kusur godina na AM2 i AM3 plocama je znala zvucna ili mrezna da crkne od grmljavine , mislim da novije ploce nemaju taj problem , koja je ploca u pitanju?
 
Idi redom, ajd da krenemo od neta, da li si resetovao modem? Da li si promenio port? Da li si probao drugi kabal? Da li ima wifi-a, kakav je signal?
- meni se jednom desilo u nevremenu da je rikno modem (ne ceo, on je radio ali vrljavo)

Drugo vezano za sam komp, kako se ponasa (osim zvuka koji si rekao da ne radi a racunam da si probao druge sluske/zvucnike)?
 
Idi redom, ajd da krenemo od neta, da li si resetovao modem? Da li si promenio port? Da li si probao drugi kabal? Da li ima wifi-a, kakav je signal?
- meni se jednom desilo u nevremenu da je rikno modem (ne ceo, on je radio ali vrljavo)

Drugo vezano za sam komp, kako se ponasa (osim zvuka koji si rekao da ne radi a racunam da si probao druge sluske/zvucnike)?
Vidi probao sma i wifi i lan. Ni jedno ni drugo ne rade. Postoji 1 lan port i svijetle obje lampice a na wifi usb dolazi struja (svijetli lampica) ali se ne mogu konektovati. Zvuk ne baca ni na slušalice ni hdmi ni zvučnike (probao sam i preko usb na slušalice i preko hdmi na monitor i preko 3.5mm na zvučnike-znači sve opcije i ništa ne radi).
Računar je odležao 15 sati (čovjek gore mi je rekao d aga ostavim na neko vrijeme...) ali sve isto kada sam ga upalio.
Ranije znam pre 10 i kusur godina na AM2 i AM3 plocama je znala zvucna ili mrezna da crkne od grmljavine , mislim da novije ploce nemaju taj problem , koja je ploca u pitanju?
Am3 asus M5A78L - M Plus/usb3
A mozda je od grmljavine nesto stradalo, preko lan kabla ako je ostao uboden uplocu.
Ali onda bi stradao i ruter valjda, a ruter sasvim normalno radi
Ostavi ga malo na miru, sabraće se bez da išta diraš.
Pušten je bio 15h. Isključen iz struje i svega. Sad aga upalio opet sve isto.
 
Ne panici ploca je stara 10-ak godina , 40 evra je polovna , jel ima u device manager LAN i zvucna?
 
Ugasi u biosu zvucnu i mreznu i ugasi kompijuter i posle sat vremena upali i vidi jel rade.
 
To MORA da pogleda NEKO KO SE RAZUME.
Ovako, nestručan "posmatrač" može samo da napravi PRAVU ŠTETU.
Nije bitno čiji je PC, traži negog stručnijeg u blizini!
 
To MORA da pogleda NEKO KO SE RAZUME.
Ovako, nestručan "posmatrač" može samo da napravi PRAVU ŠTETU.
Nije bitno čiji je PC, traži negog stručnijeg u blizini!
Pa vidi mislim da tu ne može da se napravi velika šteta. Iskreno i ja mislim da je problem matična jer ako je već mijenajo ramove, slotove, napajanje vjerovatno nije jer svijetle lampice na lanu i na usb wifi-u predpostavljam da napajanje ne bi trebalo da pravi problem. Onda ostaje reinstalacija sistema, ako to ne riješi samo problem mogu biti procesor ili matična a više vjerovatno matična
 
Ako pre grljavine nisu bili isključeni SVI KABLOVI iz svih susednih mreža moglo je sve da strada od indukcije pa i PSU, indujcija je mogla da stigne iz monitora, zvučnika, switcha, rutera.....

PS
Spaljeno mi je 7 modema, dva frižidera, tri TV, jedan bojler i dosta sitnijih stvarčica u proteklih 30-tak godina usled gromova u blizini....
 
Ako pre grljavine nisu bili isključeni SVI KABLOVI iz svih susednih mreža moglo je sve da strada od indukcije pa i PSU, indujcija je mogla da stigne iz monitora, zvučnika, switcha, rutera.....

