Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

Pa sad... ako treba da dam 100-150€, za nešto što će mi trajati 2-3 godine, onda je TCO toga ~ 50 €/god, što uopšte nije malo.
Iskreno mislim da nesto propustam ,mnogo je 50 eura godisnje???pa toliko cu samo na struji ustedeti za godinu dana :p,Dali si ikada video android tv box???razmahao si se sa cortexom 98 koda je bitno koji je cortex ako sluzi svrsi imas trenutno da biras amlogic ,rk ili alwiner od kineza evo polako i ostali ulaze u trku ,nprm rk3288 beelink ili tronsmart uredjaj ima hdmi 2.0 ,giga lan ,najnoviji wifi chip dovoljno da budes miran par godina drugo pure linux vredi svaki euro a za tri godne prodas taj i kupis bolji cortex 128 graficku sa 90jezgara i miran si ponovo 3 godine ,i naravno mislim da su kinezi konacno shvatili i da nece ispustiti podrsku za takve uredjaje bar 2-3godine


Ali je upotrebljivost PC-a daleko veća. :)[/QUOTE]Za obicnog ili zahtevnog korisnika na htpc mene zanima multimedija igrice me ne interesuju tjst sta ne moze 1 posto mogucnosti pc

Od kako je Texas Instruments napustio razvoj OMAP, ostala je velika rupa u DIY SBC segmentu koju, po meni, Raspberry Pi ne može sasvim da popuni. Tek od skoro su počeli da se pojavljuju ovi novi ARM SoC koji su orjentisani na STB, ali mislim da tu još dosta treba da se uradi. Generalno, ništa dok iza nekog proizvoda ne stane veliko ime i podrži zajednicu u razvoju i nadogradnji.

Postoje neke naznake da bi Envidija mogla da krene u tom pravcu, mada ne očekujem velike pomake u pogledu otvorenosti drajvera i dokumentacije. Tegra X1 deluje kao nešto što bi moglo da ugrozi čak i deo tržišta igračkih konzola.[/QUOTE]Ma sve je to super ali u tom slucaju kostace 500 e jedan box


Dodavanje RAM-a, većeg diska, hardverskog dekodera ili DVB-x tjunera i nije baš "budženje".[/QUOTE]Nazovi to kako hoces ali ako godisnje ulazes tebi posle 7 god ni jedan kablic nema veze sa pocetnim ulaganjem tjst vec si ga 3 puta totale promenio


Iskustvo pokazuje da posle izvesnog vremena SVAKI sistem zastari jer ga ne podržavaju nove verzije korisničkih aplikacija koje koristiš i/ili nema i ne može da ostvari neku funkcionalnost koja postaje poželjna ili čak neophodna.[/QUOTE]
Ovakvi uredjaji ce uvek raditi i svima bi preporucio za svaki tv po jedan android tv box,izvinjavam se svima sto sam na ovaj nacin odgovorio
 
Iskreno mislim da nesto propustam ,mnogo je 50 eura godisnje???pa toliko cu samo na struji ustedeti za godinu dana :p
Nsi me razumeo - mnogo mi je da ih "bacim", tj "loše investiram". Hoću reći da neću kompulzivno kupovati uređaje koji tol'ko koštaju, već ću zastati i dobrano razmisliti - biću zahtevan i probirljiv. Možda ću pre dati 200€ za neki drugi uređaj ili model, na to sam mislio.

Znam da je opaska za struju bila šaljiva, ali ipak... Nisam ja stao u odbranu (HT)PC-a protiv namenskih (SoC/ASIC) uređaja, naprotiv, samo sam rekao da je 150€ pristojna količina novca za koju se može svašta kupiti pa bih oko kupovine malo više razmislio.

Dali si ikada video android tv box???
Naravno. Svi imaju isti repertoar problema od koga mi je više muka. Kol'ko su genijalni i zgodni, tol'ko ostavljaju prostor za lepe želje i nadu da će se jednom nešto rešiti. :S:

razmahao si se sa cortexom 98 koda je bitno koji je cortex ako sluzi svrsi imas trenutno da biras amlogic ,rk ili alwiner od kineza evo polako i ostali ulaze u trku ,nprm rk3288 beelink ili tronsmart uredjaj ima hdmi 2.0 ,giga lan ,najnoviji wifi chip dovoljno da budes miran par godina drugo pure linux vredi svaki euro a za tri godne prodas taj i kupis bolji cortex 128 graficku sa 90jezgara i miran si ponovo 3 godine ,i naravno mislim da su kinezi konacno shvatili i da nece ispustiti podrsku za takve uredjaje bar 2-3godine
Kao što rekoh, i najjeftiniji Android boks, a od nedavno i izvestan broj smart televizora, može da pokreće interfejs za Plex ili Maraschino, tako da to sigurno neću platiti 150€. To što ti pričaš je jedan pristup u kome za (relativno) male pare kupuješ nešto i menjaš ga čim mu istekne garancija - klasičan potrošački sistem u kome su "svi srećni" i to je u principu ok. Međutim, ja naginjem ka pomalo ezoteričnim rešenjima i tehnologijama, što zbog specifične opreme koju posedujem, što zbog navika, tako da volim izvestan nivo fleksibilnosti kod "pametnog" ili čak "glupog" uređaja, a toj fleksibilnosti doprinosi procesorska snaga i podrška za Linuks.

Za obicnog ili zahtevnog korisnika na htpc mene zanima multimedija igrice me ne interesuju tjst sta ne moze 1 posto mogucnosti pc
Ne zanimaju ni mene igrice, ali me zanima kakvu će obradu videa u realnom vremenu X1 moći da izvede oslanjajući se na CUDA tehnologiju i svojih 256 grafičkih jezgara. Takođe me zanima da na takvom SoC-u mogu da podignem neko Linuks grafičko okruženje, možda čak i sa kompoziting efektima; zanima me da imam lepo renderovane personalizovane fontove; možda me čak zanima da pokrenem neki x86 kod.

Ma sve je to super ali u tom slucaju kostace 500 e jedan box
Neće. Ne može zbog x86 konkurencije. Kako god da okreneš imamo izbor, što je dobro. Lično, iako volim ASIC rešenja teško se odričem fleksibilnosti, pa uvek pozdravljam alternativne PC platforme i programabilni hardver. :)

Nazovi to kako hoces ali ako godisnje ulazes tebi posle 7 god ni jedan kablic nema veze sa pocetnim ulaganjem tjst vec si ga 3 puta totale promenio
Ne ulažem godišnje, u tome i jeste fora. Ja pravim dugoročne investicije. Zato moram da vodim računa o tome kako ću da ih što bolje iskoristim. Primera radi, imam DVB-C tjuner, FireWire audio interfejs, SDI kartu i još neke stvari koje su deo instalacije, tako da moram da vodim računa o tome prilikom kupovine ili nadogradnje PC-a jer ne želim sve to da bacim.

