Šta je novo?

Ideje za mod

Trajce

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2005
Poruke
318
Poena
330
Pozdrav svima,

Trebalo bi da prepakujem sinu računar (kreće na studije), pa da mu u moje kućište (Cooler Master MB511 - levo), ubacim nešto novije.
A njegovo do sada korišćeno Chieftec Aegis 05 gledam i merkam... Ne znam šta bih mu radio i odakle da krenem?
Zadržao bih vazdušni cooler za mene (Scythe Ninja 5), ali je unutrašnji layout loš. Maknuo bih kaveze za diskove, i otvorio otvore za hlađenje gore i dole... Još nešto od ideja?
Čak se bavim mišlju da rotiram ploču i da ide naviše topao vazduh.
1000004996.jpg
 
Zavisi sta sta sinu treba i za sta ce da koristi racunar? Za neki savet sto se tice komponenti moras da das jos neku informaciju. Inace vidim da desno kuciste ima starije komponente, ne ide da stare komponente stavljas u novo kuciste (moje misljenje)
 
Izbaci 3.5 kavez, ugradnja ventilatora napred, ako stane 2x12cm ili bar jedan 14cm, ako ne stanu napred napraviti rupe dole i staviti ventilator. 3.5'' i 2,5'' uređaje možeš staviti u 5,25'' preko adaptera 5,25->3,5. Gore možda ne treba ventilator jer napajanje će da izvlači vazduh.
 
Zavisi sta sta sinu treba i za sta ce da koristi racunar? Za neki savet sto se tice komponenti moras da das jos neku informaciju. Inace vidim da desno kuciste ima starije komponente, ne ide da stare komponente stavljas u novo kuciste (moje misljenje)
U levo kućište (trenutno moje) ću mu upakovati Aorus M B450 sa Ryzen 3600, 16 GM RAM, i GTX970 (praktično moja stara konfa koja je radila tako do pre par meseci). I TT 630W. Njemu će biti dovoljno obzirom da ne igra ništa zahtevno i sve je u FullHD. Biće i neka jača grafika kasnije. U kućište će ići 3x120mm Arctic Cooling P12 napred i po jedan nazad i gore.
Izbaci 3.5 kavez, ugradnja ventilatora napred, ako stane 2x12cm ili bar jedan 14cm, ako ne stanu napred napraviti rupe dole i staviti ventilator. 3.5'' i 2,5'' uređaje možeš staviti u 5,25'' preko adaptera 5,25->3,5. Gore možda ne treba ventilator jer napajanje će da izvlači vazduh.
Mislio sam da mu potpuno sklonim prednju masku i otvorim mesta za dva 140mm. Kavezi svi idu napolje svakako. Muka je što imam 5800X i MSI 3080 koji dosta greju (hladnjak je Scythe Ninja 5), pa se bojim da bi položaj napaja gore bio diskutabilan! Uvlačio bi topao vazduh sa cpu coolera. A to mi nije baš omiljeno.
Moram da proverim i da li Ninja Scythe može uopšte u to kućište.
Zavisi sta sta sinu treba i za sta ce da koristi racunar? Za neki savet sto se tice komponenti moras da das jos neku informaciju. Inace vidim da desno kuciste ima starije komponente, ne ide da stare komponente stavljas u novo kuciste (moje misljenje)
Stare komponente idu napolje. Dosta su već odradile. (i5 3350P, Gigabyte H77 ploča i 16 BG DDR3 RAM). I to napajanje ide napolje.
 
Poslednja izmena:
Hajde da ne menjam temu...
Već sam otpočeo sa prepravkama kućišta Chieftec Aegis 05b midi.
Biće prošireno i napajanje će ići bočno (dual chamber koncept). I veoma slično pozadi kućištu HAF 700 a napred pre kao Lian Li 011.
E sad...

Voleo bih da čujem vaše mišljenje u vezi sledećeg...
Samo kućište je 50cm dugo i 44cm visoko. Pozicija matične i procesora je više na sredini kućišta gledano po visini.

Da li je bolje staviti napred 3x140mm i dole eventualno 2x140mm ili obrnuto - dole 3x140mm a napred 2x140mm?
 
Više napred, dole pomaže samo grafičkoj a i tu je jedan 120mm sasvim dovoljan.
 
Planiram dole dva Arctec Cooling P14. Napred ću nabaviti tri Bionix F140.
Ostalo imam.

Možda čak ta dva P14 odu za deshroud MSI 3080 jer je ova jako bučna čim se malo više zavrte ventilatori i tu ni undervoltovanje ne pomaže. to ćemo tek videti.

Za sada i ja mislim da je bolje napred staviti tri 140mm, pogotovo jer se ide na horizontalno provetravanje a kućište je dugačko.

Za sada sve izgleda ovako...

1.jpg Originalan izgled...

3.jpg 4.jpg

5.jpg 6.jpg
Tek sam počeo sa prepravkama. Potrebno je sve lepo očistiti, ošmriglati, pozadi napravti novu masku koja će podržati dva 120mm ventilatora (kao na HAF 700) - to će raditi već neka firma.
Moram da proširim kućište još toliko da stane i napajanje bočno... sve to povezati i pripremiti za farbanje.
Poslednja slika je prednja maska na kućištu - tu bih stavio 3x140mm. Verovatno će biti nosač od plastike, a preko će ići mrežica protiv prašine.
 
Poslednja izmena:
Čekam disk za sečenje metala za bijaks i potrepštine sa Aliexpresa da stignu. USB portovi za napred, START i RESET tasteri, filteri, mrežica...
Za sada samo grubi radovi.

Pitam za vetilatore gore jer razmišljam da ne sečem donju stranu potpuno. Ostavio bih samo 2x140mm otvore.
Dugačko je kućište, pa ne bih da mi vazduh sa prednjih ventilatora "beži" kroz te otvore koji prvi nailaze. Ista je priča i za gore. Ostavio sam samo 2x140mm mesta.
 
Neće vazduh da" beži" nigde dok imaš dovoljno izduva. Za efekasnost ventilatora na jbolje da nema drugih rupa izuzev gde su ventilatori.
 
Dok čekam stvarčice sa Aliexpressa da stignu...
Hajde da se posavetujem sa vama još malo. Pre neki dan postavih sve na trenutni nosač matične (kao otvoreni bench) čisto da vidim da li će sve komponente raditi. Nabavio i nov m.2 disk pa da instaliram na njega Win i ostalo što mi je potrebno.
Kako sve leži na stolu otvoreno... pade mi na pamet da iskoristim situaciju i improvizujem kućište od kartona kako bih video optimalan broj potrebnih ventilatora i njihov raspored.
Za sada se razmišljam da li postavljati iza ventilator - kada je već ventilator sa cpu tako blizu zadnje strane? Možda bolje napraviti neki fan duct koji će direktno odvoditi toplotu van kućišta?
A za gpu planiram deshroud, pa sada čak razmišljam da uradim takođe neki duct od ventilator sa grafičke ka donjoj strani i tamo da se sve odvodi?
Kućište će biti visoko iznad poda na nosačima i imaće dovoljno mesta za uvlačenje i izbacivanje vazduha.
IMG_20231029_102931.jpg
Dakle... Da li bi možda ovo bilo bolje za temperature cpu i gpu?
IMG_20231029_104758.jpg
Napred sam planirao 3x140mm, pozadi 2x120mm. I deshroud grafike.
Sada međutim... Razmišljam da vazduh sa gpu odvojim da ide naniže pull kombinacijom ventilatora. Ukoliko napravim neki fan duct, onda mi ne bi trebala ni 3x140mm napred?
Svakako ću ekperimentisati sa ovim, ali bih voleo da čujem i vaše mišljenje - gde bi mogla da bude greška u ovakvom pristupu?
Što se otvora na nosaču ploče tiče - tek će biti zatvoreni, još uvek je sve grubo isečeno.
 
Poslednja izmena:
Da... Napajanje svakako neće tako stajati - neće ni biti u istom prostoru u kućištu. Ovo je samo dok je sve na stolu.
 
Kako misliš da okreneš ventilatore na grafičkoj ? Još od vrlo odavno ne prave if tako da mogu da se preokrenu. Osim toga, ceo kuler je napravljen tako da vazduh ide samo u jednom pravcu a i bolje hlade kada se dodaje hladniji vazduh.
Ulaz hladnog vazduha je učinkovitiji nego izvlačenje toplog ali treba da bude balansirano da pravi dobru promaju.
 
Nisam se verovatno lepo izrazio.
Planiram da uradim deshroud na grafičkoj. Ova MSI 380 Gaming Trio X je jako bučna čim se ventilatori na njoj zavrte na maksimumu. Planirao sam da stavim na nju 2x120mm ili 2x140mm ventilatore. Tada bih mogao da eksperimentišem i sa obrtanjem ventilatora da izvlače vazhuh napolje umesto što ga guraju na grafiku. Kod kućišta N200 se to pokazalo znato boljim rešenjem, pre svega jer je donja strana kućišta tik uz grafičku pa vazduh tako odmah ide napolje. Kod mene je jako slično jer nema velikog rastojanja od grafičke do dna kućišta.

Međutim.. radeći na ovom kućištu, sve više se bavim mišlju da batalim modovanje istog. Jedostavno je sve nešto uvek problematično! Otvor za GPU iza je starijeg tipa i mora da se seče kako bi lepo stala grafička.... Otvor za I/O zaštitnu masku je pomeren malo u stranu taman da ne može da se stavi ista... Sve nešto smeta. Možda je najbolje da ovo spakujem i jednostavno mi računar radi tako (ujedno da testiram temperature) a da u međuvremenu napravim novo koje će mi baš odgovarati kako i želim da bude?
 
...

Međutim.. radeći na ovom kućištu, sve više se bavim mišlju da batalim modovanje istog. Jedostavno je sve nešto uvek problematično! Otvor za GPU iza je starijeg tipa i mora da se seče kako bi lepo stala grafička.... Otvor za I/O zaštitnu masku je pomeren malo u stranu taman da ne može da se stavi ista... Sve nešto smeta. Možda je najbolje da ovo spakujem i jednostavno mi računar radi tako (ujedno da testiram temperature) a da u međuvremenu napravim novo koje će mi baš odgovarati kako i želim da bude?
+1000
Koliko si vremena potrošio, bolje da si uzeo neko novo kućište sinu, sebi zadržao svoje staro i mirna Bačka...
 
+1000
Koliko si vremena potrošio, bolje da si uzeo neko novo kućište sinu, sebi zadržao svoje staro i mirna Bačka...
Slažem se. Ne zato što ne želim da ga odradim... ali za šta god se uhvatim nešto me spotiče ili su cene nenormalne!

Imao sam ideju da napravim novu zadnju stranu recimo - komplet sa svim otvorima i hex mrežicom. Ovde mi traže 4.000 RSD za aluminijum od 1.5 mm. 3D štampa istog je 5.000RSD!?
Ako tu moram da nabavim i nove bočne strane, da mi iseku, odrade... pa mrežice... pa tasteri... Mene će to izaći preko 20.000!!!

Pa lepo uzmem kućište za manje para i miran sam.
 
U pravu su.
Nema finansijske logike.
Ima provereno dobrih kućišta za 12 ili 13 hiljada.
 
Nazad
Vrh Dno