PS
Spaljeno mi je 7 modema, dva frižidera, tri TV, jedan bojler i dosta sitnijih stvarčica u proteklih 30-tak godina usled gromova u blizini....
U kući za 17 godina nikada ništa ceklo nije od grmljavine. Ruter je upotpunosti ispravan (uključivao sam laptop preko lana...) Živim u gradu u kome nemam kome da odnesem komp jer ovi znaju samo termalnu pastu i ram da promijene. Zato ću promjeniti matičnu pa ako se problem ponovo javi ne znam šta ću.
 
Sto kazu ti si se uspanicio sad i nema tu pomoci, a zmanic je upravu, ovako se to ne moze resiti, a nije ni resenje da kupujes nesto napamet..

@Bajcetic

On nije menjao ram, napisao je samo da ga je vadio, a sobzirom da je pozajmio komp najverovatnije da nema delova za testiranje...
 
Pa nije komšija zver. Odi do njega, ispričaj mu šta je i kako bilo.
Pa i njemu je važnoo da se sredi....
Ovako on nema ispravan PC, ti nemaš od koga da zajmiš...
Vrlo važno, rešićete brže zajedno.....

PS
I on zna da ti je pozajmio starudiju, da prostite svi, vrlo važno šta je crklo.... bilo mu je vreme odavno.
 
USB Zvucna u Srbiji moze za 2 evra da se nadje(200 dinara) a sto se tice USB Lana i to je jeftino oko 300 dinara(3 evra). Ta ploca je samo izgubila vrednost zbog ta 2 problema ali ja bih ti savetovao da proveris sve usb portove da vidis da nije neki povukao.
 
Verovatno je malo dohvatilo matičnu preko LAN kabla. Ne mora da znači što je ruter pretekao, da nije. Uglavnom možeš nabaviti zvučnu karticu ili neku USB varijantu zvučne i LAN
 
Nije Bileća tako mali grad, ima valjda neko ko se iole razume da pogleda ?
Eventualno u Trebinju ?
 
Kako može da ne radi USB zvučna , jedino ako USB port ne radi.
 
Kako je on opisao sve te probleme 90% je zveknula ploca, ali vec sam reko ne vredi kupovati napamet, to treba da se ispita
 
upravo, ne vidimo racunar ispred sebe da mozemo da znamo sta je problem. ovako samo nagadjamo. eto posle ko zna koliko postova saznamo da je zvucna karta na usb, a ne integrisana. ko zna sta tu ne radi.
ako usb portovi ne rade, onda ne radi ni tastatura, ni mis, ako hdmi port ne radi, onda nema ni slike na monitoru, sta je to usb wifi na koji dolazi struja, ne znamo….
 
Nalazim se u blizini momka pa smo se dogovorili da uzmem računar i pogledam. U suštini prvo treba reinstalirati sistem, potom provjeriti napajanje, procesor i ram. Ako je sve ispravno samo treba promijeniti matičnu i tjt.
Nalazim se u blizini momka pa smo se dogovorili da uzmem računar i pogledam. U suštini prvo treba reinstalirati sistem, potom provjeriti napajanje, procesor i ram. Ako je sve ispravno samo treba promijeniti matičnu i tjt.
To je bar neki postupak kojim ja mislim da će problem biti riješen. Nisam profesionalac ali sam sastavio i popravio dosta računara pa mislim da sam iole kompetentan za to
 
Ako imas mogucnosti (dakle delova) prvo testiraj koponente pa onda ako je sve ispravno radi reinstalaciju jer postoji sansa da su drajveri zavrljavili (ovo kazem zbog svih podataka, programa, podesavanja, nekad je najduze trajala sama instalacija sistema a sada daleko duze traje ono nakon instalacije)
 
Digni LIVE windows pa probaj... kakav crni procesor i ram da ne rade, pa zbog toga nema zvuk i LAN, svasta ce covek da cuje. Aj i ti to daj nekom strucnijem.
 
Nazad
Vrh Dno