Što se nadogradnje tiče, ja definitivno potrošim na PC mnogo manje novca nego što bih potrošio da sam kupovao novi svake 3 godine, ali to je stvar potreba a ne životne filozofije.

Ovakvi uredjaji ce uvek raditi i svima bi preporucio za svaki tv po jedan android tv box,izvinjavam se svima sto sam na ovaj nacin odgovorio
Preporučio bi ga čak i onima koji imaju smart tv? :D Radiće oni, samo je pitanje šta, odnosno šta je kome potrebno. Ne sporim da su ti "opametnjivači" veoma praktične stvarčice, čija cena ih čini dostupnim i prašta za sitnije rupe, ali dati $150 ili 150€ za tako nešto je po meni loš potez, na prvom mestu zato što to ne košta toliko. Iako baziran na sličnom hardveru, Fire TV ($99) je već druga priča, zato što iza njega stoji kompanija kao što je Amazon i zato što pruža niz (njihovih) mrežnih usluga.

Bilo kako bilo, Tegra X1 je veoma uzbudljiva tehnologija jer obezbeđuje teraflops za manje od 10 vati, te je na pola puta između energetski efikasnog PC-a i FPGA ili čak ASIC rešenja.
 
Poslednja izmena:
Ova nova Tegra stvarno deluje impresivno ako bude koštala do 200 evra u nekoj izvedbi kao što je pomenuti Minix, onda bih razmislio i tom boxu. Jedino što sam čitao neke komentare koji predviđaju da je veoma moguće da opet ostane neiskorišćena na pravi način.
Očigledno je da je za većinu korisnika najprikladnija za gaming što je apsurd zbog Androida. Da li nam stvarno treba tako jaka grafika u HTPC-u?

Može jedno pitanje za sve. Kako konzumirate multimediju?

Čini mi se da iako svi pričamo o HTPC-u, svi ga koristimo na veoma različit način i za različite potrebe.

Meni je HTPC najbitniji za gledanje filmova i serija na velikom ekranu. Kada sam kupio HD televizor trebalo mi je nešto sa čega mogu da pustim HD film. Tako da sada gledam serije i filmove iz Kodija sa tog itx računara koji mi služi i za skidanje torrenta i surf ponekad.

Malo sam ograničen audiom jer imam 5.1 zvučnike za komp tako da moram da imam analogni 5.1 izlaz iz kompa. Ako bih uzeo neki Android box morao bih i neki Onkyo sa zvučnicima. Ako mislim da imam surround.

Kako vi gledate filmove ili šta već gledate, odnosno za šta koristite HTPC?
 
Ova nova Tegra stvarno deluje impresivno ako bude koštala do 200 evra u nekoj izvedbi kao što je pomenuti Minix, onda bih razmislio i tom boxu. Jedino što sam čitao neke komentare koji predviđaju da je veoma moguće da opet ostane neiskorišćena na pravi način.
Opet? A i šta je pravi način? Ako se to odnosi na tržišni udeo u mobilnim uređajima, treba primetiti da je Envidija skoro pa digla ruke od mobilnih telefona jer ni nema svoje hardversko rešenje za modem. Icera je rešenje za MID segment, ali ne i pametne telefone, zbog energetske efikasnosti. Stoga su se okrenuli tabletima, noutbukovima i automobilnoskoj industriji, a STB je segment u kome bi takođe mogli da budu veoma uspešni.

Tegra 4 je zaista imala ograničen uspeh jer je malo okasnila i jer joj grafički deo u pogledu energetske efikasnosti nije bio na nivou Keplar i Maksvel tehnologije. Tegra K1, sa Keplar grafikom, je već daleko ozbiljniji SoC što dokazuju Acer Chromebook 13 i HTC Nexus 9. Tegra X1 je već klasa za sebe i to ćemo uskoro videti, ali pravi bum očekujem tek od Parkera koji će biti realizovan u TSMC 16 nm FinFET tehnologiji i koristiti Denver arhitekturu (modifikovani ARMv8).

Očigledno je da je za većinu korisnika najprikladnija za gaming što je apsurd zbog Androida. Da li nam stvarno treba tako jaka grafika u HTPC-u?
Vidiš, Tegra je zanimljivija od drugih ARM SoC rešenja iz dva razloga. Prvi je to što postoji podrška za Linuks (Linux for Tegra) - ovde možeš videti na kom je nivou. Nije da je druga rešenja nemaju, ali je situacija prilično haotična.

Drugi razlog je CUDA, tj programabilnost grafičkog hardvera u razne (GPGPU) svrhe. CUDA podržava i Linuks na ARM-u, a podržavaće i 64-bitnu ARMv8 arhitekturu.

Ono zbog čega je to zanimljivo HTPC entuzijastima su NVCUVID (CUDA Video Decode) i NVCUVENC (CUDA Video Encode) API. Poslednji je nedavno zamenio NVENC API jer je GPU dobio poseban i pozamašan programabilan hardverski enkoder, koji je u stanju da kompresuje video u H.264/H.265 standardu, čime se rasterećuju CUDA jezgra za neke druge operacije (filtriranje?).

Uz to, novija Korteks jezgra imaju hardversku podršku za virtualizaciju, a postoje već i adekvatna softverska rešenja koja ARM platformu čine sve ozbiljnijim takmacom u multimedijalnom segmentu. Naravno da je ARM preslab da gura bilo kakvu ozbiljniju video obradu, ali zato mu pridruže odgovarajući ASIC ili VLIW GPU. ,)

Kao što vidiš X1 ima fantastičan potencijal za STB i PVR uređaje sa Linuks operativnim sistemom. Razvojne ploče poput Jetson TK1 obezbeđuju SATA kontroler za direktno prikopčan storedž, USB2.0/USB3.0 portove i miniPCIE koji može ugostiti DVB-x prijemnik ili neki namenski kontroler. Dakle, može da se budži. :p

Naravno da je najbolje kada ne moraš sve to da radiš sam već iza toga stane neka kompanija sa svojim razvojnim timom i tehničkom podrškom, pa ti na kupiš krajnji proizvod, ali to može da ima i svojih mana.

