Šta je novo?

Hardver I5 12400f vs amd ryzen 5 5600

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

icanik88nis

Slavan
Učlanjen(a)
14.07.2007
Poruke
268
Poena
320
Pozdrav ljudi, treba mi pomoc oko konfiguracije, koja bi kasnije dobila gpu (najjace sto bi islo je rx6800/rtx4070 i ne slabije od rx 6650xt-6700/rtx4060 videcemo...)
U globalu voleo bih da se poigram malo na nekom 2k monitoru 27ici sa 100+ hz(kasnije sa grafickom, do tad fhd 60hz) , ali to ne bi bila osnovna namena jer nisam neki gamer (bio do pre 5-6 god) , bitno mi je da radi tecno i bez greske i da ne trazi neko posebno hladjenje a po mogućstvu da sa fabrickim coolerom bude manje bucan sa nizim temp, postoje dve opcije:
Amd R5 5600 123€
Mag b550 tomahawk 139€ (mpg b550 gaming plus (120€) ako vredi, povoljnija je a ne vidim neku razliku sem audio chipa)
Corsair rgb rt 3600MHz cl16 98€ ili kingston fury 32gb renegade 96€
Fury renegade 1tb sa hladnjakom 81€
ili
CORSAIR 1TB MP600 PRO LPX M.2 101€
I na kraju napajanje imam tri opcije
CORSAIR RM Series RM650 650W 80€
BE QUIET! System Power 9 CM 700W
84€
GIGABYTE UD850GM 850W 95€
I u koje to kuciste da smestim a da ne patim od grejanja i da ne bude k'o ms spectrum sa staklenom stranom napred (najskuplje sto bih isao je phanteks nv5 belo od 14k rsd i po mogucstvu da bude belo i lepo 🤣)
Ms armor v715 5500rsd
AQIRYS Canopus White 8000rsd
Druga opcija jeste
I5-12400f 135€
B760m pg riptide 128€
Trident z5 rgb 32gb ddr5 6400 cl36 132€
Ostatak konfe isti ko kod gornje
Nekako po specs mi deluje vise futerproof amd (7nm vs 10nm, 32mb vs 18mb cache), ali koliko vidim intel u testovima bolji za nekih 10% posto, kakva su vasa misljenja posto sam prilicno neodlucan...
Sad da mi je nesto bitno sto se tice da je am4 mrtav, a intel moze i 13gen ne verujem da ce mi biti bitno jer ne planiram ovo da menjam nekih 5, 6,7+ god, a posle toga ne verujem da ce mi to biti mnogo bitno...
 
U suštini, isti đavo. Ok, ne baš isti jer na B760 ploču možeš da staviš i nešto jače poput 13600K/13700 a i DDR5 ti je bolja varijanta jer možeš da je upotrebiš za sledeći apgrejd. Mislim da ti je Intel bolja varijanta tu...

Performanse su im vrlo slične, pogotovo u 1440p, i jedan i drugi nisu vreli procesori...na fabričke kulere zaboravi ako ceniš tišinu. Uzmi za 30-35€ kod nas Deepcool AG400 ili preko KP ID-COOLING SE-214-XT/SE-224-XTS, recimo...

Mislim da možeš da nađeš i 6400 CL32 RAM za te pare, poželjno sa nižim hladnjacima...ako ćeš AMD onda taj 3600 CL16 Corsair ili koji već ima bolju garanciju.
SSD, vidi Kingston KC3000 ako je osetno jeftiniji od Renegade. Ako nije, onda Renegade.
Corsair RM je dobar izbor.
Što se kućišta tiče, proveri kod nas da li imaju beli Raijintek Ponos Ultra, solidno za cenu i dobijaš i ventilatore. Ako nemaju, onda recimo LC Power LC-802W-ON ili još bolje LC-805BW-ON u Exceedu.

Koliki ti je budžet uopšte, gde nabavljaš? Ako uzimaš preko KP, obavezno ih pitaj za cene.
 
U suštini, isti đavo. Ok, ne baš isti jer na B760 ploču možeš da staviš i nešto jače poput 13600K/13700 a i DDR5 ti je bolja varijanta jer možeš da je upotrebiš za sledeći apgrejd. Mislim da ti je Intel bolja varijanta tu...

Performanse su im vrlo slične, pogotovo u 1440p, i jedan i drugi nisu vreli procesori...na fabričke kulere zaboravi ako ceniš tišinu. Uzmi za 30-35€ kod nas Deepcool AG400 ili preko KP ID-COOLING SE-214-XT/SE-224-XTS, recimo...

Mislim da možeš da nađeš i 6400 CL32 RAM za te pare, poželjno sa nižim hladnjacima...ako ćeš AMD onda taj 3600 CL16 Corsair ili koji već ima bolju garanciju.
SSD, vidi Kingston KC3000 ako je osetno jeftiniji od Renegade. Ako nije, onda Renegade.
Corsair RM je dobar izbor.
Što se kućišta tiče, proveri kod nas da li imaju beli Raijintek Ponos Ultra, solidno za cenu i dobijaš i ventilatore. Ako nemaju, onda recimo LC Power LC-802W-ON ili još bolje LC-805BW-ON u Exceedu.

Koliki ti je budžet uopšte, gde nabavljaš? Ako uzimaš preko KP, obavezno ih pitaj za cene.
Budžet, hmmm, bez grafike sam planirao da ne bude vise od 75k, ali moze i do 90k, ali s obzirom da nisam igrao 5god nista (doduse sa fx8350 i hd7870 nije bas da sam imao izbora i da sam hteo), na kp sve sem kucista, iznenadjen sam neprijatno cenama koje stoje u oglasu i realnim na kp, ali je opet sigurno nekih 10-20ak% jeftinije, a garancijama iz iskustva mnoogo vise verujem madjarskim nego nasim, zlu ne trebalo...
Nekako "navijam" za amd, jer ono nisam pratio godinama, zadnje sto sam cuo "amd s ryzenom tuce intel" i to mi ostalo od tad 🤣
A sto se tice hladjenja mislim da sam video neki lc cc120 ili tako nesto da preporucuju negde, sta mislis o deepcool mars le500?
A imam i iz madjarske
COOLERMASTER MasterLiquid ML240L RGB V2 80€, mada sam kao odustao od "isprdjivanja" za cooler i kuciste, jer ja podjem tako s nekim budzetom i onda to ide u nedogled...
U globalu sigurno cu nesto malo zbog meraka odigrati (mozda mi se i usladi🤣) , ali primarno koriscenje ce biti youtube 4k, dosta tabova, i da bude tiho, a i voleo bih na 2k malo da se poigram, makar probe radi...
Reci mi u svim ovim kućištima sto si mi naveo necu brinuti o temperaturi kad budu zatvorena, posto me je ovaj ms spectrum totalno razocarao sto se tice temp kad se zatvori..
Reci mi jel si na ovo mislio: Raijintek Ponos TG4 Ultra, bas muški deluje 😁?
A onaj MS armor v710 kakva je prica?
 
Poslednja izmena:
Mislim da cu ipak ici na r7 5700x, koje vodeno i vazdusno preporucujete iz obe grupe, da mi drzi cpu tihim i da se ne greje ili greje u razumnom opsegu a da bude ono najpovoljnije a da zadovolji ove potrebe?
Hoce ovo biti dovoljno od vazdušnih (Deepcool AG400) i koji je najjeftiniji pristojni izbor za vodeno hladjenje (po mogucstvu belo)?
 
AG400 bi trebalo da bude dovoljan, vodeno nije potrebno, 5700x se jako malo greje.

Mada, ipak razmisli o DRR5 platformi ako već kupuješ sve novo...DDR4 radi posao i jeftiniji je ali kad sledeći put budeš menjao ploču i procesor moraćeš i RAM. Ako ti to nije problem, onda neka bude 5700x...
 
Poslednja izmena:
AG400 bi trebalo da bude dovoljan, vodeno nije potrebno, 5700x se jako malo greje.

Mada, ipak razmisli o DRR5 platformi ako već kupuješ sve novo...DDR4 radi posao i jeftiniji je ali kad sledeći put budeš menjao ploču i procesor moraćeš i RAM. Ako ti to nije problem, onda neka bude 5700x...
Hvala druze puno na pomoci, pa iskreno sta god da uzmem verovatno neću toliko dugo menjati da ce mi to biti beskorisno, odnosno da cu kad menjam kroz 6-7-8 god ionako morati sve da kupujem, a u globalu prethodna konfa mi gura evo vec 10god i ulazi u 11tu (fx8350, m5a97r2.0, 4x4gb ddr3 2133 hyperx, gb hd7870 oc), i dalje fino radi ali nije to to, u sustini ja sta god da uzmem sada biće k'o da sam iz 100 🐴 seo u 500 😁
Pre fx8350 sam imao intel q6600, to je mozda bio jedan od najboljih cpu u svoje vreme (2007 valjda) i jedini intel u zivotu uz core2duo e6600 ako se ne varam, i tad sam relativno cesto menjao komp, sad je vise u fazonu vreme mu je ali daj da bude na "nivou". Ono malo sto sam citao u zadnje vreme mi je stvorilo neku sliku da se svi jaci cpu dosta greju, i da je "nemoguce" ih ohladiti bez ozbiljnih ulaganja u hladjenje. A sta mislis za neko vodeno, vise mi je malo zbog estetike vodeno, verujem da cpu nece mnogo da trpi veliko opterećenje kod mene, otprilike mogu očekivati slicne temp ako sam te razumeo kod i5 i r5 i da ih lagano hladim ovim ag400?
 
Recimo da su tu negde, možda blaga prednost 5700x...stvarno zavisi od toga šta ćeš raditi i koje igre ćeš igrati. U 1440p su razlike manje primetne (ili neprimetne)...

Ne kapiram šta želiš...pominješ igranje u 1440p, ali grafičku ćeš uzeti kasnije pa dotle 1080p 60Hz (šta ćeš u međuvremenu za grafiku?), posle pominješ YouTube u 4K i browsing sa dosta tabova...pomenuo si i budžet od 75k, ne bi više od toga, a odmah zatim "može i do 90k"...ne znaš ni ti šta ćeš?
75-90k bez grafike (a monitor?) je solidna cifra i može da se uzme pristojan procesor sa tim, za kućište, hlađenje i storage ne mora da se potroši mnogo, za igre ti je najbitnija grafika...
 
Poslednja izmena:
Recimo da su tu negde, možda blaga prednost 5700x...stvarno zavisi od toga šta ćeš raditi i koje igre ćeš igrati. U 1440p su razlike manje primetne (ili neprimetne)...

Ne kapiram šta želiš...pominješ igranje u 1440p, ali grafičku ćeš uzeti kasnije pa dotle 1080p 60Hz (šta ćeš u međuvremenu za grafiku?), posle pominješ YouTube u 4K i browsing sa dosta tabova...pomenuo si i budžet od 75k, ne bi više od toga, a odmah zatim "može i do 90k"...ne znaš ni ti šta ćeš?
75-90k bez grafike (a monitor?) je solidna cifra i može da se uzme pristojan procesor sa tim, za kućište, hlađenje i storage ne mora da se potroši mnogo, za igre ti je najbitnija grafika...
Kroz nekih mesec dana cu uzeti grafiku i mesec posle toga monitor 2k 100+hz( hd7870 cu staviti privremeno i dell p2414h, igranje bih voleo malo da se oprobam u 2k 100hz, igranje je tu cisto malo da se podsetim gejmerskih dana :) i probam nesto novijeg datuma, ali kazem prvenstveno mi je bitno da masina bude instant kad se izotvara brdo tabova, da mogu da bukvalno sta zamislim, youtube na 4k da pustim i da se ne davi kao sad sto zna. Pretpostavljam da to moze da se postigne i sa i3 12100f i rx6600, ali sam hteo da kad vec retko menjam, promenim malo "ozbiljnije", pa da se ne "plasim" i nekog naslova u 2k da pustim...
 
Zašto bi puštao 4K YouTube kad ti nijedan od monitora nije 4K?!
Pa da bi bilo kvalitetnije, a inace imam i 4k tv koji mogu da iskoristim za 4k.
Bolji downsample sa više na nižu rezoluciju zbog manjeg bitrejta. Isto važi i za ove web-dl stvari (filmove i serije sa streaming servisa) što gledamo.
Znaci ima razlike kad se na fhd pusta fhd ili 4k, odnosno 4k po ovome jeste kvalitetniji iako monitor prikazuje fhd i "naucno" objasnjeno. Ja sam imao utisak da jeste kvalitetnije...
 
doslo je vreme za zavrsni udarac i da se kompletira masina...
ostala je grafika i 2k 1440p monitor i ovo je uzi izbor, pa pomozite da izaberem a da osetim benefite 165hz+ monitora....
2k 1440p monitor po rangu po kojih sam ih sortirao od najverovatnije do najmanje verovatne kupovine :
1.PHILIPS 27M1N5500ZA/00 33.5k rsd, po specs mi deluje da je ovo ubedljivo najbolji monitor cena/kvalitet...
2.LG 27gp850-b 38k rsd (deluje po specs za nijansu bolji od philipsa a prilicno skuplji, pa ga zato i stavljam na drugo mesto)
3.GIGABYTE 27" VA G27QC A-EK 38k rsd (voleo bih da bude VA panel, ali sam se svasta nacitao u vezi black smearing, pa je zato dosao na ovu poziciju iako je bio favorit za kupovinu)
4.ASUS TUF 27" IPS VG27AQL1A 37k rsd (preporuka sa benchmark videa pre mesec dana o monitorima, deluje mi po specs najgori izmedju ova 4 monitora, ali naravno nijanse su verovatno u pitanju...)
Isto mi je potrebna pomoc oko grafike, isto cu sortirati od najveceg favorita do najmanje verovatne kupovine :
1. rx 6800 xt polovna oko 400 (deluje najbolji odnos cena kvalitet)
2. rx 6800 polovna oko 350 (prilicno korektna cena a rekao bih da je u odnosu na 7700 xt bolja kupovina i na duze staze zbog 16gb)
3. rx 7800 xt oko 530 (verovatno najjaca ovde, ali prilicno jaka doplata (za 1/3 skuplja od polovne 6800xt) za ne bas neku vecu razliku kad je fps u pitanju, verovatno bolja za najvise 10% ako je i toliko)
4. rx 7700 xt oko 460 (nova i cini mi se tu negde sa rx6800 ali sa manje memorije (12gb).
Svaka pomoc dobrodosla i savet, P.S. Napajanje je corsair rm650 650w pa ne znam da li ce me to sputati da izbacim 6800xt ili 7800xt iz igre, posto recommended psu za njih je cini mi se 700w na amd sajtu
 
Ja gvirkam ka LG brendu što se monitora tiče, nekako mi uliva najviše poverenja i ima najviše recenzija. Što se grafičke tiče, JA lično sam se odlučio za RX 7700XT iz razloga jer od polovnih nema nikakav izbor sa domaćom garancijom od bar godinu dana a da cena nije ista ili 20ak evra jeftinija od novih, i to konkretno mislim na celu 6xxx seriju. Polovnu 6800(XT) bez garancije ne razmatraj jer su kupovane u vreme rudarenja i moj ti je savet da njih , osim kao što sam naveo da imaju bar 1 god garancije, izbegavaš! 7800XT na KP kreću od 540e i nisam imao love za to, pa sam na kraju odlučio da se nategnem za 7700XT (Saphire PURE) za 460e, i to je trenutno najjeftinije što sam mogao da nađem. Opet to su neki moji kriterijumi
 
Ja gvirkam ka LG brendu što se monitora tiče, nekako mi uliva najviše poverenja i ima najviše recenzija. Što se grafičke tiče, JA lično sam se odlučio za RX 7700XT iz razloga jer od polovnih nema nikakav izbor sa domaćom garancijom od bar godinu dana a da cena nije ista ili 20ak evra jeftinija od novih, i to konkretno mislim na celu 6xxx seriju. Polovnu 6800(XT) bez garancije ne razmatraj jer su kupovane u vreme rudarenja i moj ti je savet da njih , osim kao što sam naveo da imaju bar 1 god garancije, izbegavaš! 7800XT na KP kreću od 540e i nisam imao love za to, pa sam na kraju odlučio da se nategnem za 7700XT (Saphire PURE) za 460e, i to je trenutno najjeftinije što sam mogao da nađem. Opet to su neki moji kriterijumi
Druga mi je opcija da ostanem na fhd 144hz+ i uzmem npr 6700xt, prilicno je povoljnije jer mnogo dugo nisam bio u ovome i secam se da su igrice fenomenalno izgledale u fhd, a nazalost nemam gde da vidim razliku 2k 27" vs fhd 24'. S obizrom na to odlucio sam da posto je od prethodnog kompa proslo 10god i verovatno necu cesto menjati u buducnosti da se malo "jace upgradujem" i odem na 27 2k. Oni svi imaju slicne displaye, koliko vidim tu se vrte par proizvodjaca displaya, ja sam gledao one procente za srgb, dci p3 i tako malo vagao kvalitet monitora osim standardnih rezolucije, refresh rate, odziva..., ali tu sam totalni duduk sto se toga tice da prepoznam koji je monitor ovde najbolji...
U globalu ja sam prezadovoljan i sa mojim 10god starim dell p2414h tako da verovatno cu se preporoditi na sta god da predjem
 
Nazad
Vrh Dno