Šta je novo?

Ima puno Android preporuka za 200, 300, 400€. ALI: šta kupiti za 20, 30, 40 - 50€? :)

Keops

Čuven
Učlanjen(a)
25.12.2002
Poruke
691
Poena
620
polovno, naravno. novo tesko da moze.

za poklon, naravno

za stariju osobu
, naravno!
Kao prvi Android. Da se udje u svet: pametnih.

Pa sad... obzirom na godine poklono-primca, pretpostavljam da je jedina pozeljna stavka - velicina ekrana (sto veci ekran / tekst), ali ne mora cak ni to.

= Sta bi vi polovno uzeli, ko poklon, i kolko to kosta?

Akcenat je na ceni. Siguran sam da za 20€ bas i ne moze. Ali je l moze za "do 50€"?

Podrazumeva se da ce takav telefon biti star... pa je valjda bitno i da se dobro pokazao "over time"... a ne k'o ovaj moj Nexus 5x, da ima probleme* u 13. mesecu koriscenja... :(

edit: *isto je vazilo i za HTC Desire HD - losa ploca i za Samsung S3 - losa ploca... lose ploce na sve strane! koje nema ko da popravi...
 
Poslednja izmena:
Mislim da je windows bolji izbor, barem u tvom slucaju. Ni jedan android ne radi dobro a da je jeftin. WP radi mnogo bolje u low end segmentu.

Sent from my 3310
 
640

Ja sam majci skoro uzeo Microsoft Lumia 640 za 50 evra. Taj telefon je kostao 120e nov, a ljudi su ih donosili iz amerike za 70 dolara.

Za starije ljude je super uvod u svet smartfona, jer iz iskustva, android ume da im bude naporan.

Naravno da je to star i skoro zaboravljen OS, ali koliko je to bitno starijim ljudima?
 
polovno, naravno. novo tesko da moze.

za poklon, naravno

za stariju osobu
, naravno!
Kao prvi Android. Da se udje u svet: pametnih.

Pa sad... obzirom na godine poklono-primca, pretpostavljam da je jedina pozeljna stavka - velicina ekrana (sto veci ekran / tekst), ali ne mora cak ni to.

= Sta bi vi polovno uzeli, ko poklon, i kolko to kosta?

Akcenat je na ceni. Siguran sam da za 20€ bas i ne moze. Ali je l moze za "do 50€"?

Podrazumeva se da ce takav telefon biti star... pa je valjda bitno i da se dobro pokazao "over time"... a ne k'o ovaj moj Nexus 5x, da ima probleme* u 13. mesecu koriscenja... :(

edit: *isto je vazilo i za HTC Desire HD - losa ploca i za Samsung S3 - losa ploca... lose ploce na sve strane! koje nema ko da popravi...
Ju za 50e, to je van kontrole.
Mozda neki Galaxy Nexus, ortaku sam sredio pre par dana sa custom kernelom i CM 11, radi prilicno dobro...

Ali sa obzirom da kazes da te 5X muci, verovatno nemas pojma o cemu pricam.. :D

Svakako prodji oglase trebalo bi naci za oko ~50e taj fon...

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
e krastavac sad, sprdas se sa cenom - nisi fer.
/rado bih da poklonim i od 5000€, nesto pozlaceno/platinasto :D (sharing is caring!) ali - "ispruzis se onoliko koliko mozes".

Je l si mislio na ovaj Galaxy Nexus -- http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_nexus_i9250-4219.php ? I9250 ?
Ipak je to tel iz 2011e... too old?

Lumijica 640 je iz 2015e... age counts. Sto je vece godiste, veca je i sansa da je telefon (iz)rabljen zestoko. Osim ako bas ne ubodem primerak koji je neko koristio kao... lupam: bekap fon na putovanjima.
Age counts / datum kada je telefon izaso na trziste se svakako uzima u obzir. Novije je bolje.

A i Lumia ima 5", mada ni 4.65" nije uopste malo... sve preko 4" moze. Malise (manje od toga) su problem. Kada kazem "mališa", mislim - 3.5 inca. Mislim - HTC desire C na primer.

