Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

^Neki TV tuner. Na primer, neki USB i onda direktno snimiš na komp, da se ne mučiš da posle prebacuješ.

@Osbourne

Ja sam uzeo LC Power kućište i sa njim je došla "cigla", a u kućištu ima jedna pločica iz koje izlaze standardni kablovi od napajanja. Kad sam kupovao sebi, mislim da nisam našao kod nas da se prodaju takva napajanja bez kućišta.

Hvala lepo na odgovoru, ali izgleda da kod nas nema internih kartica sa DVB-T2 tunerom, a to mi je potrebno pošto imam digitalnu TV preko IKOM-a.
 
Poslednja izmena:
Treba ti dvb-c za Ikom. Ako hoćeš da gledaš kodirane kanale, onda ti treba i podrška za CI što je verovatno još teže naći (nisam probao, možda grešim)
Edit: Ikom emituje i analogno tako da će da rade i analogne kartice (ali bez hbo i sličnih kanala)
 
Poslednja izmena:
Hvala lepo na odgovoru, ali izgleda da kod nas nema internih kartica sa DVB-T2 tunerom, a to mi je potrebno pošto imam digitalnu TV preko IKOM-a.

Kao sto ti je odgovorio covek treba ti dvb-c karta, ima ih da se nadje i kod nas ali su retke pogotovo sa CI ako hoces i kodirane kanale preko nje.
Ako ti nisu potrebni kodirani moze i neki usb dvb-c tuner, toga ima da se kupi napr Astrometa.

Neki pci low profile ces tesko naci kod nas.
 
Sta je trenutno najbolja varijanta od tih MB+CPU itx kompleta?

Ono sto je meni zapalo za oko je Asrock QC5000-ITX/WiFi ali nisam siguran da li je to najbolji mali PC. Konkretno planiram neki minjaturni HTPC iskljucivo za audio/video 1080p materijal i treba mi nesto tog tipa.
 
Poslednja izmena:
Ja gledam da zamenim svoj AMD E-350 i već godinama ništa novo niko nije izbacio.
Poslednje što je vredelo je bio Intel j1800, a ti je iz 2013. procesor.
 
A je li ima kod nas da se kupi? Viđao sam slične stvari na netu ali dok to nije nešto što mogu sad da odem da kupim onda ne priznajem. :)

Ovo što ja imam je sasvim okej po pitanju hardvera za gledanje 1080 h.264. Problem je nastao kada je Kodi prešao na DX11, a AMD prestao da izbacuje drajvere za ovu grafiku, taj E-350 ima valjda 6xxx grafiku. Od tada mi ne radi hardverska akceleracija u Kodiju i dešava se page tearing. Tako da kad bih taj problem rešio, ovo bi bio okej komp za gledanje filmova još dugo vremena. Plus je cena bila smešna...
 
Ima, nama je puna firma ovih lenova... ne znam tacno u kojoj maloprodaji ima

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Ma ne treba mi nista toliko jako, ovaj itx komplet od 100e je i vise nego dovoljan, bitno je da mi radi 1080p kako treba.

Vidim da sve ove itx kombinacije (Asrock) imaju regularan konektor za napajanje a ja ne ne znam kako da uguram veliko napajanje u kuciste koje bih iskoristio za ovo, je l to postoji neki "workaround" za te stvari ili sta?
 
Poslednja izmena:
Gore ste se zalili da nema ništa novo, pa sam samo preneo iskustva...
mrsavo je kod nas definitivno, al moze da se nakrpi.. Van sr ima jos svašta... za neku slabiju mašinu mislim da android box moze da završi posao, ima ih bas jakih...
Sto se napajanja tiče, postoji i manji standard za ista od atx, sflex mislim da se zove. Svi kablovi su standardni. Vecina velikih proizvodjaca ga podrzava, bilo je i kod nas...

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Može laptop napajanje da se uzme i odgovarajuća elektronika. Ko neće sa tim da se zeza, lc power itx kućišta dolaze sa tim opcijama.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
@ljubanve, najnoviji je AMD Catalyst™ Display Driver version 15.201.1151 u sastavu AMD Catalyst 15.8 Beta. Sve radi.
 
Ovo što ja imam je sasvim okej po pitanju hardvera za gledanje 1080 h.264. Problem je nastao kada je Kodi prešao na DX11, a AMD prestao da izbacuje drajvere za ovu grafiku, taj E-350 ima valjda 6xxx grafiku. Od tada mi ne radi hardverska akceleracija u Kodiju i dešava se page tearing. Tako da kad bih taj problem rešio, ovo bi bio okej komp za gledanje filmova još dugo vremena. Plus je cena bila smešna...

Ista ploca isti problem zato drzim na Kodiju 14

@ljubanve, najnoviji je AMD Catalyst™ Display Driver version 15.201.1151 u sastavu AMD Catalyst 15.8 Beta. Sve radi.

Ako radi to je resenje, probacu ...
 
Gospodo, treba mi prijateljski savet, opremam stan pa zelim da ispunim sebi zelju i umesto smart tv-a uparim htpc ili desktop manjih dimenzija sa tv-om i geniusom 2020.
Komp mi je potreban iskljucivo zbog surfovanja, youtube-a, full hd i jacih filmova, kodi-ja...itd
E sad, ne znam kakvog su kvaliteta brand racunari tipa hp 8200, fujitsu esprimo, lenovo.
Bitno mi je da uzmem nesto i da budem miran barem 4 godine...
Pregledam forum, ja sam laik za ove stvari a vidim da vas ima bas potkovanih pa rekoh da potrazim pomoc.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Pa sta znam...ako moze do 100 do 200 eura da se nadje nesto odgovarajuce ok...ako ne podici cu budzet, mada mi komp treba samo za filmove,kodi i youtube...za posao imam laptop a za igranje xbox...

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
za taj novac tesko da ce dobar htpc da ispadne.
 
Poslednja izmena:
dobro htpc kuciste ti je oko 90 evra bez napajanja pa na gore, ako hoces da to i izgleda kao htpc, ako ce da stoji pored tv-a u desktop kucistu onda si promasio temu. ako pak hoces pravi htpc look onda neki antec, silverligt ili chiftec , micro atx ploca, amd APU ili intel sa integrisanom grafikom 4 gb rama i sto veci hdd.
IMG_20160822_130503.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa da...promasio sam temu onda....odgovara mi i desktop sa manjim kucistem.
Nije mi bitan toliko izgled jer ce svakako stajati u ormaricu ispod televizora...bitno mi je da radi posao sto se tice youtube i filmova.
Da li ima onda mozda neki brandname koji bi mi radio posao za te stvari....
Izvinjavam se unapred...ako lutam sa temom...zaista sam laik sto se tice kompjutera...
Hvala

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Za HTPC i za duže vreme je najbolje G4560, najjeftinija matična koja ima sve priključke koji ti trebaju, 2x4gb RAM (dva štapa zbog integrisane grafičke), HDD koji i koliki hoćeš.
Za tu upotrebu ti SSD nije potreban i nikakvu razliku nećeš videti jer HTPC svakako nećeš gasiti.
Napajanje može neki adapter (eksterni ili interni), a kućište po ukusu. Imaš jeftinija LC.

Ako uzimaš neko veče kućište onda procesor možeš hladiti sa LC-CC-120 pasivno, pa je tišina zagarantovana (ako ne i apsolutna tišina izuzev zvuka HDD-a). Imaš u drugoj temi čovek tako hladi.

Procesor je jak i radi encode 4k HEVC pa ćeš moći da prikačiš i UHD TV.
Ako to planiraš biraj matičnu sa DP izlazom i računaj na dodatni izdatak od 40€ za Club 3D DP na HDMI adapter preko koga dobijaš 4k @60hz. Preko HDMI izlaza to ne možeš da dobiješ u praksi iako teorija govori da možeš.

Sve ovo bi trebalo da košta ~200€ bez kućišta i DP na HDMI adaptera.
Kasnije, ako želiš, možeš dodati RX470 ili čak RX480/GTX1060 i imaš i gejming mašinu u jednom. Ventilatori im se ne pale do 60 stepeni pa bi ostala tišina u svim radnjama osim igrica (palili bi se i za filmove ako misliš da koristiš MadVR zarad poboljšanja slike).
 
Poslednja izmena:
Polovan laptop ne bih uzeo nikada.
Sve i da može sve da se radi kao i na desktopu (HDD-ovi, hlađenje, nadgradnja grafičke...).
 
@Nemanja 123

Ok, svidja mi se ova varijanta, dacu drugaru koji se u to bolje razume da mi to sklopi, gde je najpovoljnije da kupujem komponente, za pocetak bih uzeo ovih dana Ram memoriju i maticnu...Ko je proizvodjac te maticne ploce ?
Hvala puno!!!

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Uzmi gde je najjeftinije. Imaš itsvet.com pa pogledaj cene. Mislim da ti se sve isplati više da kupiš kod nas (jedino ta kućišta i možda RAM kod mađara, ali proveri).

Što se matične tiče kucaj socket koji hoćeš pa gledaj od najniže cene koja ploča ima sve izlaze koji ti trebaju.

Ja bih isplanirao šta tačno uzimam, video najniže cene, skupio novac, pa onda uzeo sve odjednom.
Nema smisla da uzimaš deo po deo i da ti teče garancija dok ti komponente sede u fioci. Još ako je nesto neispravno nećeš znati sve dok ne sklopi sve, a za online naručivanje možeš vratiti sve bez objašnjenja samo u prvih 14 dana od kupovine, pa i tu opciju gubiš.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da je laptop. Moja greška.
Svakako je G4560 daleko jači od G630, podrška za h265...
 
@Nemanja 123

HTPC u procesu sklapanja, sve kupljeno odjednom, g4560, 8gb ram ddr4, kuciste cooler master 110, shvatio sam da ne moze tu ne znam kako da se ustedi, pa da napravim onda kako treba....
Hvala, postavicu slike kad preuzmem komp....

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Nema na čemu.
Kad možeš postavi slike sa tačnom specifikacijom i ukupnom cenom :)
 
E ovako...maticna ploca je neka Asusova, sa hdmi i dvi izlazom, socket 1151, procesor Pentium G4560 , 4gb DDR4 memorija, hard disk 500 gb, kuciste Cooler Master Elite 110, napajanje i ostalo nemam pojma, cena 260 Eur-a...za sad....
Planiram neku grafiku da stavim u nekom skorijem periodu...do 100 Eur-a.
Racunar radi odlicno...za ono za sta sam ga planirao je po meni super varijanta...
I kuciste je skroz simpa...nema ko me nije pitao za sta ce mi taj zvucnik :)
9a8713af96e8c9a39a33e2c2cf6fe0b7.jpg
aecf56cd23c3f1c2159367f828bee5ab.jpg
7568cb5578e51552254e8b397f9db1f5.jpg


Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Evo ako nekom treba za Raspberry Pi gui za FILMOVE nazvrljao sam nabrzinu nesto da radi, tj i dalje ima sigurno bagova al tek da me ne smara cale kako da pusti film
https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZ8txoZW0obQ5mroXjrxQfOazavKHXyuNpX
Radi na principu cita sve podfoldere od oznacenog foldera, trazi prevod za film ako nadje EN ili RS skida JSON fajl i dodaje poster, opis, rating, trailer .... ako ne neadje ostane missing :p.. Ja ovo koristim u kombu sa RSS qbittorent

2017-08-21-205932_1920x1080_scrot.jpg
2017-08-21-205903_1920x1080_scrot.jpg


mozda ga ispoliram u buducnosti posto ima dosta prostora za to al me trenutno mrzi :)
..... U setings.txt fajlu samo upistete na prvoj liniji direktorijim recimo kod mene /home/korisnik/Videos/Filmovi
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno