Šta je novo?

Idle Temp [email protected] GHz na Windowsu 7?

kbojan

Slavan
Učlanjen(a)
15.08.2008
Poruke
490
Poena
319
Konfiguracija iz potpisa.
- proc klokovan na 3GHz
- Stepping L2
- FSB 333 MHz
- DRAM:FSB Ratio 1:1
- C1 i EIST ukljuceni
- CPU Core 1.23 V do 1.36 V.
-BOX cooler

Komp. funkcionise tako bez problema vec 2 godine.

Problem je kod IDLE odnosno temp procesora i jezgara pri nezahtjevnom radu, surf i slicno. Vidi prilog (temperatura je obicno par stepeni niza) .


Pod Windowsom XP temperature su bile nize od ovih pod windowsom 7 pri istim uslovima rada u prosjeku do 5 C po jezgrima.

Moje pitanje je:

Da li je moguce da Windows 7 vise opterecuje procesor ili je procesor poceo s vremenom da degradira?

Napomena:
Pri pokretanju zahtjevnijih aplikacija (Igre, npr. BATMAN: Arkham Asylum ) temp CPU-a se u prosjeku krecu od 62C do 67C, max 72C pri ~ 2300rpm coolera.
 

Prilozi

  • CPU.jpg
    CPU.jpg
    74.4 KB · Pregleda: 70
  • Everest.jpg
    Everest.jpg
    70.3 KB · Pregleda: 79
Poslednja izmena:
Moguće je da Win 7 malo više opterećuje procesor, ipak, ima više servisa koje rade u pozadini, samim tim win7 pruža i više funkcija.

A možda se jednostavno nakupila prašina na hladnjaku procesora?
 
Proveri da li ti se cooler i dalje drzi cvrsto na svim zabicama, a mozda ti je i pasta vremenom oslabila.

Mada znas kako... ako ti je cpu temp ista, a core(1,2) temp visa nemoj da se cimas jer je to najverovatnije kao sto bluesky kaze, zbog vise procesa...

E sad ako ti je temp cpu-a veca onda lepo novi cooler ako ti smetaju temp ili nazad na znjXP:D
 
^^
"Nema povratka na staro, napred u novu buducnost.":p
ili
"Ne okreci se sine":d

Nek gori CPU, progres kosta.:mad:

A sad ozbiljno, vjerovatno ce leci jedan Xigmatek HDT-S963.

Hvala na odgovoru
Pozdrav.
 
Taj xigmatek sam i ja gledao, ali sad da ne lupim... Mislim da je mozda ocz Vanquisher bolji za koji stepen plus njega mozes lepo da ispoliras posto mu nisu Heat Pipe-ovi nezasticeni.

EDIT:
Evo link-a:
http://www.gamezoom.net/artikel/show/0,,3,16478.html
http://www.gamezoom.net/artikel/show/0,,3,17207.html

Tisi je Vanquisher a daju iste temp.
U linkovima sa strane imas i temp koliko ko daje, vidi se danoctua u jednom testu ima2 c vise pa su zato i iostale temp vise tu negde za koj c.

E sad dal imas ti gde da nadjes Vanq.. i dal bi se cimao oko poliranja???

EDIT2:
Vanquish ima vecu dimenziju rebara, doduse Xigmatek je dosta lepsi....:trust:
 
Poslednja izmena:
Vec sam rezervisao Xigmatek u bench-housu.
Poliranje nije opcija, nisam raspolozen da majstorisem. :smash:
To sto je Vanquisher tisi je prednost ako nije u pitanju "akademska" razlika.
Cini mi se da razlika u cijeni nije velika.
Pokusavam da prodjem sto jeftinije, besmisleno je da mi kuler bude skuplji od procesora.

Vanquish ima vecu dimenziju rebara, doduse Xigmatek je dosta lepsi....

"Ljepota je prolazna." :d

U svakom slucaju hvala na preporukama!
 
Meni je zauzece procesora tokom Idle manje u W7 nego sto je bilo na Visti...

Pogledaj u Task Manager-u pod Performance da li stvrno koristi procesor dok nista ne radi i sta to tacno koristi procesor. Ja verujem da je nesto drugo razlog osim ako neki proces se bas ne istice ..
 
Čovek je prešao sa XP-a na Seven. Vista je sigurno više power hungru nego Seven. Ne mora da neki proces opterećuje procesor koje bi se primetilo u Task Manageru, nego je moguće da je politika power managementa drugačija u odnosu na XP pa se procesor češće upošljava.

Ovo govorim zbog toga što sam zadnjih nekoliko meseci na Linuxu izvodio razne "eksperimente" radi smanjivanja potrošnje. U velikom delu tih mojih eksperimenata, opterećenost procesora se nije kretala iznad 2-3% u idle, ali u zavisnosti koji od toga koji procesi rade, procesor bi izlazio iz idle (c1e je uključen) stanja otprilike između 20 i 300 puta u sekundi. Normalno, najmanja je potrošnja bila kada bi se budio samo 20 puta u sekundi, iako je opterećenost i dalje "visokih" 2-3%.
 
Poslednja izmena:
A kako se to procesor uposljava a da se ne vidi u npr. Task Manageru ?

Ja XP ne koristim kod kuce vec sigurno 3god tako da ne bih znao, kod Viste je zauzece umelo da ide i do 10% kada miruje sistem, na W7 je koliko vidim tu nekih do 2-3% zauzece.

Ovo za power saving (EIST/C1E) ima smisla, ukoliko nije covek iskljucio funkciju mogao bi da proba sa time. Moguce je da mu iz nekog razloga cesto prelazi frekvencija pa da to greje procesor.
 
Na to sam i mislio, ukratko, procesor ne radi ništa značajno, ali i dalje je frekv, napon i power state na visokom nivou.

P.S. Verovatno ovde ne deluje samo jedan faktor na povećanje temperature, već kombinacija svega navedenog u ovoj temi.
 
Poslednja izmena:
Problem rjesen.
Rjesenje Xigmatek HDT-S963.
Nakon instalacije kulera temparature su znacajno nize.
Odradio sam kratki test sa programom OCCT.
Idle temperature ne prelaze ~ 40 stpeni.

Pozdrav.:wave:
 

Prilozi

  • 2009-10-30-23h28-CPU1.png
    2009-10-30-23h28-CPU1.png
    33.1 KB · Pregleda: 39
  • Everest.jpg
    Everest.jpg
    84.3 KB · Pregleda: 42
  • Speedfan.jpg
    Speedfan.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 53
Kad smo vec kod ove teme, mene interesuje sta najvise utice na temperaturu procesora pri klokovanju sem vcore voltaze?
 
E2160 3,2GHz (400x8) M0
C1 i EIST iskljuceni
Vendetta 2

XP:
xp.jpg

Win7:
win7.jpg
 
Nazad
Vrh Dno