Otpada i sve sto nema BAR 1 GB rama... taj HTC desire C sam drzao u rukama, mnooooooooooooogo je sladak tako mali... ali dok instalira jednu aplikaciju ja na Nexusu 5x mogu da instaliram 10.
Neuporedivi su, nisu iz iste klase, sve to stoji... samo hocu da kazem da ne bih uzimo manje od 4" i manje od 1GB RAMA - jer je presporo. (iako je CPU verovatno bitniji nego RAM; tj podjednako su bitna oba... apropo brzine.)

Windows Phone takodje dolazi u obzir
/ sve dolazi u obzir. Lumi(j)a 640; jos neka? (model dobro dodje)

U obzir dolazi i da uzmem nov telefon na ugovor, pa da tarifu koristim i placam ja a telefon da poklonim.... mada su "oglasi" uvek bili jeftiniji, cak i kad je u pitanju NOV telefon. :(
(na MIX XLu sam, mogu da ga raskidam / prenosim... i mislim da cu prebaciti broj na VIP NEO ili bilo koji Net paket koji ima tarifne dodatke za minute i sms... jer je, prosto, jeftinije od em te es-a. Poenta: tranziciju mogu da iskoristim kao "metod nabavljanja telefona" koji bih poklonio. Iako je komplikovanija... jer moram da nadjem i tarifu koja me pokriva -- a to bi bilo, recimo: 2GB neta + 100 minuta + 100 poruka A i telefon koji, sa tako slabasnom tarifom, ide na ugovor. Plus sto na sve net pakete, uglavnom, ni ne ide tel... nego modem. Pus sto nemaju svi operateri net pakete na kojima uopste i mozes da koristis - tarifne dodatke za minute i za poruke. I onda sve postaje komplikovano, to, varijanta: "sa operaterima uz ugovor")
 
Poslednja izmena:
Druze I9250 je iz 2011 al' ako ga tuniras to radi "daily" posao za normalnog korisnika.
Ako moze student da koristi svaki dan taj telefon bez nervoze za fb, messenger, wa, chrome i ostalo moze i starija osoba ako se ne varam.
Bonus stock android sve nacrtano fino radi nema dodatnih zvecki.

Losa stvar je sto ti treba telefon kome nije izvadjena dusa, zdrava maticna i displej. Ali ako nadjes takav bice sve okej. :D gl

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
@LaxGTR, to je i najzajeb4niji deo posla (istini za volju: kod svih polovnjaka) - naci nesto sto ima dusu :D
Naci nesto sto je jos uvek pod garancijom bi bilo savrseno. Modeli iz 2015e bi mozda i mogli da prodju sa tim (garancija neko vreme, ako ih je covek kupio krajem 2016e npr.), ovi iz 2011e tesko.
Ali, uzimam u obzir sve sto se pomene u topicu*. Pa i Galaxy Nexus I9250 (cudo da ih Gugl nije tuzio za copyright, verovatno nemaju brand "Nexus" kao zasticen, al da ne idem u offtopic... Smandrljali su nekako ime, i neka su. Konkurencija je uvek dobra.)

* Koristi meni, a koristi i drugima. Svako moze da ima potrebu da nekom kupi smartphone na poklon. (Osim ako sebi ne kupi nov a stari da nekom. Ali eto, ja npr. ovaj poluispravni Nexus 5X ne bih nikad nikom ni poklonio a tek ne prodao. Ako vec znam da ce da crkne, a crci ce, treba da crkne kod mene. Stvar postenja, neuvaljivanja.)
I mislim da je cifra do 50e (eventualno 60) skroz okej. Spram... ekonomske situacije, prosecnih plata, blablabla.

