Šta je novo?

i7 8700 upgrade, da li je vreme?

Bio sam u slicnoj dilemi. Trenutno sam na 8700k+3070 i vecina igara i dalje radi solidno.
Naravno, ima i izuzetaka i obicno se radi o open world igrama (Watch Dogs 2/3) ili igrama koje imaju RT podrsku (Spiderman).
Dvoumio sam se izmedju 7700x i 13700k, ali sam na kraju odlucio da uzmem 13600kf i ostanem na ddr4 memoriji.
Razlika u ceni je oko 500e, sto uopste nije malo. Resio sam da te pare sacuvam za neku novu graficku koja ce imati dlss3 podrsku (gde cpu svakako ne bi trebalo da me ogranicava).
Ako ovi novi amd 3d procesori budu dosta bolji, odradicu upgrade kada se cene ploca i ddr5 memorije smire i postanu mainstream (a ko zna, mozda se pojave i dosta vece brzine, tako da mi se cini da nema smisla trenutno juriti top end).

Sutra bi trebalo da mi stigne novi procesor, pa cu odraditi poredjenje u igrama gde sam imao problema i switch/ps3 emulatorima koji su odlicni za testiranje procesora.
Napisacu rezultate u ovoj temi.
koju ploču si uzeo?
 
@shin-bojan je l' ima taj MSI usb flasback bios? ako nema moraces da ubacis prvo procesor 12th gen, da bi uopste mogao da update-ujes bios
 
Pojavio se ryzen 7000 i intel 13000.
pitanje šta je bolje. ja bih rekao AMD jer Intel-ova priča sa velikim i malim jezgrima tek treba da sazri.

Da ti je apgrejd bitan, rekao bih AMD jer je na dugovečnijoj platformi. Pošto kažeš da nije i svejedno bi menjao sve, onda ti je isti đavo.
pitanje je koliko će AM5 biti dugovečan. imamo situaciju sa AM4 da nove generacije nisu podržane na starim čipsetovima iako je isti soket.
 
Da ali LGA1700 nema kuda. Koliko god da je skuplji, AM5 je tek započeo karijeru. Plus, ako je AMD išao toliko daleko da zalepi onako debeo IHS na procesore samo da bi očuvali kompatibilnost sa AM4 kulerima, valjda će AM5 da podrži više od 2 generacije...

E sad, ako ne planiraš da menjaš sistem minimum 2 godine i menjaš sve komplet kao što je čovek navikao, onda je nebitno...
 
Da li i 13. generacija zahteva one fixing plate, bending correcting buckle, ili kako god da se zove, za lga1700? Sigurno da nije bilo 100% neophodno, ali nije napravljeno fore radi.
 
Ne zahteva, mislim da donosi neki benefit, ali ne nesto mnogo...licno, bih testirao, ako bih dobio na probu, ali ne bih kupio ovako samo na "marketing" 😉
 
Posle nekoliko dana testiranja mogu da zakljucim da je odgovor na pitanje iz naslova - DA.
Sam racunar brze radi, a u aplikacijama (koristio sam DaVinci Resolve za obradu videa) je razlika ogromna.
Iskreno, ocekivao sam da ce razlika u igrama biti manja, ali deluje da i u segmentima za koje sam bio uveren da su gpu bound dobijam bolji fps.
Doduse, postoji nekoliko dodatnih faktora koje bi mogle da uticu na rezultate. Ranije mi je memorija radila na 3000, sada radi na 3200. Ranije mi je 3070 bila u pci3 x8 slotu, sada je u pci4 x16.

 
aha, pc verzija je bas dobra i optimizovana, zbunilo me ovo (y)
 
Kad promenite CPU, obratite vise paznju na min FPS nego na avg, lako moze da se desi da vam deluje da neka igra radi bolje ali u avg dobijete manje od 5%. U min verovatno dobijete +20%
 
pitanje šta je bolje. ja bih rekao AMD jer Intel-ova priča sa velikim i malim jezgrima tek treba da sazri.
big little core arhityektura nema logike na desktopu, posto je namenjena da se stedi baterija na telefonu i laptopu, tj manje struje kad samo surfujes i ne radis
zahtevne taskove. Podrska u Linux-u odavno, postoji zbog Androida, a i u macOS zbog M procesora... Za Windows nisam siguran, best bet je Windows 11.
Problem je da OS razlikuje mala i velika jezgra i prerasporedjuje nezahtevne procese na mala, a zahtevne na velika. Ako ne razlikuje i raspodeljuje
zahtevne procese na mala, mozes imati slabije perfromanse...
 
Iznenadio bi se koliko ljudi kupuje besne procesore da bi odigrali nešto sat-dva i resto vremena za kompom gledali serije ili surfovali...
 
Iznenadio bi se koliko ljudi kupuje besne procesore da bi odigrali nešto sat-dva i resto vremena za kompom gledali serije ili surfovali...
Ako i odigraju nesta,vecinom rade upgrade racunara koji je i dalje sasvim dovoljan zato sto imaju pare na bacanje,sa pratecim placebo efektom brzeg rada samog OSa
 
big little core arhityektura nema logike na desktopu, posto je namenjena da se stedi baterija na telefonu i laptopu, tj manje struje kad samo surfujes i ne radis
zahtevne taskove. Podrska u Linux-u odavno, postoji zbog Androida, a i u macOS zbog M procesora... Za Windows nisam siguran, best bet je Windows 11.
Problem je da OS razlikuje mala i velika jezgra i prerasporedjuje nezahtevne procese na mala, a zahtevne na velika. Ako ne razlikuje i raspodeljuje
zahtevne procese na mala, mozes imati slabije perfromanse...
Nisam to ocekivao, ali vec sam naleteo na igru gde dobijam bolji fps ako ugasim E-cores u biosu.
Zanimljivo je sto je i gpu watt usage nizi, nemam pojma zasto.