Čini mi se da iako svi pričamo o HTPC-u, svi ga koristimo na veoma različit način i za različite potrebe.
Pa u tome i jeste fora. :)

P.S. 'Oću ovo za rođendan! :p
 

Prilozi

  • nvidia_drive_cx_-1294x863.jpg
    nvidia_drive_cx_-1294x863.jpg
    214 KB · Pregleda: 113
Poslednja izmena:
@magick

Kada sam rekao da će možda opet ostati neiskorišćena mislio sam pre svega na igre i kako Android kao platforma nije idealna za gaming. Čitao sam neki taj preview za X1 i autor je pričao o tome kako je K1 takođe bio odličan SoC ali ne i toliko popularan. Što je šteta obzirom na to kakve ima performanse. Slično se može desiti i sa novim čipom jer igre na Androidu ne zahtevaju tako jaku grafiku, a kada bi zahtevale onda bi timovi koji razvijaju igre za X1 svesno odustale od velikog broja Android uređaja koji nemaju tako jak grafički čip.

Što se tiče Linuxa i CUDA-e, moraš se složiti da je procenat korisnika koji će instalirati Linux na X1 ipak mali. Siguran sam da su iz Nvida-e pre svega mislili na igre kao primarnu primenu svog čipa. A za ovaj drugi deo primene te nisam baš najbolje razumeo.
Da se ogradim, ja mislim da pričam u ime većine korisnika kojima napredno znači da može da pusti h.265 i 4K. Stvarno ne vidim da razlog da iole veći broj ljudi konvertuje h.264 u h.265. Ipak smo na temi o HTPC-u.

Razumem ja tebe da je to SoC sa teraflopsom nečega i da teoretski može mnogo toga i da bi ti svašta uradio sa istim. Ja ipak samo planiram da imam HTPC koji troši što manje, odnosno što manje se greje i da može da posluži za još neke stvarčice. Pitah u prethodnoj poruci, kako ostali članovi koriste svoje mašine i zašta? Možda ja grešim negde :)
 
@magick

Kada sam rekao da će možda opet ostati neiskorišćena mislio sam pre svega na igre i kako Android kao platforma nije idealna za gaming. Čitao sam neki taj preview za X1 i autor je pričao o tome kako je K1 takođe bio odličan SoC ali ne i toliko popularan. Što je šteta obzirom na to kakve ima performanse. Slično se može desiti i sa novim čipom jer igre na Androidu ne zahtevaju tako jaku grafiku, a kada bi zahtevale onda bi timovi koji razvijaju igre za X1 svesno odustale od velikog broja Android uređaja koji nemaju tako jak grafički čip.
Aha, ja sam pod "iskorišćenjem" podrazumevao da se nađu u nekom uređaju, kakvom god, samo da se prodaju. :)

Što se tiče Linuxa i CUDA-e, moraš se složiti da je procenat korisnika koji će instalirati Linux na X1 ipak mali.
Nisam ja ni očekivao da će korisnici kupovati razvojne ploče i sami sve "budžiti", ali kada se pojavi neki proizvod baziran na Tegra X1 pitanje je vremena pre nego što neko instalira na njega Linuks i okači negde objašnjenje kako se to radi. :) Bez podrške same Envidije cela stvar bi bila daleko teža ili pak nemoguća, ovako...

Siguran sam da su iz Nvida-e pre svega mislili na igre kao primarnu primenu svog čipa.
Pa i ne. Svesni su oni dobro situacije na tržištu i da im Android gejming neće stvoriti mnogo prihoda, zato i ciljaju uglavnom automobilsku industriju gde su potrebni sve moćniji računari.

Što se igara tiče, ARM ne može da parira x86 ni po performansama ni po količini dostupnih naslova tako da je Envidiji potrebna posebna platforma sa svojim ekosistemom što je jako teško stvoriti. Zato njihov novi Grid servis (striming igara) deluje obećavajuće za razliku od Tegra Zone koja nikada nije privukla veliki broj programera.

A za ovaj drugi deo primene te nisam baš najbolje razumeo.
Da se ogradim, ja mislim da pričam u ime većine korisnika kojima napredno znači da može da pusti h.265 i 4K. Stvarno ne vidim da razlog da iole veći broj ljudi konvertuje h.264 u h.265. Ipak smo na temi o HTPC-u.
Ne, ne radi se o konverziji H.264 u H.265 već o hardverskom koderu koji može da spakuje video bilo u jednom bilo u drugom formatu. :) Zgodno za transkodiranje ili snimanje videa. Ako snimaš nešto kamerom ili hvataš DVB MPEG2, on to direktno (pre)pakuje u npr H.265.

Razumem ja tebe da je to SoC sa teraflopsom nečega i da teoretski može mnogo toga i da bi ti svašta uradio sa istim. Ja ipak samo planiram da imam HTPC koji troši što manje, odnosno što manje se greje i da može da posluži za još neke stvarčice.
Pa i ja, samo mislim da je super da "STB" ima dovoljno snage i kompatabilnosti da može da pokrene linuks grafičko okruženje, XBMC, a možda i još nešto i da uz to ima mogućnost podešavanja slike (postrocesing) tipa deinterlejs, skaliranje/super-rezolucija, itd. CUDA bi mogla da mu dođe kao neki "druželjubivi" FPGA. :D Najviše mi se dopada mogućnost razvoja i instaliranja aplikacija na takvom jednom uređaju. :)

Pitah u prethodnoj poruci, kako ostali članovi koriste svoje mašine i zašta? Možda ja grešim negde :)
Dosta sam pričao, a i moj setap je isuviše ezoteričan, pa reko da dam prostora drugima. :)
 
Poslednja izmena:
Da li su ovi procesori, dostupni danas, sposobni da pokrenu neke prostije igrice (koje bi se igrale sa drustvom preko joysticka) kao sto su MAME, Tewisted Metal, novi Super Mario, novi Mortal Kombat (mislim da je on najzahtevniji)... i slicne igre?
Ili android igre preko BlueStacka?
 
Tegra K1 već jeste u stanju da pokrene igru sa razumnom količinom detalja, ali je problem što nema baš puno dobrih igara koje su dostupne za ARM arhitekturu. Kada se kaže ARM, obično se podrazumeva Android operativni sistem, ali sve više SoC-ova može da pokrene Linuks, što donekle menja stvari. Ipak, džaba ti Linuks kada Steam nije podržan na ARM procesorima. :S:

Mislim da su ovoj priči ključna dva relativno nova termina, Microconsole i Cloud gaming.

Envidiji nedostaje ekosistem i par milijardi ulaganja da bi se upustila u direktnu borbu sa PS i Xbox konzolama, ali je pravo iznenađenje što do sada ne videsmo više striming TV uređaji i mikrokonzola za klaud-gejming baziranih na Tegra SoC-ovima. Evo jednog svetlog primera, samo što bi bilo lepo videti tako nešto sa X1 SoC-om.
 
