Šta je novo?

Ima li svrhe... PS/2 problem

Msa

Slavan
Učlanjen(a)
18.06.2006
Poruke
199
Poena
319
Ima li svrhe popravljati kvar PS/2 portova. Ortakovi klinci su verovatno ukljucivali i iskljucivali PS/2 priferije "na zivo". Ploca je MSI K8V-neo2, a simptomi su sledeci:

od 4 tastature samo jedna uspeva da reaguje i sa njom mogu da udjem u bios. Ostale tri samo "blinkaju" neprekidno. U biosu je inache sve OK i daje ispravan post signal pri boot-u.

ukoliko prikljucim i misa ne reaguje ni mis ni tastatura. Po optickom misu vidim da je stanby napon na PS/2 OK, medjutim cim se ukljuci power on i mis i tastatura gube napon.(po ledovima na tastaturi i opt misu koji se gase i ne reaguje tast.)

pri ukljucenju misa na USB port on neprekidno "blinka". Imam cak i serial varijantu misa koji takodje ne reaguje.

Pitanje: da li je moguce ovakav kvar otkloniti zamenom nekog dela na MB? Pitam jer imam nesto iskustva sa lemljenjem kondezatora i smd el. i podosta rashodovanih MB.
Sta bi trebalo zameniti ukoliko je popravka moguca?
 
Hm kazes da si prikljucivao misa na usb i da dalje nije radio kako treba. Mozda su misevi i tastature crkli? Ako je nesto sa plocom ne verujem da moze da se opravi. Pogledaj jos konektore da li je sa njima sve uredu, tj. da li su se iskrivili neki pinovi i slicno.
 
Ima li svrhe popravljati kvar PS/2 portova.
Sta bi trebalo zameniti ukoliko je popravka moguca?

Da, kvar je moguce otkloniti zamenom neispravnog dela na ploci.
Samo ako ti treba ispravna ploca, onda ima svrhe popravljati. Cena popravke je jos uvek znatno niza od cene druge ploce, i uz to nije lako naci identicnu plocu. Zamenom sa drugom, razlicitom plocom pojavljuju se novi, softverski resivi problemi.
Posto imas iskustva sa lemljenjem kondezatora i smd el. i podosta rashodovanih MB, treba pronaci neispravnu komponentu na ploci i zameniti je odgovarajucom ispravnom.
Prilikom trazenja neispravne komponente dobro je postapati se unimerom, iskustvom, logikom i poznavanjem komponenata. Alat se podrazumeva. Problem je u ploci a ne na net-u, pa od ploce treba poceti.
Kad dosadi trazenje, uvek mozes odneti plocu u servis.
Naravno da je ok resenje kupovina USB misa i USB tastature, s tim sto ploca ostaje poluispravna. USB mis i tastatura kostaju otprilike kao i ruke profesionalnog servisera.
MAtematika je jasna: crva nije ni bilo!:)
 
Uh, problem je sto odnosenje ploce na servis podrazumeva dolazak u BG. Zivim u Smederevu gde servis ovakve vrste ne postoji ! Oni koji se pored prodaje komponenti bave i "servisom" uglavnom daju besplatnu dijagnozu kvara (obicno odokativnom metodom), a zatim predloze kupovinu nove komponente. Ja se inace ovim bavim iz hobija i do sada sam uspesno resavao vizuelno uocljive havarije (zamena nadutih elektrolita, otkinut smd, iskidan bakarni vod na PCB.. i sl.). Sve ovo radim iskljucivo ortacima bez ikakve nadoknade (to me smiruje od prilicno stresnog posla kojim se bavim)

Predlozicu ortaku popravku ako tako odluci, meni ni iz dzepa ni u dzep, ako ne zna se - oglasi.....
svakako hvala !
 
Nazad
Vrh Dno