 
Bio sam u slicnoj dilemi. Trenutno sam na 8700k+3070 i vecina igara i dalje radi solidno.
Naravno, ima i izuzetaka i obicno se radi o open world igrama (Watch Dogs 2/3) ili igrama koje imaju RT podrsku (Spiderman).
Dvoumio sam se izmedju 7700x i 13700k, ali sam na kraju odlucio da uzmem 13600kf i ostanem na ddr4 memoriji.
Razlika u ceni je oko 500e, sto uopste nije malo. Resio sam da te pare sacuvam za neku novu graficku koja ce imati dlss3 podrsku (gde cpu svakako ne bi trebalo da me ogranicava).
Ako ovi novi amd 3d procesori budu dosta bolji, odradicu upgrade kada se cene ploca i ddr5 memorije smire i postanu mainstream (a ko zna, mozda se pojave i dosta vece brzine, tako da mi se cini da nema smisla trenutno juriti top end).

Sutra bi trebalo da mi stigne novi procesor, pa cu odraditi poredjenje u igrama gde sam imao problema i switch/ps3 emulatorima koji su odlicni za testiranje procesora.
Napisacu rezultate u ovoj temi.
Zašto uzimaš bez integruše? Nije da je neka ušteda. A integruša zna da bude itekako korisna.
 
Sad je malo bolje stanje na tržištu nego u zla mining vremena ali svejedno se grozim situacije gde bi mi crkla grafika a nemam drugu ili makar integrušu, koliko da imam sliku...
 
Ja nikad nebi uzeo F verzije,igpu uvek moze biti od koristi,evo i uhd630 pusta 2160p 10bit hevc i WoT 1080p low (vecinom preko 60fps),jos sam uzeo nekad hdmi-vga adapter za graficku a tek kasnije saznao da mogu koristiti vga prikljucak ploce ako je prisutan igpu.
 
Ja nikad nebi uzeo F verzije,igpu uvek moze biti od koristi,evo i uhd630 pusta 2160p 10bit hevc i WoT 1080p low (vecinom preko 60fps),jos sam uzeo nekad hdmi-vga adapter za graficku a tek kasnije saznao da mogu koristiti vga prikljucak ploce ako je prisutan igpu.
Ove nove teraju i AV1 8K60, dok RX 6000 serija ne može.
 
Za competitive FPS je neigrivo, ali za Tomb Raider :ROFLMAO:
 
119 fps postalo neigrivo?

Naravno da je igrivo. :) Cilj je bio ukazati na poveću razliku u min. FPS-u, kao i na 20% veći avg. FPS između Coffee Lake i aktuelnih AMD/Intel procesora, i to na lower mid-range karti poput 6600 XT.
 
Mene isto svrbi upgrade ali jos se neckam. :)

OC sam 9600k na 5ghz i sad skoro skroz koristi 6900xt na 1440p u GoW sve na ultra. FPS je oko 100 u proseku, mada nisam merio precizno samo sam upalio adrenalin overlay da vidim kako se ponasa novi GPU. Grafika je oko 90% iskoriscena u proseku, koliko sam video.

Ono gde se ne vidi nova grafa su apex i slicne MP igre, tu bi novi CPU bi pokidao sigurno. Zavisi sta se igra, koja rez, koja hercaza, standardna prica.

A ideje su mi od 13600k sa starim ddr4 do nekog Ryzena 7700x sa 32gb ddr5...
 
Evo i kao OP da se javim sa rezultatima moje nedoumice.
Uradjen je upgrade.
13600KF
TUF gaming b660 plus wifi d4
corsair vengeance LPX 2x16gb 3600mhz cl18
noctua NH D15S crnis
samsung 990 pro 1tb
asrock 6700xt

Lomio sam se da uzmem 13700, ali sam odustao jer bi bio previse. Mogao sam da uzmem obican, a ne F i mozda sam i trebao, ali se nadam da nece ni trebati.
Jos je bila neodumica izmedju Z i B ploca, ali reko, ajd da ustedim, stvarno necu iskoristiti nista od tog chipseta. To sam shvatio i na 8700. Boost je sasvim korektan i OC preko toga nije nikakav poseban benefit za vecinu ljudi.

Sto se prelaska tice, nije bilo nikakvih posebnih problema. Instalacija svega je prosla krajnje glatko. Imao sam problem sa memorijom jer nije htela da radi na xmp podesavanjima nego na 2133 mhz. Update biosa je pomogao. Inace sam ga planirao tako da sve ok.
Instaliran je win 11. Onako, nit smrdi nit mirise. Lep je, drugaciji je, to je sve uvek osvezenje, bilo kakva promena. Jos uvek cackam sva podesavanja da vise lice na starije os. Da ne dubim u ovoj temi, sve je ok, za sada problema bez osim licnog dojma.
Jos se nisam bavio testiranjem, to me ne zanima posebno. Pusticu neki test cisto da vidim temp.
 
Nazad
Vrh Dno