Tegra K1 već jeste u stanju da pokrene igru sa razumnom količinom detalja, ali je problem što nema baš puno dobrih igara koje su dostupne za ARM arhitekturu. Kada se kaže ARM, obično se podrazumeva Android operativni sistem, ali sve više SoC-ova može da pokrene Linuks, što donekle menja stvari. Ipak, džaba ti Linuks kada Steam nije podržan na ARM procesorima. :S:

Mislim da su ovoj priči ključna dva relativno nova termina, Microconsole i Cloud gaming.

Envidiji nedostaje ekosistem i par milijardi ulaganja da bi se upustila u direktnu borbu sa PS i Xbox konzolama, ali je pravo iznenađenje što do sada ne videsmo više striming TV uređaji i mikrokonzola za klaud-gejming baziranih na Tegra SoC-ovima. Evo jednog svetlog primera, samo što bi bilo lepo videti tako nešto sa X1 SoC-om.
Ja koliko znam to jos nije u prodaji bice za godinu dana
 
Nsi me razumeo - mnogo mi je da ih "bacim", tj "loše investiram". Hoću reći da neću kompulzivno kupovati uređaje koji tol'ko koštaju, već ću zastati i dobrano razmisliti - biću zahtevan i probirljiv. Možda ću pre dati 200€ za neki drugi uređaj ili model, na to sam mislio.

Znam da je opaska za struju bila šaljiva, ali ipak... Nisam ja stao u odbranu (HT)PC-a protiv namenskih (SoC/ASIC) uređaja, naprotiv, samo sam rekao da je 150€ pristojna količina novca za koju se može svašta kupiti pa bih oko kupovine malo više razmislio.


Naravno. Svi imaju isti repertoar problema od koga mi je više muka. Kol'ko su genijalni i zgodni, tol'ko ostavljaju prostor za lepe želje i nadu da će se jednom nešto rešiti. :S:


Kao što rekoh, i najjeftiniji Android boks, a od nedavno i izvestan broj smart televizora, može da pokreće interfejs za Plex ili Maraschino, tako da to sigurno neću platiti 150€. To što ti pričaš je jedan pristup u kome za (relativno) male pare kupuješ nešto i menjaš ga čim mu istekne garancija - klasičan potrošački sistem u kome su "svi srećni" i to je u principu ok. Međutim, ja naginjem ka pomalo ezoteričnim rešenjima i tehnologijama, što zbog specifične opreme koju posedujem, što zbog navika, tako da volim izvestan nivo fleksibilnosti kod "pametnog" ili čak "glupog" uređaja, a toj fleksibilnosti doprinosi procesorska snaga i podrška za Linuks.


Ne zanimaju ni mene igrice, ali me zanima kakvu će obradu videa u realnom vremenu X1 moći da izvede oslanjajući se na CUDA tehnologiju i svojih 256 grafičkih jezgara. Takođe me zanima da na takvom SoC-u mogu da podignem neko Linuks grafičko okruženje, možda čak i sa kompoziting efektima; zanima me da imam lepo renderovane personalizovane fontove; možda me čak zanima da pokrenem neki x86 kod.


Neće. Ne može zbog x86 konkurencije. Kako god da okreneš imamo izbor, što je dobro. Lično, iako volim ASIC rešenja teško se odričem fleksibilnosti, pa uvek pozdravljam alternativne PC platforme i programabilni hardver. :)


Ne ulažem godišnje, u tome i jeste fora. Ja pravim dugoročne investicije. Zato moram da vodim računa o tome kako ću da ih što bolje iskoristim. Primera radi, imam DVB-C tjuner, FireWire audio interfejs, SDI kartu i još neke stvari koje su deo instalacije, tako da moram da vodim računa o tome prilikom kupovine ili nadogradnje PC-a jer ne želim sve to da bacim.

Što se nadogradnje tiče, ja definitivno potrošim na PC mnogo manje novca nego što bih potrošio da sam kupovao novi svake 3 godine, ali to je stvar potreba a ne životne filozofije.


Preporučio bi ga čak i onima koji imaju smart tv? :D Radiće oni, samo je pitanje šta, odnosno šta je kome potrebno. Ne sporim da su ti "opametnjivači" veoma praktične stvarčice, čija cena ih čini dostupnim i prašta za sitnije rupe, ali dati $150 ili 150€ za tako nešto je po meni loš potez, na prvom mestu zato što to ne košta toliko. Iako baziran na sličnom hardveru, Fire TV ($99) je već druga priča, zato što iza njega stoji kompanija kao što je Amazon i zato što pruža niz (njihovih) mrežnih usluga.

Bilo kako bilo, Tegra X1 je veoma uzbudljiva tehnologija jer obezbeđuje teraflops za manje od 10 vati, te je na pola puta između energetski efikasnog PC-a i FPGA ili čak ASIC rešenja.

Da cak i onima sa smart tv?Misljenja nam idu u suprotnim smerovima skroz
 
Ova nova Tegra stvarno deluje impresivno ako bude koštala do 200 evra u nekoj izvedbi kao što je pomenuti Minix, onda bih razmislio i tom boxu. Jedino što sam čitao neke komentare koji predviđaju da je veoma moguće da opet ostane neiskorišćena na pravi način.
Očigledno je da je za većinu korisnika najprikladnija za gaming što je apsurd zbog Androida. Da li nam stvarno treba tako jaka grafika u HTPC-u?

Može jedno pitanje za sve. Kako konzumirate multimediju?

Čini mi se da iako svi pričamo o HTPC-u, svi ga koristimo na veoma različit način i za različite potrebe.

Meni je HTPC najbitniji za gledanje filmova i serija na velikom ekranu. Kada sam kupio HD televizor trebalo mi je nešto sa čega mogu da pustim HD film. Tako da sada gledam serije i filmove iz Kodija sa tog itx računara koji mi služi i za skidanje torrenta i surf ponekad.

Malo sam ograničen audiom jer imam 5.1 zvučnike za komp tako da moram da imam analogni 5.1 izlaz iz kompa. Ako bih uzeo neki Android box morao bih i neki Onkyo sa zvučnicima. Ako mislim da imam surround.

Kako vi gledate filmove ili šta već gledate, odnosno za šta koristite HTPC?
Svaka ti je na mestu !Mozes 5.1 zvucnike u av port na android tv boxu mislim da ce to raditi ako uredjaj ima podrsku za dolby i dts
 
Nsi me razumeo - mnogo mi je da ih "bacim", tj "loše investiram". Hoću reći da neću kompulzivno kupovati uređaje koji tol'ko koštaju, već ću zastati i dobrano razmisliti - biću zahtevan i probirljiv. Možda ću pre dati 200€ za neki drugi uređaj ili model, na to sam mislio.

Znam da je opaska za struju bila šaljiva, ali ipak... Nisam ja stao u odbranu (HT)PC-a protiv namenskih (SoC/ASIC) uređaja, naprotiv, samo sam rekao da je 150€ pristojna količina novca za koju se može svašta kupiti pa bih oko kupovine malo više razmislio.


Naravno. Svi imaju isti repertoar problema od koga mi je više muka. Kol'ko su genijalni i zgodni, tol'ko ostavljaju prostor za lepe želje i nadu da će se jednom nešto rešiti. :S:


Kao što rekoh, i najjeftiniji Android boks, a od nedavno i izvestan broj smart televizora, može da pokreće interfejs za Plex ili Maraschino, tako da to sigurno neću platiti 150€. To što ti pričaš je jedan pristup u kome za (relativno) male pare kupuješ nešto i menjaš ga čim mu istekne garancija - klasičan potrošački sistem u kome su "svi srećni" i to je u principu ok. Međutim, ja naginjem ka pomalo ezoteričnim rešenjima i tehnologijama, što zbog specifične opreme koju posedujem, što zbog navika, tako da volim izvestan nivo fleksibilnosti kod "pametnog" ili čak "glupog" uređaja, a toj fleksibilnosti doprinosi procesorska snaga i podrška za Linuks.


Ne zanimaju ni mene igrice, ali me zanima kakvu će obradu videa u realnom vremenu X1 moći da izvede oslanjajući se na CUDA tehnologiju i svojih 256 grafičkih jezgara. Takođe me zanima da na takvom SoC-u mogu da podignem neko Linuks grafičko okruženje, možda čak i sa kompoziting efektima; zanima me da imam lepo renderovane personalizovane fontove; možda me čak zanima da pokrenem neki x86 kod.


Neće. Ne može zbog x86 konkurencije. Kako god da okreneš imamo izbor, što je dobro. Lično, iako volim ASIC rešenja teško se odričem fleksibilnosti, pa uvek pozdravljam alternativne PC platforme i programabilni hardver. :)


Ne ulažem godišnje, u tome i jeste fora. Ja pravim dugoročne investicije. Zato moram da vodim računa o tome kako ću da ih što bolje iskoristim. Primera radi, imam DVB-C tjuner, FireWire audio interfejs, SDI kartu i još neke stvari koje su deo instalacije, tako da moram da vodim računa o tome prilikom kupovine ili nadogradnje PC-a jer ne želim sve to da bacim.

Što se nadogradnje tiče, ja definitivno potrošim na PC mnogo manje novca nego što bih potrošio da sam kupovao novi svake 3 godine, ali to je stvar potreba a ne životne filozofije.


Preporučio bi ga čak i onima koji imaju smart tv? :D Radiće oni, samo je pitanje šta, odnosno šta je kome potrebno. Ne sporim da su ti "opametnjivači" veoma praktične stvarčice, čija cena ih čini dostupnim i prašta za sitnije rupe, ali dati $150 ili 150€ za tako nešto je po meni loš potez, na prvom mestu zato što to ne košta toliko. Iako baziran na sličnom hardveru, Fire TV ($99) je već druga priča, zato što iza njega stoji kompanija kao što je Amazon i zato što pruža niz (njihovih) mrežnih usluga.

Bilo kako bilo, Tegra X1 je veoma uzbudljiva tehnologija jer obezbeđuje teraflops za manje od 10 vati, te je na pola puta između energetski efikasnog PC-a i FPGA ili čak ASIC rešenja.
Fire tv ,svi znamo da njega kod nas u zemlji ne mozemo da koristimo bez odgovarajuceg custom roma za te pare bi uzeo kineza
 
Ja koliko znam to jos nije u prodaji bice za godinu dana
Šta nije u prodaji - X1 SoC? Pa ja i rekoh da bi ga bilo lepo videti, a ne da je šteta što ga već nismo videli. :)

Da cak i onima sa smart tv?Misljenja nam idu u suprotnim smerovima skroz
Ova rečenica baš ničemu ne služi - ili budi konkretniji ili...

Cela priča je krenula od medija striming uređaja. Neko za to koristi (HT)PC, neko BD/medija plejer, neko Android boks. Nemam ja ništa protiv Android boksa samo smatram da je $150 za četvorojezgarni A9 mnogo, pa makar i imao HEVC dekoder.

Inače, noviji/skuplji televizori imaju impresivne smart mogućnosti i veću kompatibilnost sa raznim medija formatima, pa ne vidim kako bi njima pomogao klasičan android boks i u čemu.

Fire tv ,svi znamo da njega kod nas u zemlji ne mozemo da koristimo bez odgovarajuceg custom roma za te pare bi uzeo kineza
Ne postoji ni Minix NEO X8-H Plus, a upravo smo oko njega i zapeli. Moje mišljenje je da je $150 (+ poštarina + porez + carina) za njega mnogo i pre bih dao $99 (+ poštarina + porez + carina) za Fire TV i zezao se sa njim, što ne znači da je to najbolje rešenje za sve.

Kako god razmišljali 150-200€, kol'ko bi izašao takav neki striming boks ovde (ako nemate nekog da vam ga donese), je prilično para za takav uređaj.

P.S. Možeš da menjaš poruke i posle postovanja, što je i preporučljivo.
 
Šta nije u prodaji - X1 SoC? Pa ja i rekoh da bi ga bilo lepo videti, a ne da je šteta što ga već nismo videli. :)


Ova rečenica baš ničemu ne služi - ili budi konkretniji ili...

Cela priča je krenula od medija striming uređaja. Neko za to koristi (HT)PC, neko BD/medija plejer, neko Android boks. Nemam ja ništa protiv Android boksa samo smatram da je $150 za četvorojezgarni A9 mnogo, pa makar i imao HEVC dekoder.

Inače, noviji/skuplji televizori imaju impresivne smart mogućnosti i veću kompatibilnost sa raznim medija formatima, pa ne vidim kako bi njima pomogao klasičan android boks i u čemu.


Ne postoji ni Minix NEO X8-H Plus, a upravo smo oko njega i zapeli. Moje mišljenje je da je $150 (+ poštarina + porez + carina) za njega mnogo i pre bih dao $99 (+ poštarina + porez + carina) za Fire TV i zezao se sa njim, što ne znači da je to najbolje rešenje za sve.

Kako god razmišljali 150-200€, kol'ko bi izašao takav neki striming boks ovde (ako nemate nekog da vam ga donese), je prilično para za takav uređaj.

P.S. Možeš da menjaš poruke i posle postovanja, što je i preporučljivo.

Ja nisam fan minixa i mislim da je preskup pre bi uzeo recimo neki amlogic s802 a da nije minix za recimo 90usd ili pak ove nove rk3288 uredjaje za 100usd ,moze i neki amlogic s805 uredjaj od 40usd i on ce biti mnogo bolji od najboljeg smart tv (nisam ja protivnik smartv ali realno bolje je tv externo nadograditi a tu ulazi i cena koja za dobar smart tv nije mala kao i za ostale dodatke u zavisnosti od modela tv)Hajde navedi jedan smart tv za koji mislis da ima sve sto je potrebno i obavezno stavi cenu kod nas ili preko
 
^ Pa sad smo se razumeli i u svemu se slažem. :)

Ne kažem da smart TV može da parira android boksu ili nekom drugom medija plejeru, ali nekima može biti dovoljno i to što on pruža. Neki smart televizori će uskoro moći da instaliraju Plex, ako već i ne mogu, odavno imaju aplikaciju za Netflix i slične servise, a i ugrađeni veb pretraživač može biti dovoljan za pokretanje veb interfejsa sa računara u lokalnoj mreži.

Naravno da to idalje ne obesmišljava dobar strimboks, samo kažem da je 150 $/€ lova za kojom bi svaki takav uređaj morao da trči. :)
 
Koliko korisnika zna da podesi plex server?Koliko ljudima u Srbiji znaci netflix?Koliko korisnika htpc zeli da ima upaljen komp i da sa njega strimuje ?Koliko korisnika smart tv je kupilo bezicnu tastaturu?Koliko ljudi zeli becujan uredjaj ?Ima mnogo resenja za htpc do 150e(ili mozda za tu lovu covek i ne moze bas mnogo da bira)?Sve su to pitanja o kojima mozemo raspravljati ,ucinilo mi se da si odbacio totalno mogucnost da bi i tebi neki android tv box zavrsio bar 90posto stvari koje zelis da imas na htpc? (android kao o.s nije savrsen ali ta platforma se stalno razvija i raste ).Drago mi je sto se razumemo,i sto mozes da protumacis sta sam hteo da kazem.Znaci oko 120-150e ulaganja sa android boxom se po meni isplati ,sve preko toga je cisto glupiranje :)
 
Koliko korisnika zna da podesi plex server?
Dovoljno, čim takav projekat postoji. Ko ne želi Plex ima XBMC i Maraschino ili prosto DLNA.

Nije baš da je smart TV neupotrebljiv, čak i sa ograničenim mogućnostima integrisanog medija plejera.

Koliko ljudima u Srbiji znaci netflix?
Koliko im uopšte znači OTT? Teško da je Srbija reprezentativna u pogledu bilo kakvih novih tehnologija, osim možda za Fejsbuk. :S:

Koliko korisnika htpc zeli da ima upaljen komp i da sa njega strimuje ?
Ne znam koliko ih želi, ali sam siguran da većina tako i radi, pogotovo zbog torenata. Jeste lepo imati namenski NAS ili medija strimer u kući, sa gomilom terabajta, torent klijentom i DLNA serverom, ali ni to nema veliki broj ljudi, iako je prilično dostupno.

Koliko korisnika smart tv je kupilo bezicnu tastaturu?
Nemam taj podatak, ali pretpostavljam mali. Kakve to ima veze isačim?! Postoje i univerzalni IR, WiFi i BT daljinski upravljači i za smart TV i za HTPC. Nek' koristi kome je šta volja.

Koliko ljudi zeli becujan uredjaj ?
Svi? Ali opet, nije puno njih spremno da izdvoji novce u tu stvrhu. Prednost namenskih uređaja je u tom segmentu više nego očigledna.

Ima mnogo resenja za htpc do 150e(ili mozda za tu lovu covek i ne moze bas mnogo da bira)?
Nema, ali zato sam ja i počeo da (HT)PC pišem sa prva dva slova u zagradi. Sve više ljudi koristi svoj PC za strimovanje/šerovanje kroz lokalnu mrežu. Tu ti je dodatni trošak 0€.

Sve su to pitanja o kojima mozemo raspravljati ,ucinilo mi se da si odbacio totalno mogucnost da bi i tebi neki android tv box zavrsio bar 90posto stvari koje zelis da imas na htpc?
Nisam uopšte podcenjivao Android TV boksove, ali definitivno odbacujem mogućnost da "može da mi završi bar 90% stvari koje želim". :) To je možda moj najveći problem - svašta želim. :D

(android kao o.s nije savrsen ali ta platforma se stalno razvija i raste ).
Uspeh te platforme ima veze sa ekosistemom koji je oko nje izgrađen i činjenicom da su OS i SDK besplatani/slobodni/otvoreni, a ne sa tim što je ona (platforma) tehnološki superiornija u odnosu na recimo QNX/MIPS.

Kod Android TV boksova mi smeta to što su stalno u beta fazi, barem ovi iza kojih ne stoji neko ime, zato sam se i hvatao ta Fire TV i zato bih pre investirao u dobar strimer renomiranog proizvođača nego u "android kutijicu". Ipak, za to što pružaju sasvim se isplate, pogotovo u stik segmentu.

Drago mi je sto se razumemo,i sto mozes da protumacis sta sam hteo da kazem.
Pa, u suštini da. Obojica smo entuzijastični prema Android uređajima, s tim što sam ja rezrvisan kada cena ode preko $100. :)

Znaci oko 120-150e ulaganja sa android boxom se po meni isplati, sve preko toga je cisto glupiranje :)
Za ~150€ već imaš ozbiljne medija strimere, npr MED600X3D, problem je opet to što bi to koštalo još više ako nema ko da ti donese.

Po meni, kombinacija iz snova je:

- Panasonic/Sony 3D BD plejer
- Dune HD strimer
- Chromecast

Time je sve pokriveno i sve savršeno radi uz maksimalnu fleksibilnost i kompatibilnost, samo što ti za to treba jedno 400-500€. :d Preko para koje si dao za TV. Pa risiver, zvučnici, enterijer... :S:
 
Poslednja izmena:
@magick
Kombinacija iz snova ti podrazumeva tri uređaja od 500 evra da bi gledao filmove? Čemu sve to i za koga?

Uporno pokušavam da skapiram šta ti gledaš i kako gledaš. Pritom ne mislim na tu SDI egzibiciju koju imaš.

Kao prvo šta će ti bluray? Koliko košta jedan film da se kupi na bluray-u?
Drugo, ovaj strimer. Sa čega on strimuje? Sa nekog Plex servera koji je negde u ostavi?

Kako to može da bude, u bilo kom slučaju, bolja kombinacija od jednog HTPC-a koji može sve to plus i ono što radi server u špajizu.

Po meni idealno, a i ono što planiram da uradim kada uskoro izbacim desktop iz upotrebe, jeste sledeće.
Jedan HTPC ili Android box koji će glumiti tri stvari. Download station, NAS i uređaj za prikazivanje videa na HD televizoru. Ako mi budžet, dozvoli uzeo bih Onkyo 5.1 set i konačno povezao kablovski i satelitski receiver na surround.

Ostatak kompjutera u kući će biti laptopovi i Android tableti tj. telefoni. Eventualno i još neki Android box za druge televizore.
 
@magick
Kombinacija iz snova ti podrazumeva tri uređaja od 500 evra da bi gledao filmove? Čemu sve to i za koga?
Ne, nisu tri uređaja od po 500€, već sva tri za ukupno 400-500. BD 3D plejer je oko 120-130, medija plejer ~150, HDD 3TB ~100 i Hromkast oko 50, dakle ~430€, a ako uzmeš neki bolji BD plejer ili bolji strimer onda i ~500€.

Sa polovnim BD plejerom i kineskim stikom može se to zbudžiti i za ~250€, bez HDD-a.

Čemu? Fleksibilnosti, tišini, jednostavnosti... Kome? Meni! :p

Uporno pokušavam da skapiram šta ti gledaš i kako gledaš. Pritom ne mislim na tu SDI egzibiciju koju imaš.
Svako ima neke svoje potrebe i navike, kao i način da ih zadovoljava. Sa HTPC-om se zezam preko decenije i moram priznati da mi je drago što postoje alternativna rešenja u vidu namenskih uređaja, kako zbog tišine i potrošnje, tako i jednostavnosti setapa.

Kao prvo šta će ti bluray? Koliko košta jedan film da se kupi na bluray-u?
Od 10-ak evra po disku, preko 20-30 za neke trilogije pa do preko 100 za kolekcionarske komplete. Dosta para. Međutim, ja sam filmofil i neke filmove želim/moram da imam u svojoj kolekciji. Nije tu samo reč o kvalitetu materijala, mada to jeste veoma bitno, već i o pratećem bukletu, dodatnim fičerima i bonus sadržajima koji su sve češće ekskluzivno dostupni samo registrovanim vlasnicima kupljenog diska.

Na kraju krajeva, ima i BD iso torenata koje volim upravo zbog dodatnog materijala. Čitanje menija, na žalost, još nije savršeno na softverskim plejerima, pogotovo onima pod Linuksom, čiji sam ja korisnik.

BD plejer sam kupio i zbog x.v.Color, odnosno Soni "Mastered in 4k" naslova. Radi se o jednoj Soni/Panasonik budževini koja koristi nedozvoljene vrednosti luma i hroma signala da bi se postiglo proširenje gamuta. Za sada postoji mali broj BD naslova koji su spakovani sa tim fičerom, ali se očekuje da će ih biti sve više.

Drugo, ovaj strimer. Sa čega on strimuje? Sa nekog Plex servera koji je negde u ostavi?
To je zapravo medija plejer, ali pošto je prevashodno namenjen striming videu... Ima on do duše i mogućnost čitanja i pisanja na lokalni storedž - jeftiniji model na eksterni preko USB, a skuplji na interni koji se ugrađuje.

Kako to može da bude, u bilo kom slučaju, bolja kombinacija od jednog HTPC-a koji može sve to plus i ono što radi server u špajizu.
Iz više razloga:

- Tiši
- Manja potrošnja
- Jednostavan setap (nema instaliranja i podešavanja OS-a, aplikacija, kodeka...)
- Pouzdaniji rad (manje toga može da krene naopako nego kod PC-a)
- Često bolja slika (zbog posebnih video procesora)
- Neki imaju mogućnost izvršavnja Java koda na BD, odnosno čitanja ISO imidža sa velikim stepenom kompatibilnosti

Po meni idealno, a i ono što planiram da uradim kada uskoro izbacim desktop iz upotrebe, jeste sledeće.
Jedan HTPC ili Android box koji će glumiti tri stvari. Download station, NAS i uređaj za prikazivanje videa na HD televizoru. Ako mi budžet, dozvoli uzeo bih Onkyo 5.1 set i konačno povezao kablovski i satelitski receiver na surround.
Siguran sam da je za tvoje potrebe i navike to idealno rešenje.

Ostatak kompjutera u kući će biti laptopovi i Android tableti tj. telefoni. Eventualno i još neki Android box za druge televizore.
Tako to većina i radi. Strimer odnosno medija plejer je samo "nabucanija" varijanta Android tv boksa.

PC danas služi da pokreće jako desktop okruženje sa svim njegovim funkcijama i servisima i neke zahtevnije aplikacije. Kod mene u kući ima dva PC-a, pri čemu će uskoro ovaj drugi da se pretvori u ITX platformu sa VESA vešanjem. :) Ostalo su sve "lakši" uređaji.

Za TV imam BD plejer (HDMI) i video skejler na YPbPr ulazu, a uskoro ću dodati i strimer i neki Android stik, pri čemu tu naginjem nekim brendiranim rešenjima zbog bolje podrške (Chromecast, Roku, Fire TV, itd). Time ću ujedno i popuniti sve ulaze na TV-u. :p
 
Poslednja izmena:
Nego ljudi, da se mi vratimo HTPC tematici u izvornom obliku ;)

Upoređivao sam rezultate testova sa više sajtova i iako je Intel J1900 moj favorit možda se ispostavi da je A5350 ipak štedljiviji. Razlika u idle i punom opterećenju je manja kod Bay Traila koji i pri punom opterećenju troši par W manje od Kabinia. Međutim kad se pogledaju rezultati u leru Kabini troši manje. Za torrent mašinu, NAS i slično to znači da će većinu vremena provesti u leru i ta razlika od 15W se istopi. Pored toga, performanse samih CPUova su uporedive, negde vodi Intel negde AMD. Cena AMD platforme ako se uzme najjači procesor trenutno dostupan za AM1 je neznatno veća (10-20€) zavisno od izabrane ploče ali iste su i bogatije opremljene (4 SATA, ima priključak za front USB 3.0, 2xUSB 3.0 pozadi). Pored toga, Asrock ima odličan miniITX model sa 19V DC priključkom što je po mom mišljenju prava stvar jer uz spoljašnji adapter čitavu platformu čini energetski još efikasnijom. GPU deo je bolji i to u nekoj meri znači ljudima koji bi na njemu igrali (nezahtevne) igre ali nema neke razlike u video reprodukciji.

Mana je što je APU aktivno hlađen mada po testovima navode da se hladnjak pokazao kao tih. Neko će reći da je prava stvar i to što se može menjati APU ali po mom mišljenju to nije od presudnog značaja, u praksi verujem da će ljudi menjati ploče i APU u paketu. U početku su se ljudi žalili da su drajveri za Linux loši, nadam se da su to korigovali u međuvremenu. Mana je i single channel memorijski kontroler ali u realnoj primeni čisto sumnjam da će neko primetiti opipljivu razliku.
 
@Vlada

Na kraju se svede na to šta ti je najbitnije. Ako ti treba za NAS, gde ćeš imati više diskova ili ti je bitan SATA 3, onda sigurno AMD.

Meni je bitnije pasivno hlađenje nego te dodatne stvari pa ću, verovatno, uzeti Intel. Čak mi se u poslednje vreme više sviđa J1800 nego J1900. Mislim da ne bih primetio razliku između dual i quad core-a u XBMC-u.

A ovo što si rekao za potrošnju, ja sam nešto računao koliko je to u parama na godišnjem nivou i bukvalno je to nebitna stavka kod nas još uvek.
 
Vidi, potrošnju sam naveo ne u cilju potencijalne uštede već čisto u smislu da su to po potrošnji savim uporedive platforme i da nema bitnijih odudaranja u realnom radu. Kasnije sam video da je mighty78 već ranije u ovoj temi predstavio sistem kakav bi meni odgovarao.

Meni ne treba kao HTPC već samo net i torrent mašina. U početku sam mislio sam da mu dam i namenu NASa ali to onda navodi na uzimanje mATX kućišta a sad sam pre u fazonu sklapanja miniITX u onom najmanjem LC Power kućištu sa eksternim napajanjem, 4 GB memorije, SSDom i 2,5" HDD a za OS bih instalirao Ubuntu (koliko vidim AMD je doveo drajvere u red u međuvremenu).

Ono što mi za sada remeti planove je što trenutno nema u ponudi Asrock AM1H-ITX pa ću možda morati da uzmem AM1B-ITX ili MSI AM1I koje su i značajno jeftinije. Asrock bi mi više odgovarao jer ima mogućnost isključivanja LE dioda nakon pokretanja sistema. Takođe vidim da je i nestašica A5350 pa oni koji ga imaju u ponudi su digli cene a ne uzima mi se sporiji procesor (mada koliko vidim da bi na Linuxu korektno radio i najslabiji Sempron) iako se oni (verujem) manje i greju.
 
Poslednja izmena:
@Vlada

Baš me zanima, kol'ko bi te koštala takva jedna mašina? Ta sa LC Power kućištem, miniITX pločom i svim što si zamislio, ali bez HDD-a i kol'ko bi dao za HDD?
 
Meni je jedini trošak ploča + APU i kućište ako idem na ITX (eventualno punjač za laptop 19V ako uzmem Asrock), sve ostale komponente koje bih ubacio već posedujem. U ovom trenutnu mi je to 100-120€ ulaganja. Ako bih sastavljao od nule bilo bi 200-250€, zavisi šta se uzima.
 
To najmanje kućište, ako misliš na 1340, nema mesta za dva harda. Ima ono jedno veće LC kućište koje ima mesta i za 3.5", isto je ITX.

Meni Asus J1800 za 6.200 deluje kao best buy ali ne znam da li bi ti smetalo to što ima samo SATA 2?
 
Da, na LC-1340mi mislim. Mislio sam da HDD ušrafim u ležište preko rupa na donjoj strani a nadam se da mogu onda SSD da fiksiram za njega preko bočnih rupa. Ako ne može onda ću da uzmem SanDisk Ultra II, skinem oklop i poništim garanciju ali će tako ogoljen sigurno stati u kućište jer je širine 5,5 cm :)

Ne smeta što je SATA2 nego smara što koristi low voltage SODIMM i što nema DVI pozadi (bolje da su izostavili VGA pa ako neko i insistira na njemu može ga dobiti preko adaptera), ostalo je na mestu. 2 SATA porta su zaista minimum minimuma, mogli su da stave 4 i to bi bio pun pogodak.
 
I meni bolje odgovara AMD jer imam memoriju. Samo bih zamenio ploču sa zalemljenim procesorom za AM1. Sve ostalo bi mi ostalo isto.

Ako uzmem Intel, nadam se da ću prodati E350 zajedno sa memorijom za neke dobre pare :)
 
Vidi, potrošnju sam naveo ne u cilju potencijalne uštede već čisto u smislu da su to po potrošnji savim uporedive platforme i da nema bitnijih odudaranja u realnom radu. Kasnije sam video da je mighty78 već ranije u ovoj temi predstavio sistem kakav bi meni odgovarao.

Meni ne treba kao HTPC već samo net i torrent mašina. U početku sam mislio sam da mu dam i namenu NASa ali to onda navodi na uzimanje mATX kućišta a sad sam pre u fazonu sklapanja miniITX u onom najmanjem LC Power kućištu sa eksternim napajanjem, 4 GB memorije, SSDom i 2,5" HDD a za OS bih instalirao Ubuntu (koliko vidim AMD je doveo drajvere u red u međuvremenu).

Ono što mi za sada remeti planove je što trenutno nema u ponudi Asrock AM1H-ITX pa ću možda morati da uzmem AM1B-ITX ili MSI AM1I koje su i značajno jeftinije. Asrock bi mi više odgovarao jer ima mogućnost isključivanja LE dioda nakon pokretanja sistema. Takođe vidim da je i nestašica A5350 pa oni koji ga imaju u ponudi su digli cene a ne uzima mi se sporiji procesor (mada koliko vidim da bi na Linuxu korektno radio i najslabiji Sempron) iako se oni (verujem) manje i greju.

samo torrent i net mashina pa realno android box znaci bilo koji ce ti to zavrsavati .
 
^ Zato sam ga i pit'o kol'ko je mislio para da potroši na HTPC.
 
Radije bih uzeo ovo što sam naveo gore. Dobar deo komponenti već imam tako da mi je inicijalno ulaganje približno isto a za dve godine ("kad ga izgustiram") od njega napravim NAS ili nešto slično :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno