Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

To što piskaraju po stranim forumima, kao i na ovom, uglavnom okači mačku o rep. Ništa slike, da se vidi nešto, dokaz, nego samo priča. Svi voze na 4.7-4.8 ali malo morgen. Bez delida je 1.25V limit za Haski i što postigneš sa tim naponom sa nekim opakim hlađenjem to ti je(uglavnom 4.4-4.5GHz), sve ostalo su prazne priče za mene. Pa evo i u ovoj temi, jel postavio neko neke slike osim mene da se vidi nešto? Nije! Ne mora LinX, može i Prime95, ali niko ništa. To što je Žika, Pera, Mika napisao moj je stabilan na 4.6GHz @1.22V meni ništa ne znači, hoću da vidim. ;)

Ja sam bar izvrteo 50 krugova AVX LinX-a na 4.5GHz @1.205V, sve se vidi na slikama, temperatura itd. To je limit za moj primerak bez delida, jer 4.6GHz @1.258V ne može da se ohladi.
E sad, druga je stvar što se i ja igram na 4.7GHz @1.35V, ali to nije to za mene i tačka. :p
 
Moze bez problema 4.7-4.8 ako se drzis x264 testova ili occt recimo. Prime i linx no way...

Sad sam video zadnju recenicu haha, trebalo bi da citam do kraja pre komentarisanja.

Koliko vidim moj primerak je malcice bolji od tvog 4.5 na 1.190V.
 
Poslednja izmena:
Evo svrati kod mene da se igramo, videces 4.6 na 1.19v :D ponesi i kuler,pa onda stvarno da se igramo :D

e,da,mozda nece biti sad 1.19v.... kad sam apdejtovao bios,pre neki dan, 4.4 na 1.1 adaptive (sto ustvari radi na 1.115 kao fixed) mi nije radio kao sa prethodnim biosom,tj dobio sam bluescreen i restart par puta u igrama... Samo samo podigao za 0.005 i sad je ok kao ranije... nije mi jasno sto se to desilo, prolazio je sve testove na prethodnom biosu... velika zavera neka :D :D
 
Poslednja izmena:
Evo svrati kod mene da se igramo, videces 4.6 na 1.19v :D ponesi i kuler,pa onda stvarno da se igramo :D

e,da,mozda nece biti sad 1.19v.... kad sam apdejtovao bios,pre neki dan, 4.4 na 1.1 adaptive (sto ustvari radi na 1.115 kao fixed) mi nije radio kao sa prethodnim biosom,tj dobio sam bluescreen i restart par puta u igrama... Samo samo podigao za 0.005 i sad je ok kao ranije... nije mi jasno sto se to desilo, prolazio je sve testove na prethodnom biosu... velika zavera neka :D :D
Nije to do bios-a, vec procesor posle nekog vremena trazi za nijansu veci napon, jeste da ga ti nisi przio, ali desava se :/
 
Pa ako je posle apdejta bios-a, pre će biti da je do njega nego da je degradirao procesor od smešnih 1.115V. :)
 
Nije to do bios-a, vec procesor posle nekog vremena trazi za nijansu veci napon, jeste da ga ti nisi przio, ali desava se :/

ma kako da se nije degradirao bas tad :D ceo dan radi lepo,apdejtujem bios,ukljucim dotu,posle nekog vremena bluskrin,posle opet jos 2 restarta... :)
 
ma kako da se nije degradirao bas tad :D ceo dan radi lepo,apdejtujem bios,ukljucim dotu,posle nekog vremena bluskrin,posle opet jos 2 restarta... :)

Jedino kako mozes elminisati da nije degradacija, je da vratis stari bios. Sta mislis zasto na stavljaju u nekim slucajevima dosta visi napon za stock frekvenciju, iako mu ne treba :D
 
Stigao je danas CM Nepton 240M. :banana:
Montaža je protekla bez problema, a usledilo je oduševljenje kad je računar pušten u rad, totalno nečujan kao i sa NH-U14S i NF-A15 fanom. Buka koju pravi, tj. bolje rečeno ne pravi :) prilikom testova je neverovatno mala. Mnooogo je bučnije bilo sa jednim TY-143 @2500 RPM ventilatorom na Noctua-i, tačnije Thermalright je sačuvaj Bože u odnosu na dva CM Silencio FP120 @2400 RPM.

Imao sam ranije priliku da čujem Corsair H100i i mogu da kažem da se dere kao magarac u odnosu na Nepton 240M. Buku koju pravi Nepton bih opisao kao veoma jak huk vazduha, ništa zviždanje, vibriranje, brundanje, zujanje motora i sl., nešto kao dva NF-A15 @Push/Pull, možda malo glasnije. Ovi ventovi će biti hit kad se pojave samostalno u radnjama, pogotovo ako bude dobra cena.

ja kada sam imao nepton 140xl , kada se ukljuci na 2k obrtaja nisi mogao da stojis u sobi koja je to buka (zvuk kao da avion polece), mozda su nesto uradili sa ovim tvojim modelom ko ce ga znati.
 
Poslednja izmena:
Немају они шта да "ураде" него на М моделе иду други вентилатори.
 
Da, da, jetlo ventovi su avionske turbine.
 
Ja imam jedan JetFlo 120mm napred na kucistu, i on je sam spustio temp karte za 2C, ALI ! na 1600rpm je vec na granici da leti iz kucista i da ga menjam sa nekim Sickleflow.
 
Ja imam jedan JetFlo 120mm napred na kucistu, i on je sam spustio temp karte za 2C, ALI ! na 1600rpm je vec na granici da leti iz kucista i da ga menjam sa nekim Sickleflow.

Sreca pa imas kvalitetno kuciste inace bi odleteo sam vent haha
 
Jedino kako mozes elminisati da nije degradacija, je da vratis stari bios. Sta mislis zasto na stavljaju u nekim slucajevima dosta visi napon za stock frekvenciju, iako mu ne treba :D

Degradacija nastupa vrlo brzo,posle par meseci na oc klokovima. Ali moze da bude i do novog biosa, ne vredi testirati zbog takvih sitnica. Ako jos jednom bude morao da dodaje V, onda je do biosa, ako ne, onda je do degradacije :)
 
Malo sam obnovio neke komponente pa me sada muci OC, ako mogu neke smernice za pocetak.
Ako se ne secate cisto mali podsetnik na vrstu hladjenja koje imam.
http://forum.benchmark.rs/showthrea...no-hladjenje&p=3774416&viewfull=1#post3774416

Zamenio sam plocu za ASUS Maximus VII Hero
procesor Intel i5 4690K
Memorija ostala ista 4Gb Geil EvoONE 2133Mhz - morao bih da dodam jos 4 ali nema istih modula pa cu morati novu - molim za preporuku.

Postavke u BIOS-u po DEFAULT-u su:

Ai Overclock Tuner AUTO
ASUS MultiCore Enhancement AUTO
CPU Core Ratio Sync All Cores
1-COre Ratio Limit AUTO
2-COre Ratio Limit AUTO
3-COre Ratio Limit AUTO
4-COre Ratio Limit AUTO
Min. CPU Cache Ratio AUTO
Max. CPU Cache Ratio AUTO
Internal PLL Overvoltage AUTO
BCLCK Frequency: DRAM Frequency Ratio AUTO
DRAM Frequency AUTO
Xtreme Tweaking DISABLE
CPU Level Up AUTO
EPU Power Saving Mode DISABLE
> DRAM Timing Control
CAS# Latency 9 AUTO
RAS# to CAS# Delay 9 AUTO
RAS# PRE Time 9 AUTO
RAS# ACT Time 24 AUTO
Command Rate 1 AUTO
> GPU.DIMM Post
> External DIGI+ Power Control
> TweakersParadise
> Internal CPU Power Managment
CPU Core Voltage 1.040V AUTO
CPU Cache Voltage 1.170V AUTO
CPU System Agent Voltage Offset Mode Sign 0.960V +
CPU System Agent Voltage Offset AUTO
CPU Analog I/O Voltage Offset Mode Sign 1.012V +
CPU Analog I/O Voltage Offset AUTO
CPU Digital I/O Voltage Offset Mode Sign 1.015V +
CPU Digital I/O Voltage Offset AUTO
SVID Support AUTO
Initial CPU Input Voltage 1.856V AUTO
Eventual CPU Input Voltage AUTO
DRAM Voltage 1.517V AUTO
PCH Core Voltage 1.056V AUTO
PCH VLX Voltage 1.500V AUTO
VTTDDR Voltage 0.750V AUTO
DRAM CTRL REF Voltage AUTO
DRAM DATA REF Voltage on CHA AUTO
DRAM DATA REF Voltage on CHB AUTO
CPU Spread Spectrum AUTO
BCLK Recovery ENABLE

Kada pokrenem EZ Tuninig Wizard iz BIOS-a, da mi sledece postavke,

Ai Overclock Tuner [AUTO]->[XMP]
BCLCK Frequency [100.0]->[102.0]
1-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
2-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
3-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
4-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
DRAM Frequency [AUTO]->[DDR3-2133MHz]
DRAM Voltage [AUTO]->[1.65000]
Memorija: 9-11-9-27-2
VRM Spread Spectrum [Enable]->[Disable]
Anti-Surge Support [Enable]->[Disable]

Ako treba neki test samo recite, pri ovim postavkama LinX radi stabilno ali Temperature idu do 95, nesto mi to mnogo.
Sta menjati. HVALA UNAPRED.
 
Degradacija nastupa vrlo brzo,posle par meseci na oc klokovima. Ali moze da bude i do novog biosa, ne vredi testirati zbog takvih sitnica. Ako jos jednom bude morao da dodaje V, onda je do biosa, ako ne, onda je do degradacije :)
Do biosa je sigurno jer se desilo u istom satu skoro...
Aj da mi je na 1.3v pa i da se degradira malo, ali sa 1.1,to je malcice iznad stock... Mrzi me da vracam bios da proveravam :-D
 
Ma de će da degradira, pa ovaj moj phenom 3 godine radi linx i nije ni malo degradirao. :banana::d:banana:
 
Ne degradira cpu samo od voltaze,vec i od overkloka. Vi mislite da,ako je voltaza manja ili ista a klok veci i da cpu isto (ili manje) trosi i zagreva se? Ne. I taj Phenom je degradirao, jedino sto verovatno nije iz pocetka bio max zategnut pa nisi primetio. Imate po netu dosta testova o tome, mislim da je na anandu bio jedan dobar pre par godina,potrazite.
 
pa šta može da mu bude ako degradira? trt milojka, degradirao... nije nego.
 
Ma kakvi degradirao, BIOS ga zeza. Ima BIOS-a koji su manje i vise raspolozeni za OC. I preko 1.4V drze pa ne degradira dugo vremena. Ima neko i na forumu ja mislim na 1.45V.
 
^
Mislim da je mdm negde napisao da drži skalpiran 3770K već dve godine na 4.8GHz sa 1.45V i da je i dalje sve ok.
 
Pa jedino da vraca stari bios da bi utvrdio, moj je mogao da ide 4,2GHz sa 1,245V, ali sad mu treba 1,250V da bi bio stabilan na tom kloku. I to na istom biosu.
 
Za cache ratio 35 nema potrebe više od 1.10V. Input voltage slobodno stavi na 1.7V. LLC ti je u Digi+(prva stavka) koji se nalazi odmah ispod DRAM settings. Stavi LLC lvl 1, tj. 0%, za ovaj klok i ove napone ne treba više. Ova ploča gotovo da nema vdroop.

Edit:
Ups, dupli post, izvinjavam se.

Meni je ovaj savet pomogao da na novoj Sabertooth M2 ploci spustim temperaturu VRM1 i VRM2 i sada su oko 36C obe :) Nego da pitam za ovaj deo vezano za Cache ratio posto meni i minimum i max stoje na Auto, da li moram da manual zadam vrednosti za Min=35 ili ostavim na Auto. I gde je ta opcija da ga spustim na 1.10??? Malo mi je nepregledan bios ,kao da je low rezolucija i pola stvari ne mogu da iscitam. Da li postoji neki fix da mi bios otvara u ful HD??
 
Ja sam probao min:8x, max:40x kao i min:40x, max:40x @1.163V Adaptive i radilo je bez problema u oba slučaja. Razlika je da kad je CPU idle na 800MHz i cache ide na 800MHz @1.075V. Pri opterećenju cache ide na 40x @1.163V, a CPU npr. na 4.5GHz, u suprotnom je cache uvek 40x @1.163V(kad je min/max 40x).

Ako ti je sad max:35x, probaj min:8x a i ne moraš, oba stavi na 35x, nemoj na Auto. Napon možeš na Auto.
 
Poslednja izmena:
Hvala, isprobacu te parametre, medjutim jos kada bih uspeo da vidim sta gde pise , kao da mi bios ne vidi monitor na pravi nacin pa otuda mala rezolucija u biosu.
 
Malo sam obnovio neke komponente pa me sada muci OC, ako mogu neke smernice za pocetak.
Ako se ne secate cisto mali podsetnik na vrstu hladjenja koje imam.
http://forum.benchmark.rs/showthrea...no-hladjenje&p=3774416&viewfull=1#post3774416

Zamenio sam plocu za ASUS Maximus VII Hero
procesor Intel i5 4690K
Memorija ostala ista 4Gb Geil EvoONE 2133Mhz - morao bih da dodam jos 4 ali nema istih modula pa cu morati novu - molim za preporuku.

Postavke u BIOS-u po DEFAULT-u su:

Ai Overclock Tuner AUTO
ASUS MultiCore Enhancement AUTO
CPU Core Ratio Sync All Cores
1-COre Ratio Limit AUTO
2-COre Ratio Limit AUTO
3-COre Ratio Limit AUTO
4-COre Ratio Limit AUTO
Min. CPU Cache Ratio AUTO
Max. CPU Cache Ratio AUTO
Internal PLL Overvoltage AUTO
BCLCK Frequency: DRAM Frequency Ratio AUTO
DRAM Frequency AUTO
Xtreme Tweaking DISABLE
CPU Level Up AUTO
EPU Power Saving Mode DISABLE
> DRAM Timing Control
CAS# Latency 9 AUTO
RAS# to CAS# Delay 9 AUTO
RAS# PRE Time 9 AUTO
RAS# ACT Time 24 AUTO
Command Rate 1 AUTO
> GPU.DIMM Post
> External DIGI+ Power Control
> TweakersParadise
> Internal CPU Power Managment
CPU Core Voltage 1.040V AUTO
CPU Cache Voltage 1.170V AUTO
CPU System Agent Voltage Offset Mode Sign 0.960V +
CPU System Agent Voltage Offset AUTO
CPU Analog I/O Voltage Offset Mode Sign 1.012V +
CPU Analog I/O Voltage Offset AUTO
CPU Digital I/O Voltage Offset Mode Sign 1.015V +
CPU Digital I/O Voltage Offset AUTO
SVID Support AUTO
Initial CPU Input Voltage 1.856V AUTO
Eventual CPU Input Voltage AUTO
DRAM Voltage 1.517V AUTO
PCH Core Voltage 1.056V AUTO
PCH VLX Voltage 1.500V AUTO
VTTDDR Voltage 0.750V AUTO
DRAM CTRL REF Voltage AUTO
DRAM DATA REF Voltage on CHA AUTO
DRAM DATA REF Voltage on CHB AUTO
CPU Spread Spectrum AUTO
BCLK Recovery ENABLE

Kada pokrenem EZ Tuninig Wizard iz BIOS-a, da mi sledece postavke,

Ai Overclock Tuner [AUTO]->[XMP]
BCLCK Frequency [100.0]->[102.0]
1-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
2-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
3-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
4-Core Ratio Limit [AUTO]->[45]
DRAM Frequency [AUTO]->[DDR3-2133MHz]
DRAM Voltage [AUTO]->[1.65000]
Memorija: 9-11-9-27-2
VRM Spread Spectrum [Enable]->[Disable]
Anti-Surge Support [Enable]->[Disable]

Ako treba neki test samo recite, pri ovim postavkama LinX radi stabilno ali Temperature idu do 95, nesto mi to mnogo.
Sta menjati. HVALA UNAPRED.

Za početak nemoj da koristiš EZ Tuninig Wizard, nego sve ručno podesi i traži min napon. Za tih 4.5GHz koje Wizard namesti je sigurno veći napon nego što treba(postavi sliku CPU-Z dok vrtiš LinX), pa otuda i tih 95°C. Meni npr. Wizard klokuje na 4.6GHz @1.288V, a našao sam da mu treba 1.258V za taj klok.
 
OK, probam pa saljem slike, buni me sto je magistralu (BCLCK) podigao na 102, znaci sve da ostavim samo da smanjujem V.
 
meni je drago što 4690k ima dovoljno firepower da tera sve što je meni važno na stock, da ne moram da ga overklokujem sad. temu pratim jer će mi to sigurno biti potrebno nekad. zanima me, vi koji ga klokujete, za šta vam konkretno treba? koliku razliku u tome što radite vidite u stock vs overclock?
 
@artur

Ne, nego u BIOS-u F5 pa F10, pa kad ponovo uđeš učitaj XMP(Ai OC Tuner =>XMP) i stavi Core Ratio 45 @1.25V za početak(Manual mode), Cache ratio min/max 35 napon @Auto, BCLK 100(već će biti, ne diraj ništa), sva ostala podešavanja na default(Auto) i probaj tako da testiraš i traži min mogući vcore napon sa kojim prolazi testove. Sa početnih 1.250V spuštaj u koracima od 0.005V(1.245, 1.240, 1.235...) pa opet testiraš i tako u krug.
 
Ovo je sa naponom 1.25 i Cache ratio min/max AUTO, sada cu probati ovo sto si napisao.
OC.jpg
 
Nazad
Vrh Dno