Šta je novo?

HTC Desire Z

Ljudi,planiram da kupim nov fon.Do sada sam koristio stari Tattoo i posle dosta padanja,telefon je poceo da pokazuje znakove odumiranja.Za nov fon bih dao oko 350e.Prva opcija mi je Desire Z zbog qwerty tastature.Jednostavno,mislim da bi mi dosta lakse bilo kucanje tako nego preko ekrana.Zet ima Desire i tamo sam uzeo malo da kuckam i nije to to,znam da pogresim slovo i dosta mi uspori kucanje.Druga opcija mi je,da racunam da bih ipak mogao bez qwerty,Desire HD.Sta raditi,sta je bolje,dugotrajnij?Ne bih telefon da menjam u narednih dve-tri godine sigurno,naravno da se ne desi nesto ne planirano.
Telefon bih uzeo preko oglasa.Koliko je to pouzdano?Ovaj Tattoo sam tako svojevremeno uzeo,i nisam imao nikakvih problema.

SlideIt dosta olakšava kucanje, odnosno u ovom slučaju klizanje preko tastature. Ima srpski rečnik i uz malo navike pitaćeš se kako si ranije uopšte mogao bez njega. Meni je sada smor da koristim fizičku tastaturu (drugi fon mi je E71).
 
Da i ja kazem koju o ovoj fenomenalnoj spravi. Posle 10ak dana koriscenja taj hinge "problem" i nije problem jer da bi kuckali na fizickoj tastaturi, ruka se automatski pozicinonira da pridrzi "gornji" deo telefona tako da on ne spada ako se kucka u lezecem polozaju, U sustini morate da se "potrudite" da kuckate i da ga drzite na odredjen nacin da bi se tel odvojio. Ako ga recimo pokupite sa stola i uhvatite samo za gornji deo mehanizam ce se odvojiti, ali i za ovo morate da se potrudite jer rukom automatski hvatate donji deo telefona. U praksi mi se ovo nije nijedanput desilo. E sad pitanjce jedno... :)

Zanima me samo jel neko rootovao ovaj telefon, posto je procedura malo komplikovanija zbog downgrade-a na onovni stock i kakva su iskustva sa custom Romovima? I kako da backupujem ceo sistem pre nego li ga rootujem, kad sve backup aplikacije traze rootovan tel? Nisam siguran jel ovo pravo mesto za ova pitanja.

Btw prvi put postujem ovde, mada se motam po forumima duze vreme. Pozzz :)
 
Ja sam veliki fan rutovanja, Magicu sam dušu vadio, ali ovaj Z radi super i sa fabričkim ROM-om. Daj mu šansu, pa onda vidi da li će ti kuvani ROM-ovi biti uopšte potrebni. Sad kad bih ga rutovao, verovatno bih samo izblokirao reklame sa free aplikacija, a ostalo ne bih dirao.

Ako se odlučiš ipak da ga rutuješ, napiši koji redak o utiscima i da li je bilo vredno smaranja. Ja imam telefon pun nekih bitnih stvari i svaki dan mi treba, te se ne bih zezao da bez njega ostanem ijedan trenutak, zbog čega se ne usuđujem da diram bilo šta.
 
pre jedno dve nedelje sam i ja kupio ovaj telefon, nesto je veci i tezi ali nista strasno.. zadovoljan sam za sada...

ali ne mogu da nadjem dobru futrolu, zanima me nesto k'o sto sam napisao u ovom threadu:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?259818-futrola-za-HTC-Desire-Z
ako neko zna gde bih mogao naci nesto tako, bio bi zahvalan

prvo sam hteo da uzmem Desire HD ali sam nasao ovaj po onome sto smatram da je prilicno povoljna cena(kad pogledam koliko je na mobilnom svetu, a i u jednoj prodavnici sam video HD za 700 evra O.O )
vidim imali su neki problema sa mrtvim pixelima, a i ja sam nazalost, uocio jedan mrtav pixel prvi dan, imam godinu dana garancije tako da sam odmah pozvao prodavnicu, i sutradan otisao da zamenim...

imam par zamerki..
ekran ima odsjaj ko ogledalo a naravno i otisci ostaju po njemu tako da kada je suncano jako se slabo vidi, cak i kad se podesava brightness
kada dobijem sms ne pali se ekran, samo zavibrira malo i odradi zvuk(namesten mi je jedan bip) pa cesto ni ne primetim odmah poruku.. ima oko trackpada kao svakih 5 sekundi malo zasija ali to se ni ne vidi... neko preporucio handcent app za poruke.. skinuo sam je pa se sada ekran upali ali dobijem por i u handcentu i u standardnoj app :D
i jos jedna koje trenutno mogu da se setim je da ne mogu da ga povezem sa htc sense sajtom, odnosno stalno mi vrti onaj gif da ucitava kad idem na log in i onda me vrati na pocetak da opet unesem username i sifru... a poslednjih dana su kao nesto "radili" odnosno sajt je bio down for maintenance.. mozda ce srediti...
 
Poslednja izmena:
...ali ovaj Z radi super i sa fabričkim ROM-om...
U sustini radi super, ali imam problem kad hocu da izadjem iz stock messages sa back dugmetom, izadje mi beli ekran i moram da pritisnem home da bi izasao posle pisanja neke poruke. Promenio sam aplikaciju sa pisanje sms-a, uzeo sam GOsms. I nece da radi u landscape modu u home screenu-u ako ne izvucem tastaturu. To mi i ne smeta toliko ali bi voleo da ima to. Updateovao sam OTA stock rom na 1.82 cim sam ga dobio :).

ekran ima odsjaj ko ogledalo a naravno i otisci ostaju po njemu tako da kada je suncano jako se slabo vidi, cak i kad se podesava brightness
kada dobijem sms ne pali se ekran, samo zavibrira malo i odradi zvuk(namesten mi je jedan bip) pa cesto ni ne primetim odmah poruku.. ima oko trackpada kao svakih 5 sekundi malo zasija ali to se ni ne vidi... neko preporucio handcent app za poruke.. skinuo sam je pa se sada ekran upali ali dobijem por i u handcentu i u standardnoj app

Mslimim da je to problem kod svih manje vise touch telefona, stavio sam neki screen protector ali nema vajde jako sljasti :). A kao sto sam pomenuo uzeo sam GOsms koji je slican kao handcent samo iskljucis notifikacije u standardnoj aplikaciji i ne bi trebao da imas 2 notifikacije kad dobijes jednu porulu. Jedino sto sa vremena na vreme treba da obrises smsove koji se i dalje dobijaju u stock appu za poruke. Ne verujem da neko ima ove futrole u srbiji, jedino da pogledas u VIPu posto su oni zvanicno prodavali HTC mozda im se zabola koja futrola. Ja koristim silikonsku masku, jesti shit ali ne bi da ga grebuckam dok je jos nov, kad mi dosadi fon onda cu da ga izvadim iz maske.
 
Gledajte, ja imam samo foliju preko ekrana, a telefon onako go držim u džepu od torbice. Jedino što je stvarno osetljivo su zadnja vratanca, tj. neki lak na njima se lako skida - u mom slučaju se koban pokazao vrlo loš držač za mob u kolima. Nije strašno, 15e su nova vratanca preko ebay, ali ja sam to prestao da primećujem tako da mi je sad svejedno. Drugih tragova korišćenja bukvalno nema, a star je više od pola godine.
 
ljudi imam problem sa mojim telefonom.
prvi sam vratio, reklamirao sam mrtav pixel, i sinoc mi skinuo neki update i dok se restartovao primetim da ima tamna tackica na ekranu u levom donjem uglu, tamo gde u stand-by rezimu dugme za dizanje dizanje onog menija(odnosno liste aplikacija), nece da se obrise tako da nije prljavo... na crnom svetli svetlo, ali nije ni skroz belo, odnosno jedva se vidi.. na belom je tamna tacka, ali nije ni skroz crna... maltene k'o siv da je pixel.. na zelenoj i crvenoj je cini mi se takodje siv...

levi donji ugao, evo rekonstrukcija iz paint-a,nesto ovako recimo:
http://img689.imageshack.us/img689/476/iphoneblackbackground3g.png

hint ukoliko neko ima problema da ga uoci:
http://img542.imageshack.us/img542/1186/iphonet.jpg

taman sam ga malo izpodesavao pa mi se nesto ne vraca tek tako, posto nije bas ocigledan..
neko mi rece da je mozda "zaglavljen piksel" i da mozda moze samo da se "odglavi"... probao sam neki yt video koji bi kao trebao da pomogne, ali me sada samo boli glava :d

ima li nekih predloga ili slicnih iskustava?
 
Hmm, cimer je imao mrtav piksel na novom lcd monitoru, resio ga se tako sto je blago stisnuo prstom piksel i trljao ga 10ak sekundi. Zvuci blesavo ali krastavac upalilo je. Ne znam koliko bi ovo radilo na tel-u. Probaj pa javi.
 
Teško da može da priđe displeju, ispod stakla se nalazi. Slična je situacija sa većinom kapacitivnih ekrana. Sa rezistivnim je bila druga priča.
 
Da li neko ima problema sa memorijskom karticom class4 tj da li slucajno nesto koci telefon ili je bolje da uzmem class6?
 
Ja sam kupio telefon pre par dana i u radnji mi poklonili i neku futrolu uz njega. Posle dva dana koriscenja sam primetio da su uglovi telefona skroz crni po ivicama samo ne znam da li ga je futrola ogulila ili ofarbala ali boju ne mogu da skinem
 
Pitam jer se kod Nokie primecuje razlika tj npr seckaju video klipovi dok sa class6 radi skroz normalno
 
I ja sam se zeznuo sa krš futrolom koja je ostavila farbu na ćoškovima telefona. Mora krštena neka futrola da se uzme, ali ja takvu u početku nisam našao, pa sam odustao od cele priče, zalepio foliju i telefon držim u njemu namenjenom džepu torbice koju uvek nosim sa sobom.
 
Da li bi neko mogao napisati neke utiske (prednosti i mane) posto telefon koristi duze vreme?
Najvise me interesuje koliko traje baterija, kvalitet Z slajda i da li se uvlaci prasina ispod displeja (procitao sam da se prasina nagomilava pa me interesuje jel to istina)?
 
Da li bi neko mogao napisati neke utiske (prednosti i mane) posto telefon koristi duze vreme?
Najvise me interesuje koliko traje baterija, kvalitet Z slajda i da li se uvlaci prasina ispod displeja (procitao sam da se prasina nagomilava pa me interesuje jel to istina)?

nakon navikavanja tastatura postaje ogromna prednost u odnosu na ostale telefone. Osecaj je nezamenljiv. Baterija sa normalnim koriscenjem 1 dan i punjenje preko noci, ako ga mnogo akash onda i manje od 1 dana. Slajd je dovoljno kvalitetan. Nema prasine ispod displeja, ja cak nemam ni foliju a koristim ga oko 4 meseca.
 
meni evo mesec dana od kako sam uzeo telefon.. nije neko duze vreme, u stvari, zavisi iz kog ugla se gleda :)

fizicka tastatura mi nije toliko znacila kada sam kupovao telefon ali sam skoro odmah uvideo veliku prednost, zaista dosta pomaze, jako je dobra, udobna i prostrana, pregledna, dobar povratni osecaj dugmica... veliki plus.. i virtuelne rade normalno..
baterija, to je jako promenljivo, zavisi koliko ga koristis i koje aplikacije.. wireless i gps najvise koriste bateriju koliko sam primetio, i telefon mi se dosta greje kad koristim gps navigaciju(nzm da li bi trebalo, mada nisam pogledao koja je temperatura pa da navedem)
pogasis sta ti ne treba od aplikacija da ne rade u pozadini i pri koriscenju kao normalan mobilni telefon(poruke i pozivi) moze da izdrzi oko 2 dana.. ali meni se ne svidja ideja da ako idem negde imam 45-50% baterije tako da ga cesto punim svaki dan...

najduze sto mi je trajala baterija je nekih 50 sati i to je bila izmedju 15 i 20% kad sam ga stavio na punjac.. a jednom sam uspeo da istrosim bateriju za nekih 7 sati, a mozda sam mogao i jos brze..

takodje nocu ako ga ostavis upaljenog(da bi ti se upalio alarm ujutru) moze da pogori i po ~5% baterije, ~2% ako stavis u airplane mode..
predpostavljam da i widget-i i live wallpaperi i jos neke aplikacije koje rado koristimo trose jos malo baterije, ali nema smisla biti previse stedljiv..

prasine ispod displeja nema kod mene, nadam se da ce tako i ostati.. z slajd.. za sada nikakvi problemi, telefon mi je jednom ispao sa male visine na parket(oko 40cm) mislio sam da je zavrsio karijeru, ali nikakve vidljive ogrebotinice ili bilo kakog ostecenja usled pada.. taj z slajd je prva stvar koju sam pogledao kada sam jos u prodavnici uzeo telefon u ruke, izgleda slabasno ali drzi prilicno dobro, nadam se da posto je od plastike to znaci da ga je jeftino zameniti :) neko je i rekao da su sigurno oni istestirali taj z slajd pre nego su da dali u prodaju...

+ fizicko dugme za kameru
+ opticki trackball (koji sam mislio da necu nikad koristiti, ali je zapravo vrlo koristanu nekim situacijama, npr kada trebam da selektujem tekst, ili da se vratim da odkucam jos nesto i sl)..
+ odlicna qwerty fizicka tastatura
- trosi baterju k'o lud
- nesto je tezi, ali navikne se covek
- mirror finish na ekranu, ostaju otisci i na suncu se jako lose vidi cak i sa pojacanim brightness-om
+ brz procesor, nova generacija, kazu da je ovaj na 800 mhz brzi od proslog koji je radio na 1000 mhz po default-u, nema seckanja nikakvog, trenutni odziv..
- nisam zadovoljan kvalitetom zvuka na zvucniku
+ prakticno neogranicene opcije tweakovanja, upgradeovanja i sl
+ wifi, pravi gps, displej
+ solidna kamera, snima u 720p! ima i blic.. da li sam pomenuo da snima u 720p :)
- ne moze da se upali alarm ako je telefon ugasen(mada ovo je vise - za android OS nego za desire z (bivsi korisnik symbian-a))
+ android market
- sense UI , trebao bi da bude veliki plus ali prvo nije hteo da mi poveze telefon sa njihovim serverima, a posle su nesto kao "popravljali" tako da je za sada -


ne znam vise sta da pisem pa cu da stanem ovde :)
 
Poslednja izmena:
Slajd nije od plastike nego od metala, sa oprugama negde sakrivenim u kucistu telefona. Postoji kit za zamenu opruga na ebay, ko zeli da se telefon jace fiksira u krajnjim polozajima. Moje misljenje je da je bas smekerski ovo lagano preklapanje.

Nije ovo razlog sto ovo pisem nego sto je 2.3 stigao na regularan ROM. Juce se lepo upgradovao, sve sacuvao, divota. Vizuelno su razlike sitne, ali ispod haube izgleda da su nesto cackali, jer se cini da telefon dosta lakse dise kad je izmaltretiran aplikacijama i multitaskingom.
 
nakon regularnog update na 2.3, ekran poceo malo da se ludira, posle nekog vremena ne prima komande nego brljavi nesto svoje. Da li je to zbog apdejta ili hardverski tj ekrana, mada ne verujem jer kad zabaguje nakon restarta sve bude ok? Takodje apdejt jos vise trosi bateriju
 
- ne moze da se upali alarm ako je telefon ugasen(mada ovo je vise - za android OS nego za desire z (bivsi korisnik symbian-a))

Ovo mi je prosto neverovatno. Pa moja Nokia 3210 iz '99 je palila alarm iako je ugasena.... Znaci to vazi za SVE androide?
 
Symbian jeste OS, pa i dalje ima tu "funkciju". Mada je to krajnje nebitno, ionako ne gasim telefon nocu, eventualno ga prebacim na silent. Samo mi je cudno...
 
Sto bi gasio telefon? Koncept smartphona je sad takav, da se u potpunosti oslanja na OS.

Za ovaj Z iznad sto baguje, ja bih uradio factory reset. Mozda je neka od instaliranih aplikacija zablesavila sa gingerom. Kod mene nema nikakvih problema. Doduse, kao da zdere malo vise memorije, ali u proseku bas lepo radi. Jedino sto smo se sasvim oprostili od rutovanja, zapetljali su ga u HTCu do daske ovaj put.
 
Da li je VIP ovaj telefon prodavao simfree?
Bas sam u oglasima naleteo na jedan, sa garancijom, kupljen u vipu, simfree (a navodno nista nije cackano naknadno)?
 
Neko je bio brzi od mene :(
Uglavnom, ako bi neko odavde prodavao Z, neka mi se javi na PM ;)
 
Bilo je iz VIP-a i zakljucanih, nisu svi bili sim free.
 
jel se nekom desavalo, da fon po paljenju ne digne sistem nego restartuje nonstop? Meni se do skoro to desilo par puta tek po vadjenju i vracanju baterije, pa posle nekog vremena normalno proradi.
Pojavio se kod nas crni oklop za telefon (black case), nije lose resenje s obzirom da se tesko nalazi futrola za ovaj telefon. Takodje ima i extended baterija sa 3500mah, al onda telefon promeni izgled i bude jos deblji po sredini....
 
Ta Extended baterija, jel mozes da mi kazes gde si nasao?
Posalji mi PM, ako je problem zbog reklamiranja.
 
Nazad
Vrh Dno