Vanilla android je ono sto ja volim, ergo - Nexus 5x. Sasvim nebitno u kontekstu onoga sto mi treba, zato i ide u spoiler... ali kad se jednom navuces na cist android, zamrzis HTC sense, S-ovo-S-ono (sve Samsung "fabricke" aplikacije), to zestoko kasnjenje kad je update u pitanju (bilo sistema bilo softverske zakrpe)... nema sta, u Android svetu bi moj izbor uvek bio - cist android. Po mogucstvu - FABRICKI cist, bez roota bez custom OS-a ili ROMa... jer, Androidi crkavaju. Garancija je bitna. Nikada je ne bih ubio - rootom ili custom ROM-om, bar u tih prvih godinu dana -- koliko najcesce vazi. (iako sam se prvi igrao sa custom kojecime, @HTC Desire HD a i @Samsung Galaxy S3 LTE --- oba, svojevremeno, upper class modeli tj flagships. Nexus 5X to nije. 6P je bio, tad. Sad su Pixeli... ali Pixeli kostaju vise nego Nexusi :)

Medjutim, od LG 5xa - ne pada mi na pamet. (da samoubijem garanciju rootom) Ali avaj! LG 5X ima plocu osudjenu na propast, samo je pitanje vremena... :'(
Kad rikne, tad cu da trazim nesto ~200-250e sto je pure fabricki Android.)

@LaxGTR: volis "da se igras", jasno je iz potpisa, i i to je - sasvim okej. Stvar izbora. Medjutim, "igranje" sa sobom nosi i rizike i konsekvence... brick + gubljenje OTA update-ova npr.
Nosi i benefite - brzi, stabilniji, cistiji (bloatware free)... pa vagas. Ja bih se igrao tek kad garancija istekne. Sa I9250 - svakako: BIH. :)
@Šumadinac, tek si mi sad uneo zbun. Sa modelima tj firmama za koje nisam cuo nikad, ali ni ne moram da cujem za, ako rade pos'o :)

A u stvari si mi pomogao. Dve pouke izvlacim:

1) Da, pretraga po kriterijumima (do 50€, bar 1GB, bar 4" display) je sasvim okej metod za naci -- listu.
Tako nesto postoji i u domacim prodavnicama, sa domacim cenama (izrazenu u din), i da se iskoristiti kao "metod nalazenja". E sad, tricky part je suziti je, kad nemas iskustva sa konkretnim modelom.

A ja kad ne znam - kazem da ne znam, i nije me blam da pitam nekog ko zna.

2) i Kinezi dolaze u obzir! Xiaomi (NEKI) @ Aliexpress, GearBest, FastTech, HealthCabin (itd itd, Kineskih online shopova ima - k'o pleve.)
Ali je i tu pitanje - koji Kinez za 50€ ili manje.

Ne mora nov, ne mora sa kineskih shopova, moze i polovan @ KP, L/K etc.

ps. Dobar je limit: 50e... carinik, ako je raspolozen, nece da dere. :D
Kocka, da. Ali rizik se, nekad, isplati...
 
Poslednja izmena:
Imam LG G2 Mini evo skoro pune 3 godine.

Telefon radi dobro, ne stuca, baterija solidno drzi (uvek mi izgura dan). Imas opciju da ekran (slova) prilagodis onima sa slabijim vidom (da povecas ikonice, slova itd.)
Potrazi na KP oglasima ima ga i za pare koje mislis da das.
 
Kakve Lumije.. ni ne pomišlja na to. To je bilo DoA a danas je ladan leš.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Off: Druze zasto imas 5X? Mislim kako ne znas vise o tome. :D

U sustini, google ima android software ali nema fabriku da proizvede telefon (do pixela tacnije, ali i to je zamrseno), tako da je saradjivao sa velikim firmama samsung, lg, motora (deo googla bio), huawei.
Tako da imamo Galaxy Nexus, Moto Nexus 6, LG Nexus 4 i slicne. :)

Btw kreni listati oglase i da zoves ljude, ne gubi vreme. :D

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Zasto 5X?

