Šta je novo?

Igranje sa vdropom

Misko

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
02.10.2000
Poruke
5,134
Poena
769
[za pocetnike] Kao sto je poznato na svakoj Intel based ploci napon na procesoru u zavisonosti od rezima idle <> load oscilira. Kad se proc optereti (renderom, igricom...) napon na istom padne za nijansu, ta pojava se naziva vdrop. Los je iz vise razloga u idle-u vise greje proc kad mu nije neophodan toliki napon, kad se optereti unese oscilaciju, jer naglo padne pa smanjuje teoretski maximalni oc na blic (suicide shot) onda zna da vrne napon kao u idle-u pa opet da ga obori itd itd... [/za pocetnike]

Program koji je izmisljen za monitoring vdrop-a je OCCT (naravno najbolje ga je premeriti na ploci preko DMM-a (Digital Multi Meter tj. unimer)), u samom programu se vrsi analiza vdrop-a, analiza glasi ovako: idle 1minut (da bi zabelezio promene proc-a u idle-u) onda ga optereti neke vreme (opterecenje slicno prime-u) i onda ponovo idle 4minuta da vidi sta se desava sa procom dok se ladi, zbog ovog-a minimalno vreme trajanja run-a je 6minuta (1min idle, 1min load i 4min idle na kraju). Ovako to izgleda u praxi:

Biostar 965PT bez vdrop moda:

2007012510h33vcore6tz.png


Biostar 965PT sa vdrop modom, i fino nastelovanim :d:

2007012511h35vcore5rh.png


p.s. razlike u fontovima su jer ja koristim 120 DPI na monitoru, a Dekara koji je odradio run bez mod-a normalnih 96 DPI, cheers
 
Zaborvih da naglasim da morate imati instaliran neki od monitoring programa, ja koristim speedfan, znaci u OCCT-u izaberete da je ext monitoring speedfan i onda izlaze grafici, posle testa, za sve i temp i proc itd. Pozzz
 
Znaci - nista! :d ;)
 
Malo... zezam Miska :D
 
kako se radi taj mod
 
I mene zanima kako da odradim vdrop mod pošto na Asus P5B-E ploči je ovo kriminalno. Setujem napon od 1.38v u biosu, vdropuje ga na 1.32, a pod opterećenjem je negde oko 1.28v.
 
Vdoop ima logike raditi samo na Intel plocama AMD ploce jako malo dropuju ako dropuju. U principu moguce ga je odraditi na svakoj ploci i za svaku je opet u principu drugaciji, radi se lemilicom.
 
ajd objasni za Biostar T965PT ako moze. Please
 
Crvena ti je vcore, bela vdoop, lemis 50k trimere u oba slucaja, u prvom ide trimer izmedju tacke i mase, znaci kao sto je ovde zalemljena crvena zica znaci ta tacka i masa, u drugom slucaju ide trimer izmedju te tacke (tu gde je zalemljena crvena zica) i tacke gde je zalemljena bela zica, to je to.
 

Prilozi

  • Slika.jpg
    Slika.jpg
    173.9 KB · Pregleda: 232
Ajde objasni mi kako da nađem vdroop tačku?
 
Aj' saznaj tamo na Extreme-u pa (nam) javi... :d
 
Poslednja izmena:
Hvala mnogo naobjasnjenju kada skupim hrabrosti za tako nesto uradicu. Tebi svaka cast majstore
 
Ako neko nađe sliku kako se radi vdrop mod na Asus P5B-E nek ostavi ovde. ;)
 
Ovo je Deluxe verzija ploče:
 

Prilozi

  • Asus P5B Deluxe_vdroop_pencil_mod.jpg
    Asus P5B Deluxe_vdroop_pencil_mod.jpg
    129.6 KB · Pregleda: 155
Crvena ti je vcore, bela vdoop, lemis 50k trimere u oba slucaja, u prvom ide trimer izmedju tacke i mase, znaci kao sto je ovde zalemljena crvena zica znaci ta tacka i masa, u drugom slucaju ide trimer izmedju te tacke (tu gde je zalemljena crvena zica) i tacke gde je zalemljena bela zica, to je to.

Jel možeš da mi kažeš, bela - u kratkom spoju je sa kojim pinom?
I na koliko KOhm-a je to "fino podešeno" iz prvog posta?
 
Jel možeš da mi kažeš, bela - u kratkom spoju je sa kojim pinom?
I na koliko KOhm-a je to "fino podešeno" iz prvog posta?

vdiff ti je bela, a ne znam tacno koliko kOhma ali to nije isto za svaku plocu i svaki proc, mora da se steluje rucno ;).
 
Hvala lepo, i ja sam tako mislio / video na slici (vdiff) ali me je bunilo što je odmah pored "idroop" pin...
:wave:
 

Prilozi

  • isl6322.gif
    isl6322.gif
    19 KB · Pregleda: 120
Ajde da podignem temu:

Shta mi sve treba nek odradim vdop mod na mojom plochi ?? ( osim naravno lemilice i onih zica :D )

Znachi shta treba da trazim u prodavnici / radio klubu ?? I kako to izgleda shto trazim ?? :)

@ Misko
Jel mozesh josh jednom da objasnish kako i gde treba da lemim poshto ono shto si pre objasnio bash nerazumem ??
 
Poslednja izmena:
Ja znam kojoj ploci treba jedan mod Vdrop:
GA-P35-DS3, ova moja ubi koliko dropuje:d ajde ako neko sazna nesto neka javi.
 
A sad jedno kontra pitanje:
Jer uvek MORA da se uradi vdrop mod?
Nesto mi se ne mili da brchkam po maticnoj...
Jer ima neko pravilo,u smislu do kog kloka se moze tolerisati vdrop i slicno?
I mozda je malo debilno pitanje-komentar,ali sto ovi bicmani sto prave ploce,kad se vec zna da dolazi do vdrop-a,sto oni to fabricki ne srede-zaleme,doleme,premoste- nego da sad mi ovde izigravamo fine varioce(mislim,niko nas ne tera-ali je pozeljno,shvatili te poentu,to je najbitnije ;) )
 
Nazad
Vrh Dno