Šta je novo?

hladjenje hard diska

raw

Slavan
Učlanjen(a)
08.08.2005
Poruke
140
Poena
319
1. uzmemo aluminijumska rebarca iz nekog spaljenog napajanja
2. isechemo ih testerom na odgovarajuce velicine
3. nalepimo ih na chipove na hard disku (super lepak + obicna bela pasta)
(naravno precizno i pazljivo) :)

4. uzmemo 2 iskrivljena L limchitja sa izbushenim rupicama
5. privrnemo 8cm vetilator na HDD uz pomotj ta 2 L limcica

voila :smoke:

PS ja sam ovo radio na MAXTOR HDDu SATA 120gb kojem je proshao garantni rok , i koji NIJE radio zato sto se NENORMALNO grejao .... eto sad mi radi kako valja , 0/24 mi je ukljucen komp... chipovi se i dalje greju ali aluminijum odvodi heat , duva fan .... znate kako to vec ide :)

harddisk.jpg
 
Odlicno je resenje, mada ja jos nisam primetio da grejanje smeta mom hard disku.
 
vanobitus je napisao(la):
Odlicno je resenje, mada ja jos nisam primetio da grejanje smeta mom hard disku.

Kada primetis mozda vec bude kasno ;)

Btw, odlicna ideja, ovako je mnogo bolje hladjenje nego da osmica duva sa strane.

:wave:
 
Poslednja izmena:
zanimljivo resenje....ili puknes 350 dindzi i kupis "hladnjak" za hdd i nasrafis na isti.
 
hdd_cooler2.jpg


Elegantnije, jednostavnije, lepse... :d
 
eatmyshorts je napisao(la):
hdd_cooler2.jpg


Elegantnije, jednostavnije, lepse... :d

Identična solucija... Mada, ideja sa passive cooling nije loša. Ne verujem da će Titan-ov fan i passive cooling moći da se montiraju, ali...
 
Koliko decibela pravi ova 'Titan' zujalica? Trebalo bi da nabavim jedan, al se bojim da ne 'vristi' previse...

@raw: ideja ok, realizacija jos bolja :). Jel ta 8-ica usporena potenciometrom?
 
Nije "zujalica". Koristim već par meseci, problema sa temperaturom i bukom nisam imao. Neophodno je na nekih mesec dana očistiti od prašine, ali, nikakav posao u poređenju sa dobicima.
 
@ostoja
nije , to je glacialtechova osmica, 1900rpm@12V , ali sam prespojio da radi na 7V

whisper quiet :)

@Xith
ja sam "proucavao" kako sve da duva ventilator u hard disk , pa sam skonto da je najbolje ovako , tojest ako duva sa strane to jedva pomaze...

druga stvar sto je ovo maxtor koji je vec przio i nije radio kako treba

obicno se najvise greje onaj najmanji chip , koji sluzi za kontrolu glave, pa kad se zagreje jako onda disk radi KLANG KLANG
 
eatmyshorts je napisao(la):
hdd_cooler2.jpg


Elegantnije, jednostavnije, lepse... :d

I ja imam istu stvar, a razmisljam da kupim i one male cooler master hladnjake pa da ih polepim po cipovima posto ima mesta ispod ovog ventilatora. jel pokusavao neko ovo da uradi? ima li dobitka?
 
Jeste elegantnije i lepse ali ja cini mi se da je ovo pasivno hladjenje odlicno resenje jos kad bi se ova osmica postavila sa strane pa da hladi obe povrsine HDD to bi bilo idealno.
 
Lanselot je napisao(la):
Jeste elegantnije i lepse ali ja cini mi se da je ovo pasivno hladjenje odlicno resenje jos kad bi se ova osmica postavila sa strane pa da hladi obe povrsine HDD to bi bilo idealno.

ne znam samo kako to moze da bude pasivno hladjenje kada ventilator duva u hard? da stoje samo oni hladnjaci bilo bi pasivno.
 
ne treba da se hlade obe povrshine , dovoljno je samo sa donje strane, provereno...

taj ventilator od dole pravi dovoljno promaje da bi vazduh cirkulisao i iznad (kad se sve montira u kuciste) , Speedfan mi pishe temperature 28 i 30 stepeni C za hard diskove
 
raw je napisao(la):
ja sam "proucavao" kako sve da duva ventilator u hard disk , pa sam skonto da je najbolje ovako , tojest ako duva sa strane to jedva pomaze...

Ajd molim te jos malo sta si proucavao, kako moze nesto bolje da bude ohladjeno ako se hladi sa jedne, a ne sa obe strane?
 
raw je napisao(la):
ne treba da se hlade obe povrshine , dovoljno je samo sa donje strane, provereno...
Da potvrdim: DOVOLJNO je samo sa donje strane.
 
A zar nije dovoljan case fan , poput onog kod Chiefteca?
 
Mislim da je dovoljno samo jedan ventilator normalno na hard
 
Poslednja izmena:
Kod mene je ovako temperatura 26 stepeni.
 
Poslednja izmena:
@Misko

stavljao sam ventilator ispred, iza , iznad, i od dole , i pri tom sam stavljao prst na chipove :)

najhladniji su bili kad je vent duvao u chipove od dole

s obzirom da su najvetji heat source na HDD bash ti chipovi, zbog toga se i hard zagreva toliko

izvinjavam se ako sam se loshe izrazio , mislio sam da NEMA potrebe da se hladi sa obeju strana nego je optimalno resenje da se hladi od dole

By the way ovo sam radio sa maxtorom koji je otishao na SUPERNOVA temperature :)

seagate koji imam se ne greje toliko , ali sam ipak stavio vent da duva, bez lepljenja aluminijuma na chipove (garancija, garancija)
 
Kolika je granica za HDD sto se tice temperature? Meni moji maxtori bleje na 40 C kad su idle. Kada shljakaju nisam merio, jel stvarno potrebno hladiti diskove?
 
Sovica je napisao(la):
Kolika je granica za HDD sto se tice temperature? Meni moji maxtori bleje na 40 C kad su idle. Kada shljakaju nisam merio, jel stvarno potrebno hladiti diskove?

da, stvarno je potrebno hladiti hard diskove. neke modele vise neke manje. najvise se greju (i crkavaju) slim modeli. u svakom slucaju, 40c je mnogo za idle. pozeljno je da temperatura bude oko 40c u load-u. moj maxtor radi na oko 25c u idle-u.
 
Nije tacno da se greju samo cipovi , itekako se greje i mehanika , ipak se to vrti na 7200 o/m tu je motor , lezajevi ... stim sto montiranjem ventilatora se i mehanika hladi ali ne toliko koliko kada je ventolator ispred hard disk-a .
 
mislim da je i za trazenje i za izlistavanje , nevidim zasto ne bi koristio i za jedno i za drugo ako vec moze da ubrza stvar .
Probaj da ukljucis pa ces vec i sam videti .
Pozdrav
 
siki je napisao(la):
Nije tacno da se greju samo cipovi , itekako se greje i mehanika , ipak se to vrti na 7200 o/m tu je motor , lezajevi ... stim sto montiranjem ventilatora se i mehanika hladi ali ne toliko koliko kada je ventolator ispred hard disk-a .
ispod hard diska
 
siki je napisao(la):
Nije tacno da se greju samo cipovi , itekako se greje i mehanika , ipak se to vrti na 7200 o/m tu je motor , lezajevi ... stim sto montiranjem ventilatora se i mehanika hladi ali ne toliko koliko kada je ventolator ispred hard disk-a .

fluid bearing se ne greje bash toliko , a i sva Ta mehanika treba JAKO da se zagreje da bi otkazala , pre ce se spaliti chipovi..

ja sam pre nedelju dana svojim ochima gledao kako se zapalio chip za kontrolu glave na MAXTOR 40gb slim-u

vatromet u kucistu :) (a i smrdelo je bash jako :) )

izvinjavam se zbog (ne)kvaliteta slike , telefonom sam uslikao

burn.jpg
 
Ma ti MAXTOR-i 40gb slim se greju da jaja mozes da przis na njima,
za njih je po meni obavezna ispod jedna osmica da ih hladi.
 
Video sam pre nekoliko godina identicno spaljen HDD. Chova je onaj preklopnik na AT napajanju prebacio na polozaj 110V, a rezultat experimenta je vrisnut disk i ploca... tu 8-ica ne pomaze ;)
 
Nazad
Vrh Dno