Pa zato sto:

a) nisam imao dovoljno para za 6P

b) nisam cak imao dovoljno ni za onaj 5x od 32GB (svejedno sto je razlika bila nekoliko desetina eura) nego sam uzeo 16GB za 250€ @ KP... na greskama se uci.
Danas, 16GB - a bez microSD podrske, NIJE dovoljno... sve i da ukljucis Google Photo backup, cistis kes sve vreme, cistis, cistis, cistis... aplikacije koje ne bi zeleo da cistis (deinstaliras, jer moras)

c) sam dobrio preporuku na istom ovom forumu za 5x, a ja se na forumske preporuke oslanjam.
primera radi, svaki laptop koji sam uzeo... a uzeo sam nekoliko njih od 2002 do danas, na preporuku sa Bencha - je bio, za te pare, savrsen. i sluzio je godinama.

telefoni su druga kategorija... ali samo zato sto ja ne znam nikog ko je voljan da se igra sa njima, u smislu elektronike, u smislu da ume da pazari jeftino tacno ono sto je crklo (koliko god da je sitno i pipavo) i sastavi kako treba - za pristojnu cenu. za laptop imam takvog tipa. (ako nekom treba, PM)

za Androide, da imam, oziveo bih i HTC Desire HD i Samsung Galaxy S3 LTE - prvi bih poklonio, drugi bih bez problema zadrzao kao backup telefon za putovanja.... ali avaj!
Kad ti oficijelni servis trazi 200+ eura da zameni plocu, kazes - zdravo dovidjenja, a i - terajte se u PM sto naplacujete i dijagnostiku, i... nikad: oficijelni servis. :wall:

A neoficijelni (tipa koji je profesionalan), kome bih mogao da posaljem telefon na reanimaciju, znajuci da ce kupiti sta treba i uraditi sta treba a da me ne odere - nemam.
Mogu jedino da pazarim sam, plocu, telefon2, isti pa da se od 2 pravi 1... ali to je tek rizicno. Jer kao neko ko je neiskusan za elektroniku, mogu da zavrsim sa potpuno pogresnim delovima.
Sa dve cigle umesto jedne. :)
verovatno najvaznije -- svi mi koji smo uzeli 5X smo ga uzeli onda kada problemi sa njim nisu bili tako.... ocigledni, vidljivi, dostupni.

opste poznata stvar je da proizvodjaci stede na komponentama, tako da ti tel. rikne taman kad ti ode garancija, cak i da ga ne cackas (root etc)
a i da ne stede, neki bug-ovi se ispolje/saznaju tek... vremenom. krastavac.

zato je - dobar serviser: Z A K O N. ako znate takvog (a detaljno je opisan u spojleru), please - PM me. /ne mora da bude u BGu, moze cela Srbija - sta je problem da se coveku posalje postom a on vrati, ako je covek - pouzdan, proveren... jer i to je resenje -- popravis cigle i poklonis. /ni Desire HD ni S3 (moje cigle) nisu losi telefoni, kao intro telefoni (za ulazak u Android svet)... kad: rade :)
 
^ jos da me teleportujes u USA i nazad :)

dok stigne do nas, bice 150€; ipak je Mondo sluzbeni glasnik MTS-a -

vM0iiBH.png

/osim ako ga KP/Hungary ne svede na... 90.
 
Poslednja izmena:
Apropo ove teme i malih i slatkih telefona, meni je dan danas krivo što niko nije prihvatio FlipOut dizajn i napravio savremeni model... Nikad zgodniji i lepši Android nisam držao iskreno. Još sa full QWERTY tastaturom ispod.

http://www.gsmarena.com/motorola_flipout-pictures-3271.php

Šteta što su telefoni sa malim ekranima zapostavljeni po pitanju performansi.
 
Apropo ove teme i malih i slatkih telefona, meni je dan danas krivo što niko nije prihvatio FlipOut dizajn i napravio savremeni model... Nikad zgodniji i lepši Android nisam držao iskreno. Još sa full QWERTY tastaturom ispod.

http://www.gsmarena.com/motorola_flipout-pictures-3271.php

Šteta što su telefoni sa malim ekranima zapostavljeni po pitanju performansi.
To je sve zbog ludaka koji zive da se slikaju i da slikaju sve oko sebe i onda to postavljaju po celom internetu kao kad zgazis u onu stvar pa trag ide za tobom. E tako su sada oni svugde razmazani, ne mozes nigde mrdnuti od njihovih selfija. Zboog njih se prave sve veci telefoni i sva ostala cuda.
 
To je sve zbog ludaka koji zive da se slikaju i da slikaju sve oko sebe i onda to postavljaju po celom internetu kao kad zgazis u onu stvar pa trag ide za tobom. E tako su sada oni svugde razmazani, ne mozes nigde mrdnuti od njihovih selfija. Zboog njih se prave sve veci telefoni i sva ostala cuda.
Ne znam da l je to (samo) zbog njih, ali opisao si bar 60% korisnika Facebook-a i inih socijanih mreža.
Dobar je to biznis model - isisavaš lovu na račun tudje intime! Ali pitanje je - ako daš svu svoju intimu drugima, šta ostane za tebe? Mada je to pitanje za: shrinka, ne za mene. :)

Ja samo hoću nekome da poklonim jeftin telefon. Nekome ko na Facebook ići neće. Jer je... Well, "u godinama". I zato hocu veći ekran ali čak i to ne mora.

A sto se tice samog ekrana - pa postoji solidan izbor. Ima i malih i srednjih i velikih. Ja bih rekao da baterija nije napredovala bas dugo.
Sve ostalo jeste.

A to što ljudi nazaduju, upotrebom tehnologije, za to ne treba kriviti - tehnologiju. Takva nam je... Priroda? U datom dobu.
 
Poslednja izmena:
je l se nesto promenilo u zadnih 6 meseci, na temu (nov ili polovan) smartphone (Win, Android, moze sve) do 50 jura?
:party:
Idu praznici, a tehnika mi je omiljeni poklon za druge. Pogotovo za one koji ne mogu da priuste ni tih 50e, oni su mi "ciljna grupa".

edit: jasno je da je najbolji izbor KP.
ako link nije dozvoljen, a ne vidim sto ne bi bio dozvoljen kad moze da znaci i drugima - kljucna rec tj model telefona

Unapred hvala na pomoci! :wave:
 
Poslednja izmena:
Dostupnost nula, a i cene nerealne :)

Mada ima Lumia za 50e i manje na KPu, i "novih" i polovnih. Skroz OK telefon za pocetnike, i nezahtevne Smart-korisnike.
Samo pod uslovom da ne mogu da prekorace net! Posto samo na bas najnovijim WP 10 buildovima se moze zabraniti net nakon naznacene potrosene cifre.
 
Pa pise da ih nema na lageru.

Ako je L640XL stvarno mogla da se kupi po ovoj ceni (u sta sumnjam) onda to bese sjajna kupovina, bez obzira na mrtav OS i diskutabilne aplikacije. Ali mislim da je ''greska'' u pitanju, sto se vidi i po ceni 640 DS, clickbait klasican ili outlet ponuda.

Mada ima Lumia za 50e i manje na KPu, i "novih" i polovnih. Skroz OK telefon za pocetnike, i nezahtevne Smart-korisnike.

I ovo je diskutabilno jer L550, zbog odnosa MS prema W10m, moze da zadaje teske glavobolje cak i iskusnijim smartfon korisnicima. Nazalost, to je uredjaj za izbegavanje bez obzira sto je hardverski ok za taj novac a ima i korektan displej, dovoljno dobru kameru.

Xperia E4G (za 50-60e) je daleko logicnije resenje za nezahtevne korisnike i jedine mane u odnosu na Lumiu su ekran nize rezolucije i malo losija kamera ali je zato sve vezano za OS/aplikacije daleko bolje. Pricam na osnovu iskustva sa L550/640 i E4G.
 
Poslednja izmena:
Ja sam porucio Kiicaa Power za 51€ sa dx.com

5" 720p ekran, Nougat instaliran, 2gb RAM 16gb ROM, 4060mAh baterija ako ne lazu i dual kamera pozadi... Iskreno me zanima kako ce sve to izgledati u praksi. Ovako bas zgodno izgleda.

Jedino nema 4G ali osoba kojoj kupujem telefon koristi prepaid karticu pa joj to nije ni bitno.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako je L640XL stvarno mogla da se kupi po ovoj ceni (u sta sumnjam) onda to bese sjajna kupovina, bez obzira na mrtav OS i diskutabilne aplikacije. Ali mislim da je ''greska'' u pitanju, sto se vidi i po ceni 640 DS, clickbait klasican ili outlet ponuda.
I ja bi rekao, i bas sam trazio "outlet ponuda" ili slican "telefon je koriscen, fali mu samo sraf" tekst :)

I ovo je diskutabilno jer L550, zbog odnosa MS prema W10m, moze da zadaje teske glavobolje cak i iskusnijim smartfon korisnicima. Nazalost, to je uredjaj za izbegavanje bez obzira sto je hardverski ok za taj novac a ima i korektan displej, dovoljno dobru kameru.
L640 te je zavitlavao isto kao L550?
Keva koristi L730, ja sam se igrao dovoljno dugo sa L640, a posebno sa L950 - samo L950 je bila problematicna po meni, jer se sama od sebe restartovala (prilicno rasiren problem izgleda).

Xperia E4G (za 50-60e) je daleko logicnije resenje za nezahtevne korisnike i jedine mane u odnosu na Lumiu su ekran nize rezolucije i malo losija kamera ali je zato sve vezano za OS/aplikacije daleko bolje. Pricam na osnovu iskustva sa L550/640 i E4G.
Ufff... za tu cenu mislim (nisam proverio) da mogu se naci S3 Neo/Duos, koji su bolji telefoni u svakom pogledu. Nemaju veze sa obicnim S3, osim slabijeg ekrana od S4 u svakom pogledu su se bolje pokazali od njega, cak i out of the box.
540p ekran... stvarno je slabo za IPS.

Ja sam porucio Kiicaa Power za 51€ sa dx.com
5" 720p ekran, Nougat instaliran, 2gb RAM 16gb ROM, 4060mAh baterija ako ne lazu i dual kamera pozadi... Iskreno me zanima kako ce sve to izgledati u praksi. Ovako bas zgodno izgleda. Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
E, ali kad bude pustila FLAC! :D
 
L550 radi najlosije, L640/XL malo brze i fluidnije ali ih treba izbegavati zbog mrtvog OS-a/aplikacija. Ipak, za onih 30 i kusur evra 640XL je delovala kao sjajna kupovina i pored tih mana ali ocigledno je outlet ili clickbait u pitanju.

Znam za S3 neo, radi dosta bolje od ''obicnog'' S3 i vise puta sam ga preporucio ali gde naci nov ili par meseci star S3 neo? Kapiram da su po oglasima uglavnom izrabljeni primerci, da su im baterije zrele za zamenu itd.
Isto vazi i za S4 mini, odlican a jeftin fon samo ipak mator i tesko se nalazi u ocuvanom stanju a i velicina ekrana je za mnoge ''premala''.
E4G lakse moze da se nadje a da je u ok stanju, softver vadi taj telefon a i ostalo je ok za 50-ak evra (cak i ekran, bez obzira na samo 234 ppi) mada ko zna sta sve kinezi nude za 20, 30e vise, nisam pratio.

Budzet od 50-60e je uvek nezahvalan za preporuke, iz vise razloga. A vec za 80-100e mogu da se kupe mnogo bolji telefoni, ko naleti na Z2/Z3/htc M8 za 100-110e (a da su ocuvani i bez skrivenih mana) nema sta da ceka, to su i dalje veoma dobri uredjaji. Video sam i Z1 compact za 55e nedavno, bolji je od S4 mini i od svake Lumie za taj novac samo sto je ekran 4.3''.
 
Poslednja izmena:
Tesla 6.1. Jedini Tesla koji stvarno vredi i koj je vredeo. Zapravo Ulefone Paris. Njihov top model za 2015.-tu. Imaš ih na oglasima dosta po 60-70eu, odlično očuvani i još uvek u garanciji. Možda neko i spusti na 50eu. Sem kamere koja je relativno loša (naročito ako koristiš default aplikaciju) sve ostalo je sasvim korektno. Octa/2GB/5" HD IPS/solidna baterija.

Evo lik na Prodajem ili menjam sekciji prodaje jedan za 60eu. Deluje super. Ako bi dao na 50 bio bi